Krátky kábel na bazénové svetlo

Zdravím mám takú otázku,pri tom ako sme robili bázen,tak sme omylom skrátili kábel na svetlo v bazéne a chcel by som sa spýtať že či je nejaká možnosť ten kabel nejako nadpojiť a predĺžiť? Len je ten problém že ten kabel je stále pod vodou,čiže nejako to spojiť aby to malo IP krytie pod vodu. Je mi jasné že to treba odpustiť pod tie svetlá vodu a potom to nadpojiť,len že či je nejaky spajaci konektor pod vodu. Svetlo tam máme 300w a kabel je 2x6mm.
Odpovedať
https://www.firn.sk/gelove-kablove-sp... alebo vymeniť celý kábel a znova napojiť v svietidle
Odpovedať
@magoxy aké napätie ide cez daný kábel?
Odpovedať
@megdesign Všetky bazénové sú 12V, veľmi zriedkavo 24V, 300W sú staré typy svietidiel ešte s halogénovým svetelným zdrojom, dnes sú bazénové svietidlá štandardne LED. Ekvivalent k 300W halogénu je 30-50W LED svietidlo. https://www.vagnerpool.com/web/cs/sor...
Odpovedať
@marelektro a môžem na tento kabel 2x6mm nadpojiť ten led halogen ? Myslím že keby som dal namiesto tej 300w žiarovky tu LED žiarovku napríklad 30w,tak že či nebude vadiť taký kábel?
Odpovedať
@magoxy Áno, nie je to LED halogén, bud mas halogénové svietidlo 300W, alebo LED s cca. 10x menším prúdovým odberom, v oboch prípadoch je ten kábel OK.
Odpovedať
@magoxy otázka znie či máš možnosť ten kábel vytiahnuť a nahradiť novým dlhším. Určite by som nenadpájal. Keď "bude pod vodou" si tým myslel, že je zamotaný za svetlom? Lebo kábel sa dáva dostatočne dlhý, keď sa svetlo demontuje, tak sa položí na okraj bazéna a môže sa s ním pracovať bez vypúšťania vody.
Odpovedať
6mm2 kabel (ako pises) ma prudovu zatazitelnost 46A a na to potrebujes specialne svorky lebo vacsina sa robi do cca. 1,5-4mm2. 46A je uz riadna sila... iba ze by si tam mal 2x0.6mm2 - vtedy by to bola ina rec... a na to ti staci bezna svorka s gelovou vyplnou (little joint, coolsplice, raytheon atd.).
Odpovedať
@rkorba akurát že neviem či sa mi to podarí vytiahnuť ten kábel,lebo je v takej chráničke len sa bojím aby sa mi tam niekde nezasekol a potom ho nebudem môcť vytiahnuť a už tam nezapojím nič... Bola to naša chyba keď sme tie svetlá dávali,tak sa omylom skrátil kábel a až dodatočne sme zistili že mal zostať skrutený v tom svetle 😒 ale chcel by som to nadpojiť,ale ten kabel je dost hrubý nakoľko to má 2x6mm čiže neviem či sa to tam bude dať spojiť nejakou svorkou(lepšie povedané že či je aj na taký veľký kábel taká svorka)
Odpovedať
@magoxy kde ti chyba kabel? Za svetlom, alebo hore pri rozvodnej skrinke?
Odpovedať
@rkorba dole za svetlom v bazéne čo je...
Odpovedať
@magoxy a neda sa napojit svetlo? Silou mocou ho netreba mat tolko aby dociahlo z vody, lebo sa ho par rokov nechytis, kym funguje.
Odpovedať
@rkorba takto včera som si všimol že jedno svetlo nejako menej svieti ako druhé,a na vrchu svetla je niečo čierne ako keby z vnútra niečo bolo obhorené... A rozmýšľam že počkám keď to svetlo úplne odíde a ja potom vymením obe svetlá a dám tam LED žiarovky,nakoľko sú tam teraz 300 w žiarovky. Len som to na začiatku zle pochopil a úplne som to skrátil ten kabel,tak teraz maximálne to svetlo povolim a bude tam asi tak toľko miesta že to kombinackami roztrihnem ten kábel a potom tam budem musieť dopojit kábel alebo to skúsim celé vytiahnuť a dať úplne nové LED svetlo aj s káblom.
Odpovedať
Článok sa načítava...
existuje niečo také, ako samovulkanizačná gumová páska rotunda. neviem aké máš priestorové možnosti, ale určite by som nepožíval svorky. každý vodič samostatne zaletovať cínom a obaliť natiahnutou páskou nahrubo. následne všetky spolu obaliť páskou až po izolovanú vrstvo natesno.. je to profesionálna páska, ktorá je vodorezistentná a samovulkanizačná. a v každom prípade používať na prevádzku svietidiel prúdový chránič.. jedná sa o pásku na profesionálne izolovanie spojkovaných káblov bez použitia zalievanej asflatovej spojky.
Odpovedať
@zicher mohlo by to fungovat, len pre tvoje info, kabel bude trvale pod vodou, lebo svetlo (halogenove) musi byť chladene vodou.
Odpovedať
zopakujem, vulkanizačná páska rotunda je rovnako dobrá, ako pôvodná izolácia, ak nie lepšia. lebo nepraská. je to guma, trvale pružná. dokonale tesní a určite jej neublíži voda. nepodtečie, nepraskne. vodiče skracuj tak, aby neboli nadpájané v jednej línii. urob si min. 8cm odidzolovanie vodičov na každej strane. jednu odstrihni dva cm od kraja, druhú v strede a tretiu dva cm z opačnej strany.. aby spoje neboli v jednej línii. každý vodič zaizoluj samostatne. nakoniec spoj a všetky zaizoluj spolu, do hrúbky pôvodného káblu.. vôbec nemusíš robiť veľkú guču gumy, ked to urobíš dobre, tak ten priemer nebude o veľa hrubší, ako pôvodný kábel. guma bude držať excelentne a bez obáv, môže byť pod vodou. s prúdovým chráničom sa nemáš čoho báť. len určite káble letuj, nespájaj svorkovaním. svorky sú v tomto prípade nebezpečné. a prúdový chránič je nevyhnutný
Odpovedať
Sú aj zmršťovacie "bužírky" ale s lepidlom. Napríklad Raychem (TE).
Odpovedať
Ďakujem za rady chlapi, budem to riešiť asi až na jeseň keď odpustím vodu nakoľko už je ten bázen napusteny. Inak keby ste niekto z vás boli z okolia Trnavy a vedeli by ste mi s tým pomôcť a zapojili by ste mi to,tak to by bolo super 🙂 jasné že by som to zaplatil... Ale ja som neni moc elektricky zdatný,takže pomoc by som uvítal...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?