Ako dať závitové tyče pre pomúrnicu do venca?

Vedeli by ste mi poradiť ako dať závitové tyče do venca, teda do armatúry pred betonážou, keď mám výstuž v armatúre od seba vzdialenú cca 16 cm a pomúrnica má 16 cm? Dali by sa dať zvonku armatúry ale vraj by ich mohlo vytrhnúť, lebo by ich držalo iba 1,5 cm betónu (aj keď by sa dali spásať napr pásovinou).. okrem toho to krytie by bolo dosť málo -1,5cm .. Druhá možnosť je dať ich do Véčka teda zo šikma a po vytvrdnutí betónu ohnúť do vertikálnej roviny - môžu sa ale takto závitové tyče ohýbať? Neoslabia sa tak?
Odpovedať
Ja som mal v projekte a aj dával do stredu pomúrnice jednu M16 trieda akosti 8.8 ktorá bola prizváraná k L 20 x 20 ta časť išla do betónu raster 50 cm z kraja a 80 cm od seba. Pomúrnica je síce prevrtaná ale myslím že to drži jak das.
Odpovedať
Profilova fotka
@wanidan a nestačilo by závitové tyče nastrkať do čerstvého betónu stredom venca určitom rozostupe tak aby prechádzali stredom pomúrnice ......samozrejme musela by sa pomúrnica prevrtávať.....
Odpovedať
@eagleowl @treborztv Vraj to nie je dobré cez pomúrnicu, lebo môže popraskať pozdĺžne
Odpovedať
Mne statik dal cez pomurnicu kazdy meter jednu tyc. Nejde stredom pomurnice, ale bola blizsie k vnutornemu kraju, takze keby malo rozdrapit pomurnicu, muselo by rozdrapit 10 ci 12 cm dreva a ohnut vsetky tyce. Tam uz by bol problem asi niekde inde nez dierka v dreve.
Odpovedať
Profilova fotka
@wanidan račej tú prvú možnosť, závitové tyče rovno. Keď tam položia pomurnicu tak pri zatahovaní pôjde tlak dole. Bočné sili sú tam minimálne. Dosť záleží aký typ krovu budeš mať.....možno nepotrebuješ ani závitové tyče 8-)
Odpovedať
Profilova fotka
@wanidan tak si kúp KVH DOU hranoly síce nejaká stovka naviac ale tie neprasknú ani keby si chcel a ušetríš na závitových tyčiach 🙂
Odpovedať
@wanidan neviem ako más projektovanú strechu ale naši majú pomurnicu kotvenú závitovimi tyčami stredom pomurnice na veľkú podložku+maticu. dom stojí už 30 rokov bez jednej praskliny v pomurnici.
Odpovedať
@wanidan Informáciu že keď dáš závitovku stredom tak pomúrnica praskne máš od projektanta?😂Keď vidím tento spôsom s pásovinou ktorá obopína pomùrnicu tak sa len smejem.Ano celé to praskne a strecha sa rozlomi na polovicu.Daj tam stredom šrobovicu a nerieš veci ktore nemusiš
Odpovedať
Tak-tak. Na každom druhom dome je pomúrnica prevŕtaná a strechy stoja. Ja mám na chalupe pomúrnicu na 15 metroch prevŕtanú 18x. A popraskaná je tiež slušne - neriešim, nebojím sa toho. Po dvoch rokoch som dotiahol matky o závit, čo drevo vysychá a pomaly idem zateplovať...
Odpovedať
Profilova fotka
Praskať môže trám až časom vtedy, keď sa do dreva aplikujú 300vky klince bez predvŕtania (čo aj tak nespôsobí žiaden problém). Pri prevŕtaní sa vlákno v mieste roztrhne a nie roztiahne. Všetko len vraj vraj vraj ale prečo Vám ten vraj aj nepovedal ako to urobiť len ako to neurobiť :-D netreba sa vôbec báť a dať to stredom. Nič nebude trhať. Nech to je akykolvek druh strechy.
Odpovedať
@matusakrobert On to myslel asi skôr tak, že sa vrtmi oslabí a keď tam pôsobí rozťažnosť do boku -lebo je to Ackova strecha- tak ta rozťažnosť ju môže roztrhnuť
Odpovedať
Profilova fotka
@wanidan no keď by diera do 2cm mala byť problém tak prečo tam je navrhnutá 16cm pomúrnica.....daj 18-20cm
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@wanidan viem že to myslel tak :-D Lenže pokial je na Ačkovej streche klieština na pomurnici tak sila pôsobiaca na vybočenie pomúrnice je nulová. Pokial je klieština vyššie, tak pôsobí táto sila len od možného priehybu krokvy od pomúrnice po klieštinu. Čo je úplne ale úplne minimum. Čiže reálnosť úplného roztrhnutia pomúrnice je nulová.
Odpovedať
@wanidan To by mali pomurnice roztrhane desattisice domov na Slovensku.
Odpovedať
Profilova fotka
Jednoznacne nieco sirsie na koniec zavitovej tyce navarit nech to drzi v betone a dat do stredu venca. V pomurnici vyvrtane diery nemaju preco roztrhnut drevo. A tie dierky ju oslabia zanedbatelne. Neohybat, nedavat tesne ku kraju venca, bude dobre neboj.
Odpovedať
@bfinary Nič netreba zvárať. Roxor z betónu nevytiahneš, závitovú tyč už vôbec nie. Dokonca ani matku netreba, ale pre pokoj duše tam môže byť...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?