Výstava, výstavisko, bývanie, nábytok 2023 - moje hodnotenie

Práve som sa vrátil z istej špecializovanej výstavy bytového dizajnu, nábytku, vybavenia, (r. 2023) kde pravidelne chodím dlhé roky, a podelím sa s osobnými pocitmi. Podľa môjho názoru to upadá a toho roku som už bol totálne rozčarovaný. Zrejme už tam prestanem chodiť. Donedávna snáď najprestížnejšie nábytkárske podujatie, kopec vystavovateľov,... tématicky pekne nastavené pavilóny, napr. jeden že "kuchyne", ďalší pavilón napr. "obývačky", ďalší sedačky, doplnky, atď... Toto je ale už definitívne asi minulosťou. Teraz? Všehochuť! Všetko pomiešané, všade - asi väčšina výstavy, len samé sedačky, kreslá,... Nejakú kuchynskú linku, či obývaciu zostavu bolo treba pracne hľadať po celom areáli. A pomedzi to primiešaní predajcovia sladkostí, papriky, či hračiek,... alebo teleshoppingových nožov, panvíc, relaxačných kresiel... Výstavné pavilóny obsadené vystavovateľmi riedko, dokonca aj mnohé časti pavilónov už uzatvorené. A na nádvorí výstavného areálu obyčajný jarmok. Natlačený stánok na stánok, drobní púťoví predavači najmä sadeníc, stromčekov,... ale aj klobás, placiek, zmrzlín, kávy... Cítil som sa doslova ako na jarmoku v bársakom meste. Každý vystavovateľ za svoju expozíciu platí výstavisku nemalé peniaze. To sú fakty. Čo však je podľa mňa prinajmenšom zvláštne, že už aj od návštevníkov organizátor pýta nemalý "príspevok". Nepamätám si už, ale kedysi dávno bol vstup pre návštevníkov výstaviska myslím že zadarmo. Neskôr sa to pretavilo do "symbolického" vstupného cca 1 €,.... potom, 2 €,... a takto to rástlo. Poslednú sumu si pamätám, že to bolo 5€. Nábytková výstava patrí medzi výstavy, na ktoré v roku prichádza najviac návštevníkov. Toto si organizátori zrejme uvedomili, a toho roku už vstupné bolo 8€ a napr. parkovné pred výstaviskom 7€ ! A keď som videl (toto však nie je problém výstaviska), že jeden z najhlavnejších výstavných pavilónov, celú jednu budovu, si objednal sám jeden „zákazník“ a „vystavoval tam“ veľkoplošné projekcie kráv, oviec, lúk, pasienkov,... pomedzi to boli nainštalované balíky slamy (aké vidíme porozhadzované po poliach všade na Slovensku), nejaké 2 drevené súdy a starý bicykel visiaci zo stropu dole hlavou,... Viseli tam aj 2 stromčeky už na pohľad z lacnej umeliny (na poľských trhoch je toho na tony)... tak tento extra dizajnový pavilón ma dočista dostal. Všetko toto muselo stať neskutočné peniaze. Jednak prenájom celej výstavnej budovy a jednak suma za dizajn a návrh – naaranžovanie celého diela. To už nehovorím o nájme, či kúpe tých výstavných exponátov..... Tým "štedrým" zákazníkom (a vystavovateľom) bolo ministerstvo poľnohospodárstva + všade prítomné vlajočky E únie. Čo kravy a slama má spoločné s výstavou nábytku, to už nechám na uvážení každého z nás... ??? (hlavne, že v ordináciách musíme priplácať za ošetrenia, lebo na nič nie sú peniaze) Nuž ako vravím, myslím, že to tam ide dole kopcom. Všimol som si aj, že na výstave chýbalo viac známych výrobcov nábytku, ktorí tam doteraz vystavovali každoročne. Zrejme už tiež pochopili ideové ( i finančné) smerovanie „výstavy“ a vsadili na racionalitu – neprišli tam. A neprídem tam na budúce už ani ja... Bohužiaľ. Toľko moje dojmy, osobný názor a veľké sklamanie.
Odpovedať
To som presne išiel aj napísať, že tiež si výrobcovia zvážia, či sa im oplatí ísť na takú výstavu, kde nie všetko je dobre zorganizované a asi celkovo tam nejak zlyháva schopnosť organizátorov zabezpečiť, aby všetko malo hlavu a pätu.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?