Realne skusenosti chladenia pomocou rekuperacie

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý večer zaujimalo by ma či niekto ma tu chladenie pomocou rekuperacie
Odpovedať
Profilova fotka
@gabilacko my sme mali v projekte tiež Atreu nakoniec sme vybrali paul aj keď je o niečo drahšia ale má lepšiu účinnos´t
Odpovedať
Profilova fotka
@yuri66 ak clovek stava novy dom a ma sikovneho projektanta, trochu zrucnych majstrov a par EUR navyse da sa to aj sofistikovanejsie, prevadzkovo lacnejsie a daleko komfortnejsie ako blba klima. 8-)
Odpovedať
Profilova fotka
@abobo Tak to som zvedavý čo by to mohlo byť
Odpovedať
stropne chladenie .. aj ked par euro to zrovna nie je, ale cenovo je to cca porovnatelne s klimou, ale len za predpokladu ze sa s tym pocita uz v projekte
Odpovedať
@m168 pri cene stropneho nemozes vychadzat z udajov ludi, ktori maju vzdelanie a skusenosti na svopomocnu instalaciu. Na kluc stoji aj do 100 E za m2. Smrtelnikom zostava iba blba klima. Sme viaceri, ktori uznavaju luxus chladu zo stropu, ale skoro nikto ho nema. Jeden telefonat a budes vediet preco.
Odpovedať
Profilova fotka
@m168 Teraz si ma rozosmial, za tie prachy si mozem nechat v lete doviest z Tatier kazdy den sneh.
Odpovedať
Inač realne je už sadrokarton kde ja zabudovane v kartone chladenie čiže rurky všetkym dakujem za osobne nazory .Ked budem chladit tak sa ozvem ako mi to realne funguje
Odpovedať
Profilova fotka
@yuri66 jednoduche. Vonkajsie tienenie zapadnych a juznych okien, pasivna rekuperacia s bypasom a stropne salave chladenie.
Odpovedať
Profilova fotka
@peto99 asi si zalozim na to firmu a dam to za 90 :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@yuri66 len ako dlho by ti tie peniaze na ten "sneh z Tatier" vystacili. Stropne chladenie je jednorazova investicia a je tam uz potom naveky.
Odpovedať
@yuri66 & @peto99 : ale no, fakt si skuste ten telefon vytocit alebo poslat mail a dostanete ponuky, kde je realita kusok ina. stropne chladenie stoji tolko co natahanie podlavoky, vlastne este menej, lebo tam natahas len trubky a nemusis mat ani zbytocne drahe EPS podlozky, kedze chlad nemusis izolovat smerom hore, ked studeny vzduch klesa dole. v mojom pripade skoro 600m trubiek rehau do stropu je za 760 euro. a tu by sa dalo teoreticky usetrit, ale ten rozdiel je relativne maly, cena prace za montaz, napustenie, tlakovnaie a protokol bude vacsia ako cena rurok .. no a samotna technologicka cast je pomaly lacnejsia ako cena vonkajsej jednotky, v mojom pripade to je zatial nacenene na cca 2300 EUR aj s montazou z toho ale cca 1500 EUR tvori ponorne nerezove cerpadlo a nerezovy rozoberatelny vymenik, s tym, ze ked sa da pajkovany namiesto rozoberatelneho tak je to o dalsich 400 EUR menej .. s tym, ze to cerpadlo zo studne ak patricne zapojis rozno pouzivas na uzitkovu vodu v dome, a polievanie v zahrade, alebo nebodaj bazenu.. "najdrahsie" na celej tej srande je v podstate to, ze idealne musis dat monoliticky strop, teda s tym musi pocitat statik . aj ked uz som tu na streche videl aj riesenie bez monolitickeho stropu, len je otazne jeho ucinost
Odpovedať
@m168 asi myslis trubky do betonu, co je alternativa podlahovky. Ja som potreboval SDK panely, ktore stoja vela. Monoliticky by mi nepovolil statik. Aj takto bude cena nasobne vyssia, ako klima, a ucinnost otazna, hlavne na juhu SK.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@peto99 ja neviem co tu pises o nasobne vyssej cene, sak som ti tu napisal uz konkretne ponuku. ked si to porovnas s klimou s jednou externou jednotkou a co i len tromi vnutornymi jednotkami, tak ta ta klima vyjde velmi podobne. teda za klimu das cca 5000 EUR, a to nemas ani nejaky velky nadstandard. cize ano nasobne drahsie to je, ked to clovek zacne riesit neskoro. a ano myslim trubky do betonu, cize tie iste trubky co davas do podlahovky das do stropu, koniec. technologicku cast som si napisal kolko stoji, s tym ze minimalne to cerpadlo a studnu by som kopal pouzival tak ci tak. a stropom budem aj kurit. cize tiez tie naklady za trubky tiez su neni len na chladenie. inak nechapem preco by ti statik nepovolil monoliticky strop (pokial nemas drevostavbu), ale aj tam sa to da risit v najhorsom pripade tak ako to urobil jeden znamny, ze dal stropne chladenie resp trubky do omietky pod strop (mal tensie trubky ale hustejsie). stahuje sa tak som zvedavy ako mu to bude fungovat. a ma to napojene na TC voda -vzduch. celkovo mam ponuku na kompletne kurenie, chladenie, cerpadla, rozvody, rurky, regulaciu, cidla termostaty (vonku,vnutri), kotol vailant, zasobnik TUV, montaz, tlakovanie, protokol za 8289 euro. a to mozno este ked to zoptimalizujeme bude menej. a to mi osobne pripada rozumnea cena, ak si zoberiem ze je to za cely system na kurenie a chladenie na kluc, samozrejme so zarukou, s danou a od firmy so zarukou 10 rokov (s tym ze ta firma je na trhu viac ako 10 rokov).
Odpovedať
@m168 nie, klima ma stala 1550, vykuri a vychladi cely dom, a bola jedna z najdrahsich
Odpovedať
hej klima vie aj vykurit aj vychladit, ale za akych podmienok, pri malych detoch to je dost o hubu. plus ked mas len jednu klimu v dome, tak distibucia tepla/chladu sa sice da ofajat rekuperaciou do istej miery rekuperaciou, ale je to take lamanie cez koleno. tiez virenie prachu tiez nic moc, ale OK, kazdy ma iny pristup :) a mozno budeme este lutovat :) ale zatial ten set-up co som napisal sa mi pozdava.
Odpovedať
Ak mozem, dovolím si reagovať na prvotnú otázku. Je potrebné, ako prvé, definovať čo je rekuperačné vetranie. Vetranie s rekuperáciou je privádzanie čerstvého vzduchu do priestoru a zároveň odvod odpadného vzduchu z miestností von. Tieto dva prúdy vzduchu sú vedené cez rekuprátor, ktorý zabezpečuje tepelnú výmenu. Je to založené na fyzike prenose tepla kondukciou-teda vedením. Tam je jasné, že ohrev, prípadne ochladenie čerstvého vzduchu nikdy ani len nedosiahne teplotu odvádzaného vzduchu. Prečo -> základy fyziky. Číselne to vyzerá asi takto: Berme najmodernejšie, najvýkonnejšie rekuperačné rezidenčné jednotky s výkonom okolo 80%. (nie nemýlim sa. žiadne zázraky modernej doby typu moja Audi 4,2 liter má spotrebu 7,5/100km - berme to ako to v skutočnosti je!) Vnútorná teplota = 22°C / 25°C Vonkajšia teplota = 5°C / 35°C Teplota privádzaného vzduchu za rekuperátorom = 19°C / 32°C Teraz chladenie/vykurovanie kde sa sústredte pretože to začne byť zložitejšie: Aby sme vedeli povedať aký výmenník na chladenie/vykurovanie potrebujeme, musíme vedieť prietok vzduchu. Pre bežný rodinný dom, bungalow, projektujeme hygienické vetranie (toto slovné spojenie si zapamätajte, ešte sa k nemu vrátim) o vzduchovom výkone max 350m3/hod. Teraz vieme povedať,aký bude mať vodný výmenník výkon ak berieme teplotu vody z tepelného čepradla (studne, zem, vrty nemajú takú nízku teplotu vody) Teplota vody na vstupe do výmenníku: 8°C Teplota vody vystupujúca z výmenníku: 14°C Teplota vzduchu vstupujúceho do výmenníku: 32°C Teplota vzduchu za výmenníkom = 19°C! A teraz až sem počujem to Vaše WoW! Lenže tu začína boj s fyzikou. Pretože tak ako sú známe tepelné straty sú rovnako (ne)známe aj tepelné zisky. To je hodnota aké teplo za každú hodinu príjme Váš dom/byt za jednotku času, v priemere! Tak ak uvažujeme, že je domček s tepelnou stratou 6kW,a nie sú žiadne vonkajšie rolety alebo žalúzie, môžu byť tepelné zisky aj na úrovni vyššej teda 8kW. Ale pre objasnenie a aby sme nezničili sny o chladení, uvažujem tepelné zisky len na úrovni 5kW. Aj sa to lepšie počíta :-) Teraz si povedzme aký výkon má náš výmenník.Pri našich parametroch teda vonk. vduch = 35°C, teplotný spád vody = 8/12 a prietok vzduchu = 350m3/hod je výkon chladiča na úrovni 3kW!. Takže sme za polovicou našich tepelných ziskov. Ale privádzame vzduchu o teplote 18°C! A tú je zväčša problém. Pretože toto ľudia chápu a idú na to dobre, že "tak ak privediem 18°C vzduchu do domu kde je 25°C, logicky chladím!". Veru nie je tomu tak. Pretože ten vzduchu sa ihneď ohreje na 22°C a následne sa dohreje na našich 25 pretože tepelné zisky na úrovni 2kW nám stále pridávaju teplo do domu. A tu sa to verejné vedomie láme a tu aj končíme a dostanete odpoveď. Bežný človek teda povie "pridajme ešte jeden výmenník alebo zväčšíme ten uvažovaný, aby bol veliký!" Ono toto spôsobí asi toľko, že tú vodu ochladíte o ďalší stupeň dva, a výkon zvýšite vo Wattoch. Prečo tomu tak je fyzika a rovnica pre výpočet výmenníkov. P=Q*c*(T1-T2). V tejto rovnici je c konštanta, Q prietok vzduchu, T teploty média a P náš výkon. Hodnoty T sa môžu meniť ako chcete, ale rozdiel je minimálny. Ja som si to zrátal pre prípad že by sme rovnaký výmenník vložili za náš prvý a výkon druhého je 400W. Takže čo sa môže meniť? No predsa len prietok vzduchu. A tu je naša odpoveď. Aby sme chladili priestor musíme prietok vzduchu strojnásobiť. Takže potrebujeme niečo okolo 1200m3/hod ako výmenu vzduchu a k tomu primeraný chladič (bude logicky väčší pretože väčšie potrubie a pod..) V takomto prípade ale máme výkon na úrovni 9kW a to je už paráda! Už krásne dokážeme chladiť :-) Problémy ako rýchlosť prúdenia a difúzia vzduchu, umiestnenie jednej veľkej jednotky (ktorá je navyše drahá) alebo uloženie troch malých zariadení, teraz rozoberať nebudeme. Berme ideálny stav, že to tam proste je. Koľko toto stojí? Ak berieme to najlacnejšie možné riešenie a to že zdroj chaldu máte, tak niečo okolo 20 000 €. A tu je vaša odpoveď . Rekuperačným vetraním sa chladiť nedá! V zmysle, že si vychladíte priestor na požadovanú teplotu. Rekuperačné vetranie by malo byť nazývané hygienickým, pretože len zabezpečuje prísun čerstvého vzduchu, ktorý je ohriaty, ochladený cez rekuperátor aby nezaťažoval moc priestor. Chladiť alebo vykurovať vetraním sa dá. Technicky je to možné. Aj sa to používa. Ale je to drahé, moc drahé. To sa viac oplatí dať si stropné vykurovanie s ktorým chladíte(tam nepotrebujete ani tepelné čerpadlo, stačí studňa) a bežnú rekuperačku. A máte to. Toto Vás bude stáť možno aj rovnako, ale nemusíte riešiť uloženie 250kg zariadenia (alebo troch malých), vedenie potrubia o priemere 400mm a pod. Stačí takáto odpoveď :-)
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?