Ako by ste zmenili zapojenie rozvádzača?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte čo by ste zmenili na zapojení tohoto rozvádzača? myslím zapojenie pod prúdový chránič alebo vyňatie z prúdovej ochrany. Na bazén je zatiaľ iba kábel vytiahnutý von (prudový chránič je možný osadiť vonku v krabici) Rezerva sú 2 káble CYKY 3X1,5 Chladnička by mala mať prúdovú ochranu? Kotol kamery alarm majú byť cez prúdový chránič? Prepáčte moje laické otázky Ďakujem
Odpovedať
1
2
@zmrzlina_sk ak je spotrebič pripojený pevným prívodom, nehrozí ti zvýšené dotykové napätie na vodivom dostupnom mieste ,ked ho nebudeš napájať cez pr. chránič???
Odpovedať
@evatothova o to sa neboj. :-)
Odpovedať
@megdesign Tak to si prvý o ktorom viem že to tak má... ;-)
Odpovedať
@technik007 alarm cez zasuvku? Skoro mi obed zabehol!
Odpovedať
Profilova fotka
@technik007 Alarm mám pevne pripojený a kotol nie-ukradli mi ho :-| pred zapijením alarmu :-S
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu Predsa kotol máš pripojený na PE /PEN/ vodič s prívodným napájaním a navyše ešte pospojovaním pripojený na HUS.Je ti to snáď málo ?
Odpovedať
@zmrzlina_sk to je žalostne málo na to aby ťa to ochránilo , slúži len na skrat, alebo na vyšší prúd ako dovolí istič, ale neodpojí napájanie , preteká prúd z dotykového miesta cez ochranný vodič,ak sa dotkneš mokrými rukami na vodivej zemi pretečie i cez teba
Odpovedať
@ondro81 Čo si jedol rybu?? Tak to musíš opatrne!! ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu Je to v pohode dostačujúce.Iba neznalí čo čítali tvoje názory sú vyplašení.Prechodový odpor tela je " X " násobne väčší /aj so spotenými rukami / ako odpor všetkých ochranných vodičov pripojených na kotol. Ak náhodou by sa aj niečo objavilo tak prúd sa rozdelí v pomere odporov tela a uzemnenia kotla.
Odpovedať
@zmrzlina_sk ked je to podľa teba bezpečné sú prúdové chrániče k ničomu , lebo i na zásuvkách máš zvlášť ochranný vodič, a na kotli môže byť tiež len jeden, nemá každý kovové potrubie
Odpovedať
Profilova fotka
@zmrzlina - prerusenim PEN vodica nastane poruchovy stav. S odborom meraka 10MOhm nameras kludne dotykove napatie -80-100V. Ver tomu, ze odpor tvojho tela je mensi. Pravdepodobnost PEN a L je presne 50/50. http://www.odbornecasopisy.cz/elektro... PS: k ochrannemu pospojovaniu - v dnesnej dobe plastov ti je tak na 2 veci a nemozes sa na neho spolahnut. tiez jeho prechodovy odpor je jedna velka neznama. Nevidim ziadny dovod, preco siet TN-C neprerobit hned na TN-C-S pripadne rovno TN-S. Hlavne ked prudovy chranic stoji 30e. Prinajhorsom aj prudovy chranic do zasuvky je lepsie ako nic.
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu Čo mi tu podsúvaš nejakú zásuvku,ked som sa vyjadroval o pevne pripojenom kotli. Kde je na pevnom pripojení "kolík" ???? a ešte k tomu zásuvka ? Kde je napísané ,že na pevnom pripojení musí byť osadený prúďak ?? Vyjadruj sa ku konkrétnej veci a nestáčaj odpoveď niekde inde. @mgx Tvoje PS: je zase úplne mimo tému k môjmu prvotnému príspevku. Ktorý kotol je z plastu a tu nejde o cenu p.chrániča a vôbec kde som spomínal nejaké prerábanie siete ? . Ako zapojím motor vyrobený na TN-C sieť na prúdový chránič ? S poruchami po prerušení PEN vodiča to je ťažké. Taká otázočka. Mám prívod TN-C sieť, z ktorej urobím TN-C-S a osadím prúdové chrániče .Čo sa stane keď sa preruší prívodný PEN vodič a zároveň bod rozdelenia,ked píšeš " PS: k ochrannemu pospojovaniu - v dnesnej dobe plastov ti je tak na 2 veci a nemozes sa na neho spolahnut. tiez jeho prechodovy odpor je jedna velka neznama." ? Ano je to 50/50.Preto to pospojovanie tam je,aby pomohlo.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@zmrzlina_sk- nepochopil si. myslel som, ze kotol ochrannym pospojovanim pripojis napr. nie k zemnicu (lebo v kotolni ho nemas), ale napr. k vod.potrubiu. niekedy bolo z kovu, ale staci ze sa vymeni za platohlinik a je po pospajani. si elektrikar, alebo laik?
Odpovedať
Profilova fotka
@mgx elektrikár,mechanik elektronik,25 rokov servis televízorov,8 rokov výroba rozvádzačov do 2500A Náhodný zemnič -nie je uzemnenie,ale iba klamenie akože uzemnením.Sú aj takí "majstri" čo to robia.Tam to ide potom už aj o život.
Odpovedať
Profilova fotka
@zmrzlina_sk - ako kolega kolegovi, do 1000V, bleskozvody, vybusne prostredie :) - pri sieti TN-C-S je doporucene bod rozdelenia prizemnit. Ja to robim, ci uz natiahnutim noveho kabla k HUSke, alebo osadenim dalsich zemnicov (co sa samozrejme v bytovke na 10 poschodi neda). Napr. mam takto v starom dome v garazi novy rozvadzac (vratane FVE elektrarne) , kde je uz siet TN-C-S a bod rozdelenia je prizemneny. S reviziou samozrejme nebol ziadny problem. Osobne sa na ochranne pospajanie nespolieham. Tak ako moze pomoct, moze aj skodit.Vid knizka ing. Meravy... - k motorom - predpokladam ze sa pytas na zapojenie nejakeho stareho 3fazoveho motora, ktory nema oddeleny PEN. Odpoved najdes tuto, aj s ozivenim "TEST" tlacitka pre FIcko. https://svetelektro.com/Forum/prudovy... nemyslim, ze existuje nejaky motor, ktory by sa cez Ficko zapojit nedal. Ak ficko zhadzuje, je problem vacsinou v motore (izolacia), resp. jeho nespravnom zapojeni.
Odpovedať
Profilova fotka
@mgx Prizemnenie bodu rozdelenia to je klasika. Ten odkaz je zaujímavý - ďakujem . Ja mám zrovna prípad 5,5 kW motora s rozbehom hviezda-trojuholník. Nevedel som ,ako sa to bude správať pravé pri tom rozbehu na hviezdu...Podľa odpovedí by to malo fungovať.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?