Skladba vrstiev pod zámkovú dlažbu

ahojte, poradte prosim spravnu skladbu vrstiev pod parkovisko pre auto pre RD. plocha bude cca 10x10m, pravidelne statie pre 2 auta, obcas naviac navsteva. rad by som pocul nazor ludi ktori sa v tom vyznaju (rady typu "ja mam 20cm a drzi to uz 3 roky" nepotrebujem, tych som sa uz napocuval :). vsade citam doporucenia (vacsinou odborne stavbarske portaly), ze pre auta do 3,5t by mala byt skladba vrstiev cca nasledovna: 1. 60-80mm dlazba pre auto do 3,5t 2. 30mm kamenivo fr4-8 (podsyp) 3. 100mm kamenivo fr8-16 4. 200mm kamenivo fr16-32 5. (volitelne) geo textilia 6. (volitelne) 100mm strkopiesok 7. podlozie jednotlive vrstvy samozsrejme zhutnovat kazdych cca 100-150mm vysky. ked som sa bavil s chlapmi, ktori to maju realizovat (rozne partie), tak som sa stretol s nazorom takejto skladby (vypichnem len rozdiely), pricom to vyssie zavrhuju: 1. dlazba 2. podsyp 3. 50-100mm kamenivo fr8-16 (pripadne suchy beton, alebo nieco 0-16 (tzv. 'spinava')) 4. 200-250mm kamenivo fr0-64 (makadam) 5. (volitelne) geo textilia nemam stavbarske vzdelanie, takze mam dilemu. pocas stavby sa mi velakrat potvrdilo ze ist sposobom 'jeden pan povedal' je blbost. mam sa teda spolahnut na doporucenu skladbu 200mm fr16-32, na to 100mm fr8-16, podstyp a dlazba, alebo na spodok dat 250mm fr0-64 (makadam), potom 50mm daco jemnejsie a potom podsyp a dlazbu? prosim o nejaky konstruktivny nazor, pripadne aj vysvetelenie preco je lepsi makadam na spodok vs fr16-32 (osobne sa priklanam k fr16-32 v hrubke 200mm na spodok). dakujem.
Odpovedať
1
2
@matobb konštrukcia vozovky sa skladá : kryt, podklad, podsyp - ochranná vrstva proti vzlínavosti vody.. Odporúčam skladbu: dlažba hr. 80 mm, pieskové lôžko hr. 30-40 mm, podklad kamenivo 4-8 až 16 hr 100 mm a ochrannú vrstvu makadam 16-32 hr. 150-200 mm (podľa toho aké je podložie - zemina priepustná alebo nepriepustná...pri nepriepustnej 200 mm )..Je dobré pred rozprestretím spodnej vrstvy makadamu terén - pláň upraviť do sklonu aspoň 1-2 %.
Odpovedať
Sused má firmu, čo s týmto robia už veľa rokov, raz som sa ho pýtal, do čoho kladie dlažbu. lebo všade je vidno, ako sú tie dlažby poprepadávané, poposúvané..., len mi povedal, že v žiadnom prípade neklásť dlažbu na piesok, čiže žiadne pieskové lôžko, ale štrk menšej frakcie (presne rozsah frakcie si už nepamätám) :).
Odpovedať
@matobb je jedno aku skladbu das .... Vzdy sa to po rokoch prepadne ... Vyjazdia kolaje .... Po vsetkych skusenostiach z okolia je jedine spravne riesenie beton .... Nikdy to nebudes musiet prerabat .... Ja som dal 15cm platnu na to som dal dopravnikove gumene pasy a 6 cm dlazba ....
Odpovedať
Vybagrovat- zrovnat teren sotolina kari 8mm 150x150 12-15cm platna a mas pokoj. My sme robili cestu do garaze. Vybetonovali sme len kolaje na auto. Hore dlazba mame to 10 rokov a vsetko je rovne.
Odpovedať
nerobievam sice profesionalne zamkove dlažby ale sem tam občas niečo potrebujem zhutnit okolo domu a je jasne že makadam 0-63 ked zhutniš (mam odskušane aj pre vysokozdvižny vozik) v hrubke 20-25 cm tak je na neho spolah . frakcia 0-32 je isto slabšia aj ked pod osobne auto (v danej hrubke) by isto stačila. ja by som šiel do makadanu ako podklad ked je možnost a dokonca sa mi zda že je aj lacnejši.
Odpovedať
mam to odskušane na vysokozdvižnom voziku- robi vačši tlak na podklad ako plne naloženy kamion
Odpovedať
@martinmatko dik za reakciu. na spodok som dal makadam 0-63 v hr. cca 200-250mm. na to pojde dajaka mensia fraxia hr. 100 a na to uz jemny strk a dlazba. po zhutneni makadamu a jednom lejaku je to tvrde ako beton :).
Odpovedať
@matobb ja som tiež dal na spodok 20 cm 0-63-ky, ubil som to ťažkou žabou a zostalo to ako betón. Na to 15 cm 8-16-ky, zase som to ubil ťažkou žabou. Na to 5 cm 4-8-ky. Tú som zrovnal len latou, dal dlažbu a zažehlil ľahkou žabou s gumou. Medzery medzi dlažbou som nezasýpal ničím, aby lepšie vsakovala voda
Odpovedať
@jakino Nazdar Jakino, prosím ťa akou ťažkou žabou si ubíjal vrstvu 0-63ky? 100, 200, 300 kilovou? alebo viac?
Odpovedať
@agentac ahoj. Nevážil som ju, ale mala naftový motor a zo 200 kg mohla mať
Odpovedať
na osobne auta bohate staci 6cm dlazba, ale ak zozenies 8cku za dobru cenu, nemas co stratit 8-) co sa tyka betonu, tak neviem, cital som nejake clanky, ze to nema zmysel potom ... http://www.citystonedesign.sk/wp-cont... citujem: Táto betónová doska pod dlažbou nemá žiadny konštrukčný význam, naopak neguje všetky kladné vlastnosti dláždených plôch ( rozoberateľnosť, vodepriepustnosť, dilatačnú pohyblivosť pri teplotných zmenách a pod.) a samozrejme neúmerne predražuje celé stavebné dielo. Na tom linku mas aj vrstvy popisane ...
Odpovedať
Ak sa to riadne postupne zhutni zabou, ci uz to je makadam alebo stavebny bordel tak sa tomu nemoze nic stat. Ak by som mal robit zamkovu a betonovat spodok, tak sa vyprdnem na zamkovu a rovno si plochu zabetonujem... Ale kazdy nech si spravi ako chce.. :-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
...jelikoz nam pred garazi parkuje pracovni Transit a Galaxi,manzel se rozhodl pro dlazbu 8cm,podlozi zhutnela zemina,stabilka,sterk,dlazba,ani se to nehne😉kdyz uz se to delalo pred garazi,mame to proste vsude...jsou to sice penize navic,ale vyplati se...tchanovci maji dum 10 let a tam kde stoji auta,jsou doliky,dlazba se opravovala....
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ahoj, trocha by som chcel oprasit tuto temu,chcel by som tiez robit dlazbu pod auto, plocha cca 5x5m, a tiez by som keby mi poradite ohladom zlozenia podlozia, avsak uz som si zohnal dlazbu -- presnejsie su to betonove kocky -- 50x50x10cm
Odpovedať
@libelius Tak na toto ti bohato postačí Google - stačí zadať slovíčka "podklad pod zámkovú dlažbu" a nájde ti desiatky obrázkov či zložení podložia. Napr.: http://zahrada.bydleniprokazdeho.cz/z... https://www.premac.sk/pokladka-dlazby...
Odpovedať
Profilova fotka
@matobb 16-32 -25cm 4-6cm Ja zamkovku zatial nemam,ale uz 8 rokov podnikam v tomto fachu.
Odpovedať
@chrobak7 -- no presne takato "Rada" od mudrlanta tu chybala,viem aj ja pouzivat google ale ty si si aj isto vsimol ze moja dlazba ma rozmer 50cmx50cm x hrubka10xm, cize tu je podstatne ine zatazenie dlazby aj podkladu ako pri klasickej dlazbe s klasickym rozmerom, cize zlozenie by malo byt ine,
Odpovedať
@libelius Podkladu je jedno, či je na povrchu 20x30x6 alebo 50x50x10. Podklad je rovnaký. Je to stále betónová dlažba. Alebo prečo si myslíš, že tá tvoja dlažba je iná a potrebuje iný podklad?
Odpovedať
Klasicka zamkova dlazba ma rozmer niekde okolo 200x160mm, hrubku 6-8cm, ja osobne by som nesiel do dlazby pod 8cm, ak to je pod Auto, ale to je kazdeho vkus, inak je to aj v odkaze co si dal! Tak rataj len ako priklad: auto 2t= 500kg na koleso staticke zatazenie na plochu, je rozdiel ci je ta hmotnost rozlozena na plochu 0,066m2 ak berem do uvany ze koleso stoji na dvoch kockach klasickej dlazby alebo je ta hmotnost rozlozena na ploche 0,25m2 na jednej velkej kocke …ci! Co tlaci viac na podlozie? + hrubka tiez spravi svoje, ale to je skor aby dlazba vydrzala väcsiu vahu. Takze skor si myslim ze nemusia byt dodrzave vsetky stanovene hrubky jednotlivych vrstiev, a otazka je , kde je pomyslena hranica, pripadne ine zlozenie vrstiev
Odpovedať
@libelius Jasné, že to nie je exaktná veda, že by sa hrúbka podkladu počítala na centimetre. Aj 6 cm dlažba v pohode unesie osobné auto. Ak máš hrubšiu, chyba to nie je. A či je pod ňou makadam 30 alebo 20 cm je úplne jedno. Dôležité je, aby bol podklad pevný, nie blato. Na to treba dať nejakú vrstvu makadamu. Je na tebe, či dáš 10, 15 alebo 30 cm - koľko ho tam treba, toľko tam dáš. Dobré je dať medzi makadam a zeminu geotextíliu, aby sa ti makadam nezaboril do pôdy. Makadam dobre zhutniť. Na to už len podkladový makadam frakcie 4-8 mm - zase je jedno, či ho tam dáš 3 alebo 8 cm - a do neho uložíš dlažbu. Ja som pre istotu na dlažbu pod prístreškom, kde bude stáť auto dal na užabovanú vrstvu makadamu ešte 10 cm užabovaného suchého betónu, aby sa nevyjazdili koľaje alebo aby sa neprepadlo miesto pod kolesami a až potom ten jemný makadam, do ktorého išla dlažba. Nech to spravíš akokoľvek, vždy sa ti to môže prepadnúť o pár cm alebo po niekoľkých rokoch ten povrch nebude rovný ako za novoty. Jedine, že by si tú plochu pod dlažbou vybetónoval.
Odpovedať
Pises to ako daky recept na hrstkovu polievku – kolko co kuchyna dala Makadam 10-15-30 kolko je treba, potom zase podkladovy makadma 3-8cm – --kolko je treba, je jedno ci ho das x – y .. atd ja som nechcel radu typu daj kolko sa ti paci, toto je presne dovod preco sa tvoria tie kolaje .. alebo inak A kolko je teda treba toho makadamu, aby som ho tam mohol tolko dat? A ten podkladovy makadam tiez? Kolko je nutne na tento typ dlazby. A prave preto aby sa to neprepadavalo – navyjazdili kolaje, som zohnal tie velke kocky, lebo zatazenie plochy je ine.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ahojte, chcem dat 8cm vrstu sucheho betonu pod zamkovu. Ten suchy beton sa zrejme zabuje vsak? Otazka je ze o kolko treba dat vyssie tu vratvu po rozsypani a stiahnuti aby po uzabovani mala tych 8cm? Resp o kolko tensi bude ten beton po zhutneni?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ahojte, idem stahovat podsyp pod zamkovu dlazbu na stredne velkej ploche. (neda sa chytit latou krajov). Chcem sa Vas spytat, ake finty ste pouzivali? Ci dat nejaku trubku a po nej stahovat. Nemam ju, tak by som musel kupit. Ja som vymyslel taku vec, ze som podla lasera do zeme zaskrutkoval 200mm vruty, co mi ostali a na nechcem polozit a zachytit UD profil a po nom stahovat. No neviem ci to nebude blbost, tak sa chcem poradit, ze co sa vam najlepsie osvedcilo. Diky 🙂
Odpovedať
@igor256 principialne uvazujes dobre. UD profil je vsak tenky (bude sa prehybat/krutit). Vruty su zbytocna komplikacia (pri ich vyberani si zrovnany povrch rozryjes). Otazka je, ci chces stahovat finalnu vrstvu, alebo vrstvy pod tym. Hlbsie vrstvy stiahnes vodovahou (+/- par cm nehra ulohu. tie netreba stahovat latou podla ulozeneho profilu. Aj tak to budes zhutnovat.). Ak hovorime o finalnej vrstve, osvedcilo sa mi pouzit ocelovy profil (L, T, O, kurenarske/lesenarske trubky) - mne sa zvysili po burani stareho domu, skus zberny dvor v okoli alebo suseda 🙂. Nameras si na dvoch/troch miestach vysku (urobis kopku strku do pozadovanej vysky), usadis profil, dosypes co potrebujes a potom uz len stiahnes podla usadeneho profilu. "Dierku" profile zasypes rukou (staci pri kladeni dlazby). Bacha na kolena a chrbat 😉.
Odpovedať
@matobb dakujem za odpoved. Vruty som tam uz dal a celkom bez nejakeho vacsieho rozrytia vosli a von idu pekne. Nie je ich vela, zhruba kazde 2m. (na 70m2 cca 12ks tusim) Ze je UD tenke som si vsimol, no mal som pocit, ze by sa nemuselo tak moc prehybat, no asi mas pravdu. Nieco hrubsie by asi bolo lepsie. Skusim teda "zohnat" nieco 🙂 Kolena, chrbat,... to je pravda, citim, ze si musim davat pozor.
Odpovedať
@matobb Ja len taky update, ze s tym UDckom (2m) to ide velmi dobre. Vobec sa neposuva ani neprehyba, ked je pod nim strk. Vrutmi si na mm podla lasera urcim vysku a uz len stiahnem a pokladam. Len keby bolo viac casu tak by to slo rychlejsie popri praci a rodine mam len kde tu par hodin...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
Zdravím,je potrebné vyšpárovať zámkovú dlažbu pieskom ?
Odpovedať
Profilova fotka
@bato5 ak to nespravíte dlažbe to bude jedno ale časom sa do špár dostane blato a neskôr semená rastlín....piesok v špárach tiež nevydrží večne ale piesok proces "zaburinenia" špár spomalí a tiež zabráni tomu aby sa semienka dostali v špárach hlbšie.....
Odpovedať
@eagleowl ďakujem....ale nie je to nevyhnutnosť
Odpovedať
@bato5 plocha pod auto? Určite. Ďalší problém je burina. Použiť kremičitý piesok.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?