Nová elektrika v panelovom byte

Zobraz úvodný príspevok
Plánujeme kompletnú rekonštrukciu 2. izbového panelového bytu a chceli by sme začať s elektrikou (pôvodná má cca 40 rokov a kapacitne už nestačí) Otázka č 1 Aká je minimálna odporúčaná hĺbka drážky na káble v prípade, že na to pôjde sieťka plus všetko potrebné aby to časom nepraskalo a podobne? (všetky izby budú mať novú omietku) Otázka č 2 Aký kábel použiť v tomto prípade? (plytké drážky) Otázka č 3 Ako minimalizovať sekanie do stien, stropov, podlahy/kadiaľ ťahať nové káble? Všetky miestnosti budú mať znížené stropy o cca 8-10cm kvôli bodovým svetlám, čiže sadrokartón, plus bude treba vyrovnávať všade podlahy, ale o koľko a kde, zistím až po vytrhaní a vysekaní terajších podláh. Otázka č 4 V byte je technická miestnosť s bojlerom kde máme v pláne umiestniť aj práčku. Treba samostatný istič na bojler aj na práčku, alebo tieto dva prístroje môžu byť na jednom ističi? Nie som elektrikár a odpovede na tieto otázky sa pýtam len aby som mal aspoň trochu informácii pred príchodom elektrikára a taktiež aby som zbytočne neplatil, alebo nešetril kde to nie je potrebné. Ďakujem
Odpovedať
1
2
@merak Nechcem sa s Tebou hádať, ale CYKYLo nemá dvojitú izoláciu. CYKY áno ( 1. vonkajšia PVC izolácia, 2. výplň medzi vodičmi a vonkajšou izoláciou) Izolácia vodičov sa neráta. Alebo si myslíš, že CYKY má trojitú izoláciu?
Odpovedať
@patriky Samozrejme, keby som si to robil doma sám sebe, asi by ma to veľmi netrápilo. Ale pre cudzích určite. Okrem toho káble majú byť zasekané v omietke 2 cm, tak je úplne jedno, akú šírku (hĺbku) drážky pri jednom reze drážkovačky nastavím. Aj keď viem, že veľa montážnikov CYKYLo jednoducho nalepí na murivo nech to zakryje omietka a sú tesne pod ňou. Ja sa s tým nestotožňujem a je to aj proti norme. Minimálne "mojej". :-)
Odpovedať
@volt odkial mas ze maju byt zasekane v omietke 2cm? Vies ja ti poviem tak, stretol som sa uz aj s tym ze su ludia, ktori pouzili velmi drahy a speci matros, napr na dom. Specialne tehly, alebo vapennocementove tehly a pod. Spravili to preto, aby mali nizkoenergeticky dom a dosiahli vlastnosti. Ty im to tam rozrbes mozno zbytocne a uz to nema take vlastnosti ake treba. A ti ludia si nezelaju aby sa tam moc sekalo ked netreba. Budu sa pouziju uz nejake diery od vyroby, kde sa tahaju siete, a neni tam az tak vela miesta napr na viac trubiek a pod. alebo sa kable prilepia na tu tehlu a zaomietnu sa podla normy 10-12 mm vrstvou omietky. Vyrobca udava, ze kabel cykylo ma byt v omietke a je, vsetko je splnene. Dokonca poznam a robil som ludom elektriku, co mali taketo poziadavky a dokonca krabice sa pouzili s tou blanou, aby bolo co najmenej tep. mostov. Ako by so to teda riesil? Chranicka, alebo lista je len na to, aby to bolo mechanicky chranene, ako to ze tie kable cykylo su urcene na a do horlaveho povrchu ked maju inu strukturu ako cyky? Ked by isli cez profily, ostre hrany a pod tak pouzijem ochranu, pripadne po tramoch, ale naco zbytocne predrazovat instalaciu?
Odpovedať
@drivesk Tak ako som Ti písal že si myslím a budeš to mať jednoduchšie ak budeš ťahať /tak či tak budeš sekať na vypínače prívod/ tak vedľa toho potiahneš aj jeden-dva vodiče na 1-2 zás.obvody a ver mi že sa Ti bude lepšie sekať drážku pri podlahe alebo na spodku steny..Ver mi že to budeš mať oveľa časovo rýchlejšie ako sekať jednotlivo prívod k zemi-k podlahe..No a kábel máš ISTE väčšiu spotrebu ako keby si šiel spodkom a sekáš iba do výšky zásuviek 20-30cm ako keď máš sekať napr. 8ks zásuviek zhora prívod ]-( A odpovedám Ti že sekal som iba ozaj veľmi málo vodorovne pretože ani stena nie je celkom na "zemi" ako aj dlážka nie je celkom "prilepená" k stene a tak Ti ostane dosť priestoru kde pohodlne uložíš káble na 2okruhy ako aj na TV rozvod. Ja to tak mám urobené a ver mi že by som nesekal naviac ak nemusím... Ťahal som vedľa zárubne aj na zásuvky úpne dole a potom som "slučkoval" na zásuvky...Ja som sekal spolu na zásuvky, vypínače, na TV v obývačke cca 18krabíc a za jeden deň pohodlne som to urobil samozrejme s prestávkami /pivko, odvetrávanie/ a na spodku to šlo ako po masle..Zobral som "sekačku" za 60€ ktorú mám doteraz na hrubé práce..Drážku po celej obývačke 6x3,5m som urobil za necelú hodinu a verím že keď by som mal ťahať vrchom ako Ty uvažuješ tak za hodinu to ISTE nedám..Aj tak určite potrebuješ vyrovnať podlahu ja som do obývačky "nalial" betón cca 30-40vriec nakoľko stred bolo koryto..A zalial som pohodlne celú plochu a káble nie sú vôbec vidieť..Potom plávačka a lišty ako som písal predtým...Keby som to mal zopakovať, tak znova tak isto ;-)
Odpovedať
@drivesk Tu máš foto ako som "upravoval" podlahu ktorá bola ako koryto, ale všetko čo som potreboval sa pekne zalialo pri krajoch min.cm a keď ešte zasekáš káble tak zase získaš ďaľší cm a 2cm zaliatia musí byť byť ok.. Takže máš inšpiráciu do práce :-D :-D ...Nech sa Ti darí ;-)
Odpovedať
@merak pokial viem, tak odhliadnuc od nejakych raritnych vynimiek su rozvody holymi vodicmi v interieri zakazane.Tym padom mi dojde trochu divne ratat aj izolaciu vodicov, povazujem ju za samozrejmost, ale budiz. V kabloch cykylo jedna izolacia (oproti cyky) chyba a navyse k tomu je ovela tensia a myslim, ze je urcena len do interieru. ploche kable boli vyrobene za urcitym ucelom, do urcitych prostredi, niekto to respektuje, niekto nie. Toto budem laikovi vysvetlovat uplne zbytocne, on to vediet nemusi a zrejme ho to ani nebude zaujimat. A ak hej, treba sa pytat.
Odpovedať
@technik007 Ďakujem ;-)
Odpovedať
@drivesk Ok. Rád som pomohol ;-) 8-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
@technik007 V ktorej STN norme sa nachádzajú inštalačné zóny medzi podlahou a stenou?
Odpovedať
@dusannnn v podlahe a v strope su neni instalacne zony. Odporuca sa. Ist. Kolmo inak instalacne zony najdes v 2130
Odpovedať
@patriky to som sa pýtal tých, ktorí to tam kladú a ešte takú sprostosť verejne posúvajú laikom. Za chvíľku bude na Slovensku aj kuchár operovať na sále. Veď aj elektroinštalácie si robia laici sami podľa YouTube a dobrých rád na modrej streche.
Odpovedať
@dusannnn V čom máš problém?? Je jasné že je lepšie frézovať vo výške 30-40cm vodorovne do železobetónu a tak oslabovať konštrukciu /prerezať výstuž/ ako ísť zvisle na zásuvky a po podlahe viesť vodiče. ]-( RT ak by sa to dozvedel že som to tak urobil tak, mi nedá revíznu správu ;-) ...Tak si to myslel?? Napíš mi čo som porušil /alebo porušili všetci čo takto uložili káble/ okrem toho že som ťahal káble v rohoch podlahy??? ;-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?