Vykurovanie klimatizáciou v zime - máte skúsenosť?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Má niekto skúsenosti s vykurovaním klimatizáciou v zime. Zaujímajú ma pocity, nie technické podmienky. Predsa ten vzduch fúka, vnútorná jednotka je hore, pre chladenie je to dobre, pre kúrenie treba nastaviť fúkanie nadol. Prípadne má niekto skúsenosti s parapetnou vnútornou jednotkou?
Odpovedať
@dexter89 to sparovanie cez wifi je na nervy, zvycajne mi to sparuje, ked spravim ten isty postup dvakrat. Ked to je uz sparovane tak to funguje super. * Vonkajsiu jednotku mozes polozit na cestarske obrubniky volne polozene na zemi a nic nemusis betonovat. Jeden obrubnik vazi 80kg. * Ja budem mat od dnes 5 list na dome - je to taky Centre Pompidou style 🙂 https://www.atlasobscura.com/places/c... Ale je to stena otocena do lesa, cize modernej architekture sa budu kochat len zvieratka. * Prajem prijemnu zimu 👍
Odpovedať
@dexter89 ale ak by si dal vonkajsiu jednotku hore pod strechu tak tam nie je v zime vyzsia teplota ako pri zemi?vies ze mozno by si ju nerozmrazoval tolko a za vonkajsou jednotkou by si mal skrutene chladivo v rurke kedze medzi vonk a vnut ma byt aspon 1.5m potrubia. @pier kde si kupoval a kto montoval?tirz ma foto zaujima
Odpovedať
Profilova fotka
@pier keď sa inak nedá tak pohoda hlavne že bude teplo 😊 , mne idú lišty v tej jednej izbe (pracovňa to tam nevadí) chcel som to tak lebo predsa len biela lišta na bielej stene je kus lepsie jak na v mojom prípade žltej fasáde vonku + je to čelo domu do ulice ale ide o funkcionalizmus nie výzor Časom vieš to aj zasekat keď sa ti bude chcieť ... Ja časom kludne podložim a spravím to na zem @stefan222 ona je pod strieškou len je nižšie , trasa má cez 1,5 metra potrubie ide v dome v teple takže pohoda 😊 a pod strechou radiačny mráz nehrozí pri fasáde a dome je vždy o cca 2 stupne teplejšie , nezávisle od výšky
Odpovedať
Profilova fotka
@pier @stefan222 Tak ide ta lišta dnu a prepoj som spravil z jednej do druhej takže v izbe malej už nie sú žiadne listy ani vonku 😊
Odpovedať
potom super. to som nevedel. ja svoju vnutornu asi dam do chodby a listy kde ste kupovali?
Odpovedať
@dexter89 nazdar, chcem sa ťa spýtať, tie klímy máš napojené na vidlicu a klasicky do zásuvky?na fotke to tak vyzerá
Odpovedať
Profilova fotka
@ricir sewas hej, ku vonkajšej jednotke som dal normalne do zasuvky, druhú mam napojenú napriamo cez povalu v chráničke... ale keďže to je dosť "tenká vetva" kábel s 10A ochranou tak tam mam len tu jednu klímu a svetlo na povale, druhú som už nechcel cez to napájať (bolo by trebalo nový , hrubší kábel ), tak som to dal napriamo klasicky do zásuvky ... nemal by to byť problém tá vetva je 16A a nevyťažený okruh...
Odpovedať
Ak to je možné je treba dávať vonkajšiu jednotku radšej na zem ako na konzolu na stenu kvôli vibráciám. Nevravím, že všetky jednotky tie vibrácie majú - možno to závisí aj od kvality silentblokov, ich utiahnutia a podobne. Otec sa sťažuje, že vonkajšiu jednotku takto na konzole nainštalovanú večer keď je kľud počuje. Ja jednu vonkajšiu jednotku na dome tiež občas evidujem, druhú vôbec. Medzi vnútornou a vonkajšou jednotkou by mali byť minimálne 3m rúrok. Za vonkajšiu jednotku zviknú s tými rúrkami urobiť chladiari slimáka , ten funguje ako nejaký kompenzátor (neguje rozťažnosť potrubia a trošku pomáha aj proti tým vibráciám). Ja som si vibral ťahanie potrubí radšej v exteriéri aj s lištami- Časom keď zateplím tak tie rúrky v lištách budú skryté pod fasádnou izoláciou. Nechcel som lišty v interiéri. Každú vonkajšiu jednotku mám napojenú z vlastného 16A ističa, sú to 5,3kW jednotky. Vonkajšie jednotky so spárovanými vnútornými sú prepojené potrubím aj káblom. Inak prízemie som ani v tých najvyšších horúčavách, ktoré boli cca pred dvomi týždňami nechladil - cez 27° tam nebolo. Vrch áno, tam to párkrát stúplo cez deň na 32°.
Odpovedať
Profilova fotka
@toky1 s tými vybraciami máš pravdu ja to počujem tiež, pri tej mojej prvej jednotke na fasáde čo je hore... Je to počuť keď kompresor ide na vyššie otáčky a rozbieha sa , po defroste napr. A pri silnejších mrazoch -10 paradoxne počuť cez stenu vonkajšiu jednotku viac cez stenu ako vnútornú ... Ale to je iba ako som písal keď sú fakt tuhé mrazy , takže 90% času jednotku nepočuť vôbec , okrem toho obe moje jednotky vonkajšie sú na fasáde ale ani v jednej izbe oproti jednotkám sa v podstate nespí takže som to neriesil Čo sa týka prepojovacieho potrubia neviem ako to robí Daikin ale všimol som si , že aj keď je kratšia trasa ako 3 metre tak potrubie sa nepredlzuje resp. Pri mojej prvej mám trasu určite kratšiu jak 3metre jeden chladiar na to na jednom fóre niečo písal prečo to je u daikinu tak ale neviem už prečo ...
Odpovedať
@toky1 to kazda ma 5,3kw?dost vela, co si nedal 3.5kw?stacilo by ak davas viac jednotiek
Odpovedať
@stefan222 Mám 260m2 barák, nezateplený, dve podlažia. Plus suterén. Obe vnútorné klimy sú nainštalované tak aby pri otvorených dverách vykúrili nielen priestor, v ktorom sú nainštalované, ale aby dodali aspoň ako-takchlad či teplo aj do iných izieb. Preto majú taký výkon. Vykurovanie ešte otestované veľmi nemám ale čo sa týka chladenia, tak na poschodí to v tých horúčavách fungovalo na moje prekvapenie veľmi dobre. Ten chlad sa ozaj rozliezol po celom podlaží. Na prízemí chladiť netrebalo.
Odpovedať
@pier Mne naištalovali klimy Vivax ale nemali tie s implementovanými wifi modulmi, tak zobrali zo skladu také, ktoré boli s možnosťou dopojiť wifi moduly. Samozrejme nebolo možné ich spárovať... Potom po x telefonátoch s obchoďákom z Vivaxu zistili, že tých wifi modulov je viac modelov a zo skladu zobrali nejaké staršie, ktoré si s tými novými klimoškami zrejme nerozumejú. O dva týždne doniesli nové moduly a tie sa chytili hneď na prvý pokus.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Zdravim 🙂 prerabam dom a planujem kurit prevazne klimatizaciou mam aj krbove kachle ako zalozny zdroj. Minuly rok som kupil klimu daikin comfora multisplit skusil som ju aj v zime za par minut to v pohode vykurovalo este tam nebyvam tak kurila len par dni ked som nieco vnutri robil len nebola tuha zima tak som nemal moznost to vyskusat naplno.... byvam v trnavskom okrese tu nebyvaju take zimy jak na Orave. Planujem kupit este 1 multisplitovu jednotku len spekulujem ci mi staci daikin comfora ( pisu, ze kuri do -15) alebo si mam radsej priplatit a kupit klimu s hyper heating do -25 ? Dakujem
Odpovedať
@henrichtt vzhladom na zimy posledne roky a predpoklad ze sa to nejak vyrazne nezmeni v zmysle ochladenia, je zbytocne kupovat na tu lokalitu inu klimu nez tu "zakladnu". Ked by nahodou aj bolo par dni viac ako -15 a ta klima by to fakt nestihala, zakuris v kachliach
Odpovedať
Profilova fotka
@henrichtt mam daikin comforu v pohode s ňou fungujem celú zimu (2 zimy odkurene), zatiaľ mam min. otestovane -15°C, keď vykurila skoro cely dom na 20-22°C, momentalne som domontoval ešte na opačnu stranu domu 2xPerfery obe su do -15 zakladne, superheating je, podla mna skor marketingovy ťah ... jak funguje spravne nadimenzovana comfora si možete pozreť v mojom promo videu: https://www.youtube.com/watch?v=flYZs... A viac informacii o vykurovaní klimami aj o vykurovani všeobecne na mojom webe venovanému original tomu: https://www.anvilmeteo.sk/l/buducnost... Niesom predajca ani nič také, len robím osvetu tomuto druhu kúrenia, a momentálne som prišiel ze špitálu, a som mesiac na PN tak z dlhej chvíle som založil ten web 😄 kľudne múžete aj viacerí pokukať...
Odpovedať
Chlapi, prosím poraďte ako podľa Vás správne umiestniť a nadimenzovať multisplit, za účelom vykurovania, aby som mal cim argumentovať, ak by ki predajcovia chceli natlačiť niečo iné. Dom je dvojpodlažný tehlovy, kolaudovaný v roku 2011, zateplenie 10-15cm zrejme polystyrén, strecha nezateplená, stropy znížené na cca 230cm. Prioritne chcem mat klimu v obývačko-kuchyni cca 30m2 (1,02+1,03) a v spálni nad ňou (2,02) s obdobnou metrazou. Obe tieto izby sú JZ orientácia, vrch je veľmi slnečný. Izba 2,04 bude hosťovská, ma do 14m2 a je na severnej strane. Spodná izba 1,05 je malá, SV orientácia a bude iba občasne využívaná, tam by kľudne stačilo občasne zapnúť konvektor, ak prídu návštevy. Ďakujem pekne !
Odpovedať
@los tu je to na 3* 2.5kw jednotka. dve jednotky na poschodie. ale zacal by som ak je mozne dvihnht strop na tych 2.7m a ak sa neda tak rekuperaciu do toho nizkeho stropu. ta potom pomoze s teplom po dome. a vonkajsiu jednotku by som dal na tu stenu ako je vchod do domu
Odpovedať
@stefan222 čiže 3,5W do dolnej obyvacko - Kuchyne by bola zbytocne veľká?
Odpovedať
@los podla mna ano.
Odpovedať
Aj keď e klimatizácia trochu výkonnejšia nie je to na škodu, lebo môže ísť na nižšie otáčky a tým pádom bude aj tichšia. Samozrejme netreba to zbytočne predimenzovať, lebo výkonnejšie klimatizácie maju väčšinou o málo nižšiu účinnosť. Ja mám v obývačke s kuchyňou 3,5 kW jednotku a sem-tam by som bol radšej za 5 kW. Hlavne keď potrebujem nárazovo chladiť/kúriť, alebo chcem zapnúť silent režim, pri ktorej klíma síce neruší, ale nedokáže v lete ani udržiavať nastavenú teplotu v miestnosti.
Odpovedať
@e1ba a aká veľká je tá obývačka?
Odpovedať
Profilova fotka
@los dole by mohla stačiť 2,5 kw i keď neviem jaky je cenovy rozdiel medzi 2,5 a 3,5 tam asi nebude velky , skok je medzi 3,5 a 5 potom v cene dost vyrazny... skor hore, keď pišeš že strop je nezatepleny, + najviac tepla ti unika cez strechu... tak skôr by som zateplil strop , inak nemusi hore ani 3,5kw stačiť... a keď je to nezatepleny strop a JZ strana, pod strechou nezateplenou tak určite 2,5 nebude stihať priestor vychladiť
Odpovedať
@los 25 m2 + 10 m2 chodba + väčšinou otvorené dvere do izieb
Odpovedať
Dobry den. Chcem sa uzivatelov opytat ci pouzivaju vo svojich zostavach aj nastenne ovladace alebo je to zbytocne a postacuje im len DO od klim Dakujem
Odpovedať
co je DO? dialkovy ovladac? ten mam v sufliku, pouzivam len appku v mobile. ale pozor, niektore ovladace maju v sebe termostat. ideal to nasrubovat na stenu. v heier klime mojej je vsak ovladac tragedia a klima sa zasekne ak zadam velmi rychlo 3- 4 rozne prikazy napr zmena rychlosti ventilatora atd.
Odpovedať
@stefan222 ano DO je dialkovy ovladac. Cize ak mam apku tak vacsinu veci viem poriesit cez nu. Ak som to studoval tak uz skoro kazda znacka ma svoju apku a tym padom nepotrebujem nastenny ovladac
Odpovedať
@kryznik Nástenný ovládač je fajn do verejných priestorov, DO by niekto mohol čórnuť. Niežeby sa nástenný ovládač nedal čmajznúť ale chce to viac roboty 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@kryznik nástenný ovládač myslíš asi taký, čo je pevne pripevnený na stenu ako termostat napr? Aspoň ja som to tak tu pochopil, že sa bavíte o 3 rozdielnych veciach: pevný termostat, diaľkové od klímy, aplikácia na ovládanie... tak asi jak napísal toky, že ten termostat asi skôr vo verejných budovách abo keď sú nejaké centrálne klímy, u domácich klím asi vždy len diaľkové alebo aplikácia...
Odpovedať
@dexter89 ano dexter myslel som nieco taketo: https://www.sinclair-solutions.com/sk... Mam rozpisla e nejake cenove ponuky a jedna z nich je aj sinclair. Neviem sa rozhodnut koho si vybrat. Precital som si toto cele vlakno vydel som aj tvoje videa na YT no co ma najviac stve tak to je komunikacia s firmami. Pride mi to tak ze sa im musim vnucovat. Nechapem to ved chcem im dat zarobit povedzme cca 4000€ a informacie musim od nich priam tahat ako z chlpatej deky 😞 daiken povedal v pondelok poobede ze posle ponuku dnes je streda zatial nic. Ten co mi poslal sinclair robi aj s mideou tak som mu napisal nech mi spravi aj na oasis plus no zatial nic a na sinclair poslal len sumu cca 3400€ tak som ho ziadal nech aspon napise typove oznacenia co mi do zostavy hodil. Do dnesneho dna nemam odpoved. Neviem ci si clovek(firma) nenajde 5minut cas aj ked ma toho mozno vela aby napisal 3 oznacenia( 1x vonk. jed. A 2x vnutorna jednotka) Trosku som si vylial 💓 😉 Uz ked som sa takto rozpisal co by ste mi odporucili vy? Moja predstava: 1NP dom Prizemie obyvackokuchyna cca 35m2 1vn.jed 3,5kw Podkrovie: 1izba: cca 20m2 1vn.jed 2,5kw 2 dvojizba (predelena vstavanou skrynou s prechodom detska+spalna) cca 22m2 1vn.jed. 2,5kw umiestnena v detskej. 1 vonk. jedn 7,1kw Zatial mam ponuku sinclair a ten mi odporuca hore do podkrovia konzolovu jednotku 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@kryznik hej jeden pán mi akurát asi 2 týždne písal z okolia RS alebo medzi RS a rožňavou z nejakej obce a dosť problém mal aj on zohnať nejakú serióznu firmu v tejto lokalite... skúsim mu napísať na mail, že či sa mu to nakoniec podarilo, viem že mal nejaké ponuky až od žiliny ale tí mu nacenili nejaké Gree jednotky za cenu vyššiu jak daikiny... a od žiliny mi to príde tam ku vám dosť ďaleko... to skôr Košice skúste aj keď aj to ďaleko... 😞 skôr Bystrica ? skúste ešte napísať viac firmám teraz po sezóne v auguste koncom by sa dalo možno niečo nájsť... na tie plochy a umiestnenia sa tie výkony zdajú byť v pohode aj značka sinclair je dobrá abo gree to je to isté ...
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?