Olej Osmo 420 na sibirsky smrekovec

Chcel by som natriet obklad fasady zo sibirskeho smrekovca na zahradnom domceku niecim bezfarebnym, co by zachovalo prirodzenu farbu dreva bez sednutia. Mam iste pochybnosti, ze existuje nieco bez pigmentu, co realne obsahuje nejaku UV ochranu, ale olej Osmo 420 sa tak tvari... a dokonca podla technickeho listu ho staci obnovovat len kazde 3-4 roky. Je to realne?
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@gashtaan - napr. ADLER PULLEX BODENÖL, je aj bezfarebna varianta. Na plote a brane mam vo farbe Larche/Smrekovec, bezfarebna sa mi nepacila :). Dalsia moznost Kora-texprofi oil Natur
Odpovedať
@mgx pullex upozornuje v technickom liste, ze bezfarebna varianta nezabrani sednutiu dreva.
Odpovedať
Profilova fotka
@gashtaan - TL som nekukal, ale myslim ze ziadny olej uplne nezabrani sednutiu. uvidim po 10 rokoch :). Skus napisat jakinovi, ten ma dlhsie skusenosti so smrekovcom
Odpovedať
@gashtaan bez pigmentu asi ziadny olej nezabrani sednutiu, len to spomalis..aj ja som dal najskor bezfarebny olej, ale druhykrat som uz natieral s pigmentom
Odpovedať
@mgx tak hadam tmavsie odtiene by sednutiu zabranit mali, ale nieco bezfarebne pochybujem... preto sa pytam konkretne na to Osmo 420, nic podobne som nenasiel. @jakino poradis? :)
Odpovedať
@gashtaan s Osmom mam niekolko skusenosti - v interieri je suverenne top. V exterieri sme natierali nekrytu terasu - velmi slabo vydrzal. Altanok , ktory je aspon trochu chraneny, vyzera aj po rokoch velmi dobre, este sme na nom neobnovovali farbu a vyzera to stale ok.. Ci ten s UV ochranou bude fungovat, to ti ale neviem povedat, my sme vsetko pigmentovali, viac sa nam to tak pacilo.. Ja by som sla urcite aspon do jemneho pigmentu, este som nevidela drevo, na ktore prazi slnko, resp. sibe dazd, ze by nezmenilo farbu..Zalezi aj ako je ta fasada kryta presahmi strechy a pod.. ci vobec.. Skor ale hrozi zozltnutie, nie sednutie..Zosedne ti az vtedy, ked uz na nom ziadna vrstva ochrany nebude.. Cize ak ti nevadi zozltnutie, tak cokolvek tam natries, aj obycajnu lazuru najlacnejsiu, tak sednut by nemalo.
Odpovedať
@akvi pytam sa na konkretny Osmo vyrobok, terasu ste snad s olejom 420 nenatierali.
Odpovedať
@gashtaan súhlasím s @akvi Drevo začne šednúť až vtedy, keď pominie účinok náteru. Náter zmizne prvý tam, kam prší. Slnko má na životnosť náteru minimálny vplyv. Konkrétne s osmom skúsenosti nemám, ale ja mám tiež drevenicu zo smreka natretú bezfarebnou olejovou lazúrou, značka Kreidezeit. Tam, kde neprší, je aj po 7 rokoch ako nová a tam, kde na ňu občas zaprší, už drevo šedne. Osobne by som už dal v exteriéri prednosť termodrevu bez náteru
Odpovedať
@gashtaan tu je úryvok z jedného odborného článku k drevu v exteriéri. Modřín je smrekovec
Odpovedať
Profilova fotka
@gashtaan v technickom liste je napisane, ze ten nater ma UV faktor 12, cize sednutiu nezabranuje, ale spomalujeho o ten faktor . Stale plati zasada, cim viac pigmentu, tym vyssia ochrana...
Odpovedať
@gashtaan tu sú fotky z testovania smrekovca a termoborovice s náterom a bez počas 36 mesiacov. Je to obrázok z toho článku vyššie
Odpovedať
@gashtaan nie, nenatierali, davali sme special na terasy, ale bola som sklamana, ako rychlo sa zodral.. Proste za mna do namahaneho exterieru je Osmo zbytocna investicia.. Lazura z OBI za 9 ecok 5litrov vydrzala zhruba to iste.. Inak pytala som sa kamarata, daval Osmo s UV ochranou do interieru, on chcel predist zozltnutiu dreva, ale vravel, ze 100% to nie je..ze je to lespie, ako s lakom,ale urcite to nie je 100% ochrana.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@jakino nevadilo by mi to natierat aj kazdy rok, pokial by to malo pomoct udrzat prirodzenu farbu dreva, nepotrebujem aby to bolo po jednom natere 7 rokov ako nove... ale pokial by som to mal robit kazdy rok s tym osmom, to by bola draha sranda. @akvi odkedy som spravil ten obklad fasady (asi mesiac dozadu), to drevo zozltlo, ale konkretne toto mi nejako nevadi. Co by som chcel dosiahnut je, vyhnut sa takemu nerovnomernemu zosiveniu a "flakatosti".
Odpovedať
@akvi inak, to aka lazura stoji v OBI 9€/5l?
Odpovedať
@gashtaan tak dokonca 10 litrov :-D https://www.obi.sk/lazury-na-drevo/la... natreli sme s nou dreveny plot ako pokus a plot vyzera minimalne tak dobre, ako ten, co sme natierali s ovela drahsou lazurou :-D Ako ano, farba nie je bohvieco a maju tusim len 2 odtiene, ale za ty prachy :-D Ale pre teba to nie je riesenie, kedze nemaju bezfarebny..
Odpovedať
@akvi áno, ten lídlácky olej si chvália viacerí. Ja s ním ale ešte nemám skúsenosť
Odpovedať
Budeme mat plot zo sibirskeho smrekovca, vahame, ci ho natrieme len lanovym olejom, alebo ho nenatrieme vobec (v obidvoch pripadoch aj tak zosedne, co nam nevadi). Ale ak ide o zachovanie prirodzeneho dreva bez sednutia, tak urcite tam musi byt pigment. Dost kvalitne su pripravky remmers, len su trochen drahsie https://www.farlesk.sk/c/tatransky-pr...
Odpovedať
@akvi fuha, take balenie ala "krabicove vinecko" :)
Odpovedať
@kreola trochen drahsie? to osmo je za trojnasobnu cenu.
Odpovedať
@gashtaan netusila som veru, osmo som nepozerala .-D. Veru, je to ina palka :-D, ale vidim, ze vacsinou su s voskom.
Odpovedať
Profilova fotka
@gashtaan hlavne nekupuj osmo na slovensku :-D
Odpovedať
@majkoj a kde?
Odpovedať
Profilova fotka
@gashtaan ja ho roky rokuce kupujem tu https://www.ebay.de/itm/Osmo-UV-Schut... . Ano pri prvej krabici to s postovnym vyjde narovnako, ale vacsinou beriem viacero krabic a to uz urobi rozdiel.
Odpovedať
@majkoj dik... mas pravdu, da sa na tom par eur usetrit, ale ovela viac sa da zrejme usetrit na nepouziti osma, ako to nie je taky zazrak ako slubuju :)
Odpovedať
Profilova fotka
@gashtaan takto, to co ty chces ti neda nikto :), ale ak sa k tomu niekto priblizi, tak verim, ze osmo. Pouzivam od nich olej na fasadu aj olejovu lazuru na drevo a zatial som velmi spokojny. Akurat, ze realna vydatnost je niekde uplne inde od pisanej :)
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj výdatnosť pozitívna či negatívna?
Odpovedať
@majkoj uvedomujem si, ze mam prehnane naroky :) Ako to myslis s tou vydatnostou? Ak mi vychadza, ze potrebujem dve 2.5l plechovky, mam ratat so styrmi?
Odpovedať
Profilova fotka
@matko291 @gashtaan oni (ale v podstate vsetci) udavaju spotrebu na rovny "hoblovany povrch". Ja mam ryhovanu terasu a tramy som vykefoval a spotreba je bezne dvojnasobna oproti udavanemu na krabici. Aka by bola na hoblovanom tatranskom profile neviem...
Odpovedať
Profilova fotka
@akvi spotreba?
Odpovedať
@gashtaan oleje inak držia uv ako lazúry bezfarebné už len tým že prírodné oleje majú už svoje prírodné UV.... osmo ti neviem povedať ale skús ešte od colorlaku terasový olej pozrieť je určený aj na fasády ... je to minuloročná novinka a tento rok išiel ohodne viac ako minulý a rozhodne mi ho nik ofrflať neprišiel, poniektorý dokúpili na iné, odozvy sú tiež dobré ostatné praktické skúsenosti až časom ....
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?