Je potrebne k žiadosti o hypotéku zmluva o nadobudnuti nehnutelnosti?

Dobry den, chceme refinancovat hypotekarny uver. Pani v banke mi povedala, ze potrebuje k ziadosti aj doklad o nadobudnuti. V mojom pripade je to darovacia zmluva. Ja ju vsak nema zapatrosila som niekde. Chcem sa spytat z vasich skusenosti ci by nestacilo cestne prehlasenie o nadobudnuti. Ved titul nadobudnutia je aj na vypise z katastra. Dakujem.
Odpovedať
Toto treba komunikovat s konkretnou bankou kde to chcete refinancovat - niekde moze stacit nieco, niekde nie.
Odpovedať
@mirana Pod dokladom o nadobudnuti ja rozumiem vypis z listu vlastnictva., ktory obdrzite na katastry. Vo vypise z LV je zaznamenane samozrejme Vase meno a akym sposobom ste nehnutelnost nadobudli. Moze to byt dedicskym konanim, kupnou zmluvou alebo ako vo Vasom pripade darovacou zmluvou. Dolezita je aj infornacia v akom podiely nehnutelnost vlastnite a ci je Vasom vylucnom vlastnictve, teda v podiely 1/1.
Odpovedať
@mirana Cestne prehlasenie musite mat overene. Tak ak pani z banky trva na predlozeni darovacej zmluvy, tak chodte na kataster a nechajte si urobit kopiu Vasej darovacej zmluvy.
Odpovedať
Profilova fotka
@mirana To nie je len o tom, že pani z banky na tom trvá. Áno, je potrebné predložiť aj titul nadobudnutia, tzn. vo Vašom prípade tá darovacia zmluva. Banky si tieto doklady žiadajú z viacerých dôvodov a to je najmä ochrana ich zálohu, tzn. zábezpeky za úver - totiž v nadobúdacích tituloch môžu byť rôzne zákutia a tieto banky potrebujú preveriť. Napr. pri darovacej zmluve je to riziko, že darovacia zmluva môže byť napadnutá, či už do dvoch rokov od darovania, alebo dedičmi alebo.... skrátka banka potrebuje vidieť tú zmluvu. Ďalej môže byť napr. aj kúpna zmluva, v ktorej je uvedená určitá podmienka, napr. že nadobúdateľ nesmie nehnuteľnosť predať do piatich rokov a pod., alebo môže sa jednať o kúpu cez dražbu, tam sú tiež nejaký čas isté obmedzenia. Požiadavke banky sa nijako nevyhnete a teda ak nemáte danú zmluvu, treba ísť na kataster a požiadať o kópiu. Platí sa síce za každú stranu, ale aj vo Vašom záujme je, aby ste tú zmluvu mala.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?