Základy vynatie ornice

Dobrý deň, Chystám sa na stavbu viac menej svojpomocne a chcel by som pár rád ako na základy, v projekte mám vynatie ornice 30cm ale ked tak urobim a vykopem zakladove pasy beton bude nad zemou nie zaroven tým padom by som do musel dosalovat na zakladove pasy pojde este jeden rad Dt tvarnic, chcem sa opytat ci by bolo mozne vynat ornicu napr len 20cm aby beton nebol nad zemou hrá ta ornica niaku rolu pri nekorsom posune alebo nieco? Ako ste postupovali pri vasich stavbách vynímali ste ornicu?
Odpovedať
Len uplny blbec nestiahne ornicu pod stavbou. Pekne ju stiahni (tych 10 cma ta nespasi), nahrn na konci pozemku na kopu a ked budes robit zahradu budes ju mat nachystanu, nebudes za drahe peniaze zhanat kadejaky bordel, co sa na ornicu ani nepodoba. Uplne najlepsie je stiahnut ornicu aj zo sirsieho okolia buducej stavby, lebo pri stavbe sa znehodnoti. A pri zakladani sa riad projektom. Ked projektant predpisuje stiahnut ornicu, tak aj zaklady pocital s ohladom na tento stav. Nemozem si pomoct: Kolko usetris? V kontexte ceny celeho domu je toto prd do Sumavy.
Odpovedať
@zita19 Asi si ste ma vobec nepochopila, ide tu o to ze ked stiahnem 30cm ornice tak mi vynde beton v zakladových pasoch nad zem a musel by som to salovat alebo neviem co , co mi pride dost neprakticke a nelogicke, predsa je jednoduchsie tych 10cm ornice stiahnut menej aby beton nebol nad zemou a nemuselo sa to salovat alebo neviem co. Rozumieme sa? Alebo ako by ste to riesili radsej by ste to šalovali aby sa ten beton nepreliel hore na fotke je vidiiet povodny teren a odnatie ornice kde je vidiet aj vysku betonu v zakladovom páse. Tu nejde o ušetrenie za ornicu ale o tu praktičnosť
Odpovedať
@smack rob ako uznas za vhodne, mne by bola ornica vzacnejsia ako par metrov odpadovych dosiek na salung
Odpovedať
@zita19 tych dosiek pár nebude na ploche 300m3 + pracnost čas cena atď. Moja otázka ale je či to ma aj niaku inú ulohu ta ornica pri prípadnom posune domu časom alebo nieco
Odpovedať
Profilova fotka
@smack chcel by som vidieť pozemok s 30 cm ornice.
Odpovedať
@smack ty máš akú matiku? =-) Logicky keď stiahneš viac ornice, budú zakladové pásy hlbšie... Fakt to chceš stavať sám?
Odpovedať
Profilova fotka
@smack ja som mal ledva 15-20 cm ornice kukni album , tak stiahnes o 10 cm menej , alebo vykopat hlbsi zaklad a dat 2 rady dt
Odpovedať
@smack ....zdravim....vyska zakladoveho pasu nemusi byt 60cm. Tu ide o tzv.roznasaci uhol zakladoveho pasu,ktory je 60° a vyska zakladoveho pasu sa da vypocitat....staci aj 30 cm... ....takze jednoducho odpocitaj z vysky zakl.pasu tolko,aby si sa dvomi dt.dostal na uroven podkladoveho betonu.... ....drzim palce a nech sa dari....
Odpovedať
@megdesign tak ty sa tiez rozumies, preco by mali byt hlbsie ked raz maju byt v hlbke -1300 tak aj po vynatí ornice budu stale v tej istej hlbke
Odpovedať
@jan45 preco by ste chceli vidiet pozemok z ornicou 30cm tak to je v tabulkach podla kvality pody kde urcili ze je treba vynat 30cm ornice
Odpovedať
@micjak ale stiahol si menej ornice ako si mal v projekte alebo si mal len tolko stiahnut tych 15-20cm? vsak tak to chcem aj urobit ze by som stiahol menej tej ornice tak ako pises len tych 15-20cm
Odpovedať
@smack nebudú. Oproti rastlému terénu budú hlbšie o skrývku ornice. Inak, tak sa to aj volá... Skrývka ornice... https://www.prodom.sk/blog/realizacia... Žiadne vyňatie... Ale určite sa rozumieš viac ako ja. Držím palce pri stavbe. ;-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@smack práve že to bolo určené podľa mapy, realita je iná
Odpovedať
Profilova fotka
@smack neviem v projekte som asi nemal urcene , neriesil som stahoval som pokial bola cernozem
Odpovedať
@megdesign Tak určite nemrznúca hĺbka sa neurčuje podľa skrývky ornice, ale podľa finálnej výšky okolitého terénu. Aj keby išiel len do 110 a navezie 20, tak vždy bude v nemrznúcej výške. Tak že @smack ma pravdu. Mudruješ a nevieš o čom.
Odpovedať
@ruren lenže my sa tu nebavíme o nezamrznej hĺbke, pán odborník. Bavíme sa o tom, že pánko nechce sťahovať 30 cm ornice, lebo potom by podľa neho musel prišalovávať zakladové pásy.... Nauč sa čítať alebo hneď z rána nechlastaj.
Odpovedať
@smack Je treba dodrzat hlbku zakladu od povodneho terenu. Samotny beton vylejes do vykopu samozrejme iba tak, aby sa neprelieval, tych par centimetrov nie je podstatnych. A potrebnu vysku potom dosiahnes DTckami, prinajhorsom tam das este 1 rad navyse a netreba riesit ziadne salovanie zakladoveho pasu. Co sa tyka ornice, treba si uvedomit, ze sa jedna o hrubu pracu s bagrom, kde centimetre velmi nehraju rolu. Stiahni cca 20 cm a neries.
Odpovedať
@megdesign Lenže on stále môže ostať na tých pôvodných 130 a ten základ nemusí isť hlbšie a ani ani nič nemusí prišalovavať,jednoducho pasy zaleje o 15 cm nižšie a pridá 1 radu DT.
Odpovedať
@ruren ale veď ja viem. Preto som pisal, že ak stiahne ornicu, budú pásy hlbšie. Hĺbka výkopu má byť od upraveného terénu 960mm, od rastlého 850mm, žiadnych 1300. Výška zakladoveho pásu má byť 600mm. Plus 250mm to jedno jeho DT. To je tých 850mm.. Zatiaľ chápeme? Ak stiahne 30cm ornice a nechce šalovať základy, lebo veď stiahne 30cm a výška DT je 25cm, trčali by mu ako píše, vykope ich hlbšie o ten 5cm rozdiel, lebo výška základu má byť 60cm, a zaleje zarovno hliny. Čiže bude kopať hlbšie? Čo myslíš? To, že zaleje pásy o 15cm nižšie, si hádam nemyslel vážne...
Odpovedať
Tiez mam v projekte myslim 1100 hlbku zakladu. Hlbka ornica a jej vynimanie je nezmysel. Ked si vynimal ci budes bynimat pozemok z ornej pody, urad ti urci kolko mas z ornice zobrat. Kolko jej vezmes je uz na tebe. To nikto kontrolovat nebude. Niekto skryvlu ornice nerobi vobec. Ja som stahoval od 15 do 30cm. Kde ako vyslo kedze teren nebol uplne rovny. A ozaj to bola len hruba praca bagrom. Na zem po stiahnuti sa zameral dom. Zaklady som daval na hlbku 60. Aj s 5cm podsypom makadamu. Zalial som beton po uroven hliny. Rovinu som si spravil laserom a vyznacil. Potom som to vylial betonom. Aj tak to nebolo najrovnejsie. Na to 3 rady DT a 15 cm platna. Vyskou som cca 70cm nad urovnou terenu. Po dokonceni domu ornica pojde domu, navysim teren o cca 20-30cm v okoli domu. Tym padom po navyseni terenu zaklady mam v hlbke cca 100-110cm. Nic nesaluj. Pozeraj albumy ludi ako to robili. To ti da viac ako x slov tu na fore.
Odpovedať
@megdesign To si odkiaľ nabral také čísla. Na hĺbku základov ma vplyv samotné podložie a klimatické podmienky a nie nejaké poučky. A tých 15 cm som myslel vážne. Pri 130 cm zakl. pásoch keď odrátam 30 cm ornice ostáva ešte 1 m. Čo už si by sa mohlo stať, keď pásy budú mať 85 cm a ďalej budú pokračovať DT?
Odpovedať
@ruren pozri si prosím ťa hore v otázke tu fotku z projektu a popozeraj, aké tam sú čísla pri kotovaní....
Odpovedať
ja som zacal stavat 18 juna svojpomocne lepsie povedane ze otec a ja a vsetko az po hrubu stavbu som mal spravene este v oktobri a vsetko som cerpal zo stranky dobraradanadzlato.sk - velmi dobre napady nie vsetko je dobre co tam opisuje ale myslim si ze zdravi rozum a trochu sa popytat nejakych znamych murarov a pod, pripadne aj projektant kolko razy dobre poradi. to co on spravil za 3roky tak ja som to stihol s mojim otcom za 5mesiacov (najdlhsie nam trvala strecha kedze projekt bol zly).
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?