Potreba tepla za rok 14,9MWH, 6322W, celkovo s TUV 17,82 MWH, bungalov 12x10 ytong

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň všetkým :-) Staviam bungalov 12x10 z ytong 300mm, podlaha ma zloženie celkovo 250mm , z toho je 150mm eps. Na steny je v projekte nobasil 160mm, do stropu nobasil 360mm, okna 3 sklo, sokel 120mm styrodur. Zimy v blízkom okolí BA nebývajú tuhé a ani dlhé... tak sa neviem rozhodnuť či investovať do izolácii alebo zdroja tepla alebo rekuperácie. Otázka je na potrebu tepla zdá sa mi vysoká a rád by som ju znížil vie mi nietko poradiť ako najefektívnejšie to urobiť pomer cena - rentabilta investície ... Udajme rekuperácie by túto hodnotu vedela výrazne znížiť avšak ako výkonna ? Kúrenie som sa ešte nerozhodol ale nemám v dosahu plyn. Pôvodny zámer bol a je elektrokotol Raja 9kw, vodna podlahova, a dokurovanie automatické peletov krb s aku nádržou. Neviem či má vôbec význam riešiť el. kotol a túto formu primárne zdroja kúrenia. Za všetky rady vpred veľká vdaka.
Odpovedať
1
2
@majkoj energeticky certifikat ma tusim platnost 10 rokov, potom by sa mal spravit novy. Urcite je potreba tak ako v celej eu pri predaji. Namatkova kontrola ze vraj prebieha, ale je najma kvoli wohnbauforderung, kedze jej vyska je zavisla najma od energieausweiss. A niekto nepostavil horsi (lacnejsi) dom ako dostal peniaze. Nas baumeister mi tvrdil, ze maju nejake pristroje, ktore dokszu zmerat R konstrukcie, napr steny. Comu teda neverim, ze take nieco sa da...neviem :)
Odpovedať
@majkoj isiel som zatvorit ten clanok a padol mi zrak na odstavec, kde konkretne pise: "dalsim poznatkom z obhliadky poroty bytovych domov..." Takze dalsia debata je bezpredmetna, tie info sa urcite tykaju vystavby bytovych domov a tam to tak moze byt. Dokonca sa mi aj zda ze uz som tuto info raz pocul, ze vsetky nove bytove domy by mali byt pasivne od isteho roku. Takze asi budu vsetky vety pravdive :)
Odpovedať
@shadow39 Chvalim super podorys domu - kompaktna "kocka" bez zbytocnych vyklenkov a dokonca aj so super orientaciou. Ked som sa na to len tak zbezne pozrel, tak pri stene Y300+EPS 70F hr. 16 cm, v podlahe EPS 150S hr. 15 cm a v strope 36 cm povedzme vlny 039 budu tepelne straty pri priemernej rocnej vonkajsej teplote +5C a vnutornej +21C stropom 400W, podlahou povedzme 400W, stenami 450W, okna + dvere okolo 450W. Spolu okolo 1,7 kW, co je rocne okolo 15 MWh. @jan45 ma pravdu, vypocet nebude az taky zly :) Tento dom ma super predpoklady na velmi dobry NED (povedzme okolo 20 kWh/m2 za rok). Po mensich upravach a kvalitnom prevedeni bez problemov a bez podstatneho navysenia investicnych nakladov. Spotreba energie na vykurovanie by sa mohla hybat niekde okolo 3000 kWh za rok co je v elektrine cca 350 eur rocne. Uprava je velmi jednoducha: zmenit izolacie a technicke prevedenie detailov, vyskrtnut peletovy kotol, aku nadrz a komin. Tieto peniaze presunut do izolacii. Kvalitne zrealizovat stavbu a zalezat si na detailoch. Elektrokotol uplne postaci aj Raja 6kW (mensi uz nie je ;-) ) - ta ma vyhodu regulacie vykonu po 1 kW. Rekuperacia je podla mojho nazoru v modernej vystavbe nevyhnutnostou.
Odpovedať
@dominik_boksansky Výpočet je úplne mimo. Takto dobre izolovaný malý dom nemôže mať potrebu tepla 14 900 kWh a tým pádom mernú potrebu tepla na vykurovanie okolo 125 kWh/(m2a). Už to, že potreba tepla je počítaná z hodnoty údajnej tepelnej straty pomocou vzorca spred 25 rokov, je úplne scestné. Jedno sa totiž nedá vypočítať z druhého. Odvažujem sa pre tento dom tipovať potrebu tepla na vykurovanie okolo 6500 kWh ročne. Čiže odchýlka 100%. To je na reklamáciu. @jan45
Odpovedať
@dominik_boksansky ešte by ma zaujímalo, ako ste dospeli k tomu, že 1,7 kW je 15 000 kWh ak by som podľa tejto priem. teploty zrátala vykur. obdobie 212 dní => 8650 kWh, ak 230 dní => 9400 kWh v skutočnosti bude vykur. obdobie kratšie než 212 dní podľa Vášho postupu mi pre náš dom vychádza 2x vyššia potreba tepla, než som si vypočítala ja a než aj reálne máme... čiže odchýlka okolo 100%... tiež...
Odpovedať
@blacksr .
Odpovedať
@blacksr to je tak, ked sa chlap snazi robit viac veci naraz a nakoniec do vypoctu hodim 8760 hod namiesto cca 4500 :-D. Mas pravdu, orientacny vysledok ma byt okolo 7,6 MWh co je okolo 60 kWh/m2 za rok. :-). Tuklo mi to az ked som videl ze to je az 120 kWh/m2 za rok
Odpovedať
Profilova fotka
@blacksr predpokladam, ze je to totalne stary katalogovy projekt, ktory projektant pri predaji neraci aktulaizovat. Ale totalne na hlavu je to, ze to na SU aj tak prejde !!! @dominik_boksansky a aj tak si spocital s prepacenim velke prd :). Potreba tepla nie je len o stratach konstrukciou, ale aj o stratach vetranim, vnutornych, vonkajsich ziskoch. Bez detailov osadenia a projektu to proste nespocitas a akurat tak zmatias zbytocne ludi. Okrem toho zase doporucujes kurenie elektrinou, len si uvedom, ze hranica primarnej energie je od dnes 108 kWh/m2/rok.
Odpovedať
@majkoj to je snad kazdemu uplne jasne, ze na potrebu tepla vplyva viacero faktorov. Alebo tu mam rovno hodit vypocet v PHPP ?:-D. Ako orientacny prepocet si myslim, ze postacuje. Je na zaciatok uplne jedno ci je to 7,6 MWh, alebo 6,6 MWh. Ta tisicka kWh co je mozno rozdielom medzi realitou a orientacnym vypoctom je v elektrine okolo 100 eur rocne. Nanajvys su to vzdy len prepocty, ktore sa v reale aj tak lisia a to nech su akekolvek tabulkove. Chces povedat, ze od dnes vsetky stavby budu striktne splnat poziadavku primarnej energie? :-) To sa toho asi vela nepostavi.
Odpovedať
Profilova fotka
@dominik_boksansky viditelne nemas predstavu aku cast tvoria zisky a strata vetranim :). Neviem ci budu, ale ak nieco ludom doporucujes, tak im povedz aj dosledky.
Odpovedať
@majkoj dosledky si myslim, ze si jasne napisal ty :-D . V tomto mas pravdu. Primarna energia je potvora. V pripade domu bez rekuperacie je strata vetranim len taka ako dlho a ako casto sa bude vetrat. Moze byt kludne aj 80 percent ked zabudnes niekde zavriet okno :-D :-D. Pri rekuperacii zasa zavisi od typu pouzitej jednotky, prevedenia, poctu osob a nastaveneho stupna :-D :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@dominik_boksansky akurat, ze sa bavime sa o POTREBE a nie SPOTREBE. Potreba sa pocita za konkretnych, dannych podmienok. A prave potreba tepla je kriteriom pri stavavebnom.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Ale páni nehádajte sa :) V každom prípade ďakujem za plodne info tiež sa mi tie hodnoty nepozdávali a dnes mi to ja projektant ujasnil platna STN bla bla výpočet je podla platných STN okrajový atd no mám katalógový projekt čo som čakal ale zase zmien som robil až až bol nápomocný až nadrámec musím sa ho zastať ale k veci ... tie náklady si dám prepočítať... u blacksr ako mi ponúkla.. Potom sa uvidí..
Odpovedať
@shadow39 hod tu potom vysledky.
Odpovedať
Ahojte, Oživujem debatku :) Ďakujem blacksr za prepočet ukludnil nás a už to vyzerá ružovejšie, pôvodný prepočet s ( katalogového projektu je nezmysel ) Momentálne to vyzerá takto : a.) 4753 mWh NED v hornom pásme b.) 4174 mWh pri zlepšení izolácie c.) 2638 mWh s rekuperáciou bez zlepšenej izolácie TČ teda nepripadá do úvahy. Rekuperáciu dávať teda budem a použijem aj klimatizáciu s invertorom ako ma Peto99 a ostanem pri elektrokotly + krbová vložka tu uvažujem o teplovodnej tu maželka nepustí krb musí byť tak nech je efektívny.
Odpovedať
@shadow39 tych 4753 vyzera velmi optimisticky, tabulkove vypocty nemusia sediet s realitou. TC ohrieva aj vodu, podla mna je to na zvazenie. Kurenie klimou ber ako docasne, nudzove, alebo doplnkove. Vodnik je drahy, krb staci obycajny, alebo kachle.
Odpovedať
@shadow39 zober manzelku k niekomu kto ma krb a nepouziva ho ako primarne kurenie v dome a hlavne byva v meste kde 90% dreva neukradne v lese :-) alebo zozenie od lesnika za flasku palenky ..... ideal je este ked maju v rodine alergika :-))) My sme boli u znamich ktory po nastahovani prvu zimu kurili prvy mesiac denne, potom uz len cez vikend ...... dalsi rok obcas vikend a sviatky .... treti rok len sviatky .... a posledne tri roky len na Stedry den..... Elektrokotol + klimatizacia/cie dohate stacia .... do noveho moderneho domu krb nepatri ....
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?