Pomoc - lodžie pre bytový dom

Ahojte, rád by som radu (snáď som trafil správne fórum + pardon za gramatiku a preklepy). V roku 2021 som zakúpil byt, kde bol prísľub výstavby lodžií. Stavať sa malo začať v jar 2021, je jasné, že lodžie stále nezačali ani stavať. Nakoľko sa už tohto roku prišiel nazad zo zahraničia chcem sa sťahovať a tak ma pochopiteľne začalo ma zaujímať, kde je moja sľubovaná Lodžia 😄 V paneláku máme dohodu s nemenovanou firmou cez bytové družstvo. Je vypracovaný projekt, dokonca sme v štádiu, že máme od 08/2022 stavebné povolenie, v ktorom sa uvádza, že firma má začať stavať, má to byť hotové do 4 mesiacov a platnosť rozhodnutia sú 2 roky. Miesto toho mi na bytovej schôdzi dali papier s nasledujúcou vetou: "Schvaľujete vypracovanie projektovej dokumentácie ku stavebnému konaniu pre dom BLABLABLA firmou BLABLABLA v celkovej sume 3200 EUR a schvaľujete účel použitia  prostriedkov z fondu prevádzky, údržby a opráv?".Zároveň mali balkóny v 2021 stáť 190 tisíc EUR pre 16 bytov. Dnes je táto suma už o 80tisic EUR vyššia - info mám len od človeka, čo to od začiatku vybavuje. Mám snahu to pochopiť, hodlám samozrejme komunikovať s SBD a nemenovanou firmou, nakoľko mám pocit, že domovým dôverníkom to prerástlo cez hlavu (nič proti nim), nevedia mi ale polopatisticky vysvetliť čo sa deje a zo strany ostatných vlastníkov bytov záujem o lodžie je, ale ochota a schopnosť to doriešiť už samozrejme zostáva na pár vyvolených. Tých čo to zas zaujíma majú s pánom v bytovke citlovo povedané podľa môjho dojmu naštrbené vzťahy. 1.Je v poriadku, že to trvá takto dlho? A že všetko rieši domový doverník? Podľa mňa sú toto veci, ktoré by malo primárne vybavovať SBD, ktoré ja a ostatní vlastníci platíme. 2.Je v poriadku, pýtať peniaze z fondu opráv na projekt lodžií? (zmluvu s firmou ani neviem či máme - nič som nevidel, ale projektovú dokumentáciu už máme v rukách, a firma takto spätne žiada nejaké platby bez nejakých záruk že začnú s výstavbou. 3.Mohli za rok vyletieť ceny materiálu o 80 tisic EUR jak mi povedali na bytovej schôdzi? Lodžie sú 16ks, nejakých 1.3 x 6 )(šírku nepamätám presne, dĺžka sedí). Snažím sa len získať realistický pohľad na vec, sám sa týmto veciam nerozumiem. Budem rád za akýkoľvek postreh či radu. Ďakujem
Odpovedať
3 ano, mohli, nik ale nevie z coho to ma byt urobene ...ani ako ... a 4 vyprdnite sa na lodzie, je to prezitok ... a akurat kopa problemov do buducnosti ... ak uz lodziu / balkon, tak kupovat s bytom rovno ... kupit s prislubom od niekoho je ...no pekne povedane ...
Odpovedať
pokial nie je moznost mat balkon, tak by som na tej lodzii trval. ako mozno je to prezitok, ale stale je to aspon nejaky taky "vonkajsi" priestor v tom byte.
Odpovedať
Akurát riešime niečo podobné kde iniciatívna suseda chcela loggie, chcela zobrať uver z banky 700tisíc a hraničí to s trestným oznámením. Žiaľ tieto veci trvajú v bytovke večnosť. My sme mali mať zateplené pred 15 rokmi. Takže momentálne sme v stave hľadania pozemku 😄 A áno, má to riešiť bytové družstvo a papiere majú byť každému k nahliadnutiu. U nás je to tak že papiere na loggie nemá ani správca, celé zle proste. Čo sa týka cien tak vačšinou býva na projekte napísané že cenová ponuka je platná 3mesiace alebo pod. V týchto časoch málokto vie držať cenu dlhodobo.
Odpovedať
no takto. Cely proces by mal byt asi taky, ze najskor schodza alebo hlasovanie, ze chceme lodzie na dome. S vystavbou musia podla bytoveho zakona suhlasit vsetci vlastnici v dome, pretoze ide o novu vec, ktora tam predtym nebola a po vybudovani sa bude povazovat za spolocnu vec. Nasledne sa daju urobit cenove ponuky a vlastnici rozhodnu kto bude realizatorom. Potom nasleduje stavebne konanie a ked bude ok, firma moze zacat stavat. Ako ale vidis v tvojom pripade to vyzera, ze sa nepostupuje spravne, 2 roky niektore domy nerobili ani schodze kvoli kovidu a ak v dome nie je niekto iniciativny, kto by to so spravcom riesil a aj doriesil, tak je to este dha cesta. Pomohla by nejaka schodza kde by ste to vsetko prebrali, aby aj ostatni vedeli co sa deje.
Odpovedať
@marek_cunderlik Najprv pár upresnení, aby nedošlo k nedorozumeniu: 1. Pod "bytovým družstvom" má dúfam na mysli správcu, nie bytové družstvo ako vlastníka bytu. Teda ty si skutočným vlastníkom bytu, je to tak? 2. "kde bol prísľub výstavby lodžií" - kto ti prisľúbil postaviť lodžiu? 3. Keď už máte stavebné povolenie, tak to bolo vydané na základe nejakého projektu. Nerozumiem, aký projekt teda idete teraz zadávať? Nemáš to len pomýlené? Nemáte vydané len územné rozhodnutie a teraz budete podávať žiadosť o stavebné konanie? Videl si to stavebné povolenie? Je tam skutočne napísané "stavebné povolenie" s dátumom právoplatnosti? 4. To, že cena výstavby išla za 2 roky hore, nie je žiadnym prekvapením pre iných, len pre teba. Ak si si nevšimol, tak ceny stav. materiálov aj prác išli posledné 2 roky nehorázne hore. Takže zvýšenie ceny o 80 tisíc môže byť síce prekvapivé, ale nie nezvyčajné. 5. "SBD, ktoré ja a ostatní vlastníci platíme" - by ma zaujímalo, koľko platíš správcovi mesačný poplatok. Ty platíš mesačný poplatok za správu bytu a domu, t.j. za veci, ktoré máte v zmluve o správe definované. Patrí tam finančná správa zálohových platieb, vedeni FO, pravidelné revízie a bežná údržba nehnuteľnosti. Nie investičné aktivity vlastníkov. Za to si správca kľudne môže vypýtať peniaze navyše. Nemáš ani predstavu, aké je to náročne spravovať, dozorovať a financovať takú rekonštrukciu. My sme zatepľovali dom a pre správcu sme odsúhlasili mimoriadnu odmenu už neviem, v akej výške za vybavenie úveru, stav. povolenia uzatváranie zmlúv s dodávateľom a sledovanie stavby - rekonštrukcie. 6. "Je v poriadku, že to trvá takto dlho?" - ako dlho? Odkedy to vybavujú? Vybavoval si ty niekedy nejaký projekt a stavebné povolenie k nemu plus ostatné papierovačky? 7. "Je v poriadku, pýtať peniaze z fondu opráv na projekt lodžií?" a z čoho to chceš financova? Alebo čakáš, že to niekto za teba zaplatí? Však vy ste vlastníci, vy si tu musíte zaplatiť! V bytovke, kde som býval, sme menili komplet 2 zo 3 výťahov, pripravoval som výberové konanie, dohliadal na zmluvy. Potom sa zatepľovalo a robila sa rekonštrukcia strechy. Mali sme výbor vlastníkov (6 ľudí), ktorí tomu venovali nie málo svojho času. Aj ty si vlastníkom, či spoluvlastníkom. Je to tvoj byt a tvoj dom. Nie správcov. Správca len robí to, na čo ho zazmluvníte a čo mu zaplatíte. Takže ak sa ti zdá, že nikto nič nerobí, nie je problém ponúknuť sa, že pomôžeš s vybavovaním a tým to urýchliš. A nie len zo zákulisia pindať a všetko kritizovať, ako 90% vlastníkov, ale ruku k dielu nepriložili.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?