Ako nadobudnúť vlastné bývanie s príjmom 450 eur?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Zdravím, sme mladý pár /19,21/, čakáme prírastok do rodiny, preto by sme sa chceli osamostatniť. Už rok síce chodíme po podnájmoch, ale chcelo by to niečo vlastné. Lenže nevieme, ako ďalej. Snúbenec je zamestnaný zatiaľ na dohodu, zarobí 450Eur v čistom, ja som momentálne nezamestnaná, od marca budem na RD. Je nejaká šancam žeby sme mohli nadobudnúť niečo vlastné? Banky chcú nenormálne príijmy, aj keď neviem ktorí mladý pár zarába podľa nich 1000€ mesiačne dokopy. Na východnom Slovensku určite nie.Momentálne bývame v dome snúbencovej babky, ale nieje to na dlhodobo. Mám pocit že sa nijako nevieme pohnúť. Poraďťe niekto.Ďakujeme :-S
Odpovedať
@blacksr :-D :-D
Odpovedať
Profilova fotka
Tak ste ju krutou realitou vyplašili, že tu na to už zanevrela. ]-(
Odpovedať
nemyslim si že sa to neda zvladnut manžel ma tiež plat 450, ja 370(pracujem v skolstve :-D )a sme schopný platit si stavebne sporenie cca 115e, momentalne som na urade prace lebo cez prazdniny nepracujem ale sme schopný si setrit sice byvame u rodicov ale kupujeme stravu. tiež chceme stavat ked sa vyriesi pristup k pozemku, len netreba mat velke oci, nam uplne staci mini domcek, stavba svojpomocne, zjednavanie cien atd. ciže odporucam aspon 2roky si dat stavebne sporenie a setrit, my planujeme babo ciže budeme mat este mensi prijem ale tak nebudem kupovat zbytocnosti ako su rozne hracky ci kociky za 700e, latkove plienky existuju atd. čiže da sa to, poznam x ludi ktorý takto žiju a prežiju ]-(
Odpovedať
a este som zabudla uver chceme zobrat tolko aby sme splacali okolo 150e mesacne to sme schopní utiahnut, a momentalne mam znamych co maju taku mesacnu splatku a maju hypo okolo 25 až 30 000e, a za tuto cenu postavime aj skromne zariadime malický domcek
Odpovedať
@luk25 pises ze netreba mat velke oci.....nechcem byt zla ale velke oci budes mat ked zistis ze za tych 30tisic co spominas neurobis poriadne ani hrubu stavbu s oknami. nie to este zariadit. jedine ze by ste na tom stavednom mali este aspon 30tisic
Odpovedať
Profilova fotka
@luk25 osobne si myslim,ze za taku cenu neurobite nic.Ale to je ina tema uz....treba si dobre zvazit,ci sa do toho pustit a aj to dokoncit. My sme preinvestovali cca 100 000 e a je to nedokonceny dom,ktory este nieco spapa a zariadenie neratam.ta suma postaci na vacsiu garaz,ale zas luxusnu.Nechcem vám brat iluzie,iba ze taka je realita,alebo ste zabudli pripisat este jednu nulu.
Odpovedať
Profilova fotka
@asasasa konecne nejaky zdravy nazor...
Odpovedať
Napr. Za 25.000-30.000 sa dá kúpiť jednoizbový byt v Poprade:) Domček je nereálny. Treba si prečítať pár diskusii tu na modrej streche tých čo už stavajú. Čo sa týka stavebného sporenia: ak dávate každý mesiac 115e na jedno stavebné sporenie tak je to mrhanie svojich peňazí. Ak treba rád poradím ako získať viac zo stavebného sporenia.
Odpovedať
@ortase31: lampasak? mam modru knizku ;) nie zeby som bol "kripel" ale ked sa dala vybavit tak preco nie... a nestracal som cas po skole. Len pre info som programator na SZCO.
Odpovedať
Akoze my dvaja s muzom sme z velmi chudobnych a nefunkcnych rodin ale nesuhlasim s nazorom, ze chudoba plodi chudobu.. Mam aj vela znamych co pochadzaju z biednych pomerov a su to uspesni ludia. Chudoba cti netrati. Ide skor o to, aku cestu si clovek vyberie, bud bude pokracovat v slapajach alebo si povie, ze takto zit nechcem a bude sa snazit svoj zivot nasmerovat co najlepsie. Aj ked niekedy je to zacarovany kruh. Su ludia, ktorym to jednoducho nevychadza, A teraz si zoberte, ze Vas vasa rodina postavi do takej situacie ako dotycnu, ze zbal si veci a vom... A zostanete v neistote, bez penazi, bez rodiny. Len nechapem naco dieta preboha!
Odpovedať
Profilova fotka
Dať si v tejto situácii urobiť dieťa by som pochopila jedine vtedy,keby bol otcom Boris 8-) :-D .....ale teraz vážne....tu je naozaj všetko zle,ale to bude aj tým,že v 19tich je svet gombička a človek až tak nerozmýšľa nad budúcnosťou....ja keď si teraz spomeniem,kde som už mohla byť,keby som mala v 19tke toľko rozumu,čo teraz :-D.....V tomto prípade by pomohol skôr mestský,al sociálny byt a potom hľadať vlastný niekde na dedine,viem,že sa dajú kúpiť aj veľmi lacno.....
Odpovedať
@mima1 @smrlak no nemyslim si žeby sme nepostavili, aj tuna je dost pripadov co za taku sumu postavili, ked mate idealne podmienky nieje problem, pozemok mame rovný bez vody, ciže zaklady co sme pocitali tak cca 5000e, tehla termalica(kopec ludi u nas ma z toho postavene)tiež cca co sme pocitali 5000, samozrejme dom klasika obdlžnik ziadne vyklenky, strecha tiež cca 5000-krytina plech,okna klasika bez balkonov a bez terasových okien tak cca 3000e, a zbytok elektrina, voda, plus skromnejsie zariadenie hoc aj z merkury marketu ;-) ciže si nemyslim že sa to neda su to realne ceny podla cenníkov co sme si robili priebežný rozpocet, stavba svojpomocne svagrovia su murari ci tesari,a o jedenie sa postaraju rodiacia a svokrovci, ktorí chcu aspon takto pomoct
Odpovedať
Článok sa načítava...
@gangstro mame dve stavebne ktore dokopy cinia, vybavoval nam to nas poradca, preco je to mrhanie penazi?
Odpovedať
Profilova fotka
@luk25 nejdem vám ani nic vyhovarať,ste presvedcený ze sa to dá,tak hor sa do toho...vela stastia.O kvalite materialov a odbornosti prác ani nejdem zacinat,cvakla by suma iba na garaz na ten rozpocet.Ale ak chystate domcek 7 x 7 ako mame nasu garaz,prizemnu stavbu,tak vam to bude stacit.
Odpovedať
Profilova fotka
zacali sme,teda ja som zacal debatu mimo temu,za kolko sa dá postavit dom,takze OFF ohladne tohto.Este sa mi velmi páči,ze má vela ludi financneho poradcu,a oni radia a radia a zarabaju na nich a zarabaju,ak nemám peniaze,nepotrebujem prizivnika ako a kam mam investovat,to ma kazdy vediet sám,ako najlepsie vediet zhodnotit svoje uspori,ak má,a ked mám peniaze,asi som sikovny a nejaky radca poradca sa môze strciť.
Odpovedať
@smrlak preco by si nam mal nieco vyhovarat, tie ceny su podla cennikov roznych firiem tuna v okoli, na cca 90m2 domcek, prosto tuna ceny na vychode su nižšie a da sa zjednavat, poviem ti priklad bezna cena onduline(potrebovali sme na garaž stoji 6€ m2 a manžel zjednal na 3€, a o kvalite nemyslim si že termalica je o dost horsia ako ytong, ide len o markentingovy tah že vsetko co je z polska je nekvalitne, doma mame komplet podlahy z polska po3e a sme nadmieru spokojny mame ich už cca 7rokov a ziaden problem nebol, a co sa týka odbornosti- tak svagrovia studovali murarcinu, ci tesarčinu a pracuju v tomto fachu dlhe roky, plus manžel bol 3roky v stavebnictve, ciže si nemyslim žeby to bolo neodborne
Odpovedať
Profilova fotka
@luk25 staviate si to pre seba,je na vas z čoho,za kolko,bodaj by sa to podarilo,nemyslim to zle co pisem,iba opisujem vlastnu skusenost,kolko taká stavba asi stoji,ak chcem dodrzat lepsi standart,kvalitnejsie veci,robim to pre seba predsa.Ak to mate dobre preraratane a tvrdite ze sa dá,tak uz len zacat.Slovo polsko velmi rád nemám.Zasa tema na dlho.Vela stastia pri stavbe
Odpovedať
@luk25 poviem ti len tolko vela stastia... aby ste to dokazali. ja len ze vela veci si obisla obisiel.... kurenie podlahy omietky kupelne obklady sanita kuchyna.... no neviem do akych cennikov ste pozerali... no ale budis. nepomoze ti ani merkury market. takych ako ty tu pride vela staci kuknut temy... vies teraz si poviete ze len toto a hento ale pride realita a padnes na hubu. lebo popri tom zistis ze to niesu len zakady tehly strech. pride tam vela dalsieho co by ta vobec na zaciatku nenapadlo. ale to zistis kolko poloziek okrem toho pride...ale uz som mimo temu x-) :-x
Odpovedať
@mima1 prosim ta ak to zvladli iní ludia preco by sme prave my mali padnut hubu?ako fajn nema to zmysel ale skus pozriet napr. to je len jeden priklad z mnohých tuna na ms že sa da postavit a zariadit do tých 30-40tisic http://www.modrastrecha.sk/fotoblog/u...
Odpovedať
@mima1 @smrlak a títo ludia si tie cisla vymysleli????su na 16000 komplet hruba stavba http://www.modrastrecha.sk/fotoblog/l...
Odpovedať
Profilova fotka
@luk25 my už máme hrubú stavbu aj s oknami a podlahovým kúrením....keď som porátala,koľko ešte potrebujeme peňazí na dokončenie-bez vonkajších úprav,vyšlo mi 30tis a rátam,že minimálne 20 ešte budeme potrebovať na zariadenie,plot..atd....muž má st.firmu,skoro všetko robí sám a všade má zľavy,dom má cca150m2,bez garáže.....záhradný domček budeme robiť asi až o rok,ak budú prachy.....ak máte pozemok zadara...tak gratulujem...to je veľké plus,my sme zaň dali 35tis,bez IS a prístup. cesty.Naši susedia majú taký minidomček....vyšiel ich asi na 70tis,ale bez žumpy a vonk.úprav + pozemok cez 30tis......
Odpovedať
no ale kedže sme odbehli od temy tak @biancal podla mojho nazoru da sa neviem v ktorom meste byvate ale co tak pohladat 1 ci 2izbovy byt a kupit plus samozrejme by vas vyplatili z toho domu co tam ste teraz, myslim že by vam dali mensiu hypo ;-)
Odpovedať
@qtinka29 no ved jasne že sa to da a to chceme domcek do max.100m2 a vy mate 150 a ste na peknej sume, tak držim palce nech to dotiahnete do uspesneho konca ;-) a určite sa nenechame odradit,a hoc celý život bude dom bez fasady ale bude moj :-D a ked budu peniažky na fasadu ci lepsie vybavenie tak prečo nie?ale to je hudba buducnosti, vsetko je o prioritach :-p
Odpovedať
@luk25 hruba stavba je len mala cast pri ktorej si povies napr ze super dali sme len 16tisic. potom sa zacnu tie cisla len tocit. ale to je zbytocne hovorit niekomu kto skusenost nema. ja nestrasim v podstate mi je jedno ver aj tomu ze postavis za 25 az 30 tisic zo zariadenim ako pises.
Odpovedať
@mima1 dobre my nemame skusenosti lebo este nestaviame ale co ten album co som dala link?vsetko si vymysleli podla teba?preboha ved je to realny dom s realnymi cislami, ale tak koncim lebo to nema zmysel, prosto ked clovek chce vsetko sa da aj ked to stoji možno viac usilia ako teba ;-) prajem pekný den
Odpovedať
@luk25 ked postavite a budete si pisat skutocne vsetko co ste kupili a zaplatili za pracu skus sa ozvat na akej sume ste s komplet zariadenim. budem sa tesit. drzim palce :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@luk25 ale nás vyšiel dom doteraz cca 50tis a rátam ešte ,že 50 budeme potrebovať....keď to zrátam,som na 100+35 pozemok,ale to sme ešte v sume 4izb.bytu v BB,takže sme spokojní ;-) ...je mi jasné,že sa dá aj lacnejšie,ale za cenu menej kvalitného materiálu.Teraz to vidím napr.na podlahe...v byte máme lacnejšiu a treba ju už po 8mich rokoch vymeniť....v podstate ju už bolo treba vymeniť pred dvoma rokmi,lebo je dosť zničená,ale už sme neinvestovali do bytu...teraz kupujeme kvalitnú podlahu,nech vydrží aspoň 30rokov ;-) ,ale cena je o dosť vyššia.Čo sa týka fasády...tú zatiaľ neriešim...a to som už pri 130tisíckach :-p .... Ten album som si pozrela...je to cena len za hrubú stavbu bez okien,bez kúrenia...teda bez ničoho,to je reálna cena,ak si všetko robili svojpomocne...niekto dá toľko len za beton na základovú dosku,záleží od veľkosti domu......
Odpovedať
@luk25 Ahoj Som rád, že dávate peniaze na 2 stavebné sporenia po 57e:) Dá sa aj takto: vkladám na nejaký sporiaci účet kde mám viac ako 2% a potom v decembri vložím na stavebné sporenie. Ale ak máte staršie stavebné sporenia ako 6r tak je zbytočne tam mať veľa peňazí, ale je lepšie ich rozdeliť na ďalších členov rodiny
Odpovedať
@luk25 nas vysiel domcek 90m2 pred siestimi rokmi na cca 75 tis.eur...a nic extra v nom nemame, standart...bez garaze...vy usetrite na praci....ale drzim palce!
Odpovedať
Profilova fotka
@luk25 keď už tu bol náš dom citovaný, rada by som uviedla veci na pravú mieru :-) v texte k albumu síce píšem, že sme na sume 32 tis., ale dúfam, že si si všimla, že je to údaj zpred roka a vtedy bol dom v stave, že sme mali všetky inštalácie, omietky a poter. ale žiadne podlahy, maľovky, obklady, kuchyňu, nábytok... bol to v podstate holodom. moja chyba, že nestíham dopĺňať okrem fotiek aj text a potom to môže niekoho zmiasť. sorry, ak si na základe nášho albumu došla k myšlienke, že sa dá postaviť a zariadiť dom za 30tis.. ja si myslím, že sa to nedá. jedine dom o veľkosti dvojizbového bytu (t.j. cca 50m2), všetko svojpomoc a lacné materiály. my sme za robotu tiež nedali veľa (takto z hlavy si to nepamätám, ale za hrubú stavbu to bolo len cca 3 tis.). len hrubá stavba s oknami nás stála 25 tis.. áno, určite sa dalo ušetriť čosi na materiáloch, na práci ak by sme všetko robili svojpomocne, ale určite by to stálo aspoň tých 18-20tis. a to sú len holé múry, strecha, okná. máte kľúče od domu ale bývať sa v tom nedá... od hrubej stavby k obývateľnému domu je ešte dlhá cesta čo sa týka práce aj výdavkov. my sme momentálne na sume cca 48-49tis. zvnútra je to prakticky dokončené, zariadené (v tej sume je zarátaná aj linka, spotrebiče, nábytky). ale! je to bez fasády, ktorá nás čaká až budúci rok. okrem toho treba rátať s výdavkami na prípojky. napr. elektrická prípojka 600eur plus poplatok za pripojenie. neviem ako je to s vodou keď je vodovod, my máme studňu, tá nás vyšla na 1800eur. prípojka na kanál 300eur. ak treba žumpu je to rádovo omnoho viac. plot 3500eur (áno dá sa určite aj lacnejšie, provizórne). záhradný dom 2000eur... záhradné úpravy, chodníky, terasa... a ešte kým začneš - projekt, stavebné povolenie, rôzne náradie... je toho spústa. netreba mať nereálne očakávania. skôr najprv hľadať informácie, čítať, čítať, čítať, skúsiť si to naozaj a poriadne spočítať a až potom hurá stavba. my sme vďakabohu mali to šťastie, že sme dokázali naozaj reálne odhadnúť výdavky (samozrejme odlišnosti boli ale smerom dole aj hore, takže sa to zrovnalo) a nemusíme sa boriť s problémom, že v začiatkoch sme si naivne nadhodili nejakú sumu, ktorú prekračujeme 1,5 násobne (áno aj také prípady sú). aj bez finančných stresov je stavba domu vlastnými silami dosť dobrý "záhul", tak si to vopred nekomplikujte nereálnymi predstavami. držím vám palce :-)
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?