Ma zmysel davat digestor?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, sme vo faze navrhu kuchyne a jej vybavenia v novostavbe RD. Pan z kuchynskeho studia nas odhovara od digestora, ze je to zbytocnost a staci napr. vetrat. Zatial ani nemame do mura (tehla 30cm) a zateplenia (EPS 20cm) otvor pre digestor. Mame v dome rozvody rekuperacie, avsak zatial reku jednotku kvoli financiam neriesime. V kuchyni je klasicky sadrokarton (t.j. nie kupelnovy). Chcem sa vas spytat - myslite si, ze ma zmysel davat digestor? Uprimne, moc sa mi nechce ho kupovat a bud vrtat do muru alebo riesit recirkulacny digestor. Dakujem za vase skusenosti a odpovede
Odpovedať
Profilova fotka
@luigi1244 mam aj rekuperaciu aj digestor 🙂
Odpovedať
@zipsuliak aký digestor?
Odpovedať
@kejsix ďakujem za vašu skúsenosť, takže by ste nemenili?
Odpovedať
@luigi1244 Tak ako sa nedá porovnávať len všeobecný pojem auto a auto, tak nie je napr. vysávač a vysávač, tak nie je ani digestor a digestor. Jeden vysávač Ti dvíha z podlahy koberce a druhý nevysaje smetie, i keď 5-krát po ňom prejdeš. Podobne je to aj s digestormi, ale aj s kategóriou domácnosti, do ktorej sa digestor dostal. Jedna gazdinka má vo svojej výbave najväčší 4 l hrniec a ten jej stačí aj na najväčšiu kuchynskú akciu v jej dome,... a iná robí domáce mikrozabíjačky, zavára a pod., kde bežne používa aj 20 - 30 l hrnce. Teda túto Ti nikto nedá pre Teba objektívnu informáciu, ak nebudeš poznať aj mnohé iné súvislosti. Ku uhlíkovým a recylkulačným digestorom: Žiaden sa funkčnosťou nevyrovná klasickému digestoru, ktorý všetko z ponad sporáka vytiahne a vytrepe von z izby! Tvrdila to aj väčšina zákazníkov, ktorí sa k nám vracali a pýtal som sa na spätnú väzbu na recyk. digestor. Väčšina vraveli, že by si ich viac už neobjednali, ba boli aj takí, ktorí ho po čase vyhodili a na nahradili za klasický. No, ale aby som bol objektívny, istá časť boli aj spokojní,... avšak boli to poväčšine iba tie domácnosti so 4 l hrncami 🙂
Odpovedať
@petersd ale tiez sa bavime o beznej domacnosti, kde ludia trebars chodia aj do prace a najvacsi hrniec je potrebny na zemiaky a polievku. Kolko litrov paprikasu ti treba spravit, krmis armadu? Bezny clovek nerobi zabijacku a ja osobne smradlave jedlo ani nedam do ust, hriby aj ryby maju u mna prisny zakaz. Ten kto vie, ze bez digestoru to nejde, nech si ho da. Je to take jednoduche, netreba sa pozerat na to co robia ini.
Odpovedať
@petersd A takíto skúsení ste už potom každému poradili hneď ako zodpovedali základnú otázku, aký najväčší hrniec majú doma. To sú zasa kydy 🙂
Odpovedať
@vykricnik ... ešte chvíľku počkaj, potom mi povieš... Tiež všetci doma chodíme do práce,... tiež nič nechovám (i keď predpoklady by na to boli),... no nie som ochotný kupovať a jesť súčasné "špeciality", kde vo výrobku je len isté percento základnej suroviny a zvyšok je doplnený rôznymi "vyplňovadlami". Alebo napr. kupovať údeninu, ktorá nebola údená,... Údenína údená na klasickom dyme sa už považuje za extra nadštandard, a má na sebe nalepenú (marketingovú) extra pečať.... Vo vitríne pod sklom sú šunky, ktoré sa líšia balením a názvami, CENOU, no všetko chutí na jedno kopyto.... Obstarám si suroviny a párkrat v roku narobím domáce špecialitky, slaninku, paštéty, šunky, huspeninku, klobásky,... Ak napr. pre Teba je toto všetko smradľavé OK, ako ľudskú bytosť Ťa rešpektujem, aj takých PánBoh stvoril,... a rešpektujem aj, že nepotrebuješ digestor. Ja digestor potrebujem a účinný, a pri tom kŕmim len pár ľudí a nie armádu ! 😉
Odpovedať
@kejsix Vitaj, chýbal si nám. Bez Tvojho konkrétneho názoru by to nebolo ono 😉
Odpovedať
Prerabal som starší dom a digestor som dával s vyvodom von ..určite nie recirkulacia..digestor ma spätnú Klapku ..treba dať aj dve klapky ..prípadne jednu lepšiu ..nestojí to za tých pár ušetrených watov..čo by som ale urobil radšej kúpil digestor drahší a tichší pozeral sa pri kúpe na hlučnosť ..lebo hlučnosť digestoru vadí .. V jednom dome mám tichý v druhom hlučnejši a vadí to ..
Odpovedať
Ak je v dome rekuperácia alebo ju plánuješ tak by si nemal mať digestor s odvodom von. Vravel mi to svojho času montér. Rekuperácia potom nejako blbne, neviem ako. Nejako bližšie som sa o to nezaujímal. Niečo s tlakmi vzduchu - reku má nejaký pomer nasávania a výfuku a ten digestor jej to rozhasí či čo. A vo vypnutom stave sa ten digestor potom chová ako diera do domu napriek klapke. Ak ju teda má. Pri rekuperácii by mal byť dom asi prevedený ako nazvem to vzduchotesný. A vypínať rekuperáciu by som asi tiež neodporúčal. Napríklad sa za určitých podmienok vtedy môže vo VZT potrubí tvoriť kondenzát.
Odpovedať
@petersd Nenastudoval si si, ako funguje rekureracia. Mne to nevadi, len tu prosim nemyl ostatnych. Rekuperacia nie je recirkulacia. Recirkulacny ma byt iba digesotr a ma byt urceny na zachytavanie mastnych vyparov. Ja mam praveze opacny problem. Kedze zijem uz tri roky v RD s rekuperaciou, mam problem s kvalitou vzduchu ak pridem do inych domacnosti (bez ohladu na to, aky digestor tam pouzivaju). Uz vo dverach ma ovali vydychany vzduch, smrady z nabytku, kobercov a samozrejme, z varenia. Hned ma napadne "no v tomto teraz budem sediet dve hodiny", lebo mi pripada krajne nezdovrile zacat navsetvu hlaskou "nevyvetrame na chvilu"? A domy bez tepenlych mostov nie su fobia, ale v blizkej buducnosti zacny byt jednoducho nevyhnutnost. Zatial vlada zamrazila ceny energii, lebo im bolo jasne, ze ako by inak dopadlo to dnesne referendum, ale dlho to tak nevydrzi.
Odpovedať
@zipsuliak Doteraz som byval v RD s digestorom s odtahom rovno cez stenu von, a ak sa varila kapusta, alebo prazila cibulka, ci slanina, nepomohlo ani, ak sme ho dali na "trojku", ale to uz tak hucal ze sa pri nom nedalo vydrzat. Aj tak bol v obyvacke (spojenej s kuchynou) smrad, aj tak sme potom museli vetrat prievanom. Teraz byvame v RD s rekuperaciou a iba recirkulacnym digestorom a je to o vela lepsie. Ovela menej pachov pri vareni, prievanom sme vetrali raz, ked sme riadne raz jedlo pripalili.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@toky1 No samozrejme, ze dom by mal byt vzduchotestny, najma ak montujes rekuperaciu. Su tam dva nezavisle motory, vykon kazdeho sa nastavuje osobitne. Nie je lahke nastavit uplne vyvazeny stav privodu a odtahu, uz len preto nie, ze tie filtre na vstupe a na vystupe sa nezanasaju celkom rovnomerne. Raz je viac prachu zvonka, raz zvnutra domu (pre niektorych tazko pochopitelne, ale oblecenie a postelna bielizen, rozne vlakna z kobercov, vsetko to najsete na tom filtri). Rekuperacia sa teda standardne nastavuje zvycajne s miernym pretlakovanim domu (z roznych dovodov, ale ak je v dome napr. krb alebo pec, tak je to nutnost). Ak mas digestor (so standardnou klapkou) vyvedeny von, tak ti ju ten pretlak stale otvara a potom v zime neprichadzas o teply vzduch iba pri vareni (o ten najcennejsi, horuci, ktoreho ohrev si uz raz zaplatil), ale v urcitej miere pocas celych 24 hodin.
Odpovedať
@miso555 riešim teraz podobnú otázku ako je téma vo vládne. Chcem recirkulácia ale nad linkou mame obyc SDK nevadí to?
Odpovedať
Profilova fotka
@itgospa pouzivate digestor teraz? Ak ano, a je to sucast vasich ritualov pri vareni, tak si ho dajte. Ja som digestor nechcela, nikdy ho v celej nasej rodine nikto na nic nepouzival od prababiek po maminky, sluzil vzdy iba na osvetlenie 🙂 v novom dome byvame od 2019 a musim povedat, ze nebadam nic, co by mi nahovaralo, ze som spravila chybu a mala si digestor dat. No to je ako s kavovarom. Nebudes si davat navrh kuchyne so specialnym miestom pre kavovar ak kavu nepijes. Mne sa tam digestor ani nehodil, do drahych digestorov zabudovanych v linke by som peniaze nedala, a tak som to riskla aj napriek šumom okolia- ze mi digestor bude chybat. No nechyba mi. A dokonca mam rovno okna pred indukcnou platnou a ani tie okna nie su zarosene, ani zaspinene a aj ta vetracka co tam mam tak ked ju otvorim tak sikovne pomoze pri nejakom vyprazani odtiahnut ten smrad. (som presne ten typ cloveka, ktory neznasa smrady v dome z varenia). Skratka sa mi opat potvrdilo, ze som sa spravne rozhodla podla vlastnych kriterii a nie podla usudkov okolia.
Odpovedať
@petersd ďakujem za názor. Každému je asi jasné že digestor s odťahom priamo von je účinnejší v oblasti odtahu pár a pachov. Každý má iný pohľad na danú problematiku. Niekto by iný digestor nechcel. Niektorý ani digestor nemajú a ani nechcú. Niekto vari každý deň niekto 1x do týždňa a pod. Niekto má rekuperáciu niekto nie. No ja som zatiaľ rozhodnutý pre recirkulacny digestor v kombinácii s rekuperáciou. Myslím si že recirkulacny digestor by mal vzduch zbaviť mastnoty a o ostatné by sa mala postarať rekuperácia. Ako bolo už vyššie spomenuté, investovať do rekuperácie a kúpiť si digestor s odťahom von je ako kúpiť si Mercedes na diaľnice ale pôjdem radšej na Felícii, aby sa tomu Mercedesu náhodou niečo nestalo. Je to o prioritách. Niekto potrebuje super čistý vzduch bez zápachu z varenia a vyotvára všetky okná aj za cenu že veľké teplo z domu unikne, alebo nejaký ten zápach prežije aj keď za pár minút pri funkčnej rekuperácii sa vzduch vymení...
Odpovedať
@luigi1244 z vlastnej skusenosti ti poviem, ze za par minut to rekuperacia nevytaha a specialne v zime ju nebudes kvoli tomu pustat na 100% a vysusovat si vzduch v celom baraku kvoli smradu v kuchyni. Ale v konecnom dosledku sa to za dlhsi cas vyvetra aj rekuperackou.
Odpovedať
@zefe a preco by som nepustal. Vcera 17:42 som spalil slaninu na halusky. Pustil rek. na 100% siel von vyvencit psa a ked som sa vratil 18:36 tak po smrade ani stopa. Teplota v dome klesla o 1°C. A vlhkost sa ani nepohla. Takze co?
Odpovedať
@zefe @palo18 no ja mám rekuperáciu s entalpiou. Myslím že ťa rekuperácia je nato primárne určená.
Odpovedať
Ak sa obavas o nabytok, prip. sadrokarton v okoli, pozri si znacku Elica, maju tam niekolko velmi dobrych rieseni, aj na ochranu linky. Akurat su o nieco drahsie.
Odpovedať
@luigi1244 tiež mám RJ s entalpickým výmenníkom (Jablotron Futura L), len nechápem, čo znamená podľa Teba, citujem: "Myslím že ťa rekuperácia je nato primárne určená" :O .
Odpovedať
@lrdk myslel som že určená na vetranie. Čiže zo zápachom z varenia by si mala tá jednotka poradiť.
Odpovedať
@miso555 Dík za vysvetlenie. 🙂
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?