Nerovnost zakladovej dosky

Dobry den mam taky problem ze mi robili zakladovu dosku 14,5x7m a klesa mi do jednej strany cca 5cm na célú sirku dosky co by ste daly pod murivo kde je ten vyskovi rozdiel 5cm na tej strane?
Odpovedať
Profilova fotka
@eribal426 No neviem z coho budes stavat obvodove mury ale ak tehla/porobeton tak 5cm zakladacej malty dat nemozes, to je vela. Jedna moznost je ze na tej strane kde je to vyssie, budes zrezavat tehly/porobeton, teda tvarnice nebudu mat povedzme 25cm ale menej podla vysky. Neviem skladbu tvojej podlahy ale nasledne to zrovnas s EPS/poterom. Vyliat dalsi beton je asi riziko ze sa ti to nespoji, no neviem.
Odpovedať
@eribal426 dá sa to urobiť zakladacou maltou, ale všetci výrobcovia to nedoporučujú, je to teda na vlastné riziko. No pri domoch, ktoré to takto urobili, ešte osobne neviem o probléme, ktorý by to vyvolalo. Alebo druhá možnosť ako píše @martiner33 , len pozor na podlahové vrstvy.
Odpovedať
Profilova fotka
@eribal426 ja by som to asi neriešil ako plánuješ ty, že chceš dať niečo pod murivo, lebo to ti napr. zakladacia malta nevyrieši (veľmi veľká hrúbka a to ešte nepočítam minimálnu hrúbku malty, ktorá musí ísť do toho najvyššieho bodu na doske) a tým by si ani ten problém vôbec neodstránil, lebo zasa by si vyrovnanie musel riešiť pri stavbe priečok, potom pri pokladaní podlahového polystyrénu (tam sa dá určitá nerovnosť odstrániť liaporom)... bol by problém zdvihnúť dom o pár cm? zašaloval by som dosku a ešte raz a nechal vyliať do roviny
Odpovedať
Profilova fotka
@iamriso Samozrejme ze sa to da dvihnut do roviny ale ked ked ma na jednej strane 5cm tak pri zachovani minimalnej hrubky 5cm, bude mat na tej nizsej strane bude cca 10cm. Takze ak to spriemerujem plus minus to je 7.5cm betonu? Hruby odhad, pri ploche co mas cca 8m3 betonu, teda jeden domiesavac .. hmm 500-600 euro .. Ja by som radsej podrezal tvarnice vsade kde to je vyssie a je pokoj, vsade to ulozit do zakladacej malty.
Odpovedať
Profilova fotka
@martiner33 áno, je to dosť peňazí, ale ak nemá v pláne si stavať múry sám (minimálne zakladať prvú radu) a teda sa s tým ,,hrať" a nechá to urobiť nejakým murárom, ktorí to určite zadarmo neurobia, tak je to jedno z riešení.. ja píšem za seba, akoby som to riešil...pretože sa mi stalo niečo podobné, pri stavbe plotu z DT (na 62 metroch sme sa ,,sekli" o pár cm a museli sme zrezávať niekoľko DT, ale to z dôvodu, že my sme nemali základ v rovine, ale robili sme 4 odskoky (pozemok ide do svahu) a ešte k tomu 3 strany (predok domu, bok a zadok)
Odpovedať
Profilova fotka
Na malte zachranis 2cm a zvysok dorovnas vencom. Treba dobre namerat vysky okien a tam dorezat alebo domurovat.
Odpovedať
@martiner33 daju sa kupit som vydel 5cm tvarnice co keby som ich dal pod to? Su tie prieckove 5cm tvarnice dostatocne silne v tlaku tiez? Alebo dat stare tehly cervene?
Odpovedať
@iamriso a keby sa dal beton len pod muri? Podlahy sa daju vyrovnat to je v pohode
Odpovedať
Profilova fotka
@eribal426 nevymyslaj koleso... ved bezne vykopu jamu nahadzu dtcka zasaluju styrodurom do akoze vahy a vyleju. Ked postavis mury zvislo a do uhla vencom krasne dorovnas. Ak budes stavat z porfixu da sa hoblom dorovnat na kazdej rade. A kedze mas doat priestoru na podlahu tak by som to neriesil... poter dorovna krasne ako vence. Sorry ale za ten cas to uz mohlo byt postavene. Ked som lial moju deku tak sme v noci nivelakom bastngovali ( tiez to bolo 1x v zivote a poradit nemal kto) naciarali a po vyliati ked sa prislo na stavanie murov tiez zakladaci stavby ze 4cm mimo a postavili ja som dostaval a vencom dal do dokonalej vahy aj napriek tomu ze zem je vraj gulata 🤣
Odpovedať
@eribal426 A nie je tam riziko, že ti bude ešte ďalej klesať?
Odpovedať
@chrobak7 to nie je z klesania ale zle nastavenie deky
Odpovedať
5 cm je dost, ja by som dal teraz hydroizolaciu nadbetonoval druhu dosku 5cm (10 cm kde ti chyba) + od firmy ziadal refund za beton navyse. To mas najistejsie.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@wolodymyr no mam cas nikam sa neponahlam stavat budem az na jar z porfixu to co pises sa mi neako nezda tolko hoblovat zas sa mi nechce ale podla mna ked tam dam na tu jednu stranu cervene tehly palene tak to bude ok ale diky za radu 🙂
Odpovedať
@matwey1 to urcite nespravim lebo uz by som bol moc vysoko nad 0
Odpovedať
@matwey1 na 5cm hrúbku betonu by som nepostavil ani altanok sorry ale pre mna 5cm beton nie je beton 🙂
Odpovedať
Zalezi aky beton pouzijes... keby si to vyspravil dratkobetonom, tak by to mozno malo vyznam. Beton na tlak vydrzi vela (podla cementu samozrejme) co sa o huzevnatosi povedat neda... v tom pripade nastupuje vystuz (betonarska ocel alebo dratkobeton). Ja som teda iba laik ale mozno by si sa mohol informovat u nejakeho odbornika, ci by to malo vyznam... nehladaj v tomto komente vela mudrosti ale iba radu, ze co mozno 🙂
Odpovedať
@eribal426 Ja by som tiež spravil ako @matwey1 , vyrovnal betónom ešte základovú dosku. Betón je pevný na tlak, či je tam 5 alebo 10 cm betónu, je to to isté. Tie obvodové steny ho nestlačia, takže obavu z 5 cm vrstvy betónu by som nemal. Ale mal by si pekne rovnú dosku. A keď múry nevyrovnáš do roviny na spodnom, prvom rade, tak ti celá stena pôjde do šikma nielen na kraji, ale aj vyššie rady pôjdu šikmo - potom sa to môže prejaviť aj na oknách - budú naklonené na jedno rohu - síce možno len o pár mm, ale môže to byť vidno. Či kraj steny chceš zase vertikálne rezať, aby to bolo zvislé? Neviem, či som to jasne napísal, ale spodok musí by rovný. Navyše aj tak budeš musieť nejako vyrovnať nielen tie steny, ale aj celé vnútro. To ako plánuješ opraviť? Veď aby si mal všetky podlahy v dome v jednej rovine, budeš musieť na jednu stranu domu dať o 5 cm hrubší poter. Takže v jednej izbe bude poter 5 cm, na opačnom konci domu 10 cm. Alebo budeš mať izby v rôznych výškach? Ak ešte máš možnosť opraviť vodorovnosť základovej dosky, tak to urob teraz. "to urcite nespravim lebo uz by som bol moc vysoko nad 0" A čo keď dom bude osadený o 10 cm vyššie? V čom je problém? Veď nula sa neurčuje od terénu, ale určuje sa v interiéri domu pre výšky okien, dverí, osadenie batérií a pod. Či máš dom 30 alebo 40 cm nad terénom si myslím, že je jedno.
Odpovedať
@chrobak7 tak ked jedna strana je nizsie a poterom sa dorovna vyska ako moze byt potom uz vyskovi rozdiel v izbach? Kto to bude vydiet ze na jednej strane bude 10cm poteru a na druhej 5? 😀 Podlozim murivo z palenych tehal 2 vedla seba to mi akurat vyjde a na to zacnem ukladat tvarnice na tej strane co je nizsie potom sa to vyrovnat poterom podla mna by nemali byt potom vyskove rozdieli ani ziadne ine
Odpovedať
@chrobak7 no aj tak som uz dost vysoko a k tomu uz mam aj schody spravene takze nechcem ist uz vyssie
Odpovedať
@eribal426 To si zalial základovú dosku a už máš aj schody??? Kde? To by museli byť schody vyššie, ako základová doska.
Odpovedať
@chrobak7 mam to podla projektu neries to... Neide o schody ale o doske ale diky za nápad uz som si to prepocital s tymi tehlami pod mur akurat to vychadza takze vsetko ok 👍
Odpovedať
Profilova fotka
@eribal426 kámo vyrovnaj to so zakladacou maltou. Sused mal rozdiel pomaly 7cm,vyrovnal maltou a dom mu stojí v pohode.bungalov s ľahkým stropom. Inak skúšal niekto z vás rozbiť tú maltu? veď tá malta je hádam pevnejšia, tvrdšia ako tá samotná tehla. len potom musíš rátať všade dvakrát aby ti všetko čo najlepšie sedelo. a podlahu si ukoriguješ s rôznou šírkou eps.bude to babračka , ale čo už, keď sa to hneď na začiatku takto dototo. nech sa ti darí.
Odpovedať
@igorkoo Malta nie je pevnejšia, má v tlaku tuším 1/3 pevnosť tehly (v tlaku). Nepamätám presne čísla. Otázne je v akej hrúbke má túto pevnosť. (či aj pri tých 7cm). Kazdopadne 1/1 pevnosti tehly nie je málo. Z tej istej tehly sa stavajú aj bungalovy aj poschodové domy - to iba vidím, nie som ale statik, nevyznám sa.
Odpovedať
Profilova fotka
@igor256 ja vravím moju skúsenosť, keď som dával preč zakladaciu maltu tam, kde som ju nepotreboval.
Odpovedať
@eribal426 Tak si zmer nejnizsi misto tam zacni zakladat na 2cm malty a postupne cihly podle potreby zakracuj. Porfix pujde krasne rezat. Ano je to babracka, ale nejlepsi reseni. Nez tam davat betonovou slupku co nebude drzet nebo stavet zdi nakrivo a dorovnavat to vencem.
Odpovedať
Kup tento pilovy list a mas to urezane raz dva. Zakladaci malte je jedno, ze to nebude presne urezane. Jen ten rez ocisti od prachu. Tvarnice zariznes podle potreby, aby vychazelo cca. 2 cm malty a dalsi radu uz mas na mm presne.
Odpovedať
@dyrup ano aj toto ma napadlo diky za radu 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?