Ako využiť odrezky z dlažby: Postup krok za krokom aj s fotkami

  • 22.02.2024

Kto stavia, dokončuje či zariaďuje, ten to dobre pozná. Pri prácach nám vzniká odpad alebo sa nám zvýši stavebný materiál, ktorý je nám ľúto vyhodiť. A tak premýšľame, ako využiť každé euro, ktoré sme do materiálu investovali. Obzvlášť teraz, keď zvyšovanie cien neobišlo ani tento sektor. Rovnako sme s manželom premýšľali aj my. Ako využiť odrezky z dlažby? Chvíľu sme nad nimi bezradne stáli, keď manželovi napadlo – použijeme ich namiesto dlažby pri vchodových dverách!

Keďže manžel je kutil a naša technická miestnosť je zaprataná náradím, všetko sme mali doma. Ak vy potrebné náradie nemáte, pred prácou si ho kúpte alebo požičajte od dobrých susedov.

Čo budete potrebovať?

• rezačka na dlažbu
• gumené kladivo
• špachtľa
• penetračný náter
• hydroizolačný náter
• lepidlo na dlažbu
• levelys spony
• škárovacia hmota

Pred prácou sme si štrngli vychladeným radlerom a pustili sme sa do toho.

1. Povrch sme pred pokládkou očistili od nečistôt a prachu. Ide o zdanlivo obyčajný, ale dôležitý krok. Vstup do domu sme dôkladne pozametali a špachtľou odstránili nerovnosti betónu, aby nám odrezky sedeli. Takto pripravenú plochu sme napenetrovali.

pokládka dlažby svojpomocne

2. Po vyschnutí penetračného náteru sme na plochu naniesli hydroizolačný náter, ktorý bráni vlhkosti.

použitie hydroizolačného náteru na plochu pred vchodovými dverami

3. Medzitým, kým uschli jednotlivé nátery, sme sa pustili do rezania dlažby. Pôvodný rozmer dlažby bol 60×60 centimetrov. Podľa veľkosti a vzoru zámkovej dlažby sme namerali obkladačky. Dbali sme na dodržanie pravých uhlov.

Tip pre začiatočníka: Pred nanesením lepidla si narezané odrezky najprv rozložte na sucho. Predídete tak zbytočným chybám a skontrolujete si, či ste materiály správne narezali a usporiadali.

rozložená dlažba pred pokládkou pred dverami

4. Pri pokládke odrezkov sme si pomohli sponami s Levelys systémom, ktoré zabezpečia dokonalé vyrovnanie a fixáciu obkladacích prvkov. Je to skvelá pomôcka, ktorá slúži ako funkčná náhrada klasických krížikov.

Odporúčame:


Zapoj sa do diskusie a opýtaj sa používateľov (Strecháčov) na skúsenosti v sekcii „Dlažba, chodník, cesta“ v našom Fóre
použitie levelys systému na dlažbe

5. Následne sme aplikovali na odrezky lepidlo na dlažbu a postupne ukladali na plochu. Pre precíznejšie ukladanie sme si pomohli gumeným kladivom, aby odrezky sedeli rovnomerne a pevne.

položená dlažba pred škárovaním

6. Po vyschnutí lepidla prišlo na rad škárovanie. Pomocou špachtle sme vyplnili škáry medzi odrezkami. Nasledovalo začistenie odrezkov od škárovacej hmoty vlhkou špongiou a suchou handrou.

dlažba pred vchodovými dverami svojpomocne
dlažba pred vchodovými dverami plynule prechádza na chodník

Hotovo! Odrezky z dlažby sú využité, peňaženka a príroda ušetrené. A čo vy? Kedy a ako ste naposledy využili zvyšky stavebného materiálu?

Autorka článku: Dana Račko

Diskusie na tému článku