Aké je riziko úrazu elektrinou v bazéne?

Zobraz úvodný príspevok
Zdravím. Dávam do placu otázku ohľadom rizika úrazu elektrinou pri kúpaní počas zapnutej filtrácie. Prosím o odpoveď ľudí z branže. Je možné zasiahnutie elektrickým prúdom pri poruche čerpadla ak je bazén napr.fóliový,plastový,laminátový teda z nevodivého materiálu a nieje nijako vodivo prepojený s čerpadlom okrem dvoch plastových hadíc na vodu? Predsa len voda v 38mm hadici nemôže mať takú vodivosť aby ma šľahlo... Týka sa to bazénov nadzemných sezónnych aj bazénov v zemi celoročne osadených? Pred dvomi rokmi zabilo nejakého pána,ktorý stojaci v bazéne ho čistil čerpadlom,tiež neviem či držal len hadicu, alebo priamo čerpadlo- /tam by som to chápal/. Ozaj-sysell radšej neodpovedaj. 😄
Odpovedať
@dodok ani sa nedozvies. Lebo ciste teoreticky sa ti nic nestane. V praxi je ale vela veci ktore ta mozu zabit. Napriklad ked si este jednou nohou na zemi a druhou na mokrom linoleu. Alebo ked ti z toho linolea steka voda cicerkom staci nato aby tamad tiekol nebezpecny prud... Takze daj tam prudovy chranic a dalej musis verit vyrobcovi cerpadla a toho chranica. Tak ako veris vyrobcovi bojlera/auta/autobusu atd.
Odpovedať
@ruren Sigma čerpadlá sa stále používajú. https://www.prodoshop.sk/hlavna-stran...
Odpovedať
@megdesign niekedy sa rozprávali o Sigme rôzne vtipy je blízo mňa tak som pár počul ako sa predávali, jedného sudca vypočúval a pýtal sa prečo predával kradnuté tak lacno a on sa bránil ale pán sudca niekedy i za fľašu slivovice prinesiem i vám ak ma pustíte
Odpovedať
@megdesign Nepovedal som, že sa nepoužívajú, ale do nových a rekonštruovaných zariadení sa už nemontujú.
Odpovedať
@ruren ale montujú. Máme ich nasadené v práci.
Odpovedať
@megdesign Tak to je poriadne zaostala údržba. U nás vo firme sme také vyhodili už pred niekoľkými rokmi. To bude poriadne lakomý majiteľ.
Odpovedať
@ruren nadnárodná korporácia z Belgicka. Prečo zaostalá? Na čerpanie HCL, bronzolu, pyrosiričitanu, boraxu sú ako stvorené.
Odpovedať
V bazéne sa môže používať maximálne 12 V!
Odpovedať
A/ v návode k môjmu bazénu sa píše: piesková filtrácia má bežať najmä v čase keď svieti na vodu slnko a keď sa v bazéne kúpu ľudia. Takže nevypínam keď idem do bazéna. B/ elektrickú inštaláciu mám podľa "STN 33 2000-7-702: 2011, Elektrické inštalácie nízkeho napätia Časť 7-702 Požiadavky na osobitné inštalácie alebo priestory. Bazény a fontány". Nešpekulujem akú vodivosť má zrovna moja voda a moje telo. Elektrické normy sa nerobia skusmo ale robia ich ľudia ktorí o tom niečo vedia. Je tam 3m vzdialenosť od bazéna a prúdový chránič, osvetlenie 12V s bezpečnostným transformátorom. C/ čerpadlo filtrácie môžete mať oddelené od motora čím chcete, ak bude tiecť spoj na prívodnom potrubí pri čerpadle a voda zaplaví šachtu s filtráciou zaplaví aj motor a elektrický prívod. Keďže čerpadlo má krytie IP44 zaplavením sa voda do neho dostane. Žiadne oddelenie nepomôže ale vypne prúdový chránič, v prípade zaplavenia zrejme vypne aj istič pretože nastane zrejme skrat priamo na svorkách čerpadla D/ elektrický rozvod v kúpeľni mám tiež chránený chráničom a kovové časti pospojovaním včítane hydromasážnej vane
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
Profilova fotka
@dagy2 , dobre si to zhrnul, akurát väčšina ľudí má len malý nadzemný bazén a pri ňom filter a čerpadlom zastrčené do predlžovačky cez okno v izbe. Preto bude menej úrazov, keď poradíme, že filtráciu treba pri kúpaní VŽDY odpojiť z el. siete a okolo bazéna nech POČAS kúpania žiadne predlžovačky nie sú. Filtráciu treba zapojiť LEN cez prúdový chránič a ten sa dá kúpiť aj taký , čo sa strčí do zásuvky a má na sebe zásuvku, ktorú už chráni. Takáto zásuvka musí byť vonku, ak nie je , hrozí úraz aj pri kosení trávy el. kosačkou. Bohužiaľ taký smrteľný prípad poznám. Kosačka presekla kábel ...
Odpovedať
Filtraciu vypnut pocas kupania nie je problem, horsie je vypnut protiprud ak si v bazene 😉
Odpovedať
@ro_man No to by ma zaujímalo, ktorý idiot má k bazénu predlžoval cez okno.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Piesková filtrácia má predsa naprogramované časy a opätovním zapnutím sa predchádzajúci zruší. Tak prečo by som mal do toho stále zasahovať? Jediné keď vysávam a regeneruje filter. Ináč beží podľa programu, alebo podľa režimu tepelného čerpadla.
Odpovedať
akurat som si spomenul ako cistime bazen 😄 ponorne cerpadlo do filtracie a manualne si beham po dne
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@dodok ahoj. stale plati ze otazka nebola nikym fundovane zodpovedana... skusim moj nazor (analyzu) - lebo to tiez idem riesit po nastudovani problematiky elektriky na mojom dome... (a kupeni bazena s filtraciou na 240VAC) a bohuzial TNC sustave... 😞 1./ podla mna plati jednoducha logika, ze ak plati ze "prud tecie cestou najmensieho odporu" - tak ak si aktualne v bazene, ktory nema vodivy spoj so zemou (pramienok vody, rebrik a pod.) a "prdne to" = faza je "vo vode" - tak si v pohode (ako vtak na vedeni medzi stlpmi), pretoze prud nikam netecie iba tam je pritomny ALE 2./ si v pohode len pokial nezacnes vystupovat a nevytvoris vodivu cestu "k zemi". vtedy tebou zacne prechadzat prud - a tu je problem - prud bude pretekat aj/prave tebou - a narusa elektricke signaly do tvojho srdcoveho svalu (krc, arytmia) = smrt (sleha ak mas stastie a hned spadnes VON a prerusis okruh, lebo ak by si omdlety po tej slehe spadol spat do bazena, utopil by si sa) - pre takyto pripad doporucujem vystupovat vzdy stylom "preskocenia" okraja bazenu jednorucne tak ze sa najskor chytis PRAVOU rukou okraja a rozmachnuty (ako ked preskakujes zabradlie ponad) preskocis okraj tak ze dopadas s dostatocnou zotrvacnostou NAJSKOR NA PRAVU nohu (maly okruh po pravej strane tela co iba "lizne" srdce) aby si v pripade ze to je "zive" a slahne ta, si vzdy vypadol z bazena VON ! takze radsej si rozjebat halvu po pade omdlety o dlazbu ako sa utopit omdlety po slehe v bazene lebo si spadol spat... potom je tu ale riziko este 3./ bazen nie je dobre izolovany (casom napr. chyba podlozky, prudik vody, preveseny mokry uterak co pije vodu nedajboze z bazena a dalej to tecie na zem a pod.) - samozrejme potom dochadza k bludivym prudom, ktore prebiehaju nahodilo podla zlozenia vody celym objemom bazena a "niekade" odchadzaju - a to sa teda rovna ze aj tak ta to zabije, lebo tie bludive prudy budu takisto narusat signaly do tvojho srdcoveho svalu a zabije ta to, pripadne dostanes infarkt a utopis sa... 4./ situacia ze "ides do" takehoto "ziveho" bazena, alebo ides cosi robit (cistit, davat plachtu, a pod.) - a prdlo to pocas prevadzky - no tak to uz je na kazdom ako bude testovat dotyk "k zivej vode" - ja osobne mam velmi dobru skusenost s obycajnymi, ale vzdy dobrymi (= nederavymi) KROKSAMI - ano, je to tak, najlepsie je mat dobru obuv aj v lete - max. ti ta elektrika "zabrni" do ruky - takze vsetko najskor chytat "pravackou" a nikdy nie naboso po travicke alebo dlazbe... (mam skusenost [a to viacnasobnu] ked mi prerazala stolna lampa [certifikovane led svetlo] faza na kostru - len mi prsty brneli a mal som tam 240 😄 - az kym som nezmeral merakom kostru a ozaj 240 dotyk plnou rukou ked som ju nastavoval... pravda to bolo v dielni na suchom betone v kroksoch - ale ak nebudes stat vo vode mal by si byt zicher) 5./ VZDY ale ozaj VZDY mat pri takomto bazene suche izolovane cvikacky na 1000VAC - lebo mozu nam inzinieri ci teoretici tvrdit cokolvek - ale aj istic sa moze zaseknut, aj prudovy chranic nezafungovat, aj poistka (ne)vyhoriet - vzdy to berte tak ze ako keby ste nemali ziadnu ochranu a boli napriamo do elektrarni pripojeny - a ked sa nieco stane, ze budete mat decko ci zenu v bazene - ako osobu vytiahnete, ak zbadate, ze odpadla ? (jebol ju prud a ostala nehybna vo vode a de facto sa topi) - no len tak ju nevytiahnete lebo aj vas to zabije ked tam gramble strcite, ani hrable vam nepomozu lebo aj tak osobu musite nevladnu vytiahnut z bazena - tak treba NEHLADIAC NA SKODY NA MAJETKU - OKAMZITE CVIKACKAMI PRECVIKNUT PREDLZOVAK (alebo napajaciu snuru) - jedine fyzicke oddelenie medii zaruci nepritomnost prudu vo vode (samozrejme nenechame padnut konce do mlaky k sebe !!!) - v principe by vam malo vydrbat istic alebo poistku alebo domovu na stlpe (najlepsie) lebo to tymi cvikackami date do skratu. to ze vam to blyskne do oci, to je nic... (lacnejsia varianta je vytiahnut snuru filtracie z predlzovacky ale chcem predist omylu s predlzovackami s vypinacom... ten vypinac je tiez iba spinac a moze ostat "zalepeny" takze zopnuty - ale aj tu mozeme prepokladat iste riziko bludiveho prudu po mokrej trave ked budeme chciet mokrymi rukami vytahovat privodnu snuru z predlzovacky...) - tak snad som ti odpovedal dostatocne aj s nejakym doporucenim. Vzdy to treba brat tak, ako keby to nebolo cerpadlo, ale FAZA ponorena do vody bazenu priamo. Lebo ani vypinac nemusi na cerpadle zafungovat (lebo to neni vypinac, ale spinac. a to je velky rozdiel z principialneho hladiska vysledku funkcie). Taktiez hadice cerpadla treba brat ako plnohodnotne vodice prudu. Nepocitajte tu s nejakou "ciastocnou nevodivostou" cistej alebo destilovanej vody. Vzdy to berte ako vodic. A samozrejme vsetkych doma ci navstevy preskolovat aspom pripomenutim co robit keby cosi... Umele dychanie s masazou srdca vie cloveka v pohode nahodit ak sa poda hned... Dalsie varianty ako moze dojst k usmrteniu prudom v bazene uz nebudem rozoberat, to su uz len variantne riesenia vytvorenia obvodu, v ktorom bude prud prechadzat tvojim telom a zabije ta. Jasne ze niekomu staci 20mA a je po nom, niekoho nejebnu ani 2 ampere ! To je zas debata o fyzikalnych vlastnostiach tekutin a tkaniv tela u konkretnych osob, pripadne analyza nervovych ciest a prudov v kazdom cloveku a ich odolnost, ale to je ina tema... Takze zdravy rozum do hrsti a "telo je ako vodic" ! Neuzavri okruh a zijes aj ked si "pod napatim"... (neratajme krokove prudy pri inych situaciach - je to len derivat loaklneho obvodu a prudu tecuceho telom v takomto pripade)
Odpovedať
@worm6666 toľko rečí o ničom, ide to vyriešiť i tak aby tam nebola ponorka , čerpadlo bude s nasávaním a oddelené nevodivo od osky motora, koľko ľudí sa už tak prizabilo vo verejných nerezových bazénoch?, tam je jediná možnosť pri búrke, no vtedy plavčíci vyháňajú všetko von
Odpovedať
@duzu jasne ale bavime sa o obycajnej filtracii co kupuju ludia bezne (200€ ?) a dava sa na predlzku za 10 eur. nechci tu od amaterov aby si zhanali nieco specialne, sak su neni ochotni dat ani 30 eur za prudovy chranic... (nemyslim ani nechcem rozoberat tie bazmeky co sa davaju do zasuviek - neverim ze su tam kvalitne rozdielove trafaciky...)
Odpovedať
Ak je VSETKA "elektrina" v dome zapojena cez prudove chranice max. 30mA tak je mozne tahat ORIGINAL predlzovacku aj priamo z domu a je to ok. Zamerne som uviedol hodnotu prudoveho chranica lebo niekto moze mat doma aj z hodnotou 100 mA a ten uz nemusi dostatocne rychlo zareagovat, respektive nezareguje vobec. Ak sa jedna o instalaciu bez prudovych chranicov respektive nekompletnu instalaciu, tak z domu netahaj NIKDY ziadnu predlzovacku k bazenu !!! Naozaj je tam velke riziko urazu elektrickym prudom. V takomto pripade si treba dat osadit skusenemu elektrikarovi vonku "antonka-SCAME" pevnu skrinku s osadenym prudovym chranicom 30 mA, ktory treba pravidelne testovat tlacidlom TEST ktory sa na nom nachadza.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?