Poradte ako zlepsit energeticku triedu domu z B na A

Zobraz úvodný príspevok
Vcera nam doniesol projektat individualny projekt RD, ktory sme si sami navrhli. Ide o NED, drevostavbu. Energeticka trieda podla projektu vychadza B, vraj kvôli tomu, ze ide o velku plochu domu a jeho clenitost. Viete poradit, na co by sme sa mali zamerat pri stavbe, aby sme dosiahli energeticku triedu A?
Odpovedať
1
2
@mokuska2 primarne vykurovanie mas ake?
Odpovedať
@majkoj Dobre, cize mozme tak zosumarizovat, ze EPD bez drahych technologii na/po hranici navratnosti mozes postavit, ale Acko bez tych technologii nie? Bude mat aj mio Becko?
Odpovedať
@matorado preto, ze nasa poziadavka pri zadavani projektu bola, ze chceme NED a projekt je na svete a zistili sme, ze nie je NED. Preto moja otazka, ci sa to da "za jazdy" nejako zmenit.
Odpovedať
Profilova fotka
@matorado neplet sem navratnost :), ja silne pochybujem aj o navratnosti mojeho riesenia :). To ci bez technologii postavis PD, zavisi od toho aky dom preferujes. Ak postavis poschodovu "kocku" v pohode a preto nepredpokladam, zeby mio nemal A. Ale v tom momente ak sa ti paci bungalo, nedajboze nejaky do L, za rozumny peniaz a z toho PD bez technologie proste neurobis. A niektore nedostanes ani do Acka. Priklad: moj dom podla mojich vypoctov 15cm NEOPOR 40cm vata 30kWh/m2/rok 40cm NEOPOR 40cm vata 24kWh/m2/rok 40cm NEOPOR 80cm vata 18kWh/m2/rok
Odpovedať
@bozsky_kaja projektant navrhol systém s použitím priamovýhrevných elektrických rohoží Fenix. V kúpelni rebríkové vykurovacie teleso.
Odpovedať
@majkoj Prepac, viem.. Ta navratnost sa mi tam nejako omylom presmykla... :-) Ja som tiez dimenzoval zateplenie na elektrinu, ale kurit som chcel drevom.. Ktore mam tak lacno, ze by sa neoplatil ani jeden jediny cm z tych 20cm EPS na fasade... @mokuska2 Secko sa da. Lenze cim neskor, tym je ta zmena drahsia, ci menej ucinna. My sme za behu secko pomenili, neodporucam.. Elektricky priamoohrev do domu, ktory nie je ani NED urcite nie!
Odpovedať
@mokuska2 nie som si teraz isty, ci je tych 64,94 kWh/m2a uz po zaratani rohozi, ale eletricky priamotop ma najhorsi sucinitel, az 2,7, cize AK je to po zaratani kurenia, tak mate 24,05 kWh/m2a potrebu tepla. napr FVE maju ten sucinitel 0,1, plyn ma 1,3, ... s inym kurenim by to bolo v pohode.
Odpovedať
@matorado ved este sme ani nezacali ;-) , ale co vieme teraz ovplyvnit, tak radsej ano. Ako z môjho laického hladiska mne je uplne jedno ci mame pismenko A ci B, ale ide mi o to kolko je to v prepocte na € ;) A ak sa nemylim, cim viac kWh miniem, viac platim.... Ak to co navrhol projektant nas bude mesacne stat napríklad 120 € a vieme teraz najst dobre riesenie za menej penazi, tak urcite zvazime, ci to zmenit. Ved manzel ma vselijake kontakty, tak si dame nacenit viac alternativ a uvidíme. Kazodpadne vam vsetkym dakujem za vase postrehy, rady a aj navrhy, ci odporucania, su pre nas urcite cenne :)
Odpovedať
Profilova fotka
@bozsky_kaja to nie je po zaratano rohozi, je to potreba tepla, nie globalny ukazovatel :) @mokuska2 ked chces vediet kolko ta to bude stat vynasob to cislo 65xplochax0,12 a dostanes sumu za rok na kurenie
Odpovedať
@majkoj v tom pripade to NED nie je a projektant to odflakol ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@bozsky_kaja ako som pisal vysie, podla vyhlasky 364/2012 je :)
Odpovedať
@majkoj v tom pripade by som do takehoto domu ale elektricke odporove nedaval.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 1 roku
@mokuska2 Ahoj. Mám postavené niečo podobné ako vy v projekte. Mám tam aj Fénix. Do A-čka sa skôr nedostaneš ako dostaneš. Musela by si zmeniť primárnu energiu na TC aj pre TUV. AK Ti nejde o A alebo B ale o investičné a prevádzkové náklady tak si dovolím tvrdiť, že je takmer jedno čo si zvolíš. Celkovú potrebu energie mám 55 a primárnu energiu mám 153. Ak robíš drevodom a budeš zateplovať a chceš šetriť peniažky tak si určite sprav rekuperačku. AK máte stolársku dielňu a veľa drevného odpadu tak radšej voľ aspoň ako sekundárnu energiu nejakú piecku. JA na tvojom mieste by som šiel do drevoplynu s akumulačkou ako primár s teplovodnou podlahovkou. Drevoplyn má tuším dokonca najnižší koeficient pre energetickú náročnosť. Rekuperačka kvôli nižším prevádzkovým nákladom je v tomto prípade tiež otázna. Bola by to skôr otázka komfortu aby si nemusela stále otvárať a zatvárať okná.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?