Hodnota nehnuteľnosti 49000e a banka nám na ňu dá 26800e :(

Profilova fotka
Chceme kúpiť dom cez realitku a na úver, podnikli sme všetky potrebné kroky , všetko vyzeralo fajn, znalec z banky nám ohodnotil dom na 49000e no banka odrátala peniaze kvôli problémovej dedine a ostali sme na 26800e, na dom nám treba 45000e, aj keď zrátame hypo plus stavebné a spotrebný stále nám chýba 1000e ktoré si musíme požičať od mojich rodičov aby sme mali aspoň 41000e, maklér sa snaží stiahnuť cenu aspoň na 41000e , posledne volal že majitelia súhlasia s touto ponukou ale chcú aj zvyšné peniaze a sú ochotní s nami podpísať zmluvu kde nám dajú odklad dva roky a potom im máme vyplatiť zvyšok, nie je reálne platiť hypo+stavebné+spotrebný+rodičom a ešte aj šetriť pre majiteľov, maklér im povedal že má aj ďalších záujemcov ale tí chcú dom tiež na hypo a banka im taktiež dá len 26800e kvôli lokalite, v pondelok sa máme ozvať ako sme sa rozhodli, neviem či má význam sa biť ďalej o dom a snažiť sa ich presvedčiť len na 41000e ale hľadať dom inde a znova absolvovať toto všetko, som už zúfalá :-(
Odpovedať
1
2
nechal by som to tak, toto je cesta k zadlzenosti z ktorej sa nevysekas....pocitaj este energie platit,potrebujete nieco na seba nieco jest budete zivorit....
Odpovedať
Profilova fotka
@creator Veď práve....včera sme rátali príjmy a výdavky a keď poplatíme všetko ostanem nám necelých 400e na mesiac, z toho už ďalšie peniaze nemôžem dať bokom
Odpovedať
@kissova ja by som to vobec netlacila momentalne, tiez som bola v podobnych situaciach v minulosti a bola som z toho nestastna, ale s odstupom casu sa ukazalo, ze este nebol na to spravny cas.....urcite by som do toho ja nesla, ked mi to ma vychadzat len tak tak z mesacneho prijmu, vsetci vieme, ze existuju veci ako choroba, ci strata zamestnania a podobne, kedy by ste sa mohli dostat do financnej nepohody..... Ja osobne by som posetrila a cakala dalej....
Odpovedať
Kupovat dom kde financujete troma uvermi + pozicanie od rodiny a bez akejkolvek rezervy na par mesiacov je na zamyslenie. Neponahlajte sa, ak raz to nejde tak to nejde. Radsej teraz hamovat ako by potom ste mali mat hlavu v smutku a vysekavat sa z dlhov. Nejeden vztah na tom padol. Skuste Prvu stavebnu tam davaju momentalne 30 tisic bez zalozenia ale je tam RPMN 7.2%, takze ak to prijem dovoli tak cerpat hypo na co najvyssiu sumu a zvysok dofinancovat cez PSS ale opakujem je to na nervy a aby Vas to nezozralo. Este by som si zistil ake naklady na kurenie to bude mat lebo tam by som setril rovnako ako na uveroch.
Odpovedať
Riesili Ste hypoteku cez financeho poradcu? Vedia vybavit v banke ovela lepsie podmienky, ako ked si sami idete cez banku. Maju uz kontakty a maju prehlad v bankovych produktoch. Nemusite sa bat. Financny poradca pracuje zdarma - plati ho slovenska narodna banka. Skuste to, nic tym nestratite. Banky rady takto odbiju...
Odpovedať
Profilova fotka
Splátky hypo +spotrebný+stavebné máme nastavené tak ako keby sme platili len hypo takže s tým problém nie je...zrátali sme si príjmy aj výdavky a nie je to problém zmáknuť platiť, zarátali sme všetko od poistení až po náklady na dom, máme nejaké úspory nakoľko obaja máme otvorené sporiace účty už niekoľko rokov, ja som síce nezamestnaná ale mesačne prispievam do rozpočtu od 220-270eur, chodím na brigády a keby som aj nechodila mám fixných 150e ktoré nepoužívame ale odkladáme, napísala som realiťákovi aj finančnej aká je situácia a že ak majitelia nepôjdu s cenou dole odstúpime od kúpy a skúsime to na iný dom, ten už som vyhliadla a nemal by s ním byť žiadny problém lebo je v dobrej lokalite kde nebýva ani jeden neprispôsobivý občan, tak uvidíme čo bude :-|
Odpovedať
Profilova fotka
@andromeda_ja áno od začiatku máme finančnú poradkyňu, tá nám odporučila zobrať ku hypotéke aj spotrebný aj stavebné aby nám vyšla aspoň aká taká suma,teraz len počkať na vyjadrenie majiteľov
Odpovedať
Profilova fotka
Ak sa rozhodnete riešiť kúpu daného domu, tak odporúčam Vám riešiť čo najmenej úverov, tzn. iba hypotéku vo výške, ktorú Vám banka dá - tzn. tých 26.800 eur a plus spotrebný úver na bývanie na zvyšok kúpnej ceny 14.200 eur. Prečo kombinovať tri úvery a plus do toho ťahať rodinu, nevidím v tom žiaden zmysel. A čo sa týka tej časti spotrebného úveru, na Vašom mieste by som zatlačila na predávajúcich tak, aby stiahli cenu na max. možno 35tis., tak by Vám spotrebný vyšiel len na 8200 eur, čo už znie lepšie - musia si byť totiž vedomí toho, že nakoľko banky pristúpili k tak nízkej možnosti financovania, tak daný dom nepredajú ani nikomu inému, jedine niekomu, kto má zvyšok v hotovosti a povedzme si pravdu, takých ľudí veľa nie je, čiže by dom predávali veľmi dlho a je otázne, či im to za to stojí. Alebo ju druhá možnosť, že skutočne kúpu daného domu nechať tak a vyhliadnuť si iný, bez podobných problémov, možno Vám tento nie je súdený a teda nie je vhodné na to tlačiť :-) .
Odpovedať
Profilova fotka
@andromeda_ja Trošku upresním - finančný sprostredkovateľ nie je platený NBSkou, je platený to bankou, v ktorej si klient reálne svoj úver/hypotéku zrealizuje. NBS je kontrolnou inštitúciou.
Odpovedať
@andromeda_ja to čo vedia vybaviť finančný poradcovia si vie absolútne každý človek vybaviť aj sám! finančný poradca mi riešil super mega úrok 2% a sám som si pak vybavil 0,2 na fix 5 rokov..takže netreba veriť tomu vymývaniu mozgu
Odpovedať
@davidnagy Pekne napísane :-D
Odpovedať
@andromeda_ja zbožňujem tieto reči ako vedia finanční poradcovia vybaviť lepšie podmienky oproti tým, ktoré dostane klient, ktorý o hypotéku žiada sám... je to blud! finanční poradcovia sú platení bankami, dostávajú za hypotéky provízie a tie sa rôznia v jednotlivých bankách... čo myslíte, ktorú banku vám poradia ak je z čoho vyberať? česť výnimkám, samozrejme, nechcem sa nikoho dotknúť... ale je to ich živobytie... a okrem toho, hypotéky sprostredkované finančnými poradcami sú pre banky drahšie, pretože provízie im vyplácané sú nepomerne vyššie, ako tie, ktoré dostávajú zamestnanci bánk...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@kissova slečna, vidím to na 2 reálne možnosti: 1, vymeniť banku - to je najschodnejšie riešenie 2, nekúpiť to - môže sa stať, že aj v druhej alebo tretej banke ohodnotia dom na omnoho nižšiu sumu oproti predajnej cene a vtedy sa treba zamyslieť, či má význam preplácať niekomu niečo, čo nemá takú cenu, aká sa požaduje.... skrátka niekedy krok späť je v skutočnosti krok vpred.... osobne neprajem nikomu x rokov jesť chleba a piť vodu len kvôli tomu, aby si splnil nejaké prianie, aj keď súvisí s bývaním, lebo často dotyčný zistí, že to prakticky za to nestálo.....
Odpovedať
@curious_george tak dám ti príklad z tohto týždňa - pred troma rokmi som robil hypotéku v čsob a babenka má 16.8 výročie fixu: - v utorok mi poslala e-mail, či by som sa na to nekukol, lebo ponúknutá sadzba na FIX3 vo výške 4,35% sa jej zdá akosi vysoká - v stredu som sa len tak mimochodom stavil v čsob, kde som ten úver robil, že akosi je to veľa - protiotázka bola v štýle, že oni nevedia, čo dáva konkurencia a tvárili sa, že o sadzbe 2,5% v prime nevedia (iné som ani nespomínal).... za 10 minút bola sadzba na úver 2,99% :-D - lenže babenka chce aj 13.000 eur navyše - tak že mi ešte v priebehu stredy urobia ponuku, lebo pre nich nie je dobré robiť navýšenie úveru, radšej tých 13.000 dajú na nový úver.... - v piatok ponuka nebola hotová, tak keď som s babenkou sedel, zavolali sme do banky, dostali sme ponuku 3,05%.... ale moje negatívne skúsenosti s čsob a hlavne odchod babenky na dovolenku ma prinútili konať, tak v pondelok dávam žiadosť o úver v inej banke, aby náhodou v čsob nezmenili rétoriku o sadzbách.... ale ešte v piatok poobede mi volala babenka z banky, že chcú od nej 120 eur za súhlas s predčasným splatením úveru a vyčíslenie zostatku - opätovne stačilo 10 minút dikusie a poplatok nebol žiaden.... Vieš, niekto má šťastie a niekto smolu, nejde o nejaký brutálne vysoký úver, zostatok má 33.000 eur a chce ešte 13.000 eur navyše, ale klient je klient a banka by sa mala akosi správať v rámci noriem, len to tak nefunguje - netvrdím, že ju potiahnem inam, ale zas na druhej strane ostal by si v banke, kde sa ťa stále pokúšajú obtiahnúť?.... a pritom je to babenka, ktorá poctivo platí, funguje na IB a nemala s bankou konflikt... urob si sám názor... Čo sa týka nákladovosti za úver, tak tu ťa musím komplet uklepať - to, že predá produkt klientovi externý poradca alebo zamestnanec banky, neznamená absolútne nič z pohľadu ceny produktu... skrátka banka za sprostredkovanie hypotéky kalkuluje s províziou na nejakej úrovni a teraz je len otázka, ako sa to rozdelí - ak to sprostredkuje malý partner, dostane povedzme polovicu z predpokladanej provízie a zostatok ide do zisku banky, ak to sprostredkuje silný partner, tak banke neostane nič a ak sa to urobí cez pobočkovú sieť, tak celá provízia ide do výnosov pobočky a tam sa to už niekde stráca v systéme.... skrátka je síce pravda, že pre banku je ideálne získanie úveru cez malého kooperačného partnera, ktorý je pre ňu lacný, resp. cez zamestnanca banky, ale zas na druhej strane, banka je ochotná platiť aj viac, lebo by sa mohlo stať, že daný úver absolútne nezíska a potom zisk z úveru sa prakticky rovná 0 alebo strata .... dám ti aj jeden malý príklad.... pred 2 rokmi sme nemali s kým robiť spotrebné úvery - banky nemali záujem o externú spoluprácu, dnes sa bijú o spotrebáky od externistov... skrátka každý a aj banka má na výber - buď zaplatí a je jej jedno komu, alebo nebude biznis a to robí divy s ich politikou..... a hlavne vďaka externým sprostredkovateľom sú úroky tam, kde sú na hypotékach - ak by to bolo len čisto na bankách, tak tie by stále tvrdili, že nesú extrémne vysoké riziká na Slovensku......
Odpovedať
Profilova fotka
@finsluzby Problém je v tom že nám bolo povedané že okrem SLSP nemá význam ísť inam nakoľko je to jediná banka ktorá bude posudzovať manželove daňové tak ako je robené, keď sa podávalo bol živnostník len sedem mesiacov a že iné banky sumu z daňového delia dvanástimi a tak by nám to nevyšlo. Počkám si do pondelka, zavolám maklérovi že za dom dáme 41000eur ak to odmietnu , stiahnem sa. Mám vyhliadnutý dom v dedine bez neprispôsobivých občanov, je síce pár tisíc eur drahší ale snáď nám prefinancujú aspoň 90% a na zbytok vezmeme stavebné
Odpovedať
@kissova žeby len táto? :-D
Odpovedať
Cudujem sa ze vobec zvazujes kupu nehnutelnosti v takej lokalite. nikdy to uz dobre nepredas a nebude sa ti tam dobre zit. S peniazmi ste natenko a este ich chcete tak nevyhodne investovat.
Odpovedať
Profilova fotka
Možem sa opýtať v ktorej lokalite to je? @kissova
Odpovedať
@finsluzby tvoj názor ti neberiem, no finančné sprostredkovanie má význam pre tých, ktorým sa naozaj nechce nikam chodiť a nechajú to vybaviť niekoho iného. to ale neznamená, že ten niekto iný to vybaví lepšie. ponúknutá sadzba pri výročí fixu je jedna vec, ale tak, ako si šiel do čsob ty, tak mohla ísť aj ona sama vyjadriť nespokojnosť s ponúknutou sadzbou, pohroziť odchodom do inej banky a nepresvedčíš ma, že by tých 2,99 nedostala... čo sa týka ceny hypoték pre banky, stojím si za tým, čo som napísal - že sprostredkované hypotéky sú pre banky drahšie ako predané ich zamestnancami kvôli ďaleko vyššej vyplatenej provízii sprostredkovateľovi. na druhej strane s tebou súhlasím, že banky sú ochotné takú cenu platiť, pretože inak by tie úvery možno nezískali - najmä ak ide o refinancovanie úverov z iných bánk, čo je obľúbená činnosť fin. sprostredkovateľov - veď jedna a tá istá hypotéka sa predsa dá "recyklovať" každé 3 roky pri výročí fixu a vždy je vyplatená fajná provízia :) to neútočím, len konštatujem. takto to funguje a akceptujem to. veď nakoniec je to klient, ktorý to vždy svojim podpisom potvrdí, že to chce, takže je to v poriadku.
Odpovedať
@curious_george s tou recykláciou úverov by som bol opatrný, banky dobre vedia, aké sú konkurenčné ponuky, napr. slsp dáva klientom pri obnove 2,79%, správanie čsob a hlavne vub napr. ma teraz prekvapuje - ponúkať klientom až 5% sadzby pri obnove fixu je trocha čudné.... ale uznávam, časť poradcov z toho krásne žije... nechcem robiť zásluhu, ale po pravde, nemyslím si, že by babenke vyšli v ústrety - všetko je totiž zakódované v objemoch - s babenkou sa môžu dohodnúť, ale nemusia, reálne im hrozí strata jedného úveru, ale nevýjsť v ústrety poradcovi, o ktorom sa vie, že to robí dlho a má stále hypotéky znamená no biznis do budúcna.... komu by si ty ustúpil? inak babenka bola v čsob a odmietli jej znížiť sadzbu a obehla si aj slsp a vub a ponúkli jej pomerne dosť podobné sadzby cca okolo 4,4%,.....
Odpovedať
@finsluzby ako som už spomenul v mojom prvom príspevku - česť výnimkám. ak finančné poradenstvo robíš poctivo a dávaš svojim klientom skutočnú pridanú hodnotu, tak v tom pokračuj, tak to má byť. no vieš určite sám dobre, koľko fin. poradcov na trhu je poctivých a tých druhých... tí potom žiaľ degradujú celé finančné poradenstvo často kdesi do suterénu, čo je škoda... :(
Odpovedať
@curious_george nič mi neostáva, len s tebou súhlasiť.... :-(
Odpovedať
Profilova fotka
@kissova mňa ešte napadlo, že je určite problém iba v nehnuteľnosti, že dali tak nízku možnosť úveru? Nebude problém aj v tej krátkosti podnikania Vášho manžela? Aj v daných prípadoch totiž banky poskytnú max. 50-60% z hodnoty nehnuteľnosti.
Odpovedať
Profilova fotka
@curious_george stále tvrdím, že všetko len a len o ľuďoch.
Odpovedať
Profilova fotka
asi bude problem v lokalite
Odpovedať
Profilova fotka
@andreah25 z manželovho príjmu nám prefinancujú 90% ....problém je že je v zlej lokalite...teda konkrétne v rizikovej dedine, situovaný je v dobrej časti dediny a blízko jaskyne len tá dedina nám to stiahla na minimum
Odpovedať
@kissova Ahoj a prečo chcete kúpiť dom v zlej dedine? Nieje lepšie si kúpiť dom v dobrej dedine, kde bude aj banka spokojnejšia?
Odpovedať
@kissova tak ked ani banka nevidi tu dedinu ruzovo, tak preco tam chcete kupit dom? ved si kupte dom v nejakej normalnej lokalite, na ktoru vam banka poskytne normalny uver. spracat 4 pozicky a zit a setrit, to sa vazne neda. kaslite na ten dom a najdite si nieco ine.
Odpovedať
Tak by som sa tlačil do toho jedine ak by bola výhodná cena. napr 35 tis.
Odpovedať
Profilova fotka
@kissova Dobrý deň, kúpu si určite dobre premyslite. Lokalita je veľmi dôležitý parameter pri poskytovaní úveru a taktiež pri následnom refinancovaní. Ak je totiž niektorá obec pre banky "nezaujímavá", môžete to mať komplikovanejšie aj o pár rokov pri refinancovaní. Viem, že to nie je pre Vás teraz dôležité, ale treba sa vyhnúť situácii, že by sa Vám úver predražil kvôli "rizikovosti lokality". Môže sa stať, že v konečnom "prepočte" preplatenosti hypotéky po x rokoch Vás vyjde v súčasnosti drahší dom lacnejšie, lebo banky budú ochotné túto nehnuteľnosť akceptovať a poskytnú výhodnú úrokovú sadzbu, kým pri niektorých nehnuteľnostiach si riziko premietnu do úroku:-(.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?