Pomoc - difúzne otvorená stena izolovaná z vnútra

Zdravím všetkých. Ľudia pomôžte mi vyriešiť tento technologický problém. Keby aspoň niekto vedel na koho sa obrátiť. Mne je o izolovaní domu jasné pomaly všetko. Ak by som mohol , tak izolujem z vonku ,medzi konštrukciou a z vnútra, no nejde to. Vonkajší vzhľad stien musí byť zachovaný. A tak jediná možnosť je izolovať medzi konštrukciou a z vnútra. Keďže hrúbka izolácie medzi konštrukciou je nedostatočná(150mm). A taktiež prerušenie t.mostov je žiadúce. Na obrázku je názor na ukážka izolovania medzi konštrukciou. Z vnútra by som dal ešte minimálne 50mm izolácie ,aby pokrylo celu drevenú konštrukciu. No čo potom? Správne by sa tam mala spraviť paroizolacia. No ja som za difuzne otvorenú stenu v prvom rade. ako to urobiť aby mi to fungovalo bez kondenzatu na hrubej drevenej konštrukcii v vnútri steny?
Odpovedať
Profilova fotka
@strme velmi malo informácií ste uviedli... na korektnú odpoveď treba poznať presnú skladbu akú chcete použiť
Odpovedať
Profilova fotka
@strme máte tu niekoľko príspevkov na parciálne riešenia, tak sa stavba nerieši. Nájdite si projektanta, čo tomu rozumie, historické stavby majú zložité požiadavky. Ináč to dobabríte
Odpovedať
Profilova fotka
ten obrazok je tak prtavy, ze tam takmer nic nie je vidiet. Z coho je ten "ram" ?
Odpovedať
@jan45 @jankevely @majkoj tak doplním. Je to novostavba ,stavaná systémom stavlaft. Je to drevená konstrukcia. Spodok a vrch je hranol 200*250 mm a stĺpy sú 300*300mm. Stĺpy sú v každom rohu a každých 2.5metra ktoré podopierajú veniec z tých hranolov 200*250mm. Výplň v konštrukcii sa robí ako klasický drevo dom s minerálnou vatou. Lenže ja by som chcel ako píšem ešte izolovať z vnútra. A urobiť z toho difuzne otvorenú stavbu. Projektanti píšu že na trvalé obývané domy treba urobiť paroizolacia. No to budem ako v igelitke. Čo s tým robiť. Písali ešte o možnosti použiť niečo ako tyvek aiguard. Kde sa paroizolacia mení v lete na paropriepustnu. No neviem či je toto správny spôsob. Veľmi tomu neverím.
Odpovedať
Skladba by vyzerala z vonku do vnútra takto: medzi stĺpy ide obklad drevo, vzduchová medzera,paropriepustny materiál, minerálna vata 150mm, potom už ide 50mm vaty ale na celú stenu tak aby pokrývala všetky stĺpy a vence. Ďalej by mala ísť paroizolacia ,ktorú nechcem. A ďalej by nasledovala vzduchová medzera a 60mm hliny. To je všetko.
Odpovedať
@strme to je čo za kokotinu s tou hlinou? 😁 Odporúčam vtáčí trus.
Odpovedať
@igor256 S hlinou máme veľmi dobré skúsenosti z predošlých stavieb. No stena z hliny musí mať určitú hrúbku aby fungovala. Tvoje steny z trusu si sám vymyslel či to máš od niekoho? Ako sa ti tam s takou stenou býva?
Odpovedať
Profilova fotka
@strme miešate technológie, výsledok je nezaručený. rozdelenie konštrukcií je len teoretické, v praxi prebieha prechod tepla zložitejšie, nesledujú sa len jednotlivé vlastnosti materiálov. Je to len odvážny experiment, stavebná fyzika je zložitejšia.
Odpovedať
@jan45 čo by ste odporúčali vy? Paroizolaciu a hotovo? Ďakujem za odpovede
Odpovedať
Profilova fotka
@strme difuzne otvorene konstrukcie sa robia, akurat su extremne narocne na prevedenie (Staci aby si z von dal nespravnu omietku a mas zarobene na problemy) takze to urcite nie je na diskusiu na fore , ale s projektantom, ktory nieco take naozaj aj robil a rozumie tomu. A pri vsetkej ucte , tych az tak vela nebude. Navzdory tvojemu presvedceniu, dom s difuzne otovrenou a uzatvorenou konstrukciou ty nerozpoznas. Musis si uvedomit, ze aj pri tej difuzne otvorenej, nou prechadza len niekolko malo percent vlhkosti ktoru treba dostat z domu. A akokolvek vlhkost v mineralnej vate rapidne znizuje jej izolacnu schopnost.
Odpovedať
Profilova fotka
@strme písal som odpoveď, ale j e problém to poslať. zhodujem sa s názorom majkoj
Odpovedať
@strme a premyslal si (teda ked spekulujes s hlinou) ako izolant pouzit slamu?
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@strme Spýtaj sa tu s kým to riešili toto je dom bez parozábrany https://old.modrastrecha.sk/blog/emma...
Odpovedať
@marcoy83 nemám skúsenosť so slamou ale myslím že pri slame treba tiež určitú hrúbku steny a v našom prípade pochybujem že bude mať také vlastnosti ako m.vata pri takej hrúbke.
Odpovedať
@strme valky (nepalene tehly) sa vyrabali z ilu, slamy a kravincov. Takze ten trus nie je az tak mimo misu ;-) Ale nedochadza mi logika tvojich uvah. Napraskas tam mineralnu vlnu, ale nechces "igelit" ako parozabranu, zato chces hlinene steny. Vyrabas mackopsa a to fungovat nebude. Ak ma byt vo vnutri hlina, skus pohladat konoplne izolacie, pripadne ovciu vlnu. Na pocudovanie tieto materialy vedia "pracovat" aj s vlhkostou a izoluju aj pri vyssej vlhkosti. Hlavne vlna, ta je od prirody vymyslena na to aby ovci nebolo zima ani ked zmokne
Odpovedať
@strme @zita19 mne tam ta folia akosi nesedi...podla tejto stavby https://www.youtube.com/watch?v=CBk1L... sa robi do nosneho ramu pomocny rost na uchytenie vonkajsej "folie" https://www.youtube.com/watch?v=FuVkm... na to ide zaklop - drevo bez odvetravanej medzery 😄 toz neviem ako chces difuzne otvorenu stenu s touto skladbou...ak neni medzi foliou a drevom medzera na odvetravanie...
Odpovedať
@zita19 @marcoy83 mne sa na parozabrane nepáči to , že aj keď to urobím perfektne bez chyby, čo ja určite robiť viem , po zaklopeni sa tam už nedostanem a nebudem tušiť či sa niečo odlepilo alebo nie. Ako zistím, že po 30 tich rokoch sa tam niečo neodlepilo? A ako nájdem chybu? A to je jedno či tam bude z vnútra drevený obklad alebo nejaká stena z hliny. Skladba difuzne otvorenej steny mi prišla ako správna cesta. Pretože by vedela prijať nejaku vlhkosť a tak ju aj odovzdať. Aj keby tam vznikla dierka. viem, pri parozabrane to funguje rovnako, no ak teda parozabrana tak bez dierok na vzdy. Inak to parozabrana nie je. Už ale pôjdem cestou parozabrany , ktorú budem lepiť jednou obojstranou páskou a ešte prelepovat druhou. A správne vravíš žeby tam mohla byť aj iná izolácia. ale peňazí tiež nie je veľa na čisté prírodné materiály. Čo som pozeral tak sú o dosť drahšie. A aj tak by som podľa doterajších informácií musel spraviť parozabranu. Takže nič by to neriesilo. Čo sa týka 60mm hrubej hlinenej steny,tak tá má pomáhať udržovať teplotu a vlhkosť v interiéri. Máme to už odskúšané a rozdiel cítiť. Lenže ta odskusana stena je v klasickej slovenskej drevenici kde je stena difuzne otvorená. Tak uvidíme čo to bude keď tam bude parozabrana. Neviem podrobne do detailov ako stávajú tie domy litovci či lotyši z videa ale obklad z vonku u mňa bude vetrať. A z vnútornej strany bude tiež vetracia medzera medzi parozabranou a stenou z hliny.
Odpovedať
A ešte otázka. nebolo by lepšie prípravu na parozabranu urobiť už pod drevenú konštrukciu domu? Tak že medzi betónovou platnou a stenami by sa už dal pás parozabrany , ktorý by sa potom už napájal na parozabranu na stene? Alebo to robiť klasický tak že sa parozabrana lepí s páskou alebo lepidlom o hydroizolaciu či platňu až po stenách?
Odpovedať
@jan45 @majkoj tak som spravil navrh steny v reze. bude to fungovat ,alebo nie? vase postrehy ma dostavaju na spravnu cestu, tak vam za to velmi pekne dakujem.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?