Stena za kachlami

Caute mame krbove kachle a za kachle by sme chceli tehlovy obklad. Napadlo ma nakolko je stena za kachlami horuca kupit 2-5cm samotove tehly a kantom z nich vystavat taky murik az nad napojenie komina a tie samotove tehly by som oblozil tehlovym obkladom. Mal by ten murik asponnejaku akumulacnu schopnost? Stena je obvodova porfix zateplena 15cm min vaty. Ked kurime hrubymi polenami tak nam to vydrzi aj cez noc a rano su este uhliky ale chceli by sme trosku viac akumulacie. Viem ze lepsie by bolo mat kanadske kachle alebo kachlovu pec ale my sme s romotopom velmi spokojny, menit ho nechceme ..dik vsetkym
Odpovedať
Nikto nic ?:)
Odpovedať
Profilova fotka
@maros173 je to dobrý nápad, čím väčšia hmota, tým väčšia akumulácia
Odpovedať
Dikes :) rozmyslal som ci nieje potrebne medzi murivo a samotky dat izolacnu dosku..ale v podstate aj murivo ma nejaku akumulacnu schopnost @jan45 nie ?
Odpovedať
Profilova fotka
@maros173 netreba, izolácia je vonku, "ale v podstate aj murivo ma nejaku akumulacnu schopnost" je správne
Odpovedať
My mame tiez kachle a iba normal tehlovy obklad..ale mury su z tehly,tak to staci ;-) vyhrevnost je dostatocna a stena je len trocha tepla..
Odpovedať
Profilova fotka
@maros173 veľmi markatne to akumulačnú schopnosť nezväčší, pretože sa aj tak nahrejú len šamoty v okolí piecky a tých tam až tak veľa nebude, no vždy to bude lepšie ako prehrievať stenu.. zvlášť z porfixu. Izolácia môže aj nemusí byť.. ja by som ju asi dal..stenu prehrievať je zbytočné..
Odpovedať
ked neprestanes kurit tym co tam mas nachystane, tak zalepis komin a znicis kachle ;-) okrem ineho, aj samotna stena je akumulatorom tepla, tak neviem ci tym dosiahnes nejaky velky efekt. Akumulacny material je dobra vec ked oddeluje zdroj tepla od okolia, tym znizis salanie ostreho tepla a predlzis cas vychladania. V tvojom pripade neviem aky budes mat vysledok. Neviem preco v starych domoch nevyuzivali tvoj napad a skor pouzivali za kachle/gamatky a pod. plech alebo iny odrazovy material do priestoru
Odpovedať
Profilova fotka
@maros173 je to podla mna bezvyznamne.. ked uz sko pozri toto https://www.romotop.sk/prislusenstvo-...
Odpovedať
@richard71 ale to má len 20kg a stena bude mať isto viac , teplo sa ukladá do hmoty, oveľa viac sa naakumuluje do celej stavby ak je klasická .hlavne betonová podlaha, kachle sa dajú naložiť tak aby sa teplo uvoľňovalo postupne, mne vydrží vložka v krbe i 10 hod, tam ale musí byť stena izolovaná, lebo v obostavbe je vyššia teplota, akumulácia sa môže dať na obostavbu
Odpovedať
Ked ti uz teraz kachle vyhreju stenu len minimalne, tak do tych samotiek pod kbkladom ti uz mnoho "tepla neprenikne". Podla mna sraci aj obklad z palenej tehly aby co to tepla pochytal a vyzaroval ked sa kurit nebude. Na to aby sj vykuril samotku pod obkladom by si potreboval iny zdroj ako salave teplo z kachli.
Odpovedať
@dzamino kurim suchym buk dub drevom a sklo som necistil uz tyzden a stale si v rohu precitas romotop tak nedaj na prvy dojem :) mam nerezovy komin a po mesiaci som donho mrkal a nieje tam ani 2mm sadze cize drevo ok..akurat tym ze nam dlho schlo na chate nieje upelne pekne :) @zita19 praveze ta stena za kachlami je od urcitej vysky horuca..resp velmi trpla na prilozenie ruky a to teplo chcem iekam akoby akumulovat
Odpovedať
@dzamino mrkaj :) stale je to sklo akoby tam ani nebolo..cca 1 tyzden..
Odpovedať
Článok sa načítava...
@maros173 narazal som na tu bednu z hrackami
Odpovedať
Profilova fotka
@maros173 Výrobcovia krbových vložiek a kachiel vedia, že väčšinou krbové kachle sú postavené pred stenou bez izolácie. Pri krbových vložkách sa väčšinou používa izolácia, ale meria túto tepotu aj bez izolácie. Teplota, ktorú spotrebič odovzdáva na stenu, pred ktorou je uložený musí byť bezpečná, z tohto dôvodu tieto strany izolujú najviac. Takže dnes výrobcovia nie len na emisné hodnoty, ale aj na žiarujúcu teplotu dbajú zvýšenú pozornosť a dokonca túto teplotu aj meria. Pri postupe merania meria emisné hodnoty, účinnosť..., povrchovú teplotu spotrebiča na viacerych miestách a žiarujúcu teplotu na zadnú stenu. Prikladám foto ako takéto meranie vyzerá, kde okrem emisií a iných faktov meria aj uvedené teploty. Fotku sme spravili pri testoch na našom spotrebiče Deltako Vision 10. Tá zadná čierná stena je plno čidiel, s ktorou meria žiarujúcu teplotu. Výsledková hodnota testov musí jednoznačne určiť, že povrchové a žiarujúce tepelné hodnoty spotrebiča sú v rámci bezpečných hodnôt na základe aktuálnych predpisov. Vami uvedené kachle určite prešli pod takýmito testami, preto mám pocit, že s uvedenou zmenou významne zvýšenú akumulačnú schopnosť spotrebiča nedosiahnete.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?