Bungalov 666

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte, keďže som tu nenašiel tému, ktorá by sa venovala výstavbe bungalovu 666 od Eurolineslovakia zaujímali by ma vaše názory na tento projekt, resp. skúsenosti ľudí ktorý tento dom stavali. Bungalov bude slúžiť 3 dospelým osobám, šírka pozemku je 13 m. Odkaz na bungalov 666: http://www.eurolineslovakia.sk/sk/pro... Mám zopár otázok k tomzuto domu: - aký materiál použiť na múry (zatiaľ sme rozhodnutý pre Ytong 300, neviem však či použiť Lambdu alebo klasický Ytong, prípadne uvažujeme nad tehlou) - chceli by sme stavať NED, neviem však či nasledujúca skladba materiálov postačí: (základy zateplené min. 10 cm polystyrénom, podlaha 20 cm podlahový polystyrén, okná 3-sklo, strop betónový monolit (zateplenie 40 cm neviem však či polystyrén alebo vlna), obvodové múry (20 cm Nobasil FKD alebo 20 cm polystyrén), betónová deka by bola po obvode ešte zateplená 5 cm polystyrénom, terasa domu bude orientovaná na JZ - je potrebná aj rekuperácia aby náš dom spĺňal požiadavky NED? - chceli by sme podlahové vykurovanie, najviac by nám vyhovovalo elektrické (nižšie vstupné náklady, možnosť regulovať každú izbu samostatne, nie je potrebná technická miestnosť) ale obávame sa vysokých nákladov na elektrickú energiu - betónový strop by slúžil ako rezerva do budúcnosti - možnosť podkrovia, zvládne takúto váhu murivo hrúbky 30 cm? Vopred ďakujem za postrehy a rady
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
Je potrebné zatepliť aj balkóny?
Odpovedať
Profilova fotka
@somebody balkón určite a hlavne po jeho celom povrhu, avšak najlepšie je ak balkon spravíte s prerušeným tepelným mostom (takýto už nemusíte zatepliť)
Odpovedať
Profilova fotka
Podlahu poschodia chceme riešiť formou betónového monolitu, akým spôsobom je možné spraviť balkón s prerušeným tepelným mostom?
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
Ďakujem za ponuku, ale montovaný dom nechcem, nie že by som im neveril, ale jednoducho mi montovaný dom nevyhovuje. Ceny sú tam zaujímavé, ale chcem stavať svojpomocne, čo bude ešte lacnejšie.
Odpovedať
@somebody balkón bez TM: kuk album mio23
Odpovedať
@somebody Pomocou ISO nosnikov - super vec
Odpovedať
@blacksr teda obdivujem ta.... ako mozes mat tu trpezlivost a tak dlho odpovedat cloveku, ktory sa ta snazi zahatit tym, ze NIEKDE CITAL, VRAJ EPS ssa po case droli...."vraj".... mozno to ani tak celkom necital, ale pocuval babky pred cinziakom rozpravat sa (nahnevane babky po odhlasovani zateplovania cinziaku s EPS 8cm xixixi), ze ako uz sa na "zapade" vlastne EPS strhava z fasady, lebo vraj zistili, ze to je skodlive a horlave a este neviem ake, scasti, ze sa to straca a scasti to zjedia hlodavce a snad aj muchy...( to posledne vlastne ani nikto nepovedal, ale niekto to pocul od kamarata svojho kamarata, ktory ma velmi mudreho suseda). Raz som tu ironicky napisal na jedneho chalana, ktory kritizoval drevostavby, lebo vraj steny jedia vselijake zivocichy atď... a velmi vychvaloval svoj YTONG..napisal som mu, ze ma uplnu pravdu a celkom som to riskol a zhodil sa tym, ze som tam napisal taku hovadinu, ze som na vystave videl, ze jeden vyrobca pouziva do sendvicovej konstrukcie steny CHLEBA a nakoniec, ako dobre ze urobil, ze dal YTONG, lebo to je "najlepsi material"...Mal som asi 5 reakcii, nad ktorymi som horko zaplakal.... nikoho nezaujimal moj CHLEBA v konstrukcii steny (sorry, jedna osoba mi napisala aj na etn cosi), zato 4 ludia ma jemne povedane zvozili za to, ze ake som ja pako, ze tvrdim, ze YTONG je velmi dobry stavebny material... NIEKTRI LUDIA TU NAOZAJ ZBYTOCNE VELA "CITAJU"... na zaver : sklanam sa nad tvojou trpezlivostou...
Odpovedať
@sevcik321 mimo temy ale super :D:D:D
Odpovedať
Profilova fotka
@sevcik321 O životnosti EPS som sa dočítal tu na modrejstreche, netvrdím, že je to pravda, preto som sa na to pýtal. Avšak pri kvalite EPS, ktorý sa k nám dováža možno tie reči nebudú ďaleko od pravdy. Proti montovaným domom nemám nič, jednoducho mi vyhovuje klasická skladba materiálov. Zrejme máš pravdu, ale problém je v tom, že niekedy sa ťažko orientuje medzi príspevkami, možno by to chcelo selektovať medzi príspevkami odborníkov a laikov. @blacksr Ďakujem za radu
Odpovedať
Profilova fotka
@blacksr Trošku tu oživím tému bungalov 666. Viem, že ste písali, že z bungalovu sa ťažko robí pasív, ale nedá mi to a chcem sa spýtať na pár úprav: - v izbe orientovanej na SZ (na obrázku o rozlohe 12,3 m2) by sme zrušili bočné okno, je tam zbytočné a ak som to správne pochopil malo by to znížiť tepelné straty - obvodové murivo YTONG LAMBDA 300 λ=0,087 W/m.K - fasáda zateplená 25 cm sivým polystyrénom EPS 70 R=8,125 m2.K/W λ=0,031 (W/m.K), neviem, či má zmysel investovať do EPS 100, ktorý má lepšie vlastnosti - podlaha 25 cm podlahový sivý polystyrén EPS 70 R=8,125 m2.K/W λ=0,031 (W/m.K), opäť otázka neviem, či má zmysel investovať do EPS 100 - okná trojsklo 0,5, je lepšie okno v kuchyni zrušiť alebo ho ponechať z dôvodu solárnych ziskov? - strop by bol zaizolovaný z 3 vrstiev knauf Classic 040 λD [W/mK] 0,040, R (m2 K/W) 5,00, spolu by to bolo 60 cm - rekuperácia napr. spomínanou jednotkou Regulus HR 100 R/S - základy by boli zaizolované 20 cm XPS (existuje aj lacnejšie riešenie?) Je možné takouto skladbou materiálov, prípadne menšími úpravami sa dostať na hodnotu 15 kWh/m2? Nechcem za každú cenu pasív, zaujíma ma skôr s akou skladbou materiálov je možné sa pri tomto konkrétnom dome dostať na takúto hodnotu. Ďakujem za odpoveď
Odpovedať
Profilova fotka
Zabudol som ešte obrz. pôdorysu :)
Odpovedať
Článok sa načítava...
@somebody To je najlepšie dať vyrátať v PHPP. Treba celkom presný program a takto naše normové metodiky stavané nie sú.
Odpovedať
@somebody "- podlaha 25 cm podlahový sivý polystyrén EPS 70 R=8,125 m2.K/W λ=0,031 (W/m.K), opäť otázka neviem, či má zmysel investovať do EPS 100" To fakt chces dat do podlahy iba EPS 70 ??? Pri tychto hrubkach uz mnohi davaju EPS 150, aj EPS 100 sa im zda slaby ...
Odpovedať
tie cisielka 0,031 a podobne. pokial viem su to deklarovane hodnoty pri normovych podmienkach skusane v labakoch. Ake su realne hodnoty? @blacksr co si o tom ty myslis? realne pocitas s tymito hodnotami?
Odpovedať
Profilova fotka
@pivec Myslíte, že 70ka, prípadne 100ka nebude dostatočná? Uvažujeme nad el. podlahovým vykurovaním, ktoré bude zaliate v 5 cm poteru. Nákladné autá nám tam jazdiť nebudú, ale rád si nechám poradiť. V čom je výhoda EPS 150?
Odpovedať
Profilova fotka
@blacksr Pri tej rekuperačnej jednotke, ktorú ste tu spomínali Regulus HR 100 R/S môžu byť rozvody tvorené potrubím obdĺžníkového prierezu, alebo je vhodnejšie voliť kruhový prierez. Tam bude asi stačiť priemer do 100 mm. Ako máte riešený odtok kondenzu?
Odpovedať
@spiderhst Počítam buď s deklarovanými u izolácií, alebo u muriva s deklarovanými pri prakt. vlhkosti. Ono sa to potom ešte "zreálni", keď sa pridá k hodnote "U" prirážka na tepelné mosty. Všetky výsledky vždy zaokrúhľujem nahor, nikdy nie nadol. Aby to bolo na strane bezpečnosti. A aj to tak vychádza, že potom realita je o malé percentíčko lepšia než výpočet. Vo výpočte je nebezpečné idealizovať.
Odpovedať
@somebody "Oblinky" sú pre prúdenie vzduchu najlepšie, najmä v častiach, kde sa potrubie rozdeľuje, vetví. Čo som ale porovnávala v programe rovnú rúru kruhového a obdĺžnikového prierezu, pri malom objeme vzduchu je to jedno. Tlaková strata vyšla rovnako. Myslím, že ak dáte dostatočne veľký obsah prierezu, bude to OK. Tých d=100 mm postačí, ak by bol obdĺžnik, treba zvoliť približne rovnaký obsah prierezu. Kondenzát odteká z RJ rúrkou do kanalizácie (momentálne len do fľaše s úzkym hrdlom). Podľa návodu.
Odpovedať
Profilova fotka
@blacksr Existujú aj hotové projekty rekuperácie, resp. určité postupy ktorých sa treba pridŕžať pri zostave rekuperácie?
Odpovedať
@somebody existujú, vzory sú na nete, napr. na stránke Atrea dajú sa kúpiť aj sady RJ+rozvody+príslušenstvo a určite je k tomu nejaký návod
Odpovedať
Profilova fotka
Akým spôsobom zaizolovať strop? Nenašiel som tu žiadne fotografie, ktoré by sa týkali izolácie stropu bungalovu. Strop by som chcel riešiť betónovým monolitom, zdá sa mi to jednoduchšie ako strop tvorený kovovým nosníkom, hradami a sádrokartónom. Zateplenie by bolo tvorené 60 cm vlny a tu vzniká problém. Akým spôsobom realizovať izoláciu pri takejto hrúbke. Nemám predstavu ako by sa tam dalo takúto hrúbku uložiť.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?