Termik na zvýšenie efektivity radiátora - skúsenosti

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte Termík – Zvýšenie efektivity radiátora mate skusenosti? Dakujem :)
Odpovedať
Profilova fotka
@24janette teplo sa šíri vedením , sálaním a prúdením. Vedením, to je, ak zohrejete jeden koniec tyče, časom teplo prejde aj na druhý koniec. sálaním, že aj keď nemáte priemy kontakt s radiatorom cítite teplo z neho . Prúdením, že čerpadlo tlačí vodu z kotla a radiator je rýchlejšie teplý. Pri ústrednom kúrení sa používali dva systémy, samotiažny, tam teplá voda pritekala veľkými trubkami a bolo to pomalé a s čerpadlom, kde aj pri tenkých trubkách čerpadlo ženie vodu aby sa radiator sa zohrial rýchlejšie. Radiator odovzdáva teplo len sálaním, to má obmedzené možnosti, až keď nahriaty vzduch stúpne, príde chladnejší a ten sa zohreje. No a ventilátor tomu pomôže, vzduch sa rýchle vymieňa a odoberá teplo radiatoru.. Na tom princípe sú založené krby s ventilátorom, vyhrievanie auta, a všetky fukáre teplého vzduchu, Je tu obmedzenie plochou radiatora a teplotou privádzanej vody, ale teplotu môžete zvýšiť na kotli, plochu len výmenou radiatora.
Odpovedať
@jan45 ventilátor odoberieme teplo radiátoru a radiátor zostáva chladný. Čo nahreje chladný radiátor. Salanie od radiátorov prakticky neexistuje, to je všetko prúdenie. Salanie je vyžarovanie vlnenia.
Odpovedať
Profilova fotka
@viktor811 ale no :) samozrejme, ze salanie od radiatorov existuje a vobec to nie je tak malo ako sa casto pise. Skus sa pozriet na radiator termokamerou :)
Odpovedať
@majkoj Citujem "Radiátor odovzdáva teplo len sálaním". Termokamerou zistím vyžarovanie tepla aj telies s teplotou hlboko pod 0 C. Takéto vyžarovanie nie je citeľné, pre tepelnú pohodu nehrá žiadnu úlohu a je zbytočné o tom uvažovať.
Odpovedať
Profilova fotka
@viktor811 "Radiator odovzdáva teplo len sálaním", je rovnaka somarina ako "Salanie od radiátorov prakticky neexistuje" :). Salanie radiatora je citelne a hra dost podstanu ulohu pre tepelnu pohodu. Pozri sa tou termokamerou na podlahu v okoli radiatora.
Odpovedať
@majkoj Termokamerou zistím vyžarovanie z radiátora, alebo z podlahy aj keď sa nebude kúriť a to že je niečo v žltej, červenej alebo modrej farbe poukazuje na stav teploty a nie na množstvo vyžiareného tepla sálaním, ktoré by bolo zaujímavé pre tepelnú pohodu.
Odpovedať
Profilova fotka
@viktor811 ale samozrejme ze zistis mnozstvo vyziareneho tepla salanim :) , to je totiz presne co ta kamera ukazuje :)
Odpovedať
@majkoj kto nechce pochopiť nemusí, ja nemusím mať navrch.
Odpovedať
Profilova fotka
@viktor811 nuz bud budeme verit Maxovi Plankovi , alebo tebe, moja volba je jasna :-p
Odpovedať
@jan45 este si dovolim pripomenut, ze radiatory s konvektormi maju vacsiu odovzdavaciu plochu, takze aj vyssi vykon, (ucinnost?) pri rovnakom mnozstve energie privedenej teplou vodou (rovnaka teplota aj prietocne mnozstvo). Nie ze by som spochybnovala vase vyjadrenie, len na zlepsenie tepelnej pohody v tomto pripade nie je potrebne kupovat o meter dlhsi radiator, staci viac panelovy, viac kovektorovy
Odpovedať
@majkoj zrátal som to a podľa Planckovho zákona by to mohlo byť, pri veľmi horúcom radiátory (60 st.), až cca 10 percent prenášaného výkonu. Moja predstava bola tak do 5 percent.
Odpovedať
Nieco o fyzike viem. Ventilatory naozaj urychlia vykurovanie...to je pozitivna vec...tabulkovo. Nevyhodou je, ze sa bude v miestnosti prasit neporovnatelne viac, nebude zachovana tepelna pohoda ako pri fukare s tesca. Usetrene naklady za vykurovanie? Asi tazko...kotol s urcitou ucinnostou premeni palivo na teplo, vymennikom odovzdane do vody, radiatorom odovzdane do priestoru. Ventilator nic neusetri, iba za cenu prasenia a susenia vzduchu urychli tepelnu vymenu medzi radiatorom a okolim. Kazdy kto sa vyzna napriklad v elektrotechnike vie aky velky je rozdiel medzi aktivnym a pasivnym chladenim a ich kombinovanim.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@kurenco nevyznám sa v elektrotechnike a neviem čo má spoločné elektrotechnika a vykurovnie. Len to ma napada že počitače su zdrojom tepla :-). ale vážne. ušetriť sa dá, záleží na zdroji tepla. konkrétne ak zdroj tepla je tepelné čerpadlo tak čím nižšia teplota vykurovacej vody tým lepšie COP, (viac tepla z 1 kWh elektriny). používajú sa tzv fancoily, to jest radiátory s tangenciálnym, tichým ventilátorom. Výhody: vhodné ako náhrada radiátorov pri použití nižšej teploty vykurovacej vody, je možne ich použiť aj ny aktívne chladenie pri zapojení s TČ. nevýhody: tá prašnosť, ale myslím si že prach sa usadí tam kde sa vzduch nehýbe a ustáli sa rovnováha po čase. hlučnosť ? minimálna
Odpovedať
Kazdy kto kuri dom. Ci uz konvektormi so spiralami, krbami s prieduchmi apod. vie, ze prasnost je velmi vysoka tak ako aj pri ventilatoroch. Moja narazka na elektrotechniku spocivala v tom ze radiator je kvazi pasivny chladic. Horuce teleso. Ochladzovane ventilatorom, zakon zachovania energie hovori otom, ze cim viac radiator schladim ventilatorom, tym viac tepla odovzda do priestoru tak isto tento zakon hovori, ze na kureni neusetrim nic
Odpovedať
@kurenco ano, ani radiator so 4 ventilatormi viac energie ako do neho dotiekla do priestoru neodovzda. Ak ano, tak autor vynalezu je kandidat na nobelovku za perpetum mobile. Mozno nabeh na "prevazkovu" teplotu je rychlejsi ak sa vzduch v miestnosti hybe rychlejsie ale povedzme si uprimne, ked je termostaticky ventil nastaveny na urcity stupen tak sa teplota v miestnosti pocas celeho vykurovacieho obdobia hybe +/- nejaky stupen, dva, takze rychlejsi nabeh je potrebny len v prvy den ked sa zacina kurit. Po zvysok vykurovacej sezony su tam tie ventilatory na prd.
Odpovedať
Nad tym som neuvazoval ale mas pravdu :-D no poznam individua ktore maju pocit, ze ak na noc vypnu kurenie a rano to tahaju nahor z 16tich stupnov tak usanuju, tym sa to zide
Odpovedať
Profilova fotka
@kurenco Neodovzdá viac tepla. Odovzdá to isté množstvo, len rýchlejšie. :-)
Odpovedať
@kurenco neusanuju, to sa uz par krat prepocitavalo. Len im to rychlesie dvihne teplotu v izbe, ale spotrebu budu mat rovnako vysoku a urcite vyssiu ako keby to drzali cely den na 22°
Odpovedať
@kavar keď chceš okamžitý výkon vymeň to za elektromobil, veď aj tak na jeden záťah nespravíš tých 200km :-)
Odpovedať
@jamk1 ten radiátor s ventilátormi odovzdá viac tepla, viac tepla za jednotku času ( hodinu ) ked dáme radiátor s bez vetilátorov do istej miestnosti, tak do tej istej miestnosti stačí menší radiátor s ventilátormi (bez ventlátoríkov by to malý jednoducho nevykuril). ako som už spomínal vyššie, radiátory s ventilátorom, sa ponukaju pod názvom fancoil, vid obr. možu byť montovane na stenu a na zem ako klasický radiátor alebo aj pod strop , jeden fancoil nahradi tri radiátory podobnej velkosti a je možné cezeň v lete aj chladiť
Odpovedať
@kurenco Nahor zo 16 stupňov? To kto chce mať doma saunu??? :)
Odpovedať
@petiar z 16tich stupnov. To znamena od 16 po asi 21 :-D
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
v prvom rade sa chcem poďakovať užívateľovi @fural za objasnenie znalostí vo vykurovaní. zakúpil som si tiež na vyskúšanie termík 8 ventilátorov za skoro 98€ aj s dopravou. áno zmeral som wattmetrom spotrebu ktorá sa pohybuje od 4-7W v závislosti od otáčok ventilátorov ,teda sa dajú regulovať otáčky ventilátorov od 50-100%.v pohotovostnom stave som nameral 0W.používam otáčky ventilátora na 100%. ventilátory sú made in Čina ,aj výrobok sa tak javí,že je z Činy . kúrenie s ventilátorom je naozaj rýchlejšie,ale to je tým že radiátor odovzdáva viac tepelnej energie do priestoru,takže vlastne sa zvýšila účinnosť radiátora.Tým môžem povedať,že stačí potom znížiť teplotu vody na kúrení.Takže stačí napríklad kúriť pri teplotnom spade 40/30 a tým vlastne kond. kotol dosiahne maximálnu účinnosť(pri spade 40/30 je udávaná účinnosť 108,7%) a vlastne aj úsporu plynu. A mierim práve k nízkoteplotnému radiátorovému vykurovaniu pri spade 40/30/20°C. áno vykurovanie termíkom je vhodné nielen pre tepelné čerpadlá a kondenzačné kotle,ale pre všetky vykurovania ,kde je použitý radiátor. Mám zapojený medený radiátor s hliníkovými plechmi(lamelami) a pre mňa by bolo vhodné použiť až 15 ventilátorov,ale také vyhotovenie zatiaľ nie je možné kúpiť ,tak som kúpil max.8 ventilátorov pre izbu 3x4x2,5m ,čo je 30m3 .na plné otáčky to mierne hučí ,ako zapojený starý PC.Prach sa vyfúkal a po 1 dni je to ustálené,stačí použiť vysávač a mokrú handru. Ale tu sa jedná o úsporu tepelnej energie pri radiátoroch,pri podlahovke to je jasné.
Odpovedať
som zabudol spomenúť,že radiátory plechové korado a iné sú na tom trocha lepšie pretože tam stačí menej tých ventilátorov.je to vhodné aj pre plechové a liatinové rebrované radiátory,kde sa to zapája za radiátor. A nie som žiadný dealer tohto výrobku.
Odpovedať
@fural Výhody: vhodné ako náhrada radiátorov pri použití nižšej teploty vykurovacej vody, je možne ich použiť aj ny aktívne chladenie pri zapojení s TČ. @fural áno má pravdu s týmto termíkom pod radiátorom (príp.za radátorom )je možné pomocou TČ aj chladiť priestory.
Odpovedať
Profilova fotka
@marko337 Ahoj. To máš bimetalový kruhový teplomer ? , alebo ako ho tam máš uchytený ? Bližsie foto by si mohol dať ?
Odpovedať
áno to je príložný teplomer značky concept ,mám 15mm Cu trubku ,tak som ju musel vypodložil drievkom,pretože to je malý priemer pre teplomer .je to univerzálny teplomer na zvislé aj vodorovné potrubie.
Odpovedať
termík sa dá vyrobiť aj doma.na zhotovenie treba 2 lišty,niekoľko ventilátorov, príložný termostat s prepínacím(príp. spínacím) kontaktom a zdroj 12V/1A(príp. 1,5A podľa počtu pripojených ventilátorov).celé to zapojiť a na tom nemá čo nefungovať. v termiku je použitý 12V a 1W ventilátor made in China s hlučnosťou 25dBa, rozmeru 70x70x30mm.ak chce niekto regulovať otáčky ventilátorov je nutné to dorobiť,schém zapojení je veľa. spínacia a rozpínacia teplota je približne 30°C,S príložným termostatom vieme nastaviť aj 25°C. už roky som to chcel vyrobiť,ale až teraz som si to kúpil a otestoval.plánujem s tým nielen vykurovať ,ale aj v lete chladiť izby.takže začínam si šetriť peniaze na TČ,ale to už treba nato projekt teplených strát celého domu a podľa toho určiť výkon TČ na chladenie a vykurovanie.
Odpovedať
koeficient tepelnej vodivosti vzduchu pri 20°C je 0,024 napr.penový polystyrén má 0,035 čím je toto číslo väčšie,tým dochádza k lepšej tepelnej vodivosti. takže vzduch sa chová ako dobrý tepelný izolant. vychádzal so z tejto tabuľky: https://sk.wikipedia.org/wiki/Koefici... u radiátorov dochádza k minimálnemu prestupu tepla medzi radiátorom a vzduchom.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
to sa tu teda strhla za debata ako v krcme, kde je kazdy vystudovany fyzik 😄 termik funguje, miestnost vykuri rychlejsie. Ak mas radiator pod oknom tak ked z neho teplo sala, cast sa dostane von z domu a cast do priestoru. Ak tomu pridas vietor cez termik a pod. tak viac tepla ostane doma ... to je cely princip. Termik ale pocut, trocha to huci. Mame dve rovnake 25m miestnosti, rovnaky radiator a parametre. V jednej s termikom je v rovnakom case od zaciatku kurenia aj o 3 stupne teplejsie ako v druhej. Tolko k promovanym fyzikom teoretikom v tomto vlakne ...
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?