Stary komin z tehal a nova krbova vlozka

Ahojte vsetci. Prosim vas o radu... Prerabame starsi domcek v ktorom je klasicky tehlovy komin so stvorcovym prierezom. Meral som ho vnutri a zda sa mi, ze rozmer je 16x16cm, vyska od podlahy po vrch komina je 8.6metra. Komin este budem cistit mechanicky aby som z neho odstranil vsetko, co tam nema byt. Teraz sme vo faze, kedy prerabame obyvacku, v ktorej chceme mat krb.  Moja otazka znie, teda je ich viac 😉 -mozme na takyto komin napojit krbovu vlozku? -ak ano, aky by mala mat priemer dymovodu?    -matematicky som to prerataval (porovnanim obsahu stvorca a kruhu, cize obsah kruhu priemer 18cm=cca 255cm2, obsah stvorca 16x16=256cm2) a vyslo mi, ze vlozka s priemerom dymovodu 180mm by mala byt ok    -ak je 180mm dymovod ok, bolo by ok aj 200mm? Kedze som sa na nete (aj tu na modrastrecha) docital, ze zredukovat priemer o jeden stupen je ok-a teda z 200 na 180. Ano viem, najlepsie by bolo dat komin vyfrezovat na vacsi priemer a samozrejme aj vyvlozkovat, na toto sa ale nepytam 😉 Ma niekto skusenosti s napojenim novej krbovej vlozky (mozno aj s vacsim priemerom dymovodu) na stary komin bez frezovania a vlozkovania? Vopred uprimne dakujem za rady
Odpovedať
Profilova fotka
@lucipid Na 1. otazku znie odpoved nie. Komin musi byt viacvrstvovy, s vnutornou vlozkou tepelne a dilatacne oddelenou od kominoveho plasta. teda komin musi mat vlozku. Po rekonstrukcii komina, po zapojeni noveho spotrebica, alebo jeho vymene, alebo po zmene paliva, alebo ak komin nebol pouzivany viac ako 2 roky ste povinni zavolat osobu odborne sposobilu na kontrolu a preskusanie spalinovej cesty podla Vyhl. MV SR c. 401/2007. Ak by totiz doslo k problemom, napriklad nasledok kurenia tuhymi palivami v podobe vyhorenia sadzi a dojde k poziaru, tak mate problem. Trestny cin vseobecneho ohrozenia. Zapalite dom sebe, mozno susedom, ohrozite seba, svojich blizkych, svoj majetok. Ak uz to vam nevadi :-O, tak myslim, ze nie je vasim snom mat v dome na stene komina decht, nechutny to prejav komina bez vlozky.... Tento argument s dechtom, ak to date precitat manzelke, by vas mohol priviezt k rozumu ;-) , teda manzelka urcite. K otazke c. 2: Priemer kominoveho prieduchu zavisi od pripojeneho spotrebica a od ucinnej vysky komina. Teda nestaci len priemer dymovodu na spotrebici dat do suladu s priemerom kominoveho prieduchu. Takze najskor treba vediet co najviac informacii o spotrebici: - vyrobca, typ - vykon - potreba tahu v Pa - teplota spalin - hmotnostny tok spalin Udaje, ktore kazdy seriozny vyrobca spotrebica svojim zakaznikom bez problemov dokaze uviest. Nasledne je mozne vykonat vykonat vypocet aj s ohladom na nadmorsku vysku Vas vypocet by mohol fungovat, mate dostatocnu +/- ucinnu vysku, teda od napojenia na komin, po jeho ukoncenie viac ako 6 m. Co je podla mojich skusenosti dostacujuca vyska na krbovu vlozku alebo kachle.Pri priemere kominoveho prieduchu rovnajucemu sa priemeru dymovodu na spotrebici. A stale plati, ze v komine ma byt vlozka!
Odpovedať
Profilova fotka
@schiedel_maros_plsko v živote by som to lepšie nenapísal...
Odpovedať
Profilova fotka
@kominarbb Pyrim sa skromnou hrdostou :-D Dakujem
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?