Ako kúpiť byt v Rakúsku? Prosím vaše rady a skúsenosti.

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte, chcela by som sa spytat, ci by mi niekto nevedel poradit, kde sa kontaktovat v pripade ak hladame byt niekde v okoli Bratislavy, len v Rakusku, napr. Kittsee, Hamburg.... Chceli by sme si kupit byt, tzv. druztevny, ktory sa da po 10 rokoch odkupit. Nemate niekto skusenosti? Pozname viacero stavebnych firiem, ktore sa zaoberaju stavanim takychto projektov, len vacsinou uz je vsetko obsadene,,,,,neviete, kde hladat a kde poporosit o pomoc? Dakujeme krasne:)
@tomzozelenehodomu dik, tak ja si to sparovanie dam ako robotu na dlhe zimne vecery hlavne hladanie optimalnej farby a zial, nemame tam bielu sparovacku
@2momo2 @mom3 Staci mat len doklad o kupeni spotrebica, podla mna moze byt kupeny aj v SK. V online kundecentre staci kliknut "Bonuspunkte einlösen" a vyplnit formular a UPLOADnut SCAN blocku. Slovicko CASH tam samozrejme nie je ale je to sikovne schovane pod slovickom "einlösen" ktoreho preklad najdete len v lepsich slovnikoch :) Einlösen = vyplatit/ zaplatit/ preplatik ( sek, zmenku)
Profilova fotka
@fun4you No to som si nebol isty, ci mozem dat aj blocek z Datartu, lebo tam bol zoznam vybranych predajcov a potom moznost uviest ineho...
Dobrý den, ja by som poprosila radu, už dlhšie čítam diskusie ohľadom bývania v AT, tak sme sa rozhodli isť bývaťt, písala som na obe družstvá aj EBSG aj OSG, hned mi odpísali, chcela som vedieť či sú skutočne tie byty , ktoré mi ukazuje že sú voľné aj voľné, pôjdeme osobne, chcem sa dopredu opýtať , kto máte skúsenosti, čo sa ma budú pýtať, vlastne to už bolo tu povedané, že nesmieme mať nehnuteľnosť tu na Sk, a budú chcieť od nás aj vydokladovať aký máme príjem?, a trvalé máme zatiaľ na Sk, no ale muž má zatiaľ prácu tiež tu ,a ja si chcem nájsť v at postupne...či to nebude problém....dakujem za rady
Profilova fotka
@simikas Ten pobyt nie je problem, vybavite si po nastahovani - myslim si, ze na to mate cca 6 mesiacov. Praca na SK takisto nie je problem. Vlastnit nehnutelnost na SK moze byt problem v pripade cerpania WBF (Wohnbaufoerderung - nizkourokova pozicka od statu), ale aj to len vtedy (myslim), ak je ta nehnutelnost mladsia ako 20 rokov. Alebo este menej - uz si nepamatam presne.
Profilova fotka
@fun4you Tak mna Energie Burgenland nakoniec potesilo sumou 118,70 € za Bonuspunkte. Co ma nepotesilo, bol nedoplatok vo vyske 1976,40 €. :-/ Ale je v tom stavebny prud, 2 mesiace odvlhcovace v nepretrzitej prevadzke, takze dufam, ze sa to casom upravi.
@mom3 dakujem za informáciu
@mom3 S tou vasou spotrebou sa mi to nezda - to vysoko prekracuje nase rocne naklady na elektrinu. A to nemame zavedeny plyn. Nebude to skor poplatok za prifazovanie domu? Ten je (ci bol) 1900 a nieco EUR.
Profilova fotka
@tomzozelenehodomu No neviem. Spotreba nam vysla 11,874 kWh. Plyn nemame. Myslim, ze tie odvhlcovace mohli zozrat aj cez 5,000 kWh.
@mom3 ak mas taky ten odvhcovavac co aj vyhrieva tak hej - lebo cim vyssia teplo, tym vyssia ucinnost
Profilova fotka
@pastetaba No mal som 2 take odvlhcovace, co bezali asi 2 mesiace v kuse - den-noc. Kazdy mal spotrebu asi 2-2,5kWh.
@fun4you tak pozeram na tie sadzby, tak v podstate mi staci Optima Basis nie? alebo je okrem sadzby a toho ze mozem zbierat body este nejaky iny rozdiel medzi Basis, Komfort a Premium? Ak chcem zmenit tarif, da sa to telefonicky, emailom ci elektornicky na ich webe na tom zakaznickom portali? alebo to musi clovek urobit osobne u nich na pobocke?
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@all Zajtra si idem asi kupit auto (tu v Rakusku) a chcem ho potom prihlasit na znacky. Viete mi povedat, kde presne najdem v Kittsee poistovaka, ktory mi to prehlasenie auta a znacky vybavi? Vdaka!
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
@mom3 mozem potvrdit ze ten je fajn my sme ho vyouzili aj s vybavenim znaciek a vsetko ok. Len kym ti pridu vsetky papiere, si od neho vypytaj zelenu kartu (jazdy na SVK aby boli pokryte)
Profilova fotka
@szrg Vdaka za info! @cucuriedka Ako dlho trva vybavenie znaciek?
Profilova fotka
@mom3 den - dva a hotovo. ziadna veda, on to vsetko zariadil bez akychkolvek prietahov. Nam dokonca sadli znacky do SVK drziaku a to nie su jednotne formaty vraj.
Poprosim o info, co mate firemne auto ( zivnostnik, auto na SK znackach) a uhradili ste Novu, musi sa platit za auto cestna dan aj v AT? Dakujem
podla tohto dokumentu EU, ktory tu davnejsie niekto postol, tak cestnu dan by mali platit ludia aj firmy iba v krajine kde je auto registrovane. Ked som to ukazal chlapcom na Finanzamte v Eisenstadte tak len pozerali a odkazali ma na Bruck, ze ked tam som NOVA zaplatil, tak nech idem tam. Takze zjavne su bud uplne neschopni ako vacsina uradnikov tu v AT (moja skusenost skoro vsade), alebo je proste tak. Pisal som tam uz radsej mail, lebo osobne kazdemu povedia nieco ine k tej istej veci.. http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/L...
@rado9999 aj ja mam vytlaceny ten dokument, ale pise sa v nom, o uzitkovych autach nad 3,5 tony. Akceptovali to aj na osobne?
@kitsanka vsak to je ten problem, vo vsetkych papieroch co mi kedy poslali aby som im platil steuer, vsade sa pise iba nad 3,5 tony, lebo do 3.5 to maju auta zahrnute v zakonnej poistke, nikde sa nepise ze auta s cudzou poznavackou maju nieco platit, a ked som pytal davnejsie od nich nejake oficialne cenniky, resp. predpisy, poslala mi zo svojho pocitaca xls subor, ze si to mam sam vyratat podla neho a platit... A ver mi ze ti nikdy nedaju ziaden list oficialne kde bude na dotycne auto vyrubena nejaka dan, a nasledne ani ziadne potvrdenie ze si nieco zaplatila. Dost zaujimave, ale neviem presne do detailov ako funguje v rakusku system dovery a do akej miery plati ustna dohoda...
@rado9999 suhlasim s tym ako opisujes urady. Co sa tyka cestnej dane tu to mas cele (vratane vypoctu) napisane: https://www.bmf.gv.at/steuern/fahrzeu...
@kitsanka my sme zaplatili NoVu a kazdych pol roka nam prichadza sek na Kfz. Podpisuju to traja rozlicni ludia, ten jeden nam to nevyrataval, daval nam automaticky stanovenu hornu hranicu tejto dane. Ti ostatni nam to vyratavaju podla vykonu. Podla prebiehajucich koalicnych rozhovorov chcu zvysit NoVu aj Kfz a dalsich 100 mil Eur do rozpoctu chcu ziskat tym, ze kontroly na danove uniky maju byt "scharfer". :-)
@rado9999 To ze mas mat auto na AT znackach je jasne napisane v Kraftfahrzeugsteuergesetz. . Vacsina slovankov tu sa vsak snazi obist prehlasenie auta akoze vyvazanim sa na firemnych autach ktore pouzivaju vacsinou aj tak sukromne. Ak sa ti AT uradnici zdaju vsetci neschopny, nikto ta tu nenuti byvat. Prestahuj sa spat za ciaru a uzivaj si ustretovosti a fundovanoci slovenskych uradnikov :)
@kitsanka Auto ak pouzivas aj na sukromne ucely ,tak v prvom rade treba prehlasit na AT znacky :) A to je potom parada, STK kazdy rok, brutalne draha poistka, nutnost hlbsieho dezenu na pneumatikach. NOVA a KFZ Steuer je uz len omrvinka z tych nakladov. Niekolkonasobne predrazenie vozenia sa na 4 kolesach :) Alebo sa nadalej vyvazat na SK znackach so stisnutym zadkom kedy tak ktory sused bonzne BFM, ze to tvoje firemne auto tak uplne firmne nie je ale len ucelovo pisane na firmu :)
Profilova fotka
ceny energii a ich porovnania s roznymi dodavatelmi pre predstavu kolko sa da usetrit durchblicker.at nezabudnut "Inklusive Neukundenrabatte" dat prec pre realnejsi prehlad kolko usetrite po dalsie roky napr. Verbund pri elektrine ma zlavu 4mesiace zadarmo ked sa clovek prehlasi do konca januara
@halkdjgha praveze novu som zaplatila, a cestnu dan platim na Slovensku. Prehlasit na Rakuske znacky nemozem, kvoli danovemu uradu na SK - auto este odpisujem. Auto mam prevazne na firemne ucely, s tym, ze sa samozrejme pouziva aj na sukromne jazdy, co zakon povoluje.
@kitsanka nerád sa zapájam, ale ja mám podobný problém...pretože každý z Vás má svoju pravdu, z DAS-u mi nedali práve rozumnú a jasnú odpoveď, idem zaplatiť NOVU a prihlásim si auto na cestnú daň, s tým, že ečv budem mať naše - autiak je firemný...je to zatiaľ najčistejšie riešenie a priznám sa, išiel som tam bývať dobrovoľne, všetci tam platia cestnú daň, tak prečo nie aj ja (veď nemám porsche - to by som nemusel... ;-) ) a vlastne všetci čo sa tam prisťahovali ? hľadať kľučky ako pri TV, že ju nepozerám, lebo ju nemám...je trochu našské, tak sme sa rozhodli nešpekuľovať...čaká ma síce možno platiť cca 40 € mesačne, ale za pokoj mi to stojí...skús sa zamyslieť nad takýmto riešením ;-), iba dodávam jeden známy ma informoval - išiel si vybaviť prídavky na deti a mali ho... :-)
@mongolisko na webe som nasla ohladne dvojiteho zdanenia v ramci europskej unie, kde bolo konstatovane, pri cestnej dani dvojite zdanenie nehrozi, nakolko sa plati jedenkrat rocne v tom clenskom state, v ktorom je vozidlo registrovane a pri preregistracii vozidla do ineho statu sa za odhlasene mesiace dan vracia a plati sa v state novej registracie. Naopak, pri preregistrovani vozidla z jedneho statu do druheho pripustaju dvojitu registracnu dan, ale nie cestnu - su to dokumenty europskej komisie ohladne dani a cla. Ja tiez platim cestnu dan, ale na Slovensku, platila som ju uz davno predtym ako som sa sem nastahovala, nehladam ziadne klucky, len je nelogicke platit na jedno auto dvakrat cestnu dan.
Profilova fotka
My si prave kupujeme auto v Rakusku na rakuskych znackach, a bude nas to stat asi 70 eur mesacne. Samozrejme je to vela, ale nebavi ma za kazdu cenu hladat sposob, ako sa takymto veciam vyhybat. Tym neodsudzujem nikoho, kto hlada ine sposoby, ako sa s touto vecou vyrovnat, ale ja som to tak prijal, ze ked som sa tu rozhodol zit, tak nebudem vyuzivat len vsetky vyhody (a tych je pri 3 detoch dost), ale zapojim sa aj do veci, ktore nieco stoja. Takze tak.

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.


Nenašli ste čo ste hľadali?