Zakladova spara 40cm?

Ahojte, firma zacala so stavbou domu a namiesto 600mm zakladovej skary a hlbky 1 meter urobili zaklady iba 400mm a hlbka 800mm a iba beton bez zeleza. Ostal som mierne zaskoceny, pretoze mi dopredu nic o zmene oproti projektu nehovorili. Zevraj to tak robia bezne, ze poda je vsade rovnaka a sudrzna a staviam na rovine, ze sa nemam coho bat a ze katalogovy projekt byva zbytocne predymenzovany a bla bla. Ja nie som stavbar, ale nikde som sa nedocital o tak uzkych zakladoch. Staviame bungalov s rovnou ytong strechou a cca 150m2. Prikladam aj foto vykopu. Sorry ak je to hovadina a som iba doplaseny tak to zmazem.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joseph91:

Ahojte, firma zacala so stavbou domu a namiesto 6…
@joseph91 Stavbár sa musí držať projektu bez ohľadu "ako to robia bežne" Šetrí firma kôli zisku? Ako bude prebiehať výstavba keď začiatok je takíto?
Odpovedať
Presne toto som riešil hned na zaciatku ked som rozposielal cp na zaklady domu. Zeleza o polovicu menej. Odpoved:netreba je to predimenzovane. U mna to neplatilo a hned som ich škrtol. Ak si dam nieco nacenit tak to chcem tak ako to je v projekte. Ak maju nejaky navrh ako usetrit a odôvodnia mi to a budem suhlasit okej ale takto na drzovku. Za mna spravit podla projektu a nic nedoplacat a mat sa na pozore čo dalej a kde budu chciet usetrit. Zelezo je v projekte?
Odpovedať
Na bungalov metrove zaklady s vystuzou??? Ani sa im nedivim.
Odpovedať
Je to katalogovy projekt je tam napisane ohladne zeleza nieco ako ze v pripade zleho podlozia. Zatial maju spravit iba hrubu stavbu. Platna ma byt 15cm a dve vrstvy karisieti, to sa tam pridem osobne pozriet. No ale co s tymto? Mam im to dat prerobit? Zavolat nezavysleho statika?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joseph91:

Ahojte, firma zacala so stavbou domu a namiesto 6…
@joseph91 Prečo tam máš ornicu?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joseph91:

Ahojte, firma zacala so stavbou domu a namiesto 6…
@joseph91 zemniaci pás by mal byť položený na zemi nechápem prečo ho pokladali.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@joseph91 Prečo tam máš ornicu?
@frantisekca bola makka poda a zapadol by im tam valnik na odvoz, tak vyliali zaklady asi 15-20 cm od vrchu a stiahnu to ked pojdu vybrat zeminu z vykopu. v tom som problem osobne nevidel
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ezechiel32:

@joseph91 zemniaci pás by mal byť položený na zem…
@ezechiel32 nemal by byt cely obaleny betonom? To sa ich este spytam
Odpovedať
Profilova fotka
@joseph91 najdi si vlastneho stavbyveduceho...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joseph91:

@ezechiel32 nemal by byt cely obaleny betonom? To…
@joseph91 No určite nie veď je to zemniaci pás má byť v zemi a spodok zakladovek škáry má byť vysypaný kameňom min 10cm
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ezechiel32:

@joseph91 zemniaci pás by mal byť položený na zem…
@ezechiel32 Dobrý deň Odkiaľ máte že pás ma byt položený na zemi ? Keď neviete prosím nekomentuje.... Pás by mal byť podložený cca 5 cm a obalený v betóne. PS- som revízny technik
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joseph91:

@ezechiel32 nemal by byt cely obaleny betonom? To…
@joseph91 mal, aj v projekte to tak budes mat napisane...
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od joseph91:

Ahojte, firma zacala so stavbou domu a namiesto 6…
@joseph91 zavolat geologa a nasledne skonzultovat zo statikom. Teraz je to to najlacnejsie riešenie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joseph91:

Ahojte, firma zacala so stavbou domu a namiesto 6…
@joseph91 Je pravda, že prízemný bungalow je staticky nenáročná stavba, ale tak či tak 40 cm šírka základu je malá + 80 cm hĺbka je plytka z pohľadu tzv. "nezamrznej hĺbky" na Slovensku. Na druhej strane viem, že toto, ako Ti to chce firma urobiť, podrží Tvoju stavbu, no i napriek tomu ja by som predsa len trval na tom, že nech robia tak, ako to je v projekte. Prerobiť tento výkop na širší/hlbší už znamená istý problém a značnú komplikáciu pre bagristu. Priprav sa na konflikt s firmou. Dosť možné, že ak budeš trvať na svojom, tak Ti zo stavby aj utečú. Neviem, aký si Ty "vyjednávač" a investor, ale asi si bol vlažný - mäkký a oni to využili, presvedčili Ťa a Ty si súhlasil. Nuž maslo z tohto konfliktu budeš mať na hlave Ty. Už Ti teraz nepomôže nič ine, než nahúckať na firmu Tvojho stavebného dozora, nech okamžite zakročí a nech je "zlým" on... 😉 @ezechiel32 Zemniaci pás iba v zemi? Prepáč, ale ak to Ty nechápeš, neznamená to, že sa to tak robí, ako si to Ty predstavuješ. 😉 Zemniaci pás by mal byť zaliaty v betóne cca 5 - 10 cm od dna základu. Takže toto, ako to je na obrázku je +/- OK.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ezechiel32:

@joseph91 No určite nie veď je to zemniaci pás má…
@ezechiel32 zemniaci základový uzemnovač má byť obalený v betóne, minimálne 5cm od dna výkopu. Nemá byť položený na zemi. Popodkladany je správne, aj keď s drahým materiálom... Nerozumieš tomu, nekomentuj.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joseph91:

Ahojte, firma zacala so stavbou domu a namiesto 6…
@joseph91 základy široké 40 cm a hlboké 80cm sú na bungalov úplne v pohode... Nezámrzná hĺbka už dávno nieje 1,2m... Ak tam ideš ukladať DT 300 a máš to rovné, nebude problém. Ja by som neriešil. Asi len zdvihol varovný prst firme... P.S.: mám tiež bungalov a základový pás 50*65cm, tiež bez železa... Na tom sú na jednej strane 2 rady DT a na druhej 3 rady...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ezechiel32:

@joseph91 No určite nie veď je to zemniaci pás má…
@ezechiel32 Ked ho obali beton, zamedzi to pristupu kysliku a naslednej korozii. V takej hlbke v nasich podmienkach sa nevyskytuje "suchy" zaklad, ktory by podstatne zhorsil odpor zemnica voci ulozeniu v zemine.
Odpovedať
Profilova fotka
Pri zakladaní objektu neodporúčame realizovať v úrovni základovej škáry štrkové lôžko, v ktorom by sa mohla hromadiť povrchová voda (pochádzajúca z atmosférických zrážok), pretože pri dlhodobom pôsobení vody na jemnozrnné zeminy nachádzajúce sa v podzákladí môže dôjsť ku zmene ich konzistencie a následne k nerovnomernému sadaniu stavby.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?