Daňové priznanie na daň z nehnuteľnosti

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte, tento rok v marci sme kupovali byt.Na hypoteku.Treba podavat danove priznanie, aby nam vyrubili dan z nehnutelnosti co sa plati pri bytoch?
Odpovedať
@endusko este raz, je jedno, co je na katastri..ak mate na pozemok vydane SP, tak platite dan za stavbeny pozemok..
Odpovedať
@dorwin na katastri nie je ešte zapísaný tam je zahrada takze poprosím asi pani nech mi pomôže vypísať ďakujem
Odpovedať
@endusko Na katastri ani nič zapisovať nebudeš. Kataster ti nezmení druh pozemku na "stavebný", na LV ti stále zostane "záhrada". Len u správcu dane nahlásiš, že máš na danú parcelu vydané stavebné povolenie. A oni už budú vedieť, akú daň ti vyrúbiť.
Odpovedať
@chrobak7 dakujem zoberiem aj stavebné a uvidím dakujem
Odpovedať
@kreola a mozem mat 2 rozne DP? napr ze zamestnavatel spravi za mna ohladom prace, a ja si spravim dalsie len ohladom predaja bytu?
Odpovedať
@fmz182 Nie, DP je len jedno :-D. Prijmy sa musia spocitavat a z toho ti vyjde zaklad dane. Inac sa to urobit neda
Odpovedať
@endusko Prave sme sa vratili od daniarov, tak krasna dan nam vysla za pozemok s rozostavanou stavbou :-(. Nieco malo pod 1500 eur :-S. Skoro ma vystrelo.
Odpovedať
@kreola No veď V Bratislave. Na dedine to vychádza v stovkách eur..
Odpovedať
@marrad ja viem :-). v BA je tusim 150% dan. Aj tak je to strasne vela. Uz poplatok za rozvoj sme platili 2 tisíc, teraz toto. Tento rok skolaudujeme a nabudúce to uz bude uplne ina suma :-S
Odpovedať
@kreola konkretne je sadzba pri SP 30x viac (3000%) oproti sadzbe za zahradu/zast.plochy
Odpovedať
@dgerzo Tak diiik :-) Na nasratie staci aj menej :-D. A ty si uz bol ? Tiez Ti to asi pekne vyslo :-D
Odpovedať
@kreola nekazme si den, dobre? :-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
@dgerzo :-D :-D :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@dgerzo @dorwin tak som volal na obecny a podat to mam ako pozemok typ zahrada (zmenila sa velkost) a dom To ze eate neni zmena zapisana na katastri im nevadi Tak to tam v stredu rano odnesem ;)
Odpovedať
@sappa tak pozemok sa zápise ako zahrada mne v Bojniciach povedali že pozemokG stavebné pozemky všade ináč asi aká pani tam sedí
Odpovedať
Profilova fotka
@endusko ja uz mam skolaudovane len som to robil na konci roka a podla vysvetlivok az ked je to zapisane na katastri ale na obecnom povedali uz teraz tak ako vravel @dgerzo Ja to mam opacne ako ty :)
Odpovedať
@sappa my sme dostali stavebné povolené v novembri takže sú len múri a oni že už je to stavba ide o to že ten pozemok ako stavebný (predtým to bola zahrada)bude výškia daň ale čo už dakujem za odpoved
Odpovedať
Profilova fotka
@endusko ty stále nechápeš. daňové priznanie za nehnuteľnosť podávaš za rok 2019, proste ti vyrúbu daň dopredu, na tento rok. ak si v novembri 2018 dostala stavebné povolenie, tak to stále v celom roku 2018 z hľadiska dane bola iba záhrada. až TERAZ 2019 je to akože stavebný pozemok. z hľadiska katastra (čiže na liste vlastníctva) neexistuje pozemok ako stavebný. je to zastavaná plocha a nádvorie... ale z hľadiska dane a pre obec je tvoj pozemok stavebný. už si pochopila? a samozrejme, že ak dostaneš stavebné povolenie, tak automaticky je tvoj pozemok stavebný, či na ňom staviaš alebo nie. stavebný úrad nechodí každý deň po dedinách a nezisťuje, či už niekto začal stavať alebo ešte nie.
Odpovedať
@kamilka22381 dakujem už v tom mám jasno konečne mi to niekto riadne vysvetlil 🙏 jeden tak povie druhý iná a ešte musím zistiť ako je to s danou za rozvoj obce
Odpovedať
Dobry den, viete mi prosim poradit? Minuly rok sme kupili pozemok, mame podielove vlastnicvo - ja a moj priatel. Ako mam podat danove priznanie? 1. mame ho podat kazdy zvlast na dany pozemok? 2. staci ked ho podam iba ja s tym ze jeho udaje nebudem nikde vypisovat a uvediem len pocet spoluvlastnikov 1? 3. je nutne vypisat jeho udaje ako udaje o danovnikovi na prvej strane a seba uvediem ako opravnenu osobu na podanie priznania za FO a podam danove za nas oboch na jednom papieri? Som z toho zmatena, je to prve danove co robim a na urade mi tetuska nevedela pomoct, lebo nie je danovnicka a samotna danovnicka tam nastupi az v marci. Velka vdaka ak sa najde niekto kto mi pomoze :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@malebiele stačí, ak ho podá len jeden z vás. napr. ho budeš podávať ty, tak vypisuješ všade seba. žiadne oprávnené osoby nevypisuješ. v II. oddiele (daň z pozemkov) zaškrtneš, že si vlastník, spoluvlastníctvo podielové, spoluvlastník 1, spoluvlastníctvo určené dohodou by malo byť áno (nie som si istá). dole do poznámok vypíšeš meno a priezvisko, adresu spoluvlastníka. opravte ma, ak sa mýlim. ja som podávala iba v spoluvlastníctve manžela. a daňové priznanie z nehnuteľnosti sa podáva na obecný úrad, okresný úrad... nie na daňový úrad. čiže pani na obci, meste by ti mala vedieť poradiť. daňovníčky na daňovom s tým nerobia.
Odpovedať
@kamilka22381 dakujem pekne, nasla som aj video ako postupovat pri podani DP, cize spoluvlastnik bude 2, kedze sme dvaja vlastnici.. do poznamok sa spytam na urade ci treba ci nie vypisovat tam spoluvlastnika.... poobede pojdem na obecny urad tak uvidim, ale ako hovorim, tetuska mi nevedela poradit cez telefon takze predpokladam ze nebude vediet ani osobne ked za nou pojdem a nova pani co k nim nastupi a vyzna sa do DP ma nastupit az v marci. ale snad to bude v poriadku :-) dakujem krasne za radu
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Dobrý potrebujem poradiť,idem vypisovať daňové priznanie z predaja nehnuteľnosti.Opytala som sa v robote či to neurobia,že oni mi spravia len v práci Ostatné nech si riešim sama.vibec neviem kde čo napísať...kúpna cena bytu bola 25000eur,predajňa 45000eur a prerabka*doklady 20000eur.kde mám čo napísať
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch
Čaute, chcem sa opýtať, či by mi vedel niekto vysvetliť čo sa chápe pod pojmom výdavky na osobné účely? Kľudne mi napíšte aj do správy.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?