Optika kde je VDSL s FTP

Zdravim, rycha otazka: Aktualny stav: od Telekomu je na roh domu privedeny ich stary telekomunikacny kabel. Na rohu domu je krabicka kde uz mam moj novy FTP kabel, vyuzivam 2 zily len z toho FTP a FTP kabel ide do Technickej, kde mam nejaku prepojku na VSDL a ta ide z Technickej do obyvacky, kde mam VSDL router. Z routra ide nazad do technickej FTP do switchu a z neho uz do celeho domu FTP. Idu robit Optiku a vedia Opticky kabel priviest hocikam, na ich naklady. Otazka znie ze kam, staci na roh domu, kde mam ten moj FTP? teda Optika sa napoji nejako na moj FTP? ALEBO im poviem nech ten opticky dotiahnu az do Technickej, kde sa ale zasa budu musiet napojit na FTP rozvod v dome. (ziaden problem, len od suseda bude musiat nejaka lista byt na dome, co nebude vadit nikomu, nebudu vrtat do steny, pojde do cez strechu, kde mam jeden kabel od plynoveho kotla vyvedeny na snimanie teploty) dik
Odpovedať
na prechod medzi optikou a káblom treba prevodník, ktorý sa napája elektrikou...
Odpovedať
Profilova fotka
@atak77 laboruješ veľa, najlepšie je dotiahnuť prechodku / dutinku tam kde je najbližší možný spoj na existujúcu kabeláž. Optický kábel ti vonku neprepoja na FTP na to potrebuješ prevodník a ten nie je určený na externé použitie. Telekom ti natlačí prechodku do domu, do nej fúkne optický kábel a na jeho konci bude wifi router do ktorého pripojíš existujúcu sieť. Nič viac, nič menej. @cmelor - a prevodník telekom nedodáva, len ich routre s optickým prevodníkom
Odpovedať
budem riesit coskoro, ale podla mna je najlepsie to dotiahnut do technickej, tam si das router (asi wifi) a prepojis do switcha. hotovo
Odpovedať
@atak77 optický si môžeš dať potiahnúť i do domu tesne k tvojmu routru tam stačí len prevodník a rovno napojiť na router a odtiaľ rozvod po celom dome ako doteraz -záleží na cene ,no väčšinou sa to robí len ku hranici pozemku a odtial po prevodníku bežný ftp ale zemou, pri vzduchu môže dostať zásah blesku
Odpovedať
@cmelor dik, toto som potreboval vediet, takze do technickej pojde optika @dominik_galaba len premyslam nahlas, uz som dostal odpoved ... u mna to neni take jednoduche, lebo wifi router je v strede domu, nie na kraji, takze musia ist do technickej, k routru sa inak nedostanem .. takze nie vzdy to je len tak.
Odpovedať
@duzu k routru optiku neviem priniest, viem sa k nemu dostat len cez ten FTP kabel z technickej miestnosti ... ale do technickej Optiku viem priniest, dam ten prevodnik pojde a malo by to byt vsetko vybavene
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu Telekom nerobí po hranicu pozemku, a už vôbec v exteriéri nepoužíva prevodníky. Funguje na FULL optike, ktorá sa ťahá až do interiéru nehnuteľnosti kde sa ukončuje Routrom so zabudovaným optickým prevodníkom. Ak aj ide optika vzduchom, rovnako sa tlačí do interiéru. Zásah bleskom je jednak nepravdepodobný, a za druhé optické vlákno nie je vodivé. Ak by aj zasiahol telefónny alebo distribučný stĺp blesk, tak zoberie so sebou viac ako len router. 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@atak77 optiku ukončíš v technickej, tam dáš router ktorý bude mať deaktivovanú wifi (načo wifi v technickej), a odtial použiješ existujúci FTP/UTP kábel a vybavené.
Odpovedať
@dominik_galaba @duzu v ponuke mame ze kabel dotiahnu aj do domu, teda tou trubickou kam len chceme, t.j. predpokladam, ze ukazem stenu, ze tu chcem ist do domu a prevrtaju to ... ale ziadne vrtanie nechcem - mam tam odvetranu fasadu, doyebali by to ... ako som pisal vyssie, v mieste je pod strechou teplomer a tam viem sa dostat do domu bez zasahu
Odpovedať
Profilova fotka
@atak77 vždy sa dá nájsť spôsob, len treba brať do úvahy, že optická chránička sa nedá extrémne ohýbať, musia byť dodržané "zákruty" aby nedošlo k vypraskaniu optického vlákna keď sa tam fúkne. Dal by som si to v prvom rade obhliadnuť či to pôjde spraviť.
Odpovedať
@dominik_galaba ja som robil vo firme mali sme všetko vlastné , doma žiaľ stále len ADSL aj to som rád o ulicu dalej už nejde a nikde ani mobilný signál, jedine biely od O2 a ten je ešte horší
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu chápem, ale to bola iná firma. Telekom to robí inak ... žiaľ ten biely, to skutočne nepoteší, ten ti dá O2 aj do jaskyne ...
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@atak77 ja som natiahol optiku tiez popod strechu do technickej miestnosti. To by bola najrozumnejsia moznost. Ale teoreticky sa da dat von do skrinky opticky prevodnik/mini router a napajat ho cez POE. To treba dohodnut s dodavatelom, mne chceli tiez dat router od nich, akurat ze ja mam doma 10x lepsi :),.
Odpovedať
@dominik_galaba a keby si vedel kde všade sa objenáva technika, jedine od firiem ktoré neplatia faktúry a niekedy ozaj za babku, len aby dostali tovar ktorý potrebujú
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu samozrejme, najlacnejšie a o kvalite pomlčíme, technická podpora nonstop a reset tých hovien ktoré dodávajú zákazníkom ti spraví aj automat ... čo že zákazník volá na technickú podporu, vybaví to automat a zákazník platí ... "spokojnosť" na oboch stranách.
Odpovedať
@dominik_galaba práve v štvrtok po pol noci vraj údržba systému na 1 hod, doobeda internet nešiel , rozprávaš sa z automatom , ktorý ti oznámi že poruchu odstránia do 2 dní, u nás vo firme do 2 hod , ináč by sa musela odstaviť výroba, no služba nonstop, to telekom nemá a ja zas náhradu na iného dodávateľa, optika je len po panelákoch od Slovanetu
Odpovedať
Riesite tu optiku zaviest do technickej. Nie radsej priamo do obyvacky? Ak by som dal wifi router do technickej tak signal by hned zoslabol ci sa mylim?
Odpovedať
@marlo to je jedno kam to dáš, je to len malá skrinka, len nech je spolu prevodník od optiky+ router , na väčšiu vzdialenosť by si to musel zosilniť
Odpovedať
@duzu teraz mam v byte orange a mam dost velky rozdiel s wifinou v obyvacke a v kuchyni. Riesim uz dom a tam to bude ine. Preto sa pytam lebo technicka by bola zatvorena. Optiku mam v plane natiahnut do obyvacky tam by bol aj router a do technickej by isiel switch... potom kable do inych miestnosti.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?