Vlhkost v dome

Profilova fotka
Pekny den vsetkym prajem, chcem sa poradit ohladom vlhkosti, resp. sucha v dome. V izbach mame 30 % vlhkosti, mame rekuperaciu pustenu na 55 % cim okrem zvlhcovacich pristrojov vieme zvysit vlhkost v dome?
Odpovedať
Profilova fotka
@sisiatko12 vypnite rekuperáciu.
Odpovedať
Profilova fotka
Znizit vykon rekuperacie na 25% ked je vonku vyraznejsie pod nulou
Odpovedať
@sisiatko12 zvlhcovace, kvety, znizenie vykonu rekuperacie na minimum. Susenie pradla na susiaku vo vnutri. Aj tak to je v zime o suchom vzduchu. V spalni nam bezi zvlhcovac nonstop na nastavenych 55 %. Do obyvacky planujem kupit vykonny zvlhcovac s nadrzkou aspon 10 litrov. Len to doplnanie a nosenie vody je na ho.
Odpovedať
@pistikus Dorobit plavak, napojit na vodu 👌
Odpovedať
@sisiatko12 pri rekuperacii staci minimalny vykon 24 hodin denne, 55% vykon je zbytocne vysoky. to pomoze zmiernit klesanie vlhkosti, no a tak sa pravdepodobne budete musiet zmierit so zvlhcovacom, su dostat aj take, do ktorych sa da naliat voda z vrchu bez nutnosti vyberania nadobiek atd, praca na minutu denne.
Odpovedať
@sisiatko12 no reku hlavne v zime dost vysusuje pri protiprudovom vymenniku. Zvysit vlhkost nie je jednoduche len cez nejake zvlhcovace ja som sa na to vykaslal, alebo pri celom dome zvysit vlhkost by bolo potrebne riadny stroj 🙂. Znizit vykon reku sa da len to by malo byt podla mnozstva produkovaneho CO2. Zavisi aka je vykonna reku, kolko ludi v dome aky velky dom a pod. Lepsie sa pozerat na hodnoty CO2 ktore odzrkadluje kvalitu vzduchu. Ja mam nastaveny vykon reku tak, aby som sa s CO2 hybal vacsinu casu niekde do 1000 ppm. Takto to mam teraz 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@dominik_boksansky a kedy viem, ze co2 nie je v norme, ked je nad 1000? co v takom pripade, zvysit/vypnut rekuperaciu, otvorit okno, ako sa s tym da pracovat? dakujem
Odpovedať
@kejsix Takyto sme mali v robote, byva tu tak sucho ze nas od urcitej vlhkosti vsetko kope. Jedno pondelkove rano sme dosli po vikende do roboty, zo stropu z vyduchov ventilacie tiekla voda, znicene dvere, koberce, vyduta dvojita podlaha, znicene sadrokartonove steny. Oplatilo sa
Odpovedať
@sisiatko12 My to iste, rekuper uz len na 1st. Niekedy nominal podla programu na striedacku 3 a 2 st. Aj tak vhlkost ledva 35%, s reku 26% zvlcovace maly /ziafny efekt, aj to kym idu. Kvetin plno aj velkych , skoro ziadny efekt. Nechapem kde sa ta vlhkost straca, ked som cakal na vzduchovy filter mal som reku vypnutu aj 3 dni , vhlkost v zime aj tak max. 39%. V spalni celu noc maly zvlcovac kvoli slizniciam. Mne to nevadi, no zene ano. Ovocie , pecivo kolace vsetko za par hodin dehydratovane na uroven keksov. Tehla. Budem ucazovat na riesenim centralneho zvhlovania cez rekuper rozvody na styl difuzera zaroven s aromaterapiou. Myslim ze nieco take existuje. Na druhu stranu rekuper aj v zime s uctihofnymi teplotami vzduchu, pri -7 st na vstupe 19st, odpadovy 24st. Teraz casovac, na noc vypinam kym prejdu mrazy.
Odpovedať
@dwh Preto existuju napr. senzory zaplavenia k alarmu a pod. Riesenia su, vedomosti ako ich pouzit uz pomenej.
Odpovedať
@kejsix to je mi jasne. Ja som potom zo srandy pozeral kolko ten zazracny zvlhcovac stoji, je to sranda za par tisic tak ma zarazilo ze na signalizaciu vytopenia uz nezostalo. Ale vies, ja som tu len radovy zamestnanec, kto som ja aby som to riesil? Stacilo mi ked som tu zacal kibicovat kompetentnych za protipoziarne opatrenia, tych par utocnych mailov ktore nasledovali zo strany vlastnika a spravcu by som si druhykrat kludne usetril. Signalizacie nech si riesi firma ktora si tie priestory prenajima, ale hlavne majitel/ spravca budovy.
Odpovedať
@dwh Potom plati stare zname "kto chce kam" 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ahojte, prosím, viete pomôcť s nastavením rekuperácie, aby sme nemali také sucho? Už to začíname aj zdravotne pociťovať. Vlhkosť sa u nás drží vacsinou od 25 do 33%. Novostavba drevodomu
Odpovedať
@bellatrix27 Podľa návodu k Vašej rekuperačnej jednotke nastavte minimálny objem. Spínanie väčšieho výkonu manuálne podľa potreby nejakým spínačom na krátky čas, napr. po sprche, WC - záleží, aké ovládanie máte. Ak by aj minimálny objem vzduchu bol veľa, čiže vzduch by bol naďalej príliš suchý, tak môžete buď dať viac rastlín, ktoré vyžadujú veľa vody, alebo RJ na určitý čas vypínať (zapojiť ju napr. cez časový spínač.
Odpovedať
Dakujem, bežne používame keď sme doma prevádzkový režim "normalny", kde je prietok prívod aj prietok odvod 50%. Skúsime pár dní zapínať iba režim "minimálny ", kde sú tieto prietok 20%. Mohlo by to pomôcť? @blacksr
Odpovedať
@bellatrix27 Neviem, akú RJ máte. 50% resp 20% z čoho? Ak má max 200 m3/h, tak 20% z toho je 40 m3 a to je veľa, pokiaľ v dome nikto nie je. A pokiaľ máte silnejšiu RJ, tak objemy budú ešte väčšie. Ale v zásade áno, 20% výkonu resp. ešte menej bude treba.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?