Zateplenie strechy? možnosti

Nazdar majstri. Chystame sa na rekonstrukciu podkrovia, resp na prerabku na bytovu jednotku ... Strecha je klasicke sedlo so stolicou vyska strechy je cca 5m v hrebeni. Chcel by som vediet alebo teda poradit cim podla vas tuto strechu zateplit. Ci klasika vatou,striekanou pu penou alebo fukanou uzolaciou ... Ake vyhody, nevýhody maju tieto moznosti? Aby som nezabudol, krytina sa bude menit na plechovu (dovod je ze nie je pod foliou a latovanie si to uz pyta).
Odpovedať
@peter113 ja som realizoval presne rovnaký projet asi cca 10 rokov dozadu minerálnou vatou. Pretože som nemenil krovové hrady a boli vysoké iba 12cm, na striekanú penu to bolo málo.. nadkladať som ich nechcel Takže som dal 12cm vaty medzi krokvy, nachystal som si držiaky na sadrokartony a krížom priečne cez krokvy daľších 12cm vaty. Dnesby som dal viac, ale na tú dobu to bolo postačujúce. do obvodovej kolmej časti som dal ešte jednu vrstvu, t.j tam je36cm izolácie, je cca meter vysoká a niečo cez meter od obvodového múru.. Tadiaľ mi vedú trubky kúrenia. Zo stolice som vyrobil strop, len som ho ešte vstrede podložil na vazníkoch, kde je nosné murivo zospodu. Vrch je zadebnený perodrážkou OSB 20mm. medzi osb a sadrokatonom je cca 30cm vaty. Hore nad stolicou mám ešte "špic", cca 2m vysoký priestor, kadiaľ mi vychádza komínn Tam mám skladové priestory, zateplené iba 12cm vlny, uzavretej iba parozábranou. Je to pyramída s pôdorysom asi 6x5m,vysoká 2m.. Podkrovný priestor má výšku asi 220cm, nič moc, ale nepôsobí stiesnene. Vazníkové trámy som vypiloval na miestach prechodu asi na polovičnú profilovú výšku, t.j. asi na 12m z 24. ale spevňoval som to celé odspodu vinklom 10x10 cm, ktorým som stiahol vypílené miesto, aby to nebolo oslabené. Vypiloval som to preto, aby som nemal vysoké prechody medzi miestnosťami. Podlahu v podkroví, ktorá je škvarobetononová, som dvíhal roštom o 12 cm do roviny s vazníkmi. Na podlahe je položená palubovka. Nad celým domom mi vlastne vznikla nová bytová jednotka, kde majú deti svoje kráľovstvo. Sú tam tri malé spálne, veľká detská izba, menšia obývačka a kúpelňa so záchodom. V obývačkeje vikier, v herni sú strešné okná.. Spálne sú bez okien, len so zaťahovacími dverami. Sú z oboch strán šikmé, tam mi okná nevošli. Ale výborne sa v nich spí, sú tmavé.
Odpovedať
Hlavne žiadnu striekanú PUR penu. Môžeš si pozrieť ako horí také podkrovie https://youtu.be/Bm_0-Avw-qI
Odpovedať
@zicher .tiez mam krovy 12 cm ... Stolicu budem musiet posuvat a po vyjadreni statika mi staci doplnit hore kliestiny ( zhruba do vysky stropu aby strecha nebola oslabena... Predsadene stienky mi vychadzaju zhruba rovnako .... Takze tvoje odporucanie (ak mozem tykat) je teda vata ... Podlahu mam betonovu deku tam ratam len s poterom a asi plavacka na to... Priecky mam v plane komplet so sadrokartona .. aj to len koli odlahceniu resp. Nizsiemu zatazeniu povodnej stavby...
Odpovedať
@mtmarek To je blbosť, PUR pena sama o sebe nehorí!! Tak horí kopec iných materiálov. Sám som to otestoval, ako horí PUR pena sama o sebe. Tu je video: https://youtu.be/9MN3yv-4Hbs
Odpovedať
@peter113 O výhodách a nevýhodách oboch materiálov (ak porovnávame PUR penu a vatu minerálnu) už boli popísané tony materiálov. Prečítaj si diskusie, ktoré nájdeš na MS ako aj na internete a rozhodni sa. Ak sa rozhoduješ ale čisto z finančného hľadiska, tak si daj rovno vatu. Ak sa skutočne chceš rozhodnúť medzi vatou, PUR penou či fúkanou izoláciou, tak si prečítaj o vlastnostiach každého jedného a potom sa rozhodni, čo sa ti viac pozdáva. Ani jedno nie je najhoršie alebo najlepšie. Každé je alternatíva, ktorá má určité vlastnosti, výhody aj nevýhody.
Odpovedať
@chrobak7 video teda vylučuje situáciu keď v noci bude spať rodina v podkroví a vznikne požiar v druhej miestnosti, že stihnú ujsť , neudusiť sa dymom a neuhorieť vo vnútri? Možno by si mal si preštudovať normy, ako napríklad EN ISO 13943, a tiež by bolo fajn, keby si sa porozprával s požiarnymi expertmi a celkovo zlepšil svoje vedomosti o o požiarnej bezpečnosti. 😉
Odpovedať
@mtmarek Uveď mi príklady, kedy dom zhorel, lebo mal striekanú PUR izoláciu v streche. Domy horia aj bez PUR izolácie. A tiež horia domy, ktoré majú minerálnu vatu ako izoláciu. A tá norma zakazuje používať striekanú izoláciu? Alebo na čo konkrétne v norme sa chceš odvolať? Napísať, že preštuduj si normu je alibistické. Napíš konkrétne, čo chceš tým povedať. Alebo cituj z normy konkrétne ustanovenia. Mi nehovor, že ty ju máš preštudovanú. Máš ju vôbec k dispozícií?
Odpovedať
@peter113 nechcem robiť žiadnu reklamu, ani propagáciu. Minerálna vlna bola moja voľba preto, lebo som si to vedel zrealizovať sám. Takže som platil len za materiál, nie robotu. Ako som už napísal, za sadrokartonom mi idú trubky kúrenia, ktoré sú zvárané plameňom-acetylenkyslíkovým horákom, klasické železné trubky. Plameň oblizoval vatu pri zváraní, tej sa to nijako nedotklo. Žiadny náznak plamienka požiaru, alebo zadymenia. Skúste oblíznuť horákom PUR penu, alebo plevovú, či polystyrénovú izoláciu. To je iba môj postreh. Takže som nielen ušetril, ale cítim sa aj trošku bezpečnejšie. Ale pre istotu mám v špici domu pri komíne dymové čidlo.
Odpovedať
@zicher mam pur v stenach aj streche ona tato pur pena neni samo znietiva ten ohen musi byt fakt na nej priamy a dlho aby sa rozsiroval. Sam som sa obaval ako to bude reagovat na ohen. Ale dam priklad prilozim zapalovac pena sa chyti ale ako nahne zapalovac dam prec pena zhasne.
Odpovedať
@chrobak7 prepáč ale tvoje video ukázalo presne to čo je aj v TL že je samozhášavá nie že je nehorľavá. A to je veľmi veľký rozdiel. 😉
Odpovedať
No ano, niekedy ale nejde o to, aký materiál sa vznieti, ale koľko vydrží izoácia náporu už horiaceho materiálu.. T.j. ak sa vznieti drevená konštrukcia, či ochráni vnútorný priestor izolácia a ako dlho neprehorí. Testy sú rôzne. A samozrejme ide aj o to, akým plameňom je izolácia atakovaná. Treba brať do úvahy viacero faktorov, nie iba nahriať kúsok peny nad plameňom. Otázkou je relevantnosť testov, ked sú materiály dlhodobo atakované teplotami cez 1000°C, to sa topí sklenné vlákno. To už sa nejedná o to, že nejaká iskra vznieti izoláciu a spôsobí požiar. Z môjho pohľadu je minerálna vlna dobrá voľba, ale samozrejme sú aj lepšie a nehorľavejšie izolácie. U mňa vyhral pomer cena/kvalita.
Odpovedať
@chrobak7 suhlasim, je najlepsie si to pozistovat, spisat si vyhody a nevyhody, lebo kazdy sa na to pozerame inak, ine veci su pre nas prioritou. My sme davali striekanu izolaciu a problemy som nemal doposial ziadne. Mna pri tom oslovili dobre parametre a tiez rychla aplikacia.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Myslim, ze je to individualne, kazdy preferuje nieco ine. Su ludia, ktori si stoja za klasikou, ako napriklad moj svokor. Ale my sme zvazovali, porovnavali, so znamymi sme sa rozpravali, co maju, co davali, tu sme diskusie citali a az ptoom sme sa finalne rozhodli.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch

Odpoveď na príspevok od chrobak7:

@mtmarek Uveď mi príklady, kedy dom zhorel, lebo …
@chrobak7 no keď si normu preštuduješ tak zistíš ako sa počíta požiarna odolnosť a teda keď urobíš technický výpočet a zsitíš že pre obytné podkrovia striekaná PUR pena nikdy vyhovovať nebude. A čo sa týka tvojich príkladov domov ktoré mali zhorieť. Poslal som videoukážku ako sa PUR pena správa pri požiari. A ak potrebuješ názorné príklady ako niekto zhorel v podkroví tak prípomínam že nežijeme v stredoveku aby sme čakali kým taká situácia nastane. Všetky materiály a ich správanie sa testujú na modeloch, teda nečaká sa na to kým rodina v podkroí zhorí aby sa dal ukázať dôkaz. Nežijeme v stredoveku.
Odpovedať
🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?