Je lepšia darovacia zmluva alebo kúpna zmluva?

28. júl 2017270

Ahojte, máme pozemok na stavbu domu ale je napísaný na brata. Keďže ideme stavať my s manželom potrebujeme ho previesť na nás. S bratom sme sa dohodli, že peniaze nechce možno v budúcnosti. Poraďte nám čo je lepšie - kúpna zmluva alebo darovacia. Budeme v budúcnosti požadovať aj úver od banky, alebo stavegnej sporiteľni a ak všetko dobre dopadne najradčej by sme chceli z ŠFRB. Ďakujeme 🙂

 • ja by som to riesila kupnou zmluvou {ak splnate urcite podmienky a nezatazi to tvojho brata napr. formou dani}, aspon by ste uz mali nejaky papier na dokladovanie pri stavebnom uvere - ale musi byt splnena podmienka datum uzatvorenia stav. sporenia musi byt pred uzatvorenim kupnej zmluvy.

 • Darovacia zmluva sa dá za istých podmienok kedykoľvek zrušiť súdnou cestou, najlepšie je kúpnopredajná zmluva.

 • Odporúčam taktiež kúpnu zmluvu, darovacia je veľmi ľahký terč pre špekulantov - dá sa jednoducho, rýchlo a hlavne efektne spochybniť. Výšku kúpnej ceny by som však volil v nadväznosti na spôsobe financovania - ak cez stavebné sporenie, určite čo najvyššiu a súhlasím s upozornením na dátum, ak cez ŠFRB alebo hypotéku, tak čo najnižšiu.

 • Sponzor fóra
 • Ahojte, ďakujeme za rady takže je predsa len lepšia kúpnopredajná zmluva.Ibaže zatiaľ nevieme ako budeme financovať stavbu - z ktorej banky, sporiteľne je to výhodnejšie. A ŠFRB je pozastavený 😞

 • poradte..svokrovci nam daruju pozemok na stavbu RD.mame to riessit kupno´predajnou zmluvov alebo darovaciov?ma to byt len na manzela alebo na oboch??a mame ist za pravnikom alebo staci ze si nejaku stiahneme z netu a len notar nam to overi?? 😬 😬 😬

 • kupna zmluva nie je lepsia. kazdy kto tvrdi ze sa darovacia zmluva da spochybnit nevie nic o prave.

 • Darovacia zmluva sa nedá tak ľahko spochybniť. Podľa súčasnej legislatívy však platí ak manželia kúpia niečo (pozemok, dom) spadá do do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Je pritom jedno, či je na kúpnej zmluve len manželove meno, alebo mená Vás oboch. Ak však pozemok darujú manželovi rodičia len manželovi, nebude to spadať do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Ak teda, nedaj Bože, sa vám rozpadne manželstvo, nebudeš mať nárok na pozemok. Treba na to myslieť. Clara pacta boni amici!

 • matrtaj, opravim ta, ak su manzelia a chcu nadobudnut (teda jeden z nich) nehnutelnost do vlastnicta iba jedneho, tak sa to da urobit notarskou zapisnicou o zuzeni bsm na tento konkretny ukon pred podpisom kupnej zmluvy. original not. zapisnice sa potom priklada spolu s kupnou zmluvou a pripadne inymi dokladmi na kataster, ktory zapise vlastnika v pomere 1/1, hoci je v manzelskom vztahu

 • hga darovacia zmluva sa da spochybnit,ale dost tazko, v podstate sa da pozadovat vratenie daru iba na sude (ak sa teda obdarovany a darujuci nedohodnu dobrovolne). no a sud moze darujuci vyhrat iba v bodoch , ktore presne menuje zakon (neviem z hlavy - napr. bol odsudeny)

 • iliaska pytas sa, ci mate byt obdarovani iba jeden alebo obaja. a co chcu urobit svokrovci? dar moze dostat iba manzel,ale mozete ho dostat aj obaja (kazdy polovicu). najskor si to ujasite v rodine (s manzelom a aj so svokrovcami) a odporucila by som pravnika na vypracovanie zmluvy. ci uz darovacej alebo kupnej. pozor na to,aby pri kupnej zmluve nebola napadne nevyhodna / nizka cena,ak by ju napr.manzelovi surodenci napadli na sude, mali by sancu to vyhrat. zas pri darovani sa moze stat,ze surodenci (buduci dedicia po svokrovcoch) sa mozu domahat zapocitana tohto daru do hodnoty dedicstva (ak by mali byt v podstate ukrateni).

 • matrtaj - ak niekto nevie rozdiel medzi dar. zmluvou a kupnou a BSM tak by si mal nechat poradit. neznamena to vsak ze darovacia zmluva je spochybnitelna.

  tin007 - bohuzial nemas pravdu. ak myslis §630 OZ tak ten jasne hovori za akej okolnosti sa to da. to je jediny sposob. iny nie je.

 • My sme si dali kupnu a mame to bez napadnutia a spocybnenia🙂v buducnosti

 • katka09 - ako to vies? zaplatila si aj kupnu cenu ktora bola primerana hodnote nehnutelnosti? alebo si len urobila tzv. zastrety pravny ukon?

 • mozem poprosit o pomoc...chceme od svokrovcov kupit pozemok /cisto len papierovo nie naozaj/ aby sme mali s cim stavebko vykrit.no a dan sa naplati v pripadne ze vlastnikom si dlhsie ako 5 rokov..oni ho vlastnia asi 20...ALE darovali ho asi pred rokom synovi a on po 3 mesiacoch od darovacej zmluvy odstupil..bolo to aj v katasstry prepisane...ako je to teraz po pravnej stranke?? jedna pravicka ma uistovala ze ta darovacia je akokeby anulovana a tym padom splnaju podmienky na to ze su vlastnici dlhodobo a dan sa neplati... 😒 😒 😒 je to ozaj tak???

 • ja mam podobny problem, rozhodujeme sa darovacia vs. kupno-predajna zmluva.
  kupili sme s priatelom pozemok asi pred 2 rokmi. nakolko priatel je casto v zahranici, tak v den podpisania kupno-predajnej zmluvy som bola pri kupe pozemku len ja a taktiez v liste vlastnictva som len ja uvedena ako vlastnik. teraz by sme chceli zacat stavat a vybavovat stavebko atd. ale chceme aby bol aj on uvedeny ako vlastnik pozemku.
  1. mali by sme to urobit darovacou alebo kupno-predajnou zmluvou?co je jednoduchsie?
  2. ak kupnou zmluvou, na zaklade coho mame stanovit cenu pozemku, musime mat urobene ohodnotenie znalcom?
  please help. vdaka

 • Sponzor fóra
 • Co sa tyka jednoduchosti - je to rovnaké, aj tie formulácie sú tam podobné... Najlepšie by bolo dať si zmluvu napísať niekým, kto má už s tým skúsenosti, alebo niekto, kto pracuje na katastri... Alebo skopírovať nejakú zmluvu, čo už na katastri prešla... A čo sa týka toho napadnutia- darovacia zmluva sa naozaj dá napadnúť, a nie je to až také zložité. Pracovala som na katastri, a mali sme tam zopár takých prípadov. Samozrejme, musí to ísť cez súd, ale vymožiteľnosť je vysoká.
  Cena v kúpnej zmluve môže byť kľudne 1 EURO, píše sa tam formulka, že cena bola stanovená na základe dohody zúčastnených strán.

 • Mam 2 otazky pre odbornikov: Ked darujem 1/2 nehnutelnosti manzelke, ako je to potom s danovym priznanim? Musi obdarovany platit dan? Ak by sme za par rokov chceli danu nehnutelnost predat musime zaplatit dan z nehnutelnosti? Predtym som bol vylucnym vlastnikom 15 rokov. Bude sa to brat pri predaji, ze som vlastnil nehnutelnost 15 rokov alebo sa bude brat, ze bola darovana pred 2 rokmi a bude sa misiet platit dan z predaja. Dakujem za vsetky odpovede.

 • Dobrý den, prosím Vás o radu . Otec chce na mna prepísať byt v ktorom bývam, len teraz neviem čo je lepšie dať to ako darovaciou zmluvou alebo kúpnou zmluvou . Bola som rozhodnutá o darovacie j zmluve ale tu čítam , že sa dá napadnúť. Ide o to ,že otec je druhý krát ženatý a po jeho smrti sa bojím ,aby to jeho druhá žena nejako nenapadla a nedala na súd . A odvádzajú sa dane aj ked je to darovaciou zmluvou ?? Poradte čo je lepšie . A je lepšie si to dať napísať notárom, alebo dá sa stiahnúť zmluva aj netu? Dakujem

 • Zdravim, chcem sa spytat.. manzel vlastni dom, dostal ho ako dar od brata, v tom case bola jeho hodnota ocenena na nejakych 5tis. eur.. Isli sme prerabat a tak sme pouzili uver, kedze sme neboli zobrati, tak sme cerpali uver obaja z PSP, ja som rucila jemu a mne moji rodicia.. Teraz, ked to tu citam, chcem vediet, v akej sme situacii, ci je mozne, aby jeho brat niekedy napadol dar.zmluvu, a ci by mal narok iba na tu ciastku, nakolko bol dom oceneny? Nemalo sme don investovali..
  Dakujem

 • Dobrý deň, môžete mi napísať nejaké výhody a nevýhody ak by my rodičia darovali resp. predali stavebný pozemok? Zatiaľ nevieme z čoho budeme čerpať finančné prostriedky na stavbu domu.
  Ďakujem

 • @kaldes  ak ti ho predaju,tak nevidim ziadne nevyhody

 • Darovaciu zmluvu je možné napadnúť, nemusí ju napadnúť priamo dotyčný,ale napr. jeho deti. Kúpna zmluva je istejšia, aj keď je naprikad za 1 euro, pretoze ju už nemôžu napadnúť.

 • @kaldes  To s tým napadnutím nie je tak, ako to napísala ellaanna.

  Ak sa nehnuteľnosť daruje, tak treba darovaciu zmluvu. Ak kupuje, tak kúpnu zmluvu.

  V podstate majú rovnakú váhu, ale majú niektoré odlišnosti, ktoré sú uvedené v Občianskom zákonníku. Zásadný rozdiel je pri darovaní alebo predaji manželom alebo jednému z manželov. Darovacou zmluvou získava obdarovaný dar do výlučného vlastníctva, t.j. dar nevstupuje do BSM. Pri predaji, aj keby v kúpnej zmluve bol uvedený iba jeden z manželov, tak aj druhý má právny nárok na kupovanú nehnuteľnosť, pokiaľ bola kúpená zo spoločných prostriedkov (t.j. pokiaľ nebolo zúžené alebo zrušené BSM).

  Napadnúť sa dá každá zmluva, pokiaľ sú na to dôvody. Napr. ak by darca či predávajúci nebol spôsobilý na právne úkony, môže súd vyhlásiť zmluvu za neplatnú. A to ktorúkoľvek.

  U darovaných predmetov je ešte riziko, že pokiaľ sa obdarovaný správa voči darcovi tak, že hrubo porušuje dobré mravy, tak darca môže žiadať predmet daru vrátiť. Toto mala asi na mysli ellaanna. Ale nemôžu o vrátenie žiadať potomkovia darcu. Iba samotný darca. Ani to však nie je jednoduché. Hrubé porušenie dobrých mravov musí preukázať na súde, pokiaľ mu obdarovaný dobrovoľne dar nevráti.

  Pokiaľ neplánuješ po získaní pozemku svojich rodičov odlífrovať do starobinca, tak nemajú dôvod pýtať dar spät. Z tohto pohľadu je jedno, či ti to predajú alebo darujú.

  Ak si slobodný, tak získaš pozemok do výlučného vlastníctva. Takže aj z tohto pohľadu je to jedno.

  Ak si už ženatý a rodičia chcú, aby si pozemok vlastnil len ty a aby tvoja manželka nemala na neho žiadny nárok, tak treba, aby ti pozemok darovali.

 • Môže darovacia zmluva obsahovať formulu, že sa darca ale aj jeho potomkovia zaväzujú v budúcnosti nežiadať o vrátenie daru???

 • @15katka11  Nie, nemôže. Nedá sa vopred vzdať práva, ktoré je dané zo zákona. Resp. aj keby to tam uviedli, nie je to právne účinné.

  Ale u potomkov to ani nie je potrebné. Tí nemôžu žiadať vrátenie daru. O vrátenie daru môže žiadať IBA darca.

  Inak ešte doplním, že darovacia zmluva je bezpodmienečná. To znamená, že darovanie sa nemôže podmieňovať nejakou inou povinnosťou, napr. že darovanú vec obdarovaný nepredá, alebo že obdarovaný je povinný vyplatiť niekomu nejakú sumu, napr. súrodencovi.

 • Nám bola v kancelárii pani notárky odporučená kúpna zmluva, aj keď za 1 euro. A ona sama nám povedala vyššie uvedenú vec. 🙂

 • @ellaanna  Ona vám to povedala veľmi zjednodušene. Po právnej stránke je vec oveľa komplikovanejšia. V podstate termín "napadnutie zmluvy" ani neexistuje. Môže ísť buď o požiadavku vrátenia daru, alebo návrh na súd o neplatnosti zmluvy. Obe veci sú úplne odlišné a inak sa dokazujú.

  Predaj za 1 € sa realizuje v prípade právnických osôb, kde v podstate ide o darovanie, ale z účtovných dôvodov treba transakciu zaevidovať. Darovanie nie je možné z účtovného hľadiska evidovať, lebo nedá sa zaúčtovať 0 €. Preto sa to realizuje predajom za 1 €, čo už je možné zaúčtovať.

  V prípade fyzických osôb ale takto ide o zastieraný právny úkon - miesto darovania sa všetci tvária, že ide o predaj. OBč. zákonník myslí aj na takéto veci v § 41a ods. 2:

  "Ak právnym úkonom má byť zastretý iný právny úkon, platí tento iný úkon, ak to zodpovedá vôli účastníkov a ak sú splnené všetky jeho náležitosti. Neplatnosti takého právneho úkonu sa nemožno dovolávať voči účastníkovi, ktorý ho považoval za nezastretý."

  Takže ak by sa niekto zameral na kúpnu zmluvu za 1 €, pričom by išlo o darovanie, tak sa môže stať, že súdne by dosiahol, že by sa tá zmluva považovala za darovaciu.

  Ale netvrdím, že to nie je možné. Dva subjekty sa môžu dohodnúť aj na predaji za 1 €. Nikde nie je uvedené, že aká musí byť kúpna cena. Cena je vecou dohody dvoch alebo viacerých subjektov. Ak nikto nebude mať voči zmluve námietky, nič sa nedeje.

  Ale príde mi čudné, keď pri darovaní v rámci rodiny už obdarovaný kalkuluje, že by sa voči darcovi mohol správať tak, aby darca mohol žiadať o vrátenie daru. Lebo ten si tiež nemôže zmyslieť, keď sa jedného dňa zobudí, že bude pýtať dar späť. Musí mať na to dôvod. Pokiaľ mu ten dôvod obdarovaný nedá, obdarovaný sa nemá čoho obávať. Nie je tak ľahké, získať darovanú vec späť.

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?