Pasívny dom - infrapanely alebo elektrické fólie do podlahy?

Zobraz úvodný príspevok
Zdravím, aké riešenie kúrenia by ste zvolili pre pasívny dom, nemyslím len papierovo, ale naozaj poriešený do detailov. Dom ma VEĽMI malú tepelnú stratu a lacnú elektrinu skrz FVE + virtuálnu batériu. Hlavné kúrenie nemá byť vzduchom (klíma, aktívne rekuperácie). Vodná podlahovka je príliš drahá v pomere k ostatným riešeniam. Ostali 3 možnosti: 1) infra panely 2) elektrické fólie pod poter 3) elektrické fólie nad poter Ešte sú rôzne odporové drôty, rohože ale to je v podstate totožné s elektrickými fóliami pod poterom. Má to tie isté výhody a nevýhody. Cenovo sú veľmi podobné, infra panely sú mierne lacnejšie. Ako to vidím ja: 1) infrapanely +mierne lacnejšie +okamžitý nábeh a pružnosť. Napríklad začne svietiť intenzívne slnko, tak sa kúrenie hneď vypne. +ľahký servis/výmena +-minimálna akumulácia tepla --kancelársky výzor a celková estetika, predovšetkým ak to ma byť na strope pre lepšie "zasiahnutie" celej miestnosti -relatívne dobrá distribúcia tepla, ale horšia ako kúrenie v podlahe -možné vytváranie "tieňov", kde je chladnejšie lebo nie je priama viditeľnosť na panel 2) elektrické fólie pod poter +výborná distribúcia a rovnomernosť tepla +chránené proti poškodeniu, vysoká životnosť +-zotrvačnost a akumulácia tepla do poteru +nijako neobmedzuje výber podlahy -malá pružnosť a pomalá reakcia na zmeny -keďže ide o pasívny dom, tak kúrenie pôjde na minimum a pravdepodobne tam nebude ten výrazný pocit "teplej podlahy" -prakticky nemožnosť opravy, iba dať nové fólie nad poter 3) elektrické fólie nad poter +výborná distribúcia a rovnomernosť tepla +rýchlejší nábeh +pružnejšia reakcia na zmeny, napríklad ak zasvieti slnko +-menšia akumulácia tepla +relatívne jednoduchší servis/výmena poškodenej fólie -nutné zohľadniť pri výbere samotnej podlahy, nie každá je s týmto kompatibilná kvôli prehrievaniu -vyššie riziko poškodenia -nevhodné do vlhkých priestorov Ktoré z týchto riešení je podľa vás vhodnejšie do extrémne dobre zatepleného domu?
Odpovedať
1
15
16
@palo18 aby si videl prečo sú tak nastavene váhové koeficienty. Rovnako aj toto osadenstvo: @sousedekovci89 @rkorba @lucyy1312
Odpovedať
@dexter89 áno realita je trosku inde. Aké vždy bude drevo ekologickejšie ako elektrika. Tomu ver. Preto ten pomer.
Odpovedať
Profilova fotka
@tomas89374 Ja keď som išiel stavať, tak som najskôr 2 roky študoval všetko čo sa stavby domu týka, od materiálov na stavbu, zateplenie, cez kúrenie a elektrinu až po exteriér. V dobe keď som začal mi stačilo aj Bcko a vôbec som sa do A0 nemusel zmestiť. Napriek tomu , keďže som väčšinu práce robil svojpomocne, som postavil dom taký aký mám a som nadmieru spokojný a nemenil by som prakticky nič. Lebo som staval pre seba a nie pre dáky úrad a kategóriu. Za mňa hovorí album, kde som sa ako tak snažil veci vysvetliť a mnoho ďalších ľudí, ktorým som bezodplatne kedykoľvek poradil a pomohol keď sa dalo. Na záver len dodám, nech si som každý stavia aký chce, hlavne keď bude môcť po niekoľkých rokov bývania povedať, že je spokojný.
Odpovedať
@lucyy1312 ty si sa tu navazal do mňa a vysmieval sa z veci ktoré sú pravda, ja som iba odpovedal. Mne tu nebudes písať ze certifikáty sú zlé nastavene, keď vieš o tom maximálne to co si vygooglis. Každý staviteľ ma iný východiskový stav a podmienky. Každý sa rozhoduje tak ako uzná za vhodné. A to ze si si robil sam a aj máš naštudovane, o tom tu nebola reč, len si nemyslí ze si jediný. Každý kto stavia sám sa o stavbu zaujíma a mal by vedieť niečo. Ja mam dom pre seba, nie aby som sa chválil na modrej streche a porovnával si hrúbku izolácii. Jasneee "za teba hovorí album"... Véd to iba potvrdzuje o co ti ide. Chváliť sa a chváliť. Ja nemám album... Teraz som akože menej? Chlape ja to nemám potrebu zdieľať s cudzími ľuďmi, hej tak sa tu netvar ako najväčší staviteľ keď ti niekto dá iný názor.
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 Tie koeficienty rozhodne nemajú za cieľ vyjadrovať nejaké reálne číslo CO2 v g ale slúžia len na vzájomné porovnanie energie podľa jeho zdroja...verím že na tom pracovalo viac múdrych hláv ako je na modrej streche.....a to už je čo povedať 😄 ("Kritizovať  znamená usvedčovať autora, že to nerobí tak, ako by som to robil ja, keby som to vedel." (Karel Čapek ) )
Odpovedať
@eagleowl moj prvy komentar k tejto diskusii bol: "ak sa môžem opýtať a viete takú informáciu koľko ste mali naprojektovane spotrebu tepla na kúrenie v kWh (je to údaj v energetickom certifikáte) a reálne koľko ste spotrebovali. Zaujíma ma to preto, lebo ze ci vôbec sa oplatí stavať dom s brutálnym izoláciami, či vôbec sa to niekedy vrati taka investícia do pasívnu. Ci nie je lepšie postaviť dom nízkoenergeticky ako pasívny a platiť po tie roky o niečo vyššie poplatky za energie a nemusím riešiť ci tam budem kúriť sviečkami lebo iné kúrenie by bolo nevyužité a riešenie rekuperacii vs otváranie okien a podobne." a potom sa spustila lavina od uzivatelov domov (trollov) ktory maju na fasade 25cm a viac... Kazdy svojho kona chvali. To mozme diskutovat aj o tom ci tie vase bungalovi 120 m2 stacia priestorovo, ci nie je lepsie urobit zelezobetonovy strop namiesto nevyuziteho povaloveho priestoru na drevenom strope na ukor mensieho podorysu. Ja si myslim ze co sa tyka hrubej stavby tak navysit dom o 3 rady na poriadnom strope by veru nebolo o moc drahsie. Ale pochopitelne iny nazor ako vacsiny, takze budem ukamenovany 😄 Vsak predsa slovenska klasika svojpomocnych odbornikov z googla je: - bungalov 120 -150 m2, murivo porobeton, veniec, vaznik priehradovy - 2 detske izby po 12m2, spalna, kuchyna+obyvacka, technicka miestnost, kupelna+zachod osobitne..a samozrejme elektricke kurenie aby bolo bez roboty. A ked niekto uvazuje nad pecou alebo kominom tak ho vysmeju trollovia. Niet co dodat, doba je zla...
Odpovedať
Profilova fotka
Strecháči, prosím vás, držme sa témy, @tomas89374 @lucyy1312 a ostatní. A v prvom rade bez urážok či vulgarizmov, ktoré v priebehu dňa prečistíme. Pokiaľ sa neviete zhodnúť, čo je samozrejme prirodzené ale chcete ešte naďalej debaty rozvíjať, presuňte si to radšej do internej pošty. Ak vidíte, že sa nedokážete vzájomne presvedčiť ani po 2 dňoch, akceptujte to, že niekto môže mať na vec iný pohľad bez toho, aby sme diskusiu zahltili XY stranami dialógov, v ktorých odchádzate aj od hlavnej témy. Pokiaľ sem príde človek, ktorý hľadá odpoveď na rovnakú otázku, ktorú rieši zadávateľ, chce tu nájsť na ňu odpoveď pomerne rýchlo a nehrabať sa siahodlhými debatami mimo tému, kde sa vzájomne aj urážate a pod. Ďakujem za pochopenie.
Odpovedať
Profilova fotka
@michaelarecht je viac menej jasné, že tento @tomas89374 ani neexistuje a je tu len za účelom polarizovať/rozdeľovať ľudí. Zrejme ten profil spravuje viacero ľudí a všetko toto sa dá jednoducho dokázať. @tomas89374 chváliť sa a chváliť 😁 tie albumy sú len o robote, nie o chváleni. Nie sú tam žiadne fotky interiéru ani zariadenia.
Odpovedať
Profilova fotka
@lucyy1312 Ďakujem za informáciu, samozrejme všetky nahlásené príspevky a tvrdenia preveríme. Ale opäť zdôrazňujem, bez urážok a provokácií poprosím, t.j. rovnako aj tento tvoj posledný príspevok bude upravený - rovnaké Podmienky používania platia samozrejme pre každého zapojeného.
Odpovedať
Pri nákladoch na dom a pozemok niekoľkostotisíc eur je pozeranie sa na 2-3t€ za vodnú podlahovku úplná hlúposť. Práveže vodná podlahovka umožňuje viaceré zdroje tepla (TČ, peletová pec, el.špirály, zakomponovanie fotovoltaiky) a taktiež chladenie v lete (cez výmenník). Hovoriť o rýchlom nábehu kúrenia v pasívnom dome a o kúrení len v určitých izbách je zbytočné, veď rekuperácia udržuje v celom dome podobnú teplotu. Po 8r bývania v NED, kde kúrime podlahovkou poháňanou kondenzačným kotlom, skromne poviem, že nič iné by som ani nechcel. Dom má 180m2, zálohové platby sa za tie roky zdvihli z 28€ na 50€ (zálohy sa platia 10x ročne) a pri vyúčtovaní sme vždy v tolerancii +/-30-40€.
Odpovedať
@michaelarecht pozdravujem. Môj profil určite existuje. Zato ze tu nemám albumy to neznamená ze píšem len tak. Ja sa tu vyjadrujem k témam, pokiaľ sa dá slušne. Aké bohužiaľ osadenstvu tu sa nepáčilo predložené argumenty. Treba si pozrieť ako debata začala.... Dal som iný názor a už to išlo...
Odpovedať
@stowasser asi tak. A ono tu riešia fólie a káble do podlahy. A potom aj tak skončia s FV ma streche. Tomu sa povie investícia. Však ja som im to tu písal.... Kúrenie treba dat poriadne v zmysle toho ze vodná podlahovka.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@lucyy1312 teba treba preveriť, píšeš v mužskom rode a fotka ženská, nevieme co si zač.. Človek mu dá iný názor slušný a nejde to zniesť. Ktovie asi prečo. @michaelarecht
Odpovedať
@michaelarecht "Ďakujem za informáciu, samozrejme všetky nahlásené príspevky a tvrdenia preveríme." ale no je 30.11 nie 1.4 mala si to nahlásené už týždeň...
Odpovedať
@stowasser Pre predstavu, ako to vyzerá na inkasnom lístku, keď človek býva v poschodovom dome postavenom z 25cm Ytongu a zateplenom 25cm, kde sa kúri podlahovkou na 180m2 a temperuje na 75m2 (vedľajší bezbariérový byt nachystaný pre imobilných rodičov). Kúrenie je napojené na KK, zásobník 300l, rekuperácia Paul, žiaden solar a ani fotovoltaika (predpríprava je urobená, chráničky sú dotiahnuté z pod strechy do technickej miestnosti). Plynári nám kvôli nízkej spotrebe počas prvých 3 rokov bývania 2x menili plynomer a po 5 rokoch nám behal po pozemku nejaký maník s prístrojom, či nemáme čiernu prípojku..
Odpovedať
Profilova fotka
@palo18 Evidujem a mrzí ma to, no vzhľadom na chorobu a množstvo nahlásených príspevkov, som nebola schopná sa ku všetkému okamžite dostať. Už si ale prechádzam všetko, čo vidím nahlásené. 😎
Odpovedať
@tomas89374 K tomu tvojmu prvému komentáru k tejto diskusii: Správna odpoveď je už z princípu závislá od cien energií. A tie nevieme odhadnúť ani aké budú o mesiac - ani +- 30% takže z dlhodobého hľadiska je nemožné odhadnúť návratnosť pasívneho domu vs. nízkoenergetického domu s rovnakým pôdorysom. Vieme len že ceny energií pôjdu určite hore. O koľko? To je momentálna situácia. Trochu inak to majú užívatelia ktorí stavali pred povedzme 10imi rokmi, tí mali úplne iné ceny stavebných materiálov. Oni pri porovnaní s vtedajšími cenami materiálov a už úsporami na energiách za tých 10 rokov plus ešte väčšími predpokladanými úsporami na energiách do budúcna budú mať návratnosť "preizolovania svojho domu" rozhodne časovo kratšiu. Ale tiež nevedia akú. Zhrniem - Na tvoju otázku v podstate kvôli neistej situácii s cenami materiálov a energií momentálne neexistuje exaktná odpoveď. Len názory a odhady. Preto tie emócie. Ďalšou vecou je informácia z hľadiska času aká najdlhšia predpokladaná návratnosť je pre teba (užívateľa) ešte zaujímavá. Niekto to má 20 rokov, iný 40 atď v závislosti od jeho veku, či má deti ktoré by v tom dome mohli a chceli po ňom bývať - stavia aj pre nich. Niekto možno stavia v 60ke a decká má v Kanade a vrátiť sa nechcú. Pre toho asi návratnosť pasívneho domu rádovo 30 rokov zaujímavá nebude. Inak na tom ale môže byť 30 ročná nezadaná dievčica. Len na okraj - tavať aj pre deti, ktoré majú momentálne možno 5 rokov a myslieť si že zostanú po tebe v dome bývať je také, no... o 25 rokov budú mať možno úplne inú predstavu o vysnívanom bývaní, budú iné technológie... Ošemetná záležitosť. Môj názor. Ako vždy - nikomu ho nevnucujem.
Odpovedať
@toky1 vsak s tym absolutne suhlasim, ale vidis co tu pisalo osadenstvo...ze investuj do vacsich hrubok, raz sa to vrati, ale neberu do uvahy toto co si ty napisal. Preto si to kazdy musi sam rozpocitat a uvazit co sa mu oplati. Mozno ja za 20 rokov skoncim niekde v uplne malickom domceku so svojou manzelkou.
Odpovedať
@tomas89374 ved prave, "mozno". Vsetko je to o pravdepodobnosti. Do buducnosti nevidi nikto, ak by ano, tak neriesi take malichernosti, ako kurenie 😄 Tu ide skor o to byt pripraveny na kazdy scenar a hlavne na tie pravdepodobnejsie. - co ak pojdu energie uz len hore? V minulosti isli, je pravdepodobne, ze to tak ostane - co ak pojdu ceny materialov hore? V minulosti isli, radsej zateplim teraz, ako potom za vyssie naklady. A poviem ti, ze to neminie nikoho. 30 rokov dozadu nezateploval nikto, teraz je malokto, kto by nezatepleny dom nechcel zateplit (hovorim o starych stavbach). Rovnako to bude aj v buducnosti, budu sa zateplovat stavby, ktore vyhovuju dnesnym standardom, ale nebudu v buducnosti - Co ak nebude v buducnosti vyhodne kurit elektrinou. Toto sa tiez za posledne desatrocia menilo niekolko krat (drevo, uhlie, plyn, elektrika, pelety, TC,...), cize je skoda si zavriet cestu do buducna elektrickymi rohozami A mohol by som pokracovat. Samozrejme clovek, co zije pre sucasnost si da elektricke kurenie a nezatepli, lebo energie su lacne. Je ale pravdepodobne, ze sa to zmeni a doplati na to v buducnosti...
Odpovedať
Profilova fotka
@toky1 je to marné...je to marné ....je to marné 😄
Odpovedať
@supiiik tiež si myslím ze všetko je nastavené tak ze aj všetky staré domy sa nakoniec zateplia.
Odpovedať
Inak keby ste vedeli ako a z čoho stavajú napríklad v UK tak by ste neverili. Sú tam sto rokov za opicami. Mám tam rodinu ktorá chodí takto po stavbách a pracuje na nich. Pred desiatimi rokmi napríklad začali ako strešnú krytinu používať eternit. Pred mesiacom zatepľovali strechu - viete čím? Takou tou fóliou ako u nás niekto dáva za radiátor, ktorá má vrstvu alobal plus 2mm izolácie. Dobré, nie?
Odpovedať
@toky1 v tychto statoch hlavne nestavaju domy ako (zatial) na SVK - to je naveky, stavaju to pre danu chvilu kde su a nemaju sa problem prestahovat za 15-20 rokov. v USA to iste, pride tornado zoberie dom a ludia idu dalej, urobia dalsi a ziju. Neviazu sa na to.
Odpovedať
@tomas89374 mám starší no zatepliť ide len niečo základy odspodu vôbec, takže hlavne strop , okná, steny, no radiátory som ponechal sú predimenzované a zatiaľ stačí teplota vody 30-40 st, aj ked el kotlu je to jedno lebo kúri pri každom výkone 100% účinnosťou, nemá komín
Odpovedať
Profilova fotka
@toky1 no viem, že v Británií moc zateplenie neriešia, problém majú aj v tých starých, tehl. zástavbach typických pre UK vidiek... tam je aj problém s estetikou detto USA, Kanada, nikto nerieši tak zateplenia ako my... treba brať aj do úvahy klímu: napr. také mierne zimy v UK , pre mna záhadou prečo nevyužívajú viac TČ, ale treba brať do úvahy aj ceny energií vzhľadom k príjmom ... zober si že v usa, kanade majú tuším kwh energie lacnejší ako my , platy majú zrejme vyššie @eagleowl hej no ja nie som moc fanda týchto koeficientov + dnes už neviem z ktorého roku to bolo počítané... Slovensko má skoro bezemisnú energetiku , pritom koeficienty na výpočet cert. máš pri elektrine najvyššie, dalo by sa polemizovať prečo je na tom plyn-fosílne palivo , ktorého ani nemáme dostatok, koeficientovo tak dobre, zrejme kvôli družnej dohode aj s Ruskom čo sa ale dobou už dosť mení, takže aj tie koeficienty by si zaslúžili z času na čas oprášiť
Odpovedať
@dexter89 odporúčania na tie koeficienty na plyn sú od EU ešte z čias keď sme sa kamarátili s Ruskom a na národnej úrovni sa aplikovali. Tiež to, že plyn je zelená energia sa rozhodli v EU niekedy behom tuším leta pred rokom. Greenwashing. https://euractiv.sk/section/energetik...
Odpovedať
Profilova fotka
@toky1 no tak tento článok pekne odhaľuje tragikomédiu ... ale to boli ešte časy , keď sa Skopčáci a bruselské hlavy rehotali nad varovaniami (ktoré už v tej dobe zaznievali aj na poli OSN) Najmä to "nenávidené" USA už roky dopredu EÚ varovali , že si sama sebe priväzuje guľu na nohu, keď sa geopoliticky viaže na Rusko a najmä plyn... ale to ich nikto nepočúval
Odpovedať
1
15
16
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?