Môžem 230 V indukciu pripojiť na 400 V?

Máme v kuchyni pripravenú zásuvku na 400V, do bytu máme natiahnutú trojfázu. Kúpili sme si indukčnú dosku no nenapadlo nás spýtať sa v predajni, či to je na 400 V, brali sme to ako samozrejmosť. Odbalili sme to a zistili, že je to na 230V, aj kábel je tam len na 230. Dá sa teda vymeniť kábel a zapojiť dosku na 400 V? Bude mi potom platiť aj záruka na dosku? Či zmenou kábla automatický zaniká právo na reklamáciu? ďakujem za odpoveď!!!
Odpovedať
1
2
Máme konkrétne túto indukciu: http://www.philco.sk/varne-dosky/phd-647
Odpovedať
Profilova fotka
no podla návodu ktorý si si určite nevšimla by sa mala dat zapojit na 3 fázy NA 230v TO ANI NESKúšAJ!!!
Odpovedať
Mohla, ale len raz. Vyskratovala by sa a bola by kaput. Tak mi zapojili kedysi moju prvu indukciu. Isla hned do kosa. Esteze ujo bol poisteny a dostala som novu. Tiez som mala zasuvku na 400V, ale potom to zapojil inym sposobom a vsetko bolo ok.
Odpovedať
Profilova fotka
@kabba ak tam mas 400V, tak to radsej zapoj na to. Neskusaj 230V, 7.4kW je na to vela. 32A poistka a hrube kable by to zvladli ale predpokladam to nemas. Ked otocis dosku mala by tam byt otvor na pripojenie elektriny, a v navode urcite najdes aj schemu pripojenia na 400V. Ak sa v tom ale nevyznate, tak si to dajte pripojit odbornikovi.
Odpovedať
skus ju predat. hlavne aj tu je dost ludi ktori by dosku na 230V privitali. a kupis na 380V
Odpovedať
@tomi66677 @dev Vtip je v tom, že je písané na krabici 230V, aj zo spodu indukcie pri kábli je písané 230V. Aj kábel je len na 230V, čiže by sme museli kúpiť na 400V. A či takouto výmenou nám bude naďalej uznaná reklamácia, keby sa čosi stalo, keďže káble na 400V nebol súčasťou balenia. A z návodu, ktorý som musela stiahnúť, lebo nebo nebol súčasťou balenia (?), som ja, ako úplný laik nevydedukovala, že je aj na trojfázu. Ukážem to zajtra elektrikárovi, hádam bude múdrejší. :) ďakujem ale veľmi pekne za odpoveď! :)
Odpovedať
Profilova fotka
nech elektrikar otvorí krit svorkovnice a pozrie sa nato
Odpovedať
Profilova fotka
@kabba stiahol som ten manual aj ja, a tam je dobre vidno ze to mozes zapojit na 400V inak by asi nemal 3 fazy, z vyroby je napojena len na jednu fazu, ostatne prepojene. Ak ti to odbornik zapoji, tak so zarukou nebudes mat problem.
Odpovedať
PO PRIPOJENI SI TO DAJ SAMOZREJME ORAZIT DOTYCNEMU MONTEROVI....NA ZARUKU TO BUDES POTREBOVAT
Odpovedať
@dev @tomi66677 @sunfun Ďakujem za rady!!! :)
Odpovedať
ozay...aby som nezabudol banalitu...skus sa opytat ci ma osvedcenie a razitko skor ako ho zavolas....xi
Odpovedať
presne tak, zapajam sporaky. na zaruku treba razitko.. ten kto ho ma, vie ako to treba zapojit a donesie ti aj kabel... zo steny treba makky cysy 5*2,5
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@igigi a podla teba elektrikar ktory nema razitko nevie zapajat varné dosky a nemá ani kábel?
Odpovedať
podla mna ked sa niekto pyta ako sa co zapaja tak to nezapoji dobre... preto je lepsie nech to zapoji elektrikar... najlepsie s peciatkou, aby platila aj zaruka... co ti na tom nieje jasne?
Odpovedať
V navode na strane EN-15 je schema zapojenia a vyzaduju na zapojenie jednu fazu. Ale vo svorkovnici su uvedene vsetky 3 fazy prepojene s L2 s L1 fazou a L3 s L2. Osobne by som este pohladal na Internete dalsie informacie, ale vacsinu dosiek je mozne zapojit na 230V ale i 400V zdruzenych. Osobne (aj pre Teba prijatelnejsie) by som dosku zapojil na vsetky 3 fazy, ako mas aj zasuvku. (lebo max odber moze byt aj 7.4 kW)
Odpovedať
... jednoducho dosku napojiš na 1fazu... problem vyriešeny!... a nemusiš kupovat var dosku na 400v... vedcsi problem by bol keby si kupis 400V a maš privod 230V !? :-D
Odpovedať
Dobrý den. Co Čech a Slovák, to elektrikář. :-p :-p :-p :-p :-p Stačí si přečíst, že ta indukční deska je na 230V. Stačí vědět, že v síti je napětí 230 V mezi fází ( černá a hnědá barva drátu ) a pracovní nulou ( modrá barva drátu ). Mezi fázemi je napětí 400 V. Čili každému superelektrikáři je jasné, že když mám někam dovedenu šťávu, čili napětí pomocí pětižilového kabelu, tak si z něho vezmu napětí 230 V ( čili fáze proti pracovní nule ), nebo si vezmu napětí 400 V ( čili fáze proti fázi ). V případě této indukční desky je to tak, že se podle strany č.15 z návodu zapojí na číslo 1 první fáze, na číslo 2 druhá fáze a na číslo 3 třetí fáze ( barevné značení vodičů černá a hnědá ). Na N se zapojí modrý drát a na PE zelenožlutý. S největší pravděpodobností jsou svorky č.1 a 2 a 3 propojeny klemou ( čili nejaká svorka, nebo drát ). To je z důvodu, že to originální zapojení je nachystáno na připojení pouze na jednu fázi a to je z důvodu, že na světě je hodně moc zemí, kde jsou rádi, ža mají aspoň jednofázovou elektriku. Čili, před zapojením na tři fáze se ta klema musí odstranit, jinak dojede ke zkratu mezi fázemi. Odkaz : https://data.fast.eu/manual/40/400304... S pozdravem Laďa
Odpovedať
Laďa: Dakujeme za prispevok. Cital si prispevky nad Tvojim?
Odpovedať
@sleepy Dobrý den. Jo, teď jsem si ho přečetl. :-p :-p :-p :-p :-p Bohužel. Jinak toto je pořád dokola se opakující téma. Všechny desky jsou na 230 V. Akorát lidi nechápou, že když mají dotažené třífázové napětí, že to napětí je závislé na tom, jak se zapojí dráty. Jinak je jasné, že ten příspěvek byl určen těm co neví a ne Vám, když to víte. Takže sorry. Ale nemyslete si, že jsem to opasal. Takových, naprosto stejných keců, jsem tu dal už několik. :-D :-D :-D :-D :-D S pozdravem Laďa
Odpovedať
@ladajaskva Jasne, v pohode. Sme tu na to aby sme si navzajom pomahali ;) Temu sme uzatvorili takto: 1) Vacsina dosiek je stavana na 230V (1 faza [L+N+PE]) ale i 400V (pouzitie vsetkych 3 faz [L1+L2+L3+N+PE) [vzdy pred zapojenim si prezrite navod!] 2) Pri konkretnej doske je potrebne pri pouzi vsetkych 3 faz odstranit prepojenie na svorke. Pri pouziti jednej fazy neodstranovat prepojenie! Osobne odporucam vzdy zapojit dosku na 400V (ak je to mozne), ale nie je to podmienkou.
Odpovedať
Profilova fotka
ak mozem rad hodim jednu otazocku, spomenuli ste ze radsej to dat zapojit elektrikarovi s peciatkou. myslite kao ze je to zivnostnik a ma peciatku?? alebo specialu peciatku? nejaku gulatu?? znie to mozno hlupo ale neviem aka peciatka je vhodna na zarucny list. stretol som sa raz s jednym montaznikom kuch. linky kde ked majitel povedal ze mu to zapojim ja tak mu kuchyniar povedal ze musi byt zazmnluvneny inak ze reklamacia pada. nestaci obycajna peciatka.. viete o tom nejake info? vdaka
Odpovedať
oficiálne sa má dať zapojiť elektrikárovi ,ktorý má skúšku z vyhlášky, takže môže byť i pridelené číslo osvedčenia ak po zapojení vydá protokol o odskúšaní,toľko de-jure, ale defakto to zapojí každý čo sa trochu vyzná i v základnej škole sa to preberá vo Fyzike,takže funkčné to bude bez záruky, na 99% to pôjde 2 roky ak to raz ide, ale náhoda je blbec.
Odpovedať
Potvrdzovat to ma osoba s kvalifikaciou v zmysle Vyhl. 508/2009 Z.z., § 19. Peciatku NEMUSI mat ziadny pracovnik s §20-24, takze staci podpis. Fakt, ci je moj kamarat dobry elektrikar, alebo ci 100x zapajal podobne spotrebice aleboho uz 2x koplo u vyrobcu bez potrebnej kvalifikacie neustoji.
Odpovedať
@ladajaskva ano suhlasim :)
Odpovedať
@duzu @sleepy A to razítko sa má dať do záručného listu? Lebo na záručnom liste nie je žiadne miesto na takú pečiatku. Sú tam okienka len pre razítko predajcu a na razítko opravy v prípade reklamácie. Tak teda neviem, čo mu mám dať oraziť a kde
Odpovedať
@igigi @sleepy @ladajaskva Ďakujem veľmi pekne za odpoveď :) Už sme mali aj elektrikára v byte, no pozrel sa na schému a povedal, že to nevie, pritom je to certifikovaný elektrikár. Tak sme povedali, že si zavoláme radšej iného. Tak čakáme teraz na revízneho technika, ktorý nám dá revíznu správu k bytu a novému ističu na chodbe bytovky. A dúfame, že nám odporučí nejakého skúseného elektrikára :)
Odpovedať
@kabba Podpis resp. peciatku Ti moze dat elektrikar napr. na zadnu stranu zarucneho listu (ak nie je v zar. liste miesto na podpis). Taktiez aj prijmovy doklad/faktura postacuje ako potvrdenie. Aby si mala 100% istotu, tak si mozes vypytat aj kopiu osvedcenia na zaklade 508/2009. Niekto to moze brat ako mensiu buzeraciu, ale aspon budes mat vsetky doklady :) Ak by si bola z BA, tak reviziu a zapojenie sme mohli spachat spolocne :) Taktiez si myslim, ze ak pekne poprosis a odmenis revizaka, tak Ti ju zapoji alebo odporuci schopneho eleketrikara. Prijemny den
Odpovedať
@sleepy Ďakujem :) Určite si vypýtam osvedčenie, keď už máme také problémy s varnou doskou :) Škoda no, budem musieť zohnať niekoho tú v okolí MT. Príjemný deň aj tebe!
Odpovedať
@kabba razítko ti tam netreba stačí tam dať podpis elektrikára,ktorý má skúšky s vyhláčky, to má mať každý a čo to bol za elektrikára ktorý nevie zapojiť varnú dosku?naviac ked je tam schéma zapojenia
Odpovedať
@duzu Bol to vysokoprúdar, menil nám na chodbe pred bytom istič, zapájal nám trojfázu :) A pozrel sa na schému, vraj je tam len jedna fáza znázornená, v popise sú vraj tri fázy, no na výrobku je napísané len na 230V. Tak nechcelo sa mu do toho moc... a my sme mu radšej teda povedali, že to skúsime s iným elektrikárom. Odľahlo mu :-D
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?