Dva sopúchy nad sebov

Idem robit komín v technickej miestnosti. Jeden sopuch 90° pojde cez stenu do obývačky na krbove kachle. Chcel by som apravit este jeden sopúch 45° v technickej miestnosti ak by som sa casom rozhodol dat kotol na pevné palivo. Dva spotrebiče naraz by som nepoužíval. Da sa to takto riešiť?
Odpovedať
Profilova fotka
Da.
Odpovedať
Profilova fotka
@schiedel_maros_plsko Skúste to rozviesť trochu viac. Vždy sme sa učili jeden spotrebič - jeden komín. Aj keď som už videl aj iné a fungovali.
Odpovedať
@kosto13 Budem mať komín v technickej miestnosti. Sopúch bude vyvedený cez stenu do obývačky kde sú plánované krbové kachle. Ale ak by sa to zmenilo chcel by som mať možnosť pripojiť namiesto nich kotol na tuhé palivo ktorý by bol v technickej. Momentálne je situácia taká že nechceme ani jedno ani druhé ale po rokoch sa to može zmeniť a chcem to mať pripravené aby to bolo možné.
Odpovedať
Profilova fotka
@kosto13 Mozete urobit viacero napojeni na komin - sopuchov. Podmienkou je vsak, aby bol pouzivatelny len jeden. Tak to aj definuje samotny uzivatel vo svojej otazke. Tie ktore nie su pouzivane musia byt uzavrete , plynotesne a pri tuhych palivach aj poziarne bezpecne. Na spolocny kominovy prieduch mozete pripojit len spotrebice, o ktorych to ich vyrobca jednoznacne deklaruje. Vyhl. 401/2007: par.12: (5) Ak konštrukčné vyhotovenie otvoreného spotrebiča na tuhé palivo, otvoreného spotrebiča na kvapalné palivo alebo otvoreného spotrebiča na plynné palivo nedovoľuje ich pripojenie na spoločný komínový prieduch alebo dymovod, musí sa otvorený spotrebič na tuhé palivo, otvorený spotrebič na kvapalné palivo alebo otvorený spotrebič na plynné palivo pripojiť samostatným dymovodom na samostatný komínový prieduch. (6) Na spoločný komínový prieduch možno pripojiť viaceré spotrebiče na tuhé palivo, spotrebiče na kvapalné palivo alebo spotrebiče na plynné palivo za podmienok a v počte určených v technickej norme.20) 20) STN EN 13384-2 Komíny. Metódy tepelnotechnického a hydraulického výpočtu. Časť 2: Komíny s pripojením viacerých spotrebičov palív. Kedysi bolo mozne napojit lokalne tepelne spotrebice do 10 kW na spolocny prieduch, ale islo o spotrebice s vyrazne vyssou teplotou spalin ako v sucasnosti a zaroven boli stavby netesne , teda bol zabezpeceny vyrazny tah. A preto to fungovalo. Verim, ze rozsah tejto odpovede uz bol postacujuci :-D
Odpovedať
@schiedel_maros_plsko Jasné Dakujem pekne.
Odpovedať
Profilova fotka
@schiedel_maros_plsko OK. Ja som vetu " Dva spotrebiče by som naraz nepoužíval" pochopil tak, že by boli napojené ale by ich nepoužíval.
Odpovedať
@kosto13 nie nie, momentálne neplánujem žiadny spotrebič, do budúcna buď kachle v obývačke alebo nejaký kotol v technickej.
Odpovedať
Profilova fotka
@kosto13 No a preto sme si to vysvetlili. ;-) @blackdog17 Kotol vedla obyvacky? Ked tak maximalne peletkovy, vzduchotesne dvere , vsetko vzduchotesne 8-)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?