Aké kúrenie na chalupu by bolo vhodné?

Dobrý deň asi som sa raz už podobnú otázku pýtal ale toho roku by som to chcel zrealizovať aké by bolo pre mňa vhodné kúrenie na chalupu je asi 60 ročný dom tehla kvader a vykurovať sa bude cca 90 stvorakov a do budúcna aj podkrovie ( momentálne v nedohľadne 😁) chcel by som kotol na drevo pretože drevo mám tak niečo aspoň s drevom spojené a rozmýšľal som aj podlahovou alebo nie alebo len niekde a samozrejme peniaze nemám strane veľa takze aby to bolo aj cenovo výhodné keďže je to chalupa ale budem na nej každý týždeň a možno keď deti trochu podrastu aj stále za každú radu vopred veľmi pekne ďakujem
Odpovedať
@martinsid7 píšeš budem na nej každý týždeň,nie každý víkend? to je rozdiel kvôli kúreniu v zime.
Odpovedať
Tak to je pravda 😁 ale pre spresnenie dve tri noci v týždni a niekedy aj viac a áno práve kvôli tej zime tiež neviem čo a ako ale zas momentálne keď tam niesom môže ísť mi oco podložiť ale samozrejme ktovie dokedy zatiaľ by nebol problém
Odpovedať
@martinsid7 ja by som volil kotol na pevne palivo do kotolne napojeny na radiatory a zo spiatocky kde tu natiahnut podlahovku. najlacnejsi a najrychlejsi variant. Je dolezite, aby minimalne kotolna bola bud zvarana alebo lisovana z uhlikovej ocele, popripade lisovana z mede!!! Plasty okolo kotla na pevne palivo je risk!!! Kurenie cez krb je kotolna v strede obyvacky… to neodporucam...
Odpovedať
Asi tak nejako som to rozmyslal aj ja len kotol na tuhé palivo to áno ale ešte aký by bol vhodný samozrejme už by som chcel ohrievať hneď aj vodu a cez ten krb to nie plánujem nejaký ale mám postavenú kotolňu tak to chcem tam
Odpovedať
@martinsid7 nakolko tvrdite, ze ide o obcasne vyuzitie, nema velky vyznam kupovat najlepsi kotol na trhu. Staci nejaky plechacik, no na urcenie vykonu kotla treba vediet par informacii o zatepleni objektu a o objeme vzduchu, ktory bude treba vyhrievat… takto naslepo je to strielanie od buka do buka… uvadzate stary domcek, + nadstavba + zasobnik TUV - odhadom 25kW bude stacit.
Odpovedať
@petermu na 90 m2 + TUV odhadujes 25 kW kotol? Tak toto je naozaj strielanie od buka do buka ! Ja by som mu urcite nedoporucoval obycajny plechac. Ked uz tak splynovaci kotol o max. vykone 18 kW a aj to aby ten kotol sam reguloval vykon ! Povedzme aspon medzi 9-18 kW podla odberu tepla.
Odpovedať
@ludo65 a na vykurovanie podkrovia potom dolozi clanky? hm... okej chytaj za slovicka a citaj poriadne, uz ked hras machra
Odpovedať
Aj ja by som asi volil kotol na tuhé palivo.
Odpovedať
Myslím modratherm má taký kotol ,Zeus zavolá ,má v sebe ešte aj hada na TÚV.Splynovaci v žiadnom prípade,akumulacka ,suché drevo....len problémy....normálny plechac na drevo s vložkou v nutri a máš to..
Odpovedať
@daralbajda Kotol Zeus je najmensieho vykonu 25 kW. To co pises ze ma hada na TUV je v skutocnosti dochladzovacia smycka ! Ty neodorucas splynovaci kotol? No ak si myslis ze v Zeuse mozes spalovat mokre drevo a kadejaky sajrajt tak si na velkom omyle. Neni nic lepsieho a ekonomickejsieho pre spalovanie dreva ako splynovak. Kto ti nahucal do hlavy ze musis mat akumulacku? Pokial je kotol co sam reguluje vykon povedzme od 8-18 kW a nemas mensiu energeticku stratu domu ako 10 kW tak ziadnu akumulacku nepotrebujes.
Odpovedať
@ludo65 HN počúvaj viem co je had a čo dochladzovacia slučka ,možno to nemá Zeus,kedysi to mal, viem čo robia splynovaky a koľko vydržia sa akumulacky , normálny plechac je najlepší..A pozri Zeus -3 má integrovaný výmenník vody ,teraz som kukal na webe ty " slučka "..
Odpovedať
@ludo65 Na chatu na 2 az 3dni topenia staci obycajny prehorievaci kotol a fakt ideal bude 25kw pretoze ked pride na vymrznutu chatu tak 18kw by aj keby isiel na plne pecky tak otazne ,ci by ju stihal vytopit. Ze radiatory s inhibytorom-nemrznucou zmesou napustene a obycajny prehorievaci kotol -napriklad defro kdr alebo ten zeus do ktoreho staci aj jedno az dvojrocne drevo a v cene 1000eur . Splynovak stoji okolo 2000eur+ treba akumulacnu nadobu lebo take kotliky musia ist na plny vykon a tie splynovaky co vedia regulovat vykon a nepotrebuju akumulacku tak uz stoja od 3 az 4000eur a viac a take predrazene cudo mu na chatu je zbytocne + musi mat vacsiu zasobu dreva aby bolo idealne 3rocne aby splynovak mal idealne podmienky .Ze tak ako pise daraljbaba ,ze obycajny prehorievaci plechac s vacsou nakladacou komorou a nebude problem :-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?