Na základe čoho nadimenzujú objem zásobníkového ohrievača pre rodinné domy ?

Obvykle odporúčajú firmy 100litrový bojler, ale určite je na to neaká norma alebo neaký vzorec podľa čoho je to vypočítane, viete mi v tom poradiť ?
Odpovedať
Profilova fotka
@lori0023 objem sa počíta podľa počtu obyvateľov, celková spotreba 135 l/os, z toho tretina teplá, skutočná spotreba za posledných 5 rokov je okolo 80 l/os.deň pitnej vody . Ale požadovanú potrebu si musíte určiť Vy,ak chcete denne vaňový kúpel, bude 100 l málo
Odpovedať
@jan45 Takže všeobecne vzorec by vypadalo povedzme takto: Objem ZO= (135/3)*počet obyvateľov rodinného domu ? resp.: (80/3)*počet obyvateľov RD
Odpovedať
Profilova fotka
@lori0023 áno a bojlery sa robia 80-100-120-150-200
Odpovedať
@lori0023 Dost dolezite je aj urcit cim bude ohrievana TUV. Ak napriklad plynom, tak postacuje aj maly (okolo 20-50 litrov) zasobnik zabudovany priamo v kotli.
Odpovedať
@danculd Myslíte na plynové prietokové ohrievače alebo na také zásobníkové ohrievače ktoré sú napojené na okruh plynového kotľa ?
Odpovedať
@danculd áno ale pri viac ako 4 clennej rodine je výhodnejší 100l externý zásobník.
Odpovedať
@gkrivanek prečo?
Odpovedať
@gkrivanek preco je vyhodnejsi externy zasobnik? Ja by som chcel zabudovany 60 litrovy pre 4 clennu rodinu. Je to malo? Myslim v plynovom kotli.
Odpovedať
@lori0023 Myslel som na kondenzacny kotol so zabudovanym zasobnikom. @originalx Je to v pohode, sami mame kotol so zabudovanym 45 litrovym zasobnikom a je to uplne bez problemov.
Odpovedať
Pretože pri kotli so vstavaným zásobníkom dochádza k rýchlemu vyčerpaniu zásobníka a z kotla sa v momente stáva menej efektívny prietokac ktorý ide na maximálny výkon!
Odpovedať
@danculd samozrejme že je to bez problémov aj prietokovy kotol dokáže napustiť bazén horúcou vodou len tá účinnosť je nízka.
Odpovedať
@gkrivanek No, niekde na tzb prepocitavali straty ohrevom v takomto zasobniku a ohrev v externom 120l a vyslo to velmi podobne, kedze vacsi zasobnik ma zase vacsie straty do okolia cez plast. Naviac aj pri 120 litrovom zasobniku ked ho zacnem rychlo odcerpavat musi kotol bezat na plny vykon aby ho stihol dohrievat. A len na zaver napisem trochu cisel, priemerna 4-clenna rodina minie na ohrev TUV priblizne 2000kW/rocne. To je cca. 200m3 plynu, co je priblizne 100EUR/rocne takze cca. 9EUR/mesacne. Ked bude ucinnost ohrevu aj o 15% nizsia, tak je to vo finale uplne zanedbatelne. Radovo v jednotkach EUR mesacne. Jo a este spomeniem, ze pri malom zasobniku je nizsia moznost mnozenia legionely, kedze v nom voda dlho nestoji a v podstate sa stale cely preplachuje.
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?