Ako kúpiť byt v Rakúsku? Prosím vaše rady a skúsenosti.

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte, chcela by som sa spytat, ci by mi niekto nevedel poradit, kde sa kontaktovat v pripade ak hladame byt niekde v okoli Bratislavy, len v Rakusku, napr. Kittsee, Hamburg.... Chceli by sme si kupit byt, tzv. druztevny, ktory sa da po 10 rokoch odkupit. Nemate niekto skusenosti? Pozname viacero stavebnych firiem, ktore sa zaoberaju stavanim takychto projektov, len vacsinou uz je vsetko obsadene,,,,,neviete, kde hladat a kde poporosit o pomoc? Dakujeme krasne:)
Profilova fotka
@bublifukk Skus sa spytat na policii, na Slovensku alebo v Rakusku, ze ako to je, ked mas 2 trvale pobyty...
@mom3 radsej nech sa nepyta, lebo svk zakon uklada sa odhlasit z trvaleho pobytu na svk a odovzdat obciansky, akonahle mas trvaly pobyt v zahranici... jak by toto polis zistil, asi by mu narobil trochu viacej problemov...
Profilova fotka
@mareko4 zo slovenskeho ministerstva vnutra, odbor matrik a hlasenia pobytu vyjadrenie ze: Oddelenie matríka hlásenia pobytu odboru všeobecnej vnútornej správy sekcie verejnejsprávy MV SR dostalo Váš dopyt vo veci dvoch trvalých pobytov a oznamujeVám, že problematika hlásenia a evidencie pobytu občanov je upravenázákonom č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republikya registri obyvateľov Slovenskej republiky v znení neskoršíchpredpisov. Z Vášho dopytu vyplýva, že nehodláte ukončiť trvalýpobyt na území Slovenskej republiky z dôvodu trvalého pobytu v inej republike. V tomto prípade je potrebné postupovať v zmysle ustanovenia§ 9 citovaného zákona, podľa ktoréhoobčan, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ktorý sapripravuje na vycestovanie do zahraničia na dobu dlhšiu ako 90 dní, pred vycestovaním ohlási túto skutočnosť ohlasovni v mieste trvalého pobytu;v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu a predpokladanú dobupobytu. --> Pokiaľ ide o možnosť mať trvalý pobyt súčasne aj naúzemí inej republiky zastávame názor, že je to možné, ak to neodporuje právnemu poriadku príslušnej krajiny.
@piother dam ti ja jednu citaciu : -> Občan, ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia s cieľom trvalo žiť v zahraničí, je povinný pred vycestovaním ohlásiť skončenie trvalého pobytu ohlasovni, ktorá vedie údaje o jeho trvalom pobyte; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu, kam hodlá vycestovať, a deň začiatku pobytu v zahraničí, ktorý je zároveň dňom skončenia trvalého pobytu. -> oni hovoria, ze nehodlate, zakon hovori nieco ine... to je ako ked jedna zdravotna poistovna ti vyda ten formular potrebny na ecard bez problemov, druha poistovna chce odhlasenie z trvaleho pobytu a odovzdanie obcianskeho... proste nikto nepozna zakony a len tvrdi to svoje...
Profilova fotka
A to sa uz radsej nepustam do temy zdanovanie prijmu...
Profilova fotka
@mareko4 No ved preto to hovorim...
@piother uff, no mne tu kolega v robote (co zil dost dlhu dobu v at) tvrdil, ze danove sa musi podat aj v at, teda to dorovnavacie alebo ako sa tomu nadava, ze ti vyjde 0... dokonca ze uroky zo svk terminovaneho uctu tam uvadzal ako prijem... ale ze musi byt podane... na tuto temu by hadam nieco mohli povedat ludia z 1. etapy, ci davali alebo nie...
Profilova fotka
@mareko4 no je to cele zaujimave no :) neostava nam nic ine len si pomahat, jeden nema sancu... od TP po dane je toho mrte (auto, SPZ, NOVA, zdravotne, socialne, pridavky, bonusy) v zavislosti od stredu zaujmu, prace/neprace v AT :-|
Profilova fotka
Je to hroza, ze na taketo veci nie su presne pravidla a zakony, ale mna by zaujimala este jedna vec: Prosim vie niekto, ci musi moj syn, ktory ma aj trvaly pobyt na Slovensku robit skusky na zakladnej skole? Lebo ak musi, tak rozmyslam, ze ho radsej s trvaleho pobytu odhlasim, lebo sa mu nechce robit tie skusky :-|
Profilova fotka
to fakt bolo az tak? :D http://www.cas.sk/clanok/250852/otvor...
@mareko4 mne zenska na matrike v petrzalke povedala, ze slovensky zakon hovori ze obcas zijuci na SK moze mat len jeden trvaly pobyt. Tak ze ak zijem v rakusku tato cast zakona sa na mna nevztahuje a tym padom mi neodporuca odhlasit si SK TP ak to vyslovene ze nechcem.
Profilova fotka
čítali ste reakcie jedného rakušana na facebooku? tu je: Michael Pilz Mag sein, aber grundsätzlich ist das Österreichische Volk (Politiker) ein Arschkriechendes und wir machen alles mögliche daß sich jegliche Ausländer wohl fühlen ;-) Wir müssen brav unserer Steuern zahlen, aber unsere neuen Mitbürger, die Slowis fahren munter weiter mit ihren Großkotzigen Benzinkutschen und das mit Slowakischen Kennzeichen? ??? I glaub da stimmt was nicht? Auf der von Burgenland geförderten Landestankstelle in Parndorf bist hinter 10 Ausländer angestellt um Sprudel zu fassen....und ich soll mich nicht aufregen? ? Als ich nachfragte beim zuständigen Amt, bekam ich als Antwort "Das sind Einzelfälle" Bitte wo wohnen die alle? Ich lade diejenigen recht herzlich ein zu uns nach Kittsee um einige Zeit mit unseren so netten Nachbarn zu verbringen.... ....niektorý nás nemajú radi.... ;-)
Článok sa načítava...
@serverka Trvalý pobyt je pobyt občana spravidla v mieste jeho stáleho bydliska na území Slovenskej republiky. Občan môže mať v tom istom čase iba jeden trvalý pobyt a na jednom mieste... predpokladam, ze miesto staleho bydliska na svk nemas, kedze trvaly pobyt a stale bydlisko mas v AT => trvalo zijes v zahranici a z toho ti vyplyva odhlasenie pobytu na svk podla zakona -> co si asi nespravila, ani ja som nespravil, lebo tie svk zakony su postavene na hlavu...
@ani aaale prosim ta... on sa bude stazovat, ze slovaci tam tankuju a nechavaju tam spotrebne dane? trapko rakusky, co ma fobiu zo slovakov? keby nebol taky sprosty, otvori si benzinku a cashuje slovakov...
@ani Takze telefonista obtazujuci pracovnikov FA je odhaleny :-N ?
s tym tankovanim je veru usmevny koment. Ved spotrebna dan ostava v AT.
@slummdog hehe, presne toto aj mna napadlo, Pilz tam vyvolava kazdy den a prosika, aby poslali na nas financnu policiu :-D
Profilova fotka
@piother Nebolo to az take hrozne, doobeda v Spaare bolo tak uplne normalne ludi, poobede troška viac. ľudia hlavne zisťovali čo predávame a aké sú ceny potravín, mnoho ludi odchadzalo s nadšením a mnoho ludi nadavalo na hofer, ani sa necudujem, ked som videla fotky na FB až mi zle došlo. Inak som si ešte po robote bola obehnuť aj ine obchody a všetky okrem kiku mali taky normalny počet ľudí. Teda v hoferi som nebola.
Profilova fotka
@michala.s A preco nadavali na Hofer? Kde su tie fotky?
@mareko4 vyslovene mi uradnicka povedala ze ak si sk trvaly pobyt neodhlasim ziaden SK zakon neporusujem, takze spavam kludne :)
Profilova fotka
@mom3 Tak vela ludom sa tam nepacila ta tlacenica, zopar ludi mi povedalo ze ovocie nevyzeralo prave najvabnejsie, ani nemaju vely vyber celozrnych a bio potravin.....
Profilova fotka
@serverka Este je otazka, ci neporusujes nejaky rakusky zakon (neviem). Su krajiny, ktore napr. povoluju dvojite obcianstvo a ktore nie. Samozrejme, ze v tom pripade by si nemohla mat dvojite obcianstvo, ak by to nejaka krajina nepovolovala.
Profilova fotka
@michala.s Ta tlacenica tam nebude vecne...
@serverka mne pracovnicka na policii priamo povedala, ze ako sa veci maju. Ze policia velmi dobre vie, ze je XY ludi, co si TP na SVK nezrusia a OP nevratia a ze hoci by tak mali urobit, tak neodporuca, lebo ved fungovat na SVK bez OP, kto na SVK este nejake zavazky a aktivity ma, je komplikovane. Z policie teda nikto nebude ludi obhanat
@mom3 hm, no ked si pozries Hofer v Hainburgu kazdu sobotu, tak tlacenica paradna. Teraz bude kopa ludi chodit do Kittsee, kedze je to blizsie, takze minimalne v poobednych hodinach a sobotu naval bude byvat
@mom3 TP a obcianstvo spolu nesuvisia. Zrusenim TP na SVK predsa obcianstvo nestracas a prihlasenim TP v AT rakuske neziskavas. Ale ano, su krajiny, kde nie je zakazane mat aj viac trvalych pobytov v roznych krajinach. Zda sa mi, ze UK je jednou z nich
Profilova fotka
@slummdog Nech sa tlacia. Tak pojdem na nakupy iny den.
Profilova fotka
@slummdog Ja viem, ze TP nesuvisi s obcianstvom. Tou ilustraciou som len chcel povedat, ze ak v jednej krajine je okay mat 2 TP, to neznamena, ze to plati aj pre tu druhu krajinu. Vacsinou tu ludia pisu o tom, co sa dozvedeli na SK a aky nazor na to maju slovenske urady. Mne nie je celkom jasne, ako sa na to pozeraju rakuske urady. Otazka, ci sa to momentalne preveruje, je pre mna irelevantna. Ak je to aj pre slovenske urady v poriadku, ze by sme mali 2 TP, ak by s tym nesuhlasili rakuske urady, tak to asi nie je v poriadku. To som chcel povedat.
Profilova fotka
@mom3 a presne to tom to je, ze ak to je ok v oboch krajinach, nemas co riesit. Kazda diskusia je tymto uzatvorena a aj kazdy odborna rada takto konci... "pokial to je v suleda s legislativou danej krajiny, je to ok"
@mom3 v AT mas jeden Haupwohnsitz a mozes mat aj ine -> Nebenwohnsitz, Zweitwohnsitz, Zusatzwohnsitz alebo ine... ale vzdy jeden musi byt Haupt...

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.


Nenašli ste čo ste hľadali?