Výška pracovnej dosky v kuchynskej linke

Dáko som nezachytil dôvod a moment, prečo sa výška pracovných dosiek na kuchynských linkách zväčšila z dlhoročných 85 - 86 cm na súčasných cca 90 - 95 (i viac) cm. Myslím si, že pre priemerne vysokú ženu je tá nová výška už nepohodlná na príjemnú prácu pri linke. Vie niekto vysvetliť túto "inováciu", alebo je to len výstrelok nábytkárskej firmy, u ktorej som pozeral jej kuch. linky ???
Odpovedať
Profilova fotka
Ja mam 174cm a výšku linky 92cm a je to pre mňa akurát, možno by som prijala ešte o 3cm vyššie. Nižšie mi absolutne nevyhovujú
Odpovedať
Profilova fotka
Naozaj k tomu potrebujes dovod a nejake vysvetlenie? A moment? Inovacia? V minulom byvani, spred 7 rokov som uz mala linku 92cm. Kazdy si da co mu vyhovuje. A mozno ta prekvapi, ked ti napisem, ze mozes mat roznu vysku linky v kuchyni. Na varenie nizsiu a na pracu/krajanie vyssiu. 🙃 Ved si precitaj tu zalozene temy, ked chces rozvinut tvoje otazkovanie.
Odpovedať
Sú ľudia rôznych výšok, tak prečo by mali mať všetci rovnako vysoké linky ??? Cieľom ergonómie je pripraviť výrobok na základe ktorého je možné vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. Takže to nie je výstrelok, ale ide o prispôsobenie linky, aby pri nej nebolel chrbát, aby sa človek nemusel veľmi naťahovať za niečím a tak
Odpovedať
A teda je to aj o tom, čo konkrétnemu človeku vyhovuje. Určite sa nájdu aj takí, ktorým vyhovuje výška "mimo tabuľky"
Odpovedať
@petersd možno preto, že dnešné ženy sú v priemere vyššie ako ich mamy?
Odpovedať
@sisa_el Ak sa malo na pracovnom priestore aj rezať, teda pracovať s nožom, miesiť a pod... (a nielen vybaľovať polotovary do mikrovlnky),... tak roky platilo pravidlo, že po ohnutí ruky do pravého uhla, mala byť vzdialenosť medzi pracovnou doskou a lakťom cca 15 - 20 cm. Takto bola odvodená aj nasledujúca tabuľka: - výška postavy od 150 do 160 cm – výška pracovnej dosky 80-82 cm, - výška postavy od 160 do 170 cm – výška pracovnej dosky 85-86 cm, - výška postavy od 170 do 180 cm – výška pracovnej dosky 90-91 cm, - výška postavy nad 180 cm – výška pracovnej dosky 94-95 cm.
Odpovedať
@petersd ludia su kazdou generaciou trochu vyssi, aj toto je ciastocne dovod
Odpovedať
Ahojte. 🙂 V súvislosti s témou dávam do pozornosti náš článok v Magazíne: Aké sú optimálne rozmery a výška kuchynskej linky? https://www.modrastrecha.sk/magazine/... Ako tu už bolo spomínané, je to individuálne a treba sa riadiť vlastnými preferenciami, ale je dobré vedieť, od akých rozmerov sa "odraziť". 😉
Odpovedať
@petersd dôvod je jediný priemerná výška sa stále zväčšuje, dnešný 15r majú už i 190, niekedy to bol extrém, ja mám linku 110 aby som sa pri krájaní nehrbil žene stačí 90, trpaslíci majú pol metrové
Odpovedať
@duzu Niektoré dnešné dievčatá majú už v puberte 9-tky nohy a chlapci aj 12-tky.... Podľa vyššie naznačenej logiky, to aby sme už aj botniky robili na 50 cm šírku.
Odpovedať
@petersd to je jednoduché horšie to bude so schodmi ked vystupuje len po špičkách,
Odpovedať
@petersd kedysi bola rarita, keď žena mala nad 170cm. Dnes je to normálna výška a poviem ti, ja som celú mladosť doslova trpela, keď som mala robiť čokoľvek na socikovskej linke u našich v byte, kde som sa musela hrbit, alebo stáť rozkrocena 😂😅, aby ma nebolel chrbát. Takže nie, nie je to výstrelok, je to nutnosť. My máme linku vo výške 93cm a je to tak akurát na moju výšku ( mám viac, ako 170cm).
Odpovedať
Článok sa načítava...
Optimálna výška prac. dosky mi vychádza ako priemerná výška dospelých členov domácnosti / 2. Môže byť ?
Odpovedať
@olsen Nie, nemôže!.... Lakeť človeka, ktorý bude najviac stáť pri kuch. linke - teda manželka, zohnutý do pravého uhla a od toho si odrátaj 15 - 20 cm....
Odpovedať
Naša vyšla tuším 99cm . Bral by som kľudne aj vyššiu.
Odpovedať
Ja mám výšku 168cm a linku mám 95cm... Lepšie sa mi pracuje na takej linke ako napr na linke vo výške 80cm... Je to každého vec ako sa mu lepšie robí,ja už by som menšiu linku nechcela 🙈 ale keď vám nevyhovuje výška určite si dať robiť na mieru alebo hľadať,stále je veľa kuchýň na trhu s tak malou výškou 🙂
Odpovedať
sak to nieje katastrofa, nastavim nozicky, prip kupim ine mensie / vacsie ak nedovolia dodane a sokliky necham odrezat mna sa pytali aka vyska alebo ci nechaju sokliky default a zrezu sa ...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?