Liatinový verzus ocelový kotol

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Zdravim. Kedze sme dokoncili hrubu stavbu domu, teraz riesime instalacie. A momentalne som ostal stat pred otazkou - "aky kotol"? Chcel by som na tuhe palivo. Pelety, drevo, uhlie. Teda kombinacny, ale taky, aby bol plne automaticky. Teda, aby sa vedel sam aj zapalit. A to tieto kombinacne nevedia. Teda aspon si myslim, lebo som take nikde nevidel. Tak mi ostali len plne automaticke - peletove. Ale to by som bol odkazany len na jeden jediny zdroj paliva a to tiez asi nieje uplne najlepsie - clovek nikdy nevie. Tak som sa vratil spat ku kobinacnemu. Tu som ale narazil na otazku, "aky?" Su bud ocelove, alebo liatinove. Aky je teda rozdiely medzi liatinovymi kotlami a kotlami z kotlarskej ocele? Zivotnost, odolnost, funkcnost.?
Odpovedať
1
2
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@majkoj Ziadna magia Ale drevo 4rocne je lepsie vysusene ako 2rocne a poznat to aj podla horenia v kotly. Len ty si nikdy v splynovaciom kotly netopil a ides presviedcat,ze dvojrocne drevo je rovnake ako 4rocne :-D Ze prestan zavadzat ludi o magii a pis radsej o tepelnom cerpadle lebo to ovladas :-D Uz som Ta raz nachytal na hruskach ked si ma presviedcal kolko vydrzi mala co2flasa lebo si sa to docital na internete ale v realite si s nou ani nezvaral :-D
Odpovedať
@majkoj Mohlo by to aj tak byť, že v dvojročnom dreve je zakonzervované väčšie množstvo dusíka, ako v štvorročnom, naozaj nerobím si srandu. Možno ten dusík za dva roky z dreva vyprchal a nasal kyslík, čože ja viem. Teraz budem čakať, že sa tejto teórie chytia vedci, potvrdia ju a budem slávny.
Odpovedať
@gf565 Jednoducho Do splynovaku by malo ist starsie a lepsie vysusene drevo a 4rocne drevo je pri dobrom skladovani pod strieskou vzdy suchsie ako 2rocne a aj to 4rocne lepsie hori .To potvrdi kazdy kto uz topil starsim suchym drevom a v splynovaciom kotly duplom . Len vela ludom sa nechce na dvore alebo zahrade robit 4 ..kopky dreva + kazdy rok jednu navyse aby mali 4rocne drevo alebo nemaju tolko priestoru tak sa pali 2rocne alebo jednorocne -to je asi dovod preco vela ludi dava len take drevo do kotlov . A je rozdiel este palit dubove alebo bukove lebo dub potrebuje aby vyschol dlhsiu dobu + je agresivnejsi na ,,zelezo,, jeho splodiny oproti buku. No a velmi dobre je aj ,,ciganske,, drevo-cize agat lebo ten obsahuje malo vody a preto ma celkom dobru vyhrevnost aj ked je mokry :-D Lenze to musi clovek par rokov topit s drevom a zazit a potom aj vie porovnat rozdiely a nie len od pocitaca mudrovat vsakze Majko :-D Len topit s drevom na to musi mat clovek naturu a ho to bavit :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@dodik13 nuz pokial si pamatam bolo to o argonovej flasi ale tesi ma pri srdci, ze robim ludom radost tym, ze za tie roky a po 13 000 prispevkoch som sa naozaj raz (a dokonca toto cislo moze byt o par ks vyssie !!!) mylil :) Nie som sam co ti meranim dokazoval, ze dobre susene drevo po 2 rokoch ma okolo 12 percent,. Teraz specialne pre teba som bol odmerat 5 rocne drevo, ma 11 percent. Ale ty mas dva neprekonatelne argumenty, hukot v kotly a skutocnost, ze som za tie roky jeden krat nemal pravdu. Vzdavam sa a priznavam, ze som argumentacne v koncoch.
Odpovedať
Ja mám aj 60 rokov staré, suché drevo. Ale to už je skoro ako papier, tak rýchlo horí, že nestíham prikladať... :-)
Odpovedať
@majkoj Majko Ty si sa vtedy nie,ze pomylil ty si isiel nas presviedcat lebo si to vycital z neakch tabuliek z internetu a nakoniec si si priznal,ze si pozeral zle tabulky ale ked som ti pisal,ze pises blbosti + som ti dal aj vypocet + aj cas z praxe tak stale si chcel mat pravdu :-D :-D :-D A aj teraz chces mat pravdu Este ako ti napisat ,ze 4rocne drevo je sSUCHSIE ako 2rocne a ze to 4rocne lepsie hori v splynovaciom kotly hm ! :-D :-D :-D Nikdy si netopil v splynovaku a nedas si povedat a stale len ten vlhkomer ukazujes :-D Alebo noze mi vysvetli preco to 4rocne drevo lepsie hori ? :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@dodik13 mas na kotly kalorimeter aby si svoje tvrdenie poreukazal, alebo sa musime spolahnut len na tvoj sluch ? :), pretoze vlhkost je preukazatelne ta ista. Tu meriame merakom, nie ocami, nie usami, nie hmatom, nie cakrami. Nechajme to tak , ty si ver svojim usiam, ja budem verit co som nameral.
Odpovedať
@dodik13 "No a velmi dobre je aj ,,ciganske,, drevo-cize agat lebo ten obsahuje malo vody a preto ma celkom dobru vyhrevnost aj ked je mokry" dobrý for, čiže agát má málo vody? no je mokry, a výhrevnosť? na to aby sa odparila voda sa spotrebuje veľa energie a ostane z neho málo energie na využiteľné teplo agát má takú istú výhrevnosť ako každé iné drevo vydá asi 4 kW z 1 kg, odlišné je len tým že je tvrdšie a ťažšie ako napr, smrek a preto ho treba na objem menej
Odpovedať
@majkoj A ty si topil do splynovacieho kotla ? Verim,ze netopil takze nemas o tom ani paru tak ma nepresviedcaj ze 2rocne drevo je tak suche ako 4rocne a hori rovnako dobre :-D Ale paci sa mi,ze ides poucovat ked si netopil do kotla s drevom ,ze ake drevo je v kotli dobre :-D :-D :-D Kuva skoro ako nasi sulikovci :-D :-D :-D :-D :-D :-D
Odpovedať
@dodik13 je úplne jedno kde drevo spaľuješ ,všade má vyššiu výhrevnosť to čo je najsuchšie, ale nie to koľko má ktoré rokov a na slovensku sa kúri , ak napíšeš netopil má význam že sa netopil vo vode
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?