Odpor vodiča PE

Ahojte, toto bude dosť odborná téma. V PD na SP je definované uzemnenie elektromerového rozvádzača a zároveň aj vodiča PEN v mieste rozdelenia, ale aj iné veci ako HUS a podobne. Avšak elektrikár HUS nerealizoval a rozdelenie PEN je v elektromerovom rozvádzači (ktorý ale tiež má byť uzemnený). Keď meriam odpor vodiča PE voči uzemneniu tak meriam hodnotu 60 ohm... Je to v poriadku? Podľa normy STN 33 2000-4-41:2018 N2.3.2 by mal byť odpor každého uzemnenia PE vodiča do 15 ohmov. Je to PE voči zemi, alebo zemný odpor uzemnenia elektromerového rozvádzača, na ktoré je pripojený aj PE vodič? Všetky bežné testy elektroinštalácie sú OK (vypínací prúd RCD, vypínací čas, odpor poruchovej slučky, spojitosť atď.). Meraný zemný odpor v mieste rozpojenej skúšobnej svorky bleskozvodu je 2,5 ohm (po daždivých dňoch, ílovitá pôda). Vďaka za názory.
Odpovedať
Profilova fotka
@neutrino Bod rozdelenia musí byť uzemnený. HUS by mala byť realizovaná.Elektromerový rozvádzač tiež má byť uzemnený ,aj keby tam nebol bod rozdelenia. 60 ohm je strašne veľa. Prepäťovky v rozvádzači máš ??........ a tie sú kde uzemnené potom ??
Odpovedať
@zmrzlina_sk tie sú na klasickú PE listu ktorá nie je uzemnena 😞 píšem to ako reklamáciu len neviem ako to vyrieši.
Odpovedať
fazove vodice hnedy čierny šedy neutralny modry -n ochranny zelenožlty-pe za chranicom- n huska určite je pod malovkou a uzemnenie prepetoviek je isto na svorkovnici v rozvadzaci- p-e svorkovnici stadeto asi urobil aj uzemnenie ostatku . to znamená ,že nás šiališ čo si nameral
Odpovedať
@vrajmantak jasne aký mám dôvod vás sialit? HUS mam potvrdené že realizovaná nie je. Rozdelenie vodiča PEN je vonku v elektromere a ten tiež nie je uzemneny. Akože kométy že si vymýšľam sú trošku scestné... Co by som z toho mal?
Odpovedať
to tam nie sa chranice?
Odpovedať
@vrajmantak a na co potrebuje chránič HUS? Však jemu stačí ze sa prud vtekajuci do obvodu nevracia cez N vodič. Súčet prúdov do obvodu vchadzajucich sa rovná súčtu prúdov z obvodu vychádzajúcich. Skôr mam obavu o funkcionalitu prepäťovej ochrany. Samozrejme v celom dome je sieť TN-S.
Odpovedať
zoznam chýb: 1. v PD je definované uzemnenie RE čo nie je a pritom má byť. 2. preto projektant navrhol bod rozdelenia v RE, lebo aj ten sa musí zemniť a tiež nie je 3. 60 ohm na PE je príliš veľa 4. PD nesúhlasí so skutočným stavom vyhotovenia Navrhujem urobiť poriadny zemnič pri RE a rovno vznikne HUS. Tam pripojiť RE, prívod/vývod, bod rozdelenia... Prerobiť dokumentáciu. Je mi divné, že vyšli merania poruchovej slučky. Merania RCD sa urobia správne aj so zlou zemou. Spojitosť si meral medzi čím????
Odpovedať
@insed áno presne takéto chyby som vytkol aj ja elektrikárov. Tiež rozmýšľam o tom zemnici pri RE nakoľko idem stavať múrik pred domom tak ze by som dal pásovinu do jeho základov územnil RE aj bod rozdelenia a následne spravil HUSku tam. Jedna sa mi ale o to co s takým človekom. Robil inštaláciu na viac ako 20 domoch... Co sa merania týka keď sa meria to zásuvky aj odpor poruchovej slučky aj chránič vyjde v poriadku lebo sa to meria na kably. Pri meraní zo zásuviek zemnic predsa nehrá rolu. Lenže som nevidel nikde hus ani uzemneny rozvádzač tak som si zameral aj odpor PE voci uzemneniu a keď som použil uzemnenie ako PE tak samozrejme tam už merania nevychádzajú.
Odpovedať
@neutrino Ten zemnič tam jednoducho natlč, v kombinácii s tou pásovinou. Ak si revizák, tak predsa musíš prísť na to, kde je problém a prečo ti vychádza 60 ohm na PE/PEN. Toho pseudo elektrikára kopni viackrát do riti, lebo to nie je elektrikár. Ak niekto svojvoľne zmení niečo z projektu, tak nech si obháji dôvod, prečo došlo k zmene. Určité dôvody pripúšťam. No ak niekto neuzemní RE, je totálny fušer... Takýchto "elektrikárov" som stretával až až, preto dnes už nerobím revízie po cudzích elektrikároch. Mám pár overených, máme dohodnuté postupy prác a viem, že robia podľa dohodnutých pravidiel. Napriek dôvere aj tak dôsledne kontrolujem, lebo RT je človek, čo za všetko zodpovedá. Ešte nerozumiem keď píšeš, že PE si meral voči uzemneniu.... voči akej zemi, keď HUS tam nie je?
Odpovedať
@insed meral som voči zvodu bleskozvodu lebo HUS bola projektovana. Očakával by som tam skoro nulu. Tak som volal elektrikarovi a povedal mi ze hus nerobil že načo a RE neuzemnil lebo však distribúcia ma uzemnenie 😄. Výhovorky. Čiže ja predpokladám ze uzemnenie je až v trafostanici ktorá je skoro 100m odomna. Ten fuser je aj revizak a ma aj oprávnenie od TISR. Ja som si to po ňom skontroloval a tieto nedostatky sú len vrchol ľadovca.
Odpovedať
@neutrino prečo robíš revíziu po RT? Keby mi takto arogantne odpovedal, tak ho nahlásim na TI a príde o 24. A neviem, kto robil prípojku, mne sa zdá, že ani distribučka nepripojí, ak RE nie je uzemnená.
Odpovedať
@insed prečo po ňom robím revíziu? Lebo som pozrel projekt veci ohľadom uzemnenia a bleskozvodu sú dá sa povedať odflaknute...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@insed a co sa týka prípojky keď im dá vyhlásenie o zhode rozvadzaca, kusovu skúšku a revíziu tak nemali problém pripojiť.
Odpovedať
Profilova fotka
@insed "Je mi divné, že vyšli merania poruchovej slučky." - tieto merania sa robia medzi fázovými vodičmi a ochranným PE vodičom, teda či je ochranný vodič uzemnený dobre alebo zle alebo je neuzemnený, na výsledok poruchovej slučky to má minimálny vplyv.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?