Ak kúpim a predám družstevný byt musím platiť daň?

ahojte,vedel by mi niekto poradit ohladom zdedeneho druzstevneho bytu?Po strykovi mi ostal byt,ktory ale nebol v jeho osobnom vlastnictve ale mal podiel v druzstve.Takze ja dedim podiel v druzstve a moja otazka znie,ze ak odkupim podiel od druzstva a nasledne byt predam,mam povinnost platit dan z prijmu?A ak ano,mam si dat vypracovat znalecky posudok o hodnote bytu a dan zaplatim len z rozdielu medzi hodnotou bytu urcenou znalcom a predajnou cenou?dakujem
Odpovedať
no nevím proč by si platila dan z příjmu?Snad dan z převodu nemovitosti,nevím jak v SK,v ČR je 3% a počítá se ze základu dane,základ dane=cena nemovitosti a na co znalce?Byt můžeš prodat za korunu nebo milion,to je na tobě
Odpovedať
Profilova fotka
ano budes musiet zaplatit dan z prijmu.. nemusela by si ju zaplatit pokial by si mala v tom byte min. 2 roky trvaly pobyt alebo 5 rokov si ho vlastnila a ano rozdiel bude medzi nadobudajucou cenou a cenou za aku ho predavas z toh o19 percent zaplatis.. preto sa zvykne takyto byt predavat len za hotovost.. a v kupnej zmluve ho predas za mensiu cenu a spisete dodatok kde uvediete druhu cenu... ten dodatok je potom dobre znicit... /vsekty kopie/ dan z prevodu nehnutelnosti tu neplatis... ono pozor da sa predat sice aj za korunu ale tieto predaje su hlasene /teda vsetky / na danovy urad.. a to by ti nepreslo ... tak lahko..
Odpovedať
maitland: v SR je dan z prevodu nehnutelnosti davno zrusena... plati sa dan z prijmu :) narok je na odpocitanie kupnej ceny (rozmyslam, ze pri inom nadobudnuti sa dava robit prave ten znalecky posudok a ten sa berie ako cena bytu a v danovom priznani sa uvedie prijem z predaja a vydaj v cene znaleckeho posudku a zdani sa rozdiel)... neviem ako to je presne s dedictvom pri dani z prijmu... ALE otazne je, ci sa s podiel v druzstve da chapat ako vlastnictvo nehnutelnosti... lebo v podstate ty nebudes predavat byt ako taky ale len ten svoj podiel... tym padom by neslo ani o dan z nehnutelnosti... AK ale bude moznost odkupit byt od druzstva do osobneho vlastnictva a predaj nastane az po tomto kroku, tak az vtedy by sa to posudzovalo ako prijem z predaja nehnutelnosti...
Odpovedať
tak to sorry,já žiju v ČR,vy máte již spoustu věcí jinak, co se týče dědictví,tak družstevní podíly se u nás dědí
Odpovedať
Vdaka.moznost na odkupenie od druzstva tu je za zostatkovu cenu, len neviem ci nadobudacia cena bytu pri danovom priznani sa berie cena za ktoru ho odkupim od druzstva,alebo trhova urcena znalcom.A este jedna otazocka ako stary moze byt znalecky posudok,ked si ho dam vyhotovit a byt predam o rok bude este platny na ucely platenia dane z prijmu,teda odpocitat nadobudaciu cenu od ceny predajnej?dakujem
Odpovedať
maitland: jasne, neni problem :-) tiez neovladam vasu legislativu ;-) podiel sa dedi aj u nas, lenze tu ide o to, ze predaj takejto nehnutelnosti asi o predaj nehnutelnosti, kt. este nie je odkupena nejde :-) lebo by sa pred odkupenim predaval podiel v druzstve a nie byt ako taky a vtedy sa to inak posudzuje :-) inak sa obavam, ze prave ta cena, za kt. by sa od druzstva byt odkupit by bola prave ta kupna cena, kt. by si si mohla uplatnit... skus zajtra zavolat na tvoj prislusny DU, alebo zadaj otazku priamo na danove riaditelstvo v BB a budes mat presnu odpoved od najpovolanejsich :-)
Odpovedať
Profilova fotka
ano, suhlasim so sharin, urcite si tam zavolaj, ale moj sedliacky rozum mi hovori ze nadobudacia cena je ta, za ktoru ty byt nadobudnes, teda tych par korun co ta bude stat odkupenie druzstevneho bytu..... ono sa ti to mozno zda krute, ale ta 19% dan je prave preto, aby sa s bytmi nespekulovalo.... a su chraneni iba majitelia, ktori byt mali viac ako 5 rokov vo vlastnictve,alebo osoby, ktore v tom byte mali aspon 2 roky trvaly pobyt.... moja rada - ak si sa vyjadril ze byt predas o rok, tak ti to mozno neponahla,takze... prehod si trvaly pobyt, odkup byt od druzstva, prenajmi ho.... a o 2 roky predaj, budes spadat do kategorie oslobodene od dani z prijmu :-D
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?