Akú hrúbku tehlového obvodového múru zvoliť?

Profilova fotka
Dobrý deň, aktuálne sme rozhodnutí stavať z tehly a zatepliť s minerálnou vlnou. Pôvodne sme zvažovali čo najhrubšie obvodové múry až 50 cm bez zateplenia, teraz sa prikláňame k vyššie spomenutej kombinácii. Architekt nám navrhol obvodový múr hrubý 25 cm, čo sa nám ale zase zdá príliš málo. Argumentuje tým, že 25 cm tehla má vyššiu triedu pevnosti v tlaku než hrubšie tehly, konkrétne u Heluz. Zaujímalo by ma, či je to tak aj u iných výrobcov a aké máte vy skúsenosti, či názor - akú hrúbku tehly zvoliť do obvodového muriva a prečo? Laicky mi to nejde do hlavy, že tenšia tehla má byť pevnejšia než hrubšia a teda vhodnejšia na obvodový múr. Vie mi to niekto vysvetliť? Ďakujem za každú odpoveď.
Odpovedať
@werci treba si pozrieť parametre jednotlivých hrúbok/výrobcov a porovnať. Tenšia tehla môže mať hrubšie obvodové steny a steny dutín.
Odpovedať
Profilova fotka
@werci Vzhľadom na to že Vám nejdú do hlavy takéto veci spoľahnite sa teda na odborníkov. Tenšia tehla nemusí plniť tepelno izolačnú funkciu lebo tú preberie zateplenie.....preto je z masívneho materiálu, naopak tehla hrubá, ktorá musí splniť aj tepelno izolačné požiadavky -teda obsahuje veľmi veľa vzduchových medzier a stáva sa tak krehkou. Obvodový múr 25cm nie je vôbec nič zvláštne, je to dobré riešenie.
Odpovedať
Hrubé murované stavby sa stavali za komančov, lebo si ľudia stavali totálne amatérsky svojpomocne. A teraz vám odborník poviem že je to presne naopak a vám sa to nezdá... No kým nestaviaš bytovku, tak 25cm je v poriadku. Čo ti prinesie 50cm hrubá tehla? Zmenšíš si úžitkovú plochu, zvýšiš si náklady na bývanie (pretože temperovať 2x hrubé steny nie je zadarmo).
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?