Entalpický výmenník

Prečo je dobrý entalpický výmenník v centrálnej rekuperácii? Predpokladal by som, že vlhkosť z kúpelne nechceme dostať naspäť do iných častí domu ale sa jej chceme čo najskôr zbaviť 🤔
Odpovedať
Entalpický výmenník je zariadenie, ktoré sa používa na prenos tepla medzi dvoma prúdmi média. Jeho hlavnou funkciou je zabezpečiť účinnú výmenu tepla medzi týmito prúdmi s cieľom regulovať teplotu. Entalpia je termodynamická veličina, ktorá zahŕňa internú energiu a tlakovú energiu látky, a entalpický výmenník sa zameriava na prenos tepla pri konštantej entalpii. Entalpický výmenník sa skladá z trubiek alebo kanálov, ktoré slúžia na prietok jedného média, a priestoru alebo plášťa, ktorý obsahuje druhé médium. Keď tieto média prechádzajú okolo seba, dochádza k prenosu tepla z jedného média do druhého. Tento prenos tepla prebieha vďaka tepelnej vodivosti materiálov výmenníka a rozdielu teplôt medzi médiami. Entalpické výmenníky sa používajú v rôznych aplikáciách, ako je vykurovanie a chladenie budov, priemyselné procesy, energetika a ďalšie. Môžu byť navrhnuté na prenos tepla medzi kvapalinami, plynnými látkami alebo pevnými látkami. Ich účinnosť závisí na mnohých faktoroch, vrátane povrchového kontaktu medzi médiami, rýchlosti prietoku, teplotného rozdielu, konštrukcie výmenníka a vlastností prenášaných médií. Použitie entalpických výmenníkov umožňuje efektívne využitie tepla a zlepšenie energetickej účinnosti systémov, čo môže viesť k úsporám energie a zníženiu nákladov. Existuje veľa rôznych typov entalpických výmenníkov, vrátane trubkových výmenníkov, doskových výmenníkov, plášťových výmenníkov a spirálových výmenníkov, ktoré sa vyberajú na základe konkrétnych potrieb a podmienok aplikácie.
Odpovedať
Profilova fotka
@msojka dobrý je tam kde bežný chod rekuperácie znižuje relativnu vlhkosť viac ako je žiadúce alebo komfortné....(povedzme pod 40% čo pre niekoho môže znamenať zdravotné problémy.... zvlášť teda v chladnejších oblastiach kde sú silnejšie zimy a privádzaný vzduch je veľmi suchý).....ak je v dome vzduch príliš suchý neviem prečo by rekuperovaná vlhkosť z kúpeľne mala byť problém..... podstatné je aby jej v kúpeľni nárazovo nebolo priveľa a v dome dlhodobo málo ....a to môže vyriešiť entalpicky výmenník (alebo zníženie prietoku vzduchu v zime počas veľmi nízkych teplôt🙂 ).
Odpovedať
Tam kde je viacej suchy vzduch sa odporuca entalpticky vymennik. Ja pocas zimneho obdobia ked sa kuri pouzivam entalpticky vymennik a v letnom obdobi klasicky. Je to jednoducha vymena trvajuca 5 minut systemom "plug&play". V zime to pomaha zvysit mierne vlhkost v dome, prave ako pise @eagleowl v prispevku vyssie. Vlhkost z kupelni ma zanedbatelny vplyv a vobec to neznamena, ze zrazu by mala byt prehnana vlhkost v dome.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch

Odpoveď na príspevok od feds:

Tam kde je viacej suchy vzduch sa odporuca entalp…
@feds ahoj, prosím ťa o koľko sa zdvihne vlhkosť v dome keď zapojíš entalpický výmenník? Máme reku. Vaillant a mame dosť suchý vzduch ,okolo 30%.
Odpovedať
Používame rekuperáciu od roku 2015, po prvej zime som dokupoval entalptický výmenník, lebo s klasickým sme mali veľmi suchý vzduch, bolo to dosť nepríjemné na sliznicu. Teraz ich mením medzi sebou na jar a jeseň.
Odpovedať
Týpek z Vaillantu neodporučil ich reku s entalpickým výmenníkom do murovanej novostavby. Nevie dostatočne odvlhčiť takúto novostavbu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

Týpek z Vaillantu neodporučil ich reku s entalpic…
@toky1 My máme opačný problém ,potrebujeme priviesť vlhkosť .Máme pod 30%.Nerozumiem tomu .
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stowasser:

Používame rekuperáciu od roku 2015, po prvej zime…
@stowasser Druhu zimu mame rekuperacku, prvu som bol na 40% a teraz za posledne 3 tyzdne som klesol na 30%. Mame suche pery, kasleme, rastliny maju suchcsie listy. A nehovorim ze sa mi zacali otvarat parkety. Ale nemame entalpicky vymennik. Je to naozaj taky rozdiel? Zvazujem dopojit zvlhcovat do rekuperacie EVAP(od brink), ale ta suma ... Akuvlhkost mate teraz s entalpickym vymennikom? Dik za odpoved
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jajapn:

@stowasser Druhu zimu mame rekuperacku, prvu som …
@jajapn Ono je to ťažké povedať. Entalpický výmenník vráti časť vlhkosti, ktorú produkujete v domácnosti späť. Lenže keď máte suchý vzduch a nevaríte, sprchujete sa krátko a nesušíte prádlo, tak Vám to nepomôže. Preto žiadny výrobca nemá konkrétne čísla, lebo neexistuje referenčná domácnosť, kde by to namerali. Celkovo to akurát v zime oddiali problém s vysušovaním, ale regulovať tým vlhkosť nejde. Na to je lepší ten EVAP (práčka vzduchu). Cenovo je to raketa. Ide vlastne len o matricu, ktorú navlhčíte a vzduch si tú vlhkosť vezme. Množstvo pridanej vody viete regulovať, ale musíte zároveň zabezpečiť jej hygienickú nezávadnosť.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?