Ako prikotviť pomúrnicu na zateplenú stenu?

Zdravím, mám otázku ohľadom kotvenia prístreškov do zateplenej fasády. Hrúbka zateplenia bude 20cm. Napadol mi len jeden nápad a to pripraviť do fasády (normálne na nosnú stenu/do boku železobetónového poschodia) už vopred suchý hranol s hrúbkou 20cm (presne ako polystyrén). Hranol by mohol celkom dobre eliminovať prestup tepla cez fasádu do steny. Drevo, čo viem, nevedie dobre teplo. A potom si dobre zamerať kde je ten hranol (aby som ho potom čo bude po fasádou vedel nájsť). Normálne ho zatiahnúť pod omietku a pod fasádu spolu s polystyrénom a potom pomúrnicu naskrutkovať presne na ten hranol pod fasádou. Problém vidím v ukotvení hranolu na stenu, pretože to by som dal ideálne na chemickú kotvu so závitovou tyčou a tá tyč môže a bude tvoriť tepelný most. Ohľadom toho suchého hranolu, tak ten by som urobil tak, že by som ho zlepil z "lamiel", pretože taký hranol 20x20 suchý a rovný asi nezoženiem. Ale vyrobiť by som ho vedel. Mám menšiu drevoobrábaciu dielňu. Napríklad z fošien 200x50. Tie zoženiem suché, zlepím ich (prípadne pridám aj skrutky) a nakoniec ohobľujem na finálny rozmer 200x200, ktorý sa už nebude meniť. Môžem to urobiť aj tak, že zlepím hranol len 200x150, tento prikotvím na stenu (zapustím závitovú tyč) a na to zalepím ďalší hranol/fošňu 200x50 aby som mal finálnu hrúbku 200x200. Pripravil som aj jednoduchý nákres pre predstavu. Nie je v mierke a skrutky by mohli byť samozrejme aj dlhšie. Neviem vôbec ako sa kotvia pomúrnice na zateplené fasády... Niekde som videl, že sa proste nekotvia a na mieste kde má byť pomúrnica sa dá proste hranol a ten sa osadí na drevené piliere ako opačná stena prístrešku, že vlastne prístrešok nie je nijak spojený s domom. Ale to mi príde také neelegantné riešenie. Predsa bude len prístrešok stabilnejší ak by bola jedna strana prikotvená o dom. Ďalšia vec je že bude mi treba prikotviť na fasádu ešte 2 prístrešky nad vchody do domu, tie by som chcel aby nemali žiadne nohy takže tie musia byť prikotvené do steny. Tam som mal na pláne urobiť to podobne. Že si pripravím do zateplenia takéto suché hranoly (samozrejme dimenziu hranolov prispôsobím danému zaťaženiu, 200x200mm by bolo zbytočne veľa). Posledná vec: Ako prikotviť klimatizácie na stenu. Tam možno existujú nejaké fischer špeciálne kotvy (predsa len ta klíma váži 40kg a keď to budú držať 4 skrutky, tak by to mohlo stačiť, aj keď pri hrúbke izolácie 20cm, neviem či to bude stabilné...) Vopred ďakujem za rady.
Odpovedať
Ťažko diskutovať, keď chýbajú správne slová pre pomenovanie konštrukčných prvkov.
Odpovedať
Profilova fotka
@erko2701 preštudoval by som si najprv toto https://www.fischer-cz.cz/cs-cz/zprav... (Hranoly aj lepené samozrejme dostať...napr. https://www.jafholz.sk/sk/produkty/ma...)
Odpovedať
@erko2701 Na pomúrnicu sa ukladá krov. Ty tu píšeš niečo o kotvení prístrešku na pomúrnicu. Prístrešok sa kotví do steny, najlepšie do venca. Vymýšľaš komplikované konštrukcie, pritom úplne jednoduché je kotviť prístrešky na závitové tyče uchytené v stene, najlepšie vo venci. Pozri si tieto témy, tam to máš aj s fotkami. https://www.modrastrecha.sk/forum/fas... https://www.modrastrecha.sk/forum/obv... https://www.modrastrecha.sk/forum/ter... A ešte tu máš fotku pomúrnice - to je ten hranol hore na stene - do neho sa kotví krov. To si asi nemal na myli, či?
Odpovedať
Ja som nazval ako pomúrnicu hranol ktorý prikotvím k múru/stene. Na nákrese vyzerá ako pomúrnica určená na montáž krovu, mal som to otočiť o 90° aby to vyzeralo ako stena. Nenapadlo mi, že by ste to takto pochopili. Moja chyba aj v nesprávnom pomenovaní, aj v nákrese. Takže prístrešok môžem ukotviť k domu na závitové tyče cez 20cm hrubý polystyrén a nebude mi to pružiť? Čo mám použiť tyče M30? Tyč bude asi aj parádny tepelný most, že? Či to je vec, s ktorou sa musí počítať? Keď chcem prístrešok k domu, tak musím prehryznúť tepelný most. Keď mi vadí tepelný most, tak nesmiem mať prístrešok... Prikladá ešte fotku, ako som si predstavoval kotvenie "pomúrnice" na stenu a na to prístrešok. Je to u známeho ale on nemá zateplenú fasádu. A ja som premýšľal ako taký hranol prikotvným na mäkkú fasádu s hrúbkou 20cm.
Odpovedať
@erko2701 Keď napíšeš pomúrnica, stavbári to pochopia ako pomúrnicu. To, čo si si ty myslel, že je pomúrnica, nie je pomúrnica. To je len nosný hranol, špeciálny názov to nemá. To je ako keby si napísal škridle a myslel by si lexan. A pozeral si tie témy, na ktoré som ti dal odkaz? Asi nie, keď sa pýtaš to, čo tam už bolo napísané. Načo chceš kotviť na M30 tyče?? Na to stačí M20. A koľko tepelného mostu ti spraví pár kusov závitovej tyče M20, je zanedbateľné.
Odpovedať
@chrobak7 Čítal som si. Páčil sa mi nápad že okolo tyčí dať pórobetón. Nalepiť ho na veniec a obložiť okolo s polystyrénom a o ten pórobetón sa oprie potom nosný hranol. Keď nemusím riešiť tepelný most, tak je to jednoduché.
Odpovedať
@erko2701 Tak to máš vyriešené, nie? 😉
Odpovedať
Áno, ďakujem za typ 🙂
Odpovedať
@erko2701 k tomu len tolko... - Drevo - Súčiniteľ tepelnej vodivosti λ v smere vlákien je λ = 0,35 W/(mK), kolmo na vlákna λ = 0,14 W/(mK) - Polystyren - Súčiniteľ tepelnej vodivosti λ 0,038 W/(mK) Stale si myslis ze drevo nevedie dobre teplo?
Odpovedať
@kemino Ešte mi vypočítaj železo. Ja som neporovnával polystyrén s drevom, len som hovoril že všeobecne v stavebníctve (čo si len myslím) sa drevené prvky v stavbe nepovažujú za tepelné mosty. Tepelné mosty sú v stavebníctve vo všeobecnosti všetky kovy, betón a kameň a pod... Tehly, pórobetónové tvárnice nie sú tepelné mosty. Správne?
Odpovedať
@kemino este si mohol doplnit vodivost ocele, pre kompletnost. @erko2702 Prechod tepla cez celu plochu tej klady, keby nahradzala EPS, by bol masivne vyssi nez cez tych par zavitovych tyci. Tie fischer kotvy su dost drahe... Ja planujem pristresok aj klimu chytit len na zavitovky + chem. kotvu. Podlozenie porobetonu, co dal @chrobak7 vyzera zaujimavo, ak ste este vo faze pred fasadou. Ja dam mozno len matky so sirokou podlozkou aj pod drevo, nech to ma doraz. Dal by sa vyratat max moment utiahnutia srobov, aby sa neprevalil EPS, keby sme boli detailisti. Takto na prvu si myslim ze sa nic nestane, ked sa to utiahne normalne a nie tak aby z tych srobov tiekla voda...
Odpovedať
@erko2701 to s tepelnym mostom neni binarna logika, ze nieco bud je super vodic tepla, alebo opacne vobec neni. Ide o mieru. Keby bolo drevo tak super, preco by sa izolovali drevodomy?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@filip_pe to beriem. Každý materiál vedie teplo inač. Ja som len hľadal spôsob ako prikotviť prístrešok tak aby to bolo staticky v poriadku a aby som čo v najväčšej (rozumnej) miere zamedzil prestupu tepla do konštrukcie. A aby som na toto riešenie použil materiály, ktoré sú v stavebníctve bežne používané.
Odpovedať
@erko2701 "Tehly, pórobetónové tvárnice nie sú tepelné mosty." Preco sa potom stavby z tehal a porobetonu zatepluju?
Odpovedať
https://www.youtube.com/watch?v=QV4nc...
Odpovedať
Propasiv
Odpovedať
@kemino nie vždy sa zatepľujú stavby z pórobetónu. Sú na trhu tvárnice hrubé pol metra, kde výrobcovia deklarujú že nepotrebujú zateplenie aby stavby splnili aktuálne štandardy (či to je pravda je druhá vec). Mnoho domov na Slovensku je postavených z tehál a kvádrov a sú nezateplené (to že ľudia tam prekúria po 5000€/rok, je druhá vec) ale bývať sa tam dá (steny sa nerosia..., pre obyvateľov v dome je to jedno, až na tie účty) kdežto v čisto betónovom dome sa bez zateplenia bývať nedá. Steny v zime by boli ako vodopády (okrem iných diskomfortov). Nepoznám nikoho kto by žil v takom dome. Kdežto v tehlových domoch bez zateplenia žijú ľudia bežne, tak isto bežne ľudia žijú v domoch kde sú steny z plného dreva. Preto súdim, že pórobetón a drevo nie je v stavebníctve považovaný ako teplený most (a rozumiem že materiálu vedú teplo rôzne, existujú určite aj lepšie tepelné izolanty ako polystyrén, určite aj také, v porovnaní pri ktorých bude polystyrén ako hliník čo sa týka tepelnej vodivosti (vo vedeckých laboratóriách), ale ide o to či treba až taký materiál a čo stojí výroba takého materiálu) a betón, železo, kameň je považovaný ako tepelný most.
Odpovedať
@erko2701 Sedim v izbe za pc, kedze pracujem z domu a momentalne mi bezi pracovna doma, pozeram sa na balkonove dvere, ktore su osadene v monolitickej betonovej stene a dumam nad tym, ako sa to spravalo predtym, nez tento panelak, v ktorom zijem, zateplili, kedze pises ze v dome z betonu sa byvat neda. Tak v nezateplenom panelaku sa da? 😄 Ja chapem ze na co narazas, ale napr. moj kolega mi minule vravel, ze jemu bolo lepsie, ked panelak nebol zatepleny. Lebo ked bola v zime zima ( normalny jav 😄) tak jednoducho vypeckoval radiatory. V lete ked bolo horuco, do rana to vyvetral. Teraz vraj v zime je to lepsie, ale v lete nedokaze naakumulovane teplo vyvetrat. Tak mu vravim, ze jeho problem by elegantne vyriesili exterierove zaulzie, o tych ale nechce ani pocut a najradsej by strhol zateplenie dole 😄
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?