Nopova fólia? či netreba?

Profilova fotka
Dobrý deň, tento rok chceme zatepľovať dom minerálnou vlnou a na základy by sa dával 10cm styrodur. Prechladaju nám steny, ale základy nevyzerajú, že by ťahali vodu od spodu. Na fotke môžete vidieť, ako vyzerá strana domu, o ktorej hovorím. Nie som si istý, či by bolo dobré dať aj nopovu fóliu a ak hej, do akej hĺbky? Ďakujem
Odpovedať
@martin_ostriz akou hrubkou zateplujete dom? co ocakavate od nopovky?
Odpovedať
Profilova fotka
@rchrdba minimálne tou 10cm alebo 12cm aspoň. mám 45cm hrubé tehlové steny, vraj ideálnejšie by bolo aspoň tyma 12cm. u nopovky neviem, či by sa ju oplatilo dať, alebo nie. mal som také návrhy ohľadom toho, takže neviem sa rozhodnúť. máme 1m kamenné základy, voda cez to neprechádza. možno by to nebolo ani treba riešiť?
Odpovedať
@martin_ostriz vidim dobre, ze je to podpivnicene? 12 cm by som bral ako minimum, aj ked vypocet by bol vhodnejsi. XPS by som dal rovnakej hrubky ako zateplenie domu - naco je dobre tam mat odskok? Nopovka je skor mechanicka ochrana ako hydroizolacia.
Odpovedať
@martin_ostriz za me nopovka je pouze mechanicka ochrana a castecni i UV (nez se da fasada). Nejake storky hydroizolaci nebo proudeni vzduchu (u nopu 8mm) je za me cirej nesmysl… kdyz vidim co tam za stavbu napada jak se nop relativne dost vtlaci do xps po zahrnuti tak neverim ze tam nejaky vzduch proudi… aspon moje zkusenost
Odpovedať
Profilova fotka
@raziel628 ďakujem za info
Odpovedať
Profilova fotka
@rchrdba ano, je to podpivničené. ten malý odskok by nevadil, ono to nebude viditeľné až tak moc. no hej, ako tak premýšlam nad tým, asi nebude treba žiadnu nopovku. ďakujem za info
Odpovedať
@martin_ostriz no steny vlhkost ani tahat nemozu ked su uz injektovane podla foto (ak bola urobena injektaz spravne) na zakladoch mas pekne mapy od vzlinajucej vlhkosti.
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 nemali by, najväčší problém je s premŕzaním momentálne
Odpovedať
@martin_ostriz inak tu hrubku zateplenia si si odhadol sam alebo ti to niekto vypocital?
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 Nerobil som žiadne prepočty podľa vzorcov. Odporučili mi to ľudia, ktorí zateplujú. Vraj minimálne 12cm a ideálne aspoň 15cm minerálna vata.
Odpovedať
@martin_ostriz pomalicky ti ta hrubka rastie, 10, 12 teraz 12, 15 takymto tempom si v pondelok na 15, 20cm vaty 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@stefanby 15cm je konečná hrúbka
Odpovedať
Článok sa načítava...
@martin_ostriz ja som tu mal projektanta, mam podobnu skladbu steny a ten povedal rovno pod 15 ani neist, ze sa mu to overilo pri vypoctoch takych domov. Da sa ist aj viac, len tam je riziko ze ak nie su dobre riesene detaily, nebude mat to plny ocakavany efekt. Osobne odporucam 15 cm menej nedavaj. Inak v pohode mozes ist aj do polystyrenu ak si uz dobre odizoloval steny. Vyjde dramaticky lacnejsie ako vata. Tiez som chcel ist do vaty ale tie ceny su nehorazne tak idem do polystyrenu (16 cm).
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 ďakujem za info, hej pôjdem do 15cm vaty. my sme si podávali o príspevok na obnovu domu, takže v certifikáte je spomenutá vata. zatiaľ sa čaká na schválenie. kebyže nám to neschvália, tak asi by som šiel do vaty aj tak, keďže má lepšie izolačné vlastnosti. pozeral som tie ceny, je to o dosť drahšie, pravda.
Odpovedať
@martin_ostriz Vata má lepšie tepelné vlastnosti než XPS? ... Síce, nie je vata ako vata - a nie je XPS ako XPS... @sousedekovci89 Osobne som nestretol človeka, ktorý mal na svojej stavbe zrealizovanú hydroizolačnú injektáž muriva, a aby bol po nejakom čase spokojný s výsledkom. Mnohí mi povedali, že "vyhodené peniaze, že stena vlhne stále."
Odpovedať
@martin_ostriz nerozumiem, načo to bolo injektované, keď vraj základy neťahajú vodu zospodu. A tie soľné mapy na spodnej časti sú asi po dažďoch, či?
Odpovedať
Profilova fotka
@martin_ostriz hlavne ked chces zateplovat kukni si presahy strechy tam je odpoved kolko... teda ak neplanujes strechu menit😉
Odpovedať
Profilova fotka
@petersd pozerám to podľa súčiniteľu tepelnej vodivosti, nemám inak žiadnu inú skúsenosť s týmito vecami.
Odpovedať
Profilova fotka
@worker_falcon do budúcna pre istotu, asi by bolo lepšie podrezanie v takom prípade? hej, tie mapy sú od dažďa, tam v minulosti nebola robená rýna od suseda a šlo to všetko niekde popri dome.
Odpovedať
Profilova fotka
@wolodymyr ano to viem, to sa bude dávať robiť klampiarovi. momentálne tam viem dať max 5cm izoláciu
Odpovedať
@martin_ostriz a ked si pozeral sucinitel aj si porovnaval cenovo? Lebo cenovo najblizsia vata polystyrenu ma horsi sucinitel ako najlacnejsi polystyren.
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 Ohľadom tohto som sa chcel poradiť s firmou. Pozeral som túto vatu ISOVER TF Profi hrúbka 150 mm
Odpovedať
@martin_ostriz Dobrý výber. Otázka je, či ešte nepridat na hrúbke - cena vlny je len časť toho celého. Taktiež závisí od ceny tepla... ako sú v stene osadené okná (či by ste ich neutopili) Sivý EPS by stál menej, aj lepšie izoluje. Na vlhký dom však radšej vlnu, samozrejme s príslušnými lepidlom a paropriep. omietkou. Kotvy - prerušený tepelný most.
Odpovedať
@martin_ostriz treba vsak rata s tym ze vata bude stat 30-35 Eur oproti polystyrenu je to rana (biely do 15 Eur sedy o trochu viac, ceny bez doplnkov a ceny za pracu, za varu beru firmy vacsinou viac). Sedy ma lepsiu lambdu ako ta vata. Ale ako pisala @blacksr ak to otocim, pri polystyrene je dolezite mat suchy dom.
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 ak sa nemýlim, tak nám dom neťahá vodu od základov, ale iba premrzaju steny. Toto sú fotky z mojej izby napríklad. Ak bývali nižšie teploty, aspoň tak -5°C nejako, tak z dlhodobého hľadiska mi toto robí stena. Túto zimu napríklad nebolo vidno žiadne náznaky na stene. Kebyže nám ťahajú základy, tak by to malo vyzerať inak, nie? Roh je najviac zasiahnutý. Potom pozdĺž plafona a podlahy to hranie iba na pár centimetrov do výšky. Ak by to ťahalo vodu, tak mapy by mali byť omnoho väčšie, nie? Plus máme v stenách injektaz, takže ak by tam aj nejaké to ťahanie od základov bolo, tak by to malo byť poriešené teraz. Injektaz sa robila koncom leta roku 2021. V druhej izbe, severná stena je najviac zasiahnutá. To je stena od suseda na ktorú najviac prší a fúka vietor. Tam zasa vidno hranenie po celej stene. Je tam na celú dĺžku obyvackova stena, ktorá je 50-60cm od steny. Hranenie vidno aj nad obyvackovou stenou, kde stena nie je ničím dusená. Či ísť do vaty alebo sivého polystyrénu. Ti by som musel prekonzultovať ešte s niekým keď tak. S týmto vecami nemám skúsenosti moc. Ale myslím, že 15cm vatou nič nepokazim.
Odpovedať
Profilova fotka
@blacksr ďakujem za info. Okná sú 12cm hlboko od konca steny. S ďalšími 20cm by boli asi dosť utopené. Ohľadom tých kotiev ste spomenuli, že prerušuju tepelný most. Aký iný postup by bol vhodnejší teda? Tak ako polystyrén, aj na vatu sa používajú kotvy spolu s lepidlom.
Odpovedať
@martin_ostriz Typ kotiev s prerušeným tepelným mostom. Pýtajte si také.
Odpovedať
Profilova fotka
@blacksr Ďakujem, vypýtam.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?