Masívne zvlhol múr po dažďoch

Dobrý deň. Dnes som po dlhšej dobe vošiel do izby domu, ktorý ideme rekonštruovať a je neobývaný. Našiel som masívne mokrú stenu - po obúchaní bola omietka tak napitá, že vyzerala ako mokrý piesok z pieskoviska. Dom sme kúpili v novembri s tým, že tam bola nejaká vlhkosť, ktorú v jeseni opravili nejakí majstri a mala byť pôvodne zo žľabu, ešte sa v ňom bývalo a prevzali sme ho v polovici februára. Tam, kde nevymenili omietku, zostali mapy, ktoré však boli suché. Na novej omietke sa mi pred 2 dňami zazdalo, že pomaly mení odtieň, ale na dotyk nebola zreteľne vlhká alebo som tomu nevenoval pred 2 dňami dostatočnú pozornosť. Až dnes, nepotreboval som tam pichnúť ani vlhkomer, lebo bola akoby obliata vodou. Detaily: - vlhkosť je najhoršia vľavo, pričom ide akoby spádom doprava nižšie a nižšie (a tam tá omietka nebola veľmi mokrá, skôr suchá) - vľavo boli odspodu mokré aj parkety. parkety boli položené na betónovej doske (o ktorej pôvode nemám tušenie, neviem čo je pod ňou) a prilepené asi smolou alebo nejakou inou čiernou živicou alebo čím (nevyznám sa) - podlaha je nad úrovňou terénu približne 80 cm (ulica sa zváža, zvonka to neviem presne odmerať), celkovo teda tá voda je do možno 260cm nad úrovňou terénu - ide o juho-západnú (vľavo) až severo-západnú (viditeľný záber) orientáciu, slnko teda svieti zvonka na múr z ulice a cez okno trochu aj na ten mokrý múr ale len málo. - vľavo (za rohom) je ulica, kde je chodník priamo opretý na múr domu, je tam nopová fólia ktorá je trochu odškárená a je nad zámkovou dlažbou chodníka 1.5-2cm, nie viac - zvonka má sused podbránie, ktoré má o náš roh opretý tehlový stĺpik, inak je múr prístupný. bol som sa tam pozrieť a boli tam vidieť nejaké škody ale vlhkosť som tam nevidel. nikam tam susedovi nezateká a mal tam sucho - plus tam cirkuluje vzduch keďže len také ledabolo uzavreté podbránie - vonkajší múr z ulice tiež nebol vlhký ale keď som pobúchal rukou, tak bolo počuť, že omietka už nedrží a bude ju treba obúchať - legenda (predávajúci, ktorí ale ten dom nepostavili a sused) hovorí, že tá izba mala byť podpivničená ale ju zasypali. to sa mi nezdá. vedľajšia izba (rovnaká do ulice) je podpivničená a múr v pivnici hraničiaci s touto vraj podpivničenou (ale najskôr nie) je liaty betón na ktorom tiež kvôli vlhkosti opadáva omietka. v pivnici inak vyzeralo byť sucho až na ten múr. - v pivnici je aj stará studňa, v nej vyzerá hladina stabilne, sucho a ani cez rúru ktorá je v nej zabetónovaná vodu nevytlačilo - hladinu má rovnakú odkedy som sa tam prvý krát pozrel. dno pivnice / vrch studne je cca 180cm pod podlahou izieb Snažím sa tu získať nápady, aké zdroje vlhkosti by som mal dať začať preverovať nejakému majstrovi (existujú špecifické profesie na toto, alebo skôr hľadať firmu ktorá rieši zatekanie?): - vzlínanie? bolo by možné niečo takto masívne za 2 dni dažďov, keď to potom počas sucha zrejme opäť vyschne? - dostáva sa voda za nopovú fóliu, ktorú tam umiestnili pri stavbe chodníka? - nopová fólia je prerušená popod susedovu bránu - vstup do podbránia. je možné, že mu to tam podteká a zastavuje sa to u nás na múre? - nejaká záhadná, nadštandardná kondenzácia? - bol som pod strechou a tam som nenašiel žiadny potenciálny zdroj zatekania dažďovej vody. Popis k foto: 1. mokrý múr 2. ten múr zvonka - od suseda 3. roh zvonka z ulice o ktorý je prilepený ten tehlový stĺp suseda 4. to isté čo 3 ale približne vo výške nad vnútornou podlahou 5. ako je chodník prilepený k domu a medzi tým vložená nopová fólia 6. mokrý betónový múr v pivnici - fyzicky za chrbtom z pohľadu fotografa fotky č. 1 Ďakujem za nápady a skúsenosti.
Odpovedať
Profilova fotka
@bathman základy sa nedajú izolovať, podrezať kým sa nebýva
Odpovedať
@bathman chyba hydroizolacia stien od zakladov, @jan45 napisal jedine riesenie 😀 este by sa dalo injektovat ale podrezanie je spolahlivejsie riesenie.
Odpovedať
ja som mal mury odizolovane od zakladov, ale velmi to nepomaha ked nato do vysky 2-3 radov tehal nasypali skvaru a z druhej strany si sused bez rozbitia povodneho betonu nasypal strk a dal zamkovku a dostal sa tiez 20cm nad 😄 ... nakoniec som tiez aj tak podrezaval, lebo izolovane bolo len pod murov, terovym papierom, ktory bol kadejaky a bol len pod murom bez sance napojenia na plosnu izolaciu ... nuz, ale ak bude masivny dazd, bude vam to vlhnut stale ...kym nebudete byvat a kurit ...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?