Za čo stavať?

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý večer priatelia. S manželom vlastníme 3 izbový byt, pred rokom znalcom hodnotený na 125000 eur. Minulý rok sme si navýšili hypo, kúpili sme si pozemok na stavbu. Momentálne dlžíme 98000 eur. Moja otázka. Ako, resp. za čo stavať? Je dobrý nápad predať byť, na rok do podnájmu, zatiaľ by sme niečo postavili za peniaze ktoré nám ostanú z predaja bytu a potom vzali novú hypo? Manžel je dosť opatrný, ale keby bolo na ňom, ostali by sme v byte s 3 maličkými deťmi. Máte iný nápad? Ďakujem.
Odpovedať
1
2
@zltalienka z tych 40k co pisete ze zarobia z predaja tak 34% zaplatia statu odvody ak ho nemaju viac ako 5rokov
Odpovedať
@otazkafoto ak ho nevlastnia viac ako 5 rokov...čo nevieme.
Odpovedať
@otazkafoto btw ako si prišiel na to, z akej sumy budú platiť daň a odvody zo zisku z predaja nehnuteľnosti? Autorka nenapísala za koľko kúpila byt. To, koľko im ostane po vyplatení hypotéky nie je zisk z predaja nehnuteľnosti.
Odpovedať
@otazkafoto už druhý krát tu vidím údaj 34%, ale ked už, tak by to malo byt 33% alebo 39% (podľa výšky základu dane)
Odpovedať
Tie % su cca ako ma opravili. Ja som pocital iba dan zo zisku a zrejme spravne ma opravili ze k dani treba pripocitat este zdravotne, cize dokopy nieco ako 33-35%. Pisem to preto, lebo ludia tu pisu ze predas byt a mas zarobene ked je rozdiel v cene. Kedze zakladatel temy neuvadza kedy byt kupil, tak chcem len tuto skutocnoat pripomenut, ze treba na to mysliet…a ano, ak byt predaju drahsie ako kupili je to zisk
Odpovedať
@stefanby Ja mám trojročnú dcérku, ja to poznám. 20% práce je práca a 80% je dávať na ňu pozor. 🙂 Ale neviem aké deti má autorka otázky, tak som len tak nadhodil. Až teraz som si všimol, že píše "maličkými" - nabudúce budem pozornejšie čítať.
Odpovedať
@otazkafoto Ten bezúčelový úver nie je až taká pasca - je to dobrá finta ako získať 100% hypotéku a pri najbližšom refinanci ti ho nová banka hodí pod hypotéku. Sám som to tak robil, mesačná splátka mi klesla skoro dvojnásobne. Len na tie prvé mesiace treba rátať s tým, že to nie je lacná pôžička.
Odpovedať
Ano tak sa to robi, su stym naklady dalsie a refinanc treba robit na vyrocie fixu. Len zrovna nie je asi doba davat kratky fix 🙂 moze sa to vypomstit. Este ma napadol dalsi naklad ktory tu nikto nespomina a to je predaj bytu ktory ma tarchu hypoteku. Tym ze sa predava ten byt, sa vlastne vyplaca hypoteka, zrejme ale mimo fix, cize je tam pokuta kludne aj 1% zo sumy, co moze byt pri 150k aj 1500€ poplatok 🙂 ak sa nemylim
Odpovedať
Profilova fotka
Presne pre toto sme bezucelovy vyplatili po 2 mesiacoch 🙂 26,000€ a ostala len hypoteka 🙂 platit 5 rokov bezucelak ak hypo asi by ma piclo 🤣🙈
Odpovedať
@lubk0 Ja sa doma radím so ženou o životných rozhodnutiach a nie s cudzármi na MS.A čo sa týka toho vlastnenia a nevlastnenia bankou tak nech skúsi tri mesiace neplatiť úver a banka už ti to vysvetlí kto je akože vlastník 😄
Odpovedať
@otazkafoto ani tento výpočet "percent" nie je správny ... Ak predá byt napríklad "zajtra" = tak reálne podáva daňové priznanie až budúci rok ... A daň zaplatí až k 31.03.2023 (tj mala by Viac ako rok, na zaplatenie tejto dane) ... Následne jej počas leta príde účet zo zdravotnej poisťovne na tebou spomínaných 14 percent ... Lenže tam sa to nekončí ... Keďže si zaplatil zdravotný odvod, tak daň zo zisku ktorú si platil v marci je nesprávna, nakoľko zisk bude "ponížený" o zaplatený odvod na zdravotnom poistení ... Takže sa podáva opravné daňové priznanie, z ktorého ti následne DU vráti časť peňazí na účet ... A teda, nehovorím vôbec o tom, že hoc aký priemerný realiťák vie, ako tieto "sadzby" výrazne eliminovať, prípadne úplne zmazať ... A v druhom rade, je to tu čisto hypotetická debata, ja by som skorej tipoval, že pri 3 deťoch majú ten byt určite dlhšie, ako 5 rokov 🙂 @rapidek aj to je relatívne ... Ja som pri stavbe domu mal na výber, buď obmedzím prácu (aby som si našiel čas na stavbu) a zarobím menej + budem to stavať X rokov alebo proste zaplatím viac a bude to podstatne rýchlejšie s tým, že to nemá dopad na moju prácu a čas strávený s rodinou. Ver, že som zvažoval obe možnosti, no pre mňa konkrétne bola stavba svojpomocne, alebo po profesiách nereálna ... Preto píšem o tom, čo je relatívne ... @dedkovsevedko jasné, takže si vôbec nezisťujete informácie z vonku, len proste zasadne rodinná rada, ktorej si šéf a žena je poradným orgánom, no keďže sa rozumie len varenie a upratovaniu, jej názor je skôr doplnkom 😄 V normálnych rodinách to funguje zväčša tak, že "pár" si najskôr získa dostatok informácií potrebných pre rozhodnutie z rôznych zdrojov a potom si k tomu môžu sadnúť .. To len u Vás ty vieš všetko, takže ti to netreba 😄 A k tomu neplateniu = a ty myslíš, že keď si narobíš akékoľvek dlhy kdekoľvek, že ti exekútor nesiahne na "tvoj" dom, aj keď ho nemáš zaťažený hypotékou ? 😄 😄 😄
Odpovedať
@dedkovsevedko tak len ked si s tym nevedia rady, tak chcu pocut myslim, ze nejake ine nazory, ci sa to niekomu poradilo a tak podobne 😉
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@lubk0 😄 Mne sa najviac páči ako ty vieš kto u nás varí a upratuje a kto je šéfom 😄 Ty si nejaký veštec..Vo vzťahu dvoch ľudí nie je šéf.Tam sa dvaja rešpektujú a žena nehladá na chlapa argumenty na MS 😄
Odpovedať
a z toho predaja bytu chcete stavat? lebo ako tu hypo tiez treba z niecoho platit a veru ako fuha, stavat, podnajom a male deti, to by ste si celkom nalozili aj ked nevravim ze to nie je nemozne, ale potom pozemok by bol kolko bez aktivity? a platit podnajom cely rok pri dnesnych cenach.
Odpovedať
Profilova fotka
ved top ked predaju byt a vyplatia hypo bohvie co im asi neostane. je to take nona zvazenie zvlast ak teda mate 3 deti, tak vovasom pripade by bolo najlepsie si dat niekomu dom postavit, len ci na to budete mat financie je tazko povedat
Odpovedať
@dedkovsevedko ono sa to tak dá odhadnúť podľa tvojich reakcií ... Ak by totiž tvoja manželka zháňala na internete argumenty pre výstavbu domu, "nasrala by ťa ešte viac" ... Z toho je jasné úplne všetko 🙂
Odpovedať
@lubk0 "S manželom sa nedá pohnúť tak treba ísť zberať argumenty na modrú strechu,, Nie na internete 😄 Na modrej streche! Takže si to prečítaj ešte raz a pomaličky ty srandista🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Ach cele ste to zas nejak prevratili. Ved ona len premysla a co je na tom zleho sa poradit, ci to niekto nemal podobne
Odpovedať
tak ale pozemok ste kupovali z nejakeho dovodu a to ze chcete stavat, tak nejako sa to hadam bude dat spravit.
Odpovedať
@dedkovsevedko jáááj, tak keď žena nemá dostatok argumentov (lebo sa nevyzná v týchto procesoch) na to, aby manžela presvedčila, je trestné, aby ich získavala hoc aj od ľudí, ktorý si podobným procesom prešli, hej ? A to by teba osobne, nasralo ... Máš pravdu, takto je to normálne 😄
Odpovedať
@lubk0 Tak vidíš konečne si to pochopil, ak ťa môžem poprosiť tak už to nechaj tak.Lebo ja namiesto vypisovania na MS takým mudrcom ako si ty sa radšej idem venovať svojej žene.Nemám záľubu si namiesto tŕavenia voľných chvíľ s rodinou dopisovať na internete 😄čo ty očividne áno.Serus moj
Odpovedať
@ernesti4 Nie je to sranda, ale teda hovorí sa že kde je vôľa tam je cesta. Kadejaké prípady poznám čo stavali aj keď teda to ružovo nevyzeralo. A postavili a všetko OK. Síce na čas sa fest uskromnili, ale bývajú už dome.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?