Koľko vás stojí elektrické kúrenie?

13. apr 20211446
  • Instalovane elektricke podlahove kurenie spolu 10,6kW. Dom 17x10m bungalov. Uzitkova plocha 138m2. Rocna spotreba pocas prveho roka cca 12.000kWh spolu so vsetkymi spotrebicmy. Na eura je to 1600eur s DPH. Mesacne 133eur.
    Bubucu sezonu predpokladam znizenie na 1000eur. Nebol este zatepleny dom, v strope iba 20cm mineralnej izolacie, stavba nebola plne vyzreta...uvidime teda ako to bude dalsiu sezonu. Ale uz teraz viem ze na 78m2 byte, sme platili za kurenie a teplu vodu viac.....

• @maaartin  na byte ste platili viac ako 133eur mesacne cisto len za vodu a kurenie?

• @maaartin  a nahodou sa este nejaky ten krb nenajde v obyvacke na take to prilezitostne romanticke kazdodenne zakurenie? 😃

• Sponzor fóra
  • @andrejkam  aj druh eletrickeho kurenia mas rozny 🙂 aj od toho sa odvija cena

• @hockto  ano spolu sme platili cez 150eur ked odratam platby do fondu oprav tak to mohlo byt 130eur mesacne voda a kurenie.

• Zdravím, mam novostavbu bungalov,užitková 105m2 ytong 37,5, v strope 40cm v podlahe 16cm, vylial sa anhydrid a zapojil sa elektrokotol protherm ray 9kw, prvý deň kúrenia v dome 5°c , teplota vody nastavená na 25°c, za 24hodín spálilo 213kw, druhý deň som zvýšil teplotu vody na 30°c a večer už bola dosiahnutá teplota vody 30°c a na spiatočke bolo 23°c ale kotol stále išiel na plný výkon 9kw, kedy ten kotol uberie a začne brať menej? alebo ho mám manuálne priškrtiť? alebo je to normálne ked sa prvý krát vykuruje dom?

• @manko100  nic ine ti neostava len kurit a platit.
    A na buduci rok mozes nahodit TC a dobre bude.
    Vsetko zle je na nieco dobre a to ze si dal teplovodnu podlahovku, si predstav ze by tam boli elektricke kable!
    Spocitaj si kolko ton anhydrydu musis vykurit a ten este k tomu odovzdava teplo domu, takze daj tomu tyzden a spotreba klesne a mozno i vykurovacie obdobie skonci 🙂

• @manko100  prečo tam kúriš ked tam nebývaš? onedlho bude vonku teplejšie a vykúriš celý dom zdarma , do daľšieho vykurovania isto stavba vyschne, ak je celý dom premrznutý , potrebuje kopu energia aby naakumuloval teplo a všetka voda pre mokrý proces stavby sa musí odpariť, to trvá i pol roka

• @duzu  no kúrim tam do poteru aby sa voda odparila aj čo su múry mokré lebo o 3 týždne prídu robiť stierky tak zse bude kvanta vody, ale už dnes lepšie už je v dome 21st. tak aj kotol ubral na výkone

• @manko100  no je to obrovske cislo za den, len doplnim ze za to mozu vlhke procesy a prakticky ziadne normalne teplo v konstrukciach. Pri odparovani vody sa spotrebuva teplo, to sa v zabehnutom dome prakticky nedeje. Len na porovnanie mi pri normalnom uzivani domu a kureni na 25 st na 240m2 potrebujeme denne od 50 -75kwh ee. ( pri vonkajsich 2,)

• @janopopovec  ano to cakam aj ja ze pojde dole ale ako pisem dom bol nevykurovany vlhky ale uz to ide dole ta spotreba a nonstop idu 2 priemyselne odvhlcovace

• Zdravím....
    Prosím skúsených o radu:
    Bungalov, 70m2, drevodom....v obrázkoch sú údaje o zateplení domu a vypočítané straty...
    Viete mi prosím poradiť kúrenie do takéhoto domčeka? Mali sme v ňom bývať my ale meníme s rodičmi.
    Stavebné povolenie je ešte z minulého roku.
    Plyn nemáme.
    Ďakujem

• @janopopovec  chcem sa informovať ohľadne elektrokotla, už mam domček vykúrený, nastavený termostat na 22 stupňov, Kotol Protherm Ray 9kw aku mam nastavit maximalnu teplotu na výstupe?, ked nastavim 35 stupňov tak ked sa zopne termostat tak ide na plný výkon ale ked nastavim 30 stupňov tak ide na menší výkon ale asi dlhší čas.

• @manko100  pri elektrokotli je to v zasade jedno, ak pojde na nizsiu teplotu ale dlhsi cas vyjde rovnako ako ked pojde na vyssiu ale kratsi. Absolutne potrebne dodane teplo bude rovnake.
    Otazne je ci pri vyssej vystupnej teplote topnej vody ( teda varianta vyssia teplota a kratsi cas kotla) nedojde k prestreleniu teplotu o tu skutocne nastavenu termostatovu, potom by to bolo mrhanie tepla a potencionalne vyssimi nakladmi.
    Podlahovka ma akumulacnu schopnost a reaguje s oneskorenim, v case ked termostat detekuje vyrovnanie teplot a ide do off polohy podlahovka chrli dalsie teplo a ozaj moze dojst k prekureniu co by sa pri pouziti nizesj topnej vody nemalo stat.
    Ale nevieme nic o vasej regulacii elektrokotla.

• @manko100  predpokladam ze mas podlahovku.
    Kludne nechaj 35, a zniz vykon kotla na 4kW.(tak ako nastavujes teplotu)- samozrejme dolezite su tvoje tep.straty domu, da sa kurit aj 2kW.
    Ma to vplyv len na nabeh podlahovky, mne napr. vyhovuje mat teplo az rano, ked vnoci zopne termostat, tak to pomalicky do rana vytiahne.

• Sponzor fóra
  • @kaspy  ako zatial sa nebyva tam, ale iba temperujem a lepsie som izoloval oproti tomu co bolo v projekte tak neviem kto by preratal tepelne straty, bungalov,dom užitkova plocha 106m2, ytong 375 + šedý 16cm, podlaha 16cm eps 150, strop vata 50cm a okná 3sklo, hej zatial je termostat oba on off cize niekedy to aj prekúri ked sála teplo este

• @manko100  na kolaudaciu budes potrebovat en.certifikat,tam budes mat vypocitane teor.straty.
    Najviac vsak zistis ako kurit,ked budes byvat.
    Kludne to teraz stiahni na 2kW a na 30st.vodu (pri 22 vnutri)

Checkni
    https://raciodom.blogspot.com/2017/04/dom-vykurujem-jednou-rychlovarnou.html?m=1

Pridaj príspevok

Nenašli ste čo ste hľadali?

hľadať len v názvoch tém
    Odporúčaní dodávatelia
    Kachliarstvo - stavané kachľové pece, krby, kuchynské sporáky. Kominárske služby - čistenie a kontrola komínov.
    Výroba a predaj kvalitných drevných eko brikiet LES, predaj výberových eko peliet LES v kvalite A1 a A2, predaj doplnkového sortimentu.
    Výroba krbových vložiek na individuálnu zákazku. Návrh a realizácia krbov podľa Vašich snov.
    Články od našich partnerov
    Betónové tvárnice pre stavbu vašich snov
    Elektroinštalácie vo vápennopieskovom murive.
    SYNEGO SLIDE novinka u veľkoformátových dverí
    Archív článkov od partnerov