Čo sa podľa vás viac oplatí – splácať hypotéku rýchlejšie alebo sporiť?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Darí sa vám mesačne odložiť niečo „bokom“? Čo si myslíte – oplatí sa viac sporiť alebo rýchlejšie splácať hypotéku? Ako to riešite vy? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti.
1
2
@katka_fingo Idealne je aj-aj :) Aj splacat mimoriadne splatky, aj setrit si peniaze do rezervy. Ak by som sa musela rozhodnut iba pre 1 z toho, asi by som si popri splacani hypoteky setrila, mimoriadne vydavky sa zvycajne vyskytnu, ked sa to najmenej hodi...
@katka_fingo som aj za mimoriadne splátky ale až ku koncu fixu, napr mam hypo s fix 8r. a dajme tomu, že po 5 rokoch mam ušetrené na zvyšné tri roky, tak by som dala mimoriadnu splátku v sume za jeden rok, potom ďalej šetrím a zase dám mimoriadnu.. Tak aby som po 8 rokoch sa dostala aspoň o tretinu - polovicu s hypo dole... Ak mi to vyjde, tak som vysmiata jak lečo. Na účte ušetrené a dobrý pocit, že stále mam rezervu a na druhej strane omnoho nižšia suma na uvere, tým pádom dúfam, že nepoletia úroky do výšin a ďalšie splátky by mali ísť o dosť dole.. Snáď som to nenapísala ako trúbka ;-)
Profilova fotka
@kikuleenka ďakujem presne tak som to myslela :-D
Profilova fotka
Pri úrokoch okolo 1 % sa oplatí skôr splácať ako sporiť. A ak je možnosť investovať požičané peniaze treba ísť do toho. Aj keby sa o 10 rokov úroky zvýšili pri zachovaní súčasnej inflácie to už nebude tá suma čo dnes. Tým som nechcel povedať, že si na účte netreba držať rezervu (hotovosť), tá však môže byť kľudne z časti z úveru. Bohužiaľ väčšina ľudí ide s nehnuteľnosťami (pasívami) na doraz a tak im priestor na investície zostáva minimálny. Hold nie sme moc podnikavý národ.
@katka_fingo napisala som to v prvom prispevku, mame rezervu v sume rocnych vydavkov. Mimoriadne splatky su potom z dalsich penazi navyse. Bez rezervy by sme ani my nevedeli pokojne spavat.
ja som vyclenil cast penazi, ktore som investoval. Vynosy mi splacaju splatky + este mi aj ostane, cize cim nizsia splatka tym viac mi ostane.
Profilova fotka
Záleží od toho aký plat máte. Pokiaľ sa vám dá mesačne odložiť taká suma aby ste si našporili na dom za 10 rokov tak potom okay, je to lepšia varianta ako brať hypotéku ale ak nie tak asi je lepšie zobrať hypotéku ako čakať kým si našetríte na dom keďže by ste sa ho dočkali možno na dôchodku
Profilova fotka
@kliepa áno pravda záleží od výšky platu no aj od nastavenia výdavkov verte či nie aj ľudia čo zarábajú niekolko tisíc často majú problém odložiť keďže životný štýl a výdavky majú nastavené na úroveň príjmu. Na druhej strane niekto zázračne často odloží aj z 500 EUR
Profilova fotka
@philos Nechceli ste skôr napísať, že pri úrokoch okolo 1% sa oplatí skôr sporiť a investovať ako splácať? Z vašej ďalšej odpovede to skôr vyplýva :-) A áno, súhlasim s vami v tom, že keď je dlh lacný (ako dnes) sa viac oplatí držať nižšie splátky a ušetrené peniaze investovať, pretože vám zarobia viac, ako by vám ubrali z dlhu :-)
Profilova fotka
@magda_fingo Presne tak som to myslel (okrem toho sporenia - sporiť sa neoplatí nikdy - inflácia Vás dobehne). Je doba požičiavania. Keď stúpnu úroky bude doba platenia :-D
nam osobne tento rok prilis nepraje co sa tyka necakanych vydavkov, kazdy jeden mesiac nieco vyskocilo zatial ... a prave po tejto skusenosti ovela viac viem ocenit financnu rezervu, ktora toto vykryje bez toho aby clovek zrazu skripal od stresu zubami ci bude na splatku alebo ci si moze kupit ten čoko rožtek co tak krasne vonia ... vycislit idealnu rezervu vsak neviem ...
Ptri mimoriadnych splatkach si znizujete mesacnu splatku, alebo skracujete dobu splacania? A preco?
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@spiderhst nie celkom chápem otázku ale áno pokial sa robí väčšia mimoriadna splátka záleží síca na banke ale sú dne možnosti, bud sa po mimoriadnej splátke zníži výška bežnej splátky od ďalšieho mesiaca alebo sa požiada o zachovanie výšky pôvodnej splátky a skráti na primerane splatnosť úveru.
@katka_fingo a v akych vyskach sa oplati viac vykonavat mimoriadne splatky ? lepsie je "nahrabat" viac a vlozit to dajme tomu raz za 3-4 roky alebo aj nejake mensie hodnoty (napr hodnota 4 splatok, dajme tomu ze 1600€) ? alebo je to uplne jedno ?
@gurmanka citujem Ta: "Ked sme to zvladli my (zacinali sme uplne od nuly, ziadna pomoc od nikoho), tak to zvladne ozaj kazdy" odpoved znie NIE, nezvladne to takto kazdy ... predpokladam, ze mate slusny prijem a myslis ze toto zvladne aj rodina, kde zarabaju spolu 1000euro? NIE, nezvladnu a este auto bez leasingu, dovolenky kazdy rok atd atd ... nie, takto to nefunguje u priemernych ludi a ani nemoze. len prosimnezacni pisat bludy, ze kazdy moze zarabat 2000eura, ze sa mal lepsie ucit atd atd - naozaj to takto nefunguje.
Profilova fotka
@dorali to je individuálne podľa prístupu ako si tu hovoríme už dlhšie že každý má iný postoj k rezerve vs splátke ale zároveň záleží aj od cieľa ktorý chcem tou predčasnou splatkou dosiahnúť. 1. možnosť: takže bežne je možné po úhrade prvých 12tich splatkok urobiť predčasnú splátku vo výške do 20% zo zostatku istiny bez poplatku za predčasné vyplatenie ( pozor je aj banka ktorá to počíta z poskytnutej výšky úveru) a následne v rozostupe min. 12 mes a max raz za 12 mes do zase 20%. O takúto splátku je potrebné požiadať na pobočke a po jej úhrade štandardne hneď na ďalší mesiac klesne výška splátky ALEBO priamo požiadame o zachovanie výšky splátky a skrátenie doby tak aby bola splátka zachovaná ( banky to rátajú na mesiace). 2.možnosť: k výročiu fixácie a to v akejkoľvek výške aj celý úver bez poplatku a situácia rovnaká ako v 1.možnosti 3.možnosť má len jedna banka a to su mesačné splátky min. 200 EUR a max 1.5% zo zostatku istiny úveru. netreba chodiť nikam, vieme si to nastaviť cez internetbanking a môžeme ju robiť pravidelne alebo vôbec nie. No keď ju urobíme, totu mimor. splátkou sa nezníži splátka ďalši mesiac, ale výška splátky sa zachová a spláca sa istina o to rýchlejšie a úrokové preplatenie klesá. Príklad: splátku mám 300 EUR preženiem 200 sú úroky a 100 EUR je istina. Urobím mimor. splátku a ďalší mesiac opäť platím 300 EUR no už je to v skladbe 198 EUR úrok a 102 istina. Takto to pokračuje až do výročia fixu kde sa to potom obnoví s reálnym zostatkom. Toto sú bezpoplatkové možnosti. S poplatkom za predčasné splatenie vo výške do 1% z predčasne splácanej sumy môžem mimoriadnu splátku urobiť kedykoľvek. Treba o ňu požiadať v banke a tiež 2 možnosti, zníženie splátky alebo skrátenie doby splácania. Tu ale treba samozrejme zvážiť či sa nám to s poplatkom oplatí. Všetko je o preferenciách klienta a jeho cieli. Takže predčasnú splátku treba načasovať a samozrejme ak chcem skracovať dobu mala by byť predčasná splátka ideálne vyššia aspoň niekoľko tisíc ( v závislosti od zostatku úveru) aby skracovanie malo zmysel a tiež sa oplatilo čo treba zvážiť pretože skrátenie doby väčšinou v bankách znamená zmenu zmluvných podmienok a to je dodatok s poplatkom 100 - 200 EUR. Zníženie splátky je automatické. Juj som sa rozpísala :-)
@atak77 Ono je to dost o nastaveni, na co mam a co si myslim, ze by som mal mat (jednoizbak vs. trojizbak, prestahovanie vs. zostat, oddychovat vs. najst druhu, tretiu pracu, kvalifikovat sa..). Ale ozaj nemam potrebu nikoho presviedcat. Ak nezvladne, tak nezvladne.
My sme to riešili predčasnými splátkami, co zostalo naviac, šlo rovno do banky, kľudne aj 500€ som tam predcasne vložil. Skrátil som si splácanie, konec hypo mal byť 11.2044, teraz je 6.2022. posledného pol roka sme už predčasne splátky nedávali, kupili sme pozemok a peniaze tečú tam. Úspory nejaké nedrzime. Občas to LTT vychádza, ale sme spoko. Keď som si spočítal koľko by som ušetril, keby som sporil, úroky sú teraz straaaasne vtipne a koľko som ušetril splátkami, tak neni o čom. Toľko môj postreh. Števo
Profilova fotka
@stefanby skvelé. naozaj lobúk dole že ušetrené sa takto používalo, máme totiž ak klientov , ktorí nemôžu mať ani povolené prečerpanie, pretože ho minú. Tu ma napadá ešte jeden bod práve pre takýchto klientov a to keď nevedia ušetriť - sporenie znamená trvalý príkaz a to sa dá brať ako povinný výdavok a proste odchádza z účtu :-) samozrejme ak je z čoho.... a tu do budúcna bude skor este potrebné prihliadať na skutočnosť že neskôr si mnohí už na úver nesiahnu keď by potrebovali ... takže zase na debatu a zváženie ohľadne predčasných splátok
Profilova fotka
Dobrý deň, dni so značkou FinGO.sk sa dnes končia, preto by som sa vám chcela všetkým poďakovať za príspevky a názory. Ak by ste mali ešte ďalšie otázky k tejto téme, neváhajte nás kontaktovať tu na Modrej Streche, alebo na našej emailovej adrese kontakt@fingo.sk Tú najlepšiu hypotéku nájdete vždy na našej stránke www.fingo.sk. V sekcii www.fingo.sk/blog zasa nájdete množstvo užitočných informácií, noviniek, rád a tipov z oblasti financií. Želáme vám veľa úspechov na ceste za vaším vysnívaným bývaním! Katarína Kostková a tím FinGO.sk
1
2

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.


Nenašli ste čo ste hľadali?